neck-thru vs. bolt on farkları, karşılaştırılması

- Evet genelde neck thru olan gitarlar için sustain ha sustain derlerde başka bişey demezler bende bunları duyuyorum çoğunlukla...

- fender konusuna gelince, ebayde custom shop strat peşinde koşarken aylarca, 1 custom shop strat modeline rast gelmiştim- 3 tone sunburst - abanoz klavye :D ( ilginç geliyor ) , sap gövde bağlantısı neckthru - ayrıca ''used'' belirteci altında 1600 dolar hemen al fiyatı vardı :D manyetik dizilimleri yanlış anımsamıyorsam ya ssh dı ya da sss idi, bana iğrenç görünmüştü açıkçası , direk ekmeğin arasına reçeli, sarmısağı, soğanı koyup yemeyi andırmıştı :)

tamamen kişisel ton anlayışıyla alakalı bir durumdur. aslan kaplanı döver gibi bir konu değildir yani. elimden bir çok necktrough gitar geçti.ilki yamaha rgx idi kuzenimin gitarı daha sonra bir asım can gündüz strat kullandım. üzerinde 2 adet texas special ve köprüde dimarzio blue velvet DP171 vardı. abanoz tuşe dişbudak bir gitar olarak manyetiklerden kaynaklandığını düşünüyorum hem çok parlak hemde çok midli tonları rahatlıkla alabiliyordum. clean ton olarak hayatımda en memnun kaldığım gitardır. daha sonra 29 perde bir washburn challenger gitarım oldu. yamaha ile hemen hemen aynı karaktere sahip daha çok drive için üretilmiş aktif manyetiklere sahip clean tonlarda daha donuk mat bir gitardı. şu anda elimde gene asım can gündüz gitarlarından jeny var. üzerinde fendere custom shopda yaptırdığı meşhur dream stratın üzerindeki lace sensor hand wired manyetikler var. pushpull ile hem clean hem drive olarak tatminkar bir gitar. zor bir gitar olsada elimdeki bir fender takliti olan 81 yapım greco bolton strattaki midleri ve clean tonları hiç bir gitardan alamadım. diğerlerinden aldığım drive sustain de greco da yok. toparlayacak olursam kişisel görüşüm. necktrough gitarlar üretim olarak daha pahalı olsada kalite olarak daha yüksektir diyemem. murat sezenin dediği gibi bir yerden sonrası mobilya olayına girer. tek bir gitarlada hem rock çalayım hem blues çalayım hem trash çalayım clean tonlar süper olsun bence pek mümkün değil. szie samimi gelen gitar nere üretimi yada nekadar olursa olsun üretim tekniği ne olursa olsun dünyanın en iyi gitarıdır. ayrıca fenderin necktrough modelleri mevcuttur. show master ve stage master gibi. birde tele modeli hatırlıyorum. birazcık faydası olmuştur yazdıklarımın umarım.

hazır konu dirilmişken benim de sorularım olacak. şimdi, fender tek parça maple saplı gitarlarının çoğuna truss rod için kanalı arkadan açıyor. daha sonra açılan bu kanalın şeridi kahverengi olarak gitar sapının arkasında görünüyor.

bazı neck through gitarlardaysa arkada bu çizgiden iki tane var. daha önce kusursuz saplar elde edebilmek için sapın içine truss rod'un iki tane takılabildiğini duymuştum (ekseriyetle bas gitarlarda). bu neck thru gitarlardaki olay sadece tasarımsal bişey mi yoksa saplarında gerçekten de iki truss rod mu oluyor?

sapa çok fazla yük binen gitarlarda özellikle 6 telli baslarda örneğin yamahanın bir kaç modelinde kullanılır. standart elektrolarda çift trussroad yaygın değildir. daha hassas ayarlı bifilex trussorad kullanılmakta yada sapta karbon çubuklarla destek kullanılır. mesela carvin gibi.

hazır konu dirilmişken benim de sorularım olacak. şimdi, fender tek parça maple saplı gitarlarının çoğuna truss rod için kanalı arkadan açıyor. daha sonra açılan bu kanalın şeridi kahverengi olarak gitar sapının arkasında görünüyor.

bazı neck through gitarlardaysa arkada bu çizgiden iki tane var. daha önce kusursuz saplar elde edebilmek için sapın içine truss rod'un iki tane takılabildiğini duymuştum (ekseriyetle bas gitarlarda). bu neck thru gitarlardaki olay sadece tasarımsal bişey mi yoksa saplarında gerçekten de iki truss rod mu oluyor?

Eger dedigini dogru anladiysam o iki kahverengi serit genelde sap 5 parca agactan yapildigi icin oluyor.

Mesela Schecter C1 Classic'in sapi 3 parca maple'in arasinda 2 parca cevizden olusur:

320175310752-2.jpg

Ibanez de benzer bir yontem kullaniyor. Mesela bu da Prestige RG 2228'in sapi:
RG2228GK_neck_02.jpg

yukarıdaki örnekler çok güzel. ağaç uzun şeritler halinde parçalanır bazı parçalar 180 derece ters çevrilir. böylelikle su yolu terse çevrilmiş olur. sıkıştırılıp yapıştırıldıktan sonra ağacın bir parçası su yolunda sağa dönmeye çalışırken diğeri sola dönmeye çalışır ve birbirini sıkıştırarak stabil bir sap profili elde edilir.

bildiklerim bu kadar. eksik ve yanlışlarım varsa affola. diğer konu sapın arkasındaki kanal tamamen sap vidasının yerleştirilme şekline bağlı olarak üretim tarzı olarak biliyorum. sap tuşe yekpare yada rosewood tuşeli saplardada aynı sistem görülebiliyor.

peki böyle bişey neden yapılıyor tek parça sap yapmak varken?

Customshop'un da dedigi gibi sap daha stabil olsun diye fazla parca ile yapiliyor.
Tek parca yaparken de daha stabil olmasi icin quartersawn diye tanimlanan methodda keser bazi sirketler saplari. Mesela Charvel yada Jackson USA Dinky'lerin sap tanimlarinda quartersawn maple neck falan yazar. Agactan rasgele serit kesmek yerine karpuz dilimi gibi bir parcadan yapilir sap stabiliteyi arttirmak icin. Tabi az sayida quartersawn alabilirsin bir agactan, ondan az tercih edilen bir yontem. Sekil asagida:

wood-flooring-plain-sawn_clip_image001.jpg

DaRtH_ErLiK galiba bu kesim şeklinin gitara ekstra sustain sağladığını okumuştum bi yabancı forumda, ne olduğunu da öğrenmiş oldum :D fakat bir Türk forumunda sapın dayanıklı olabilmesi için açılı kesildiğini okumuştum gayet de mantıklı gelmişti aslında. şimdi bunu görünce kafam karıştı biraz.

DaRtH_ErLiK galiba bu kesim şeklinin gitara ekstra sustain sağladığını okumuştum bi yabancı forumda, ne olduğunu da öğrenmiş oldum :D fakat bir Türk forumunda sapın dayanıklı olabilmesi için açılı kesildiğini okumuştum gayet de mantıklı gelmişti aslında. şimdi bunu görünce kafam karıştı biraz.

Extra sustain hic duymadim, benim bildigim saglamlik acisindan. Mesela agactan yapilan baseball sopalari da quartersawn kesilir (artik kompozit malzemelerden yapiliyor genelde baseball sopalari) 150-160 km hizla firlatilan toplarin siddetine dayanabilmesi icin.

Acili dedigin olay ise muhtemelen Gibson tarzi saplari kastediyordur. Gibson, ESP, Jackson, Ibanez vs gibi bircok marka tuning key'lerin oldugu bolumu 14 derecelik aci ile keserler, Fender'lerde ise sap duz gelir yukari kadar. Sapa dayaniklilik verip vermedigini bilmiyorum o yontemin, tuning stability'yi arttirdigini okumustum yanilmiyorsam.

308144ef-ee41-4d2f-8425-d9c0db68c663.jpg

kastettiğim şey tam olarak bu değildi, dediğin şey akort kararlılığı için eşikten sonrasının biraz açılı olması yani fenderlerde de bunun için string tree'ler var.
kastettiğimse direk sapın tomruktan kesiliş açısıydı, ama onun da bugün çok sağlıklı bişey olup olmadığını abimle tartıştık. yine en iyisi quartersawn :)

Bu konuda yardımcı olabileceğimi düşünüyorum. Elimde neck thru japon alder gövdeli emg81 manyetikli jackson rr24m ve bolt on maun gövdeli çin yapımı rockfield mafia manyetikli bc rich warbeast standard var. Sustain evet jackson çok daha iyi ama aradaki fark bir booster ile rahatça kapanacak düzeyde bana göre. Konu tona gelince ritm konusunda bc rich, jacksonun emgsine rağmen çok çok daha brutal ben burdayım diyen bir ton vermekte ağacından dolayı. buna karşılık jackson daha dengeli. tabi bunda alder ve klavyenin maple olmasının kattığı tizlikte var. Lead-shred durumunda ise tabiki jackson. Yani tarzına göre ağacını manyetiğini seçersin fakat bana göre bir gitarda en büyük fark sağlayan olay klavyedir. Yani ikiside benim gitarlarım olmasına rağmen rr24m in klavyesi warbeast std yi döver ayıltır birdaha döver:D yine klavye kalınlığının avantajı yokmu? var tabi benim gibi eli büyük olan için rahat oluyor birde çok daha bariton bir ton veriyor kalın klavyeli gitarlarda gördüğüm. bc richi drop b de kullanıyorum aldığım ton neredeyse kataklysm...
Bunun haricinde yukarda quarter sawn diye yeni bir tabir daha öğrendim sayenizde, merak edip baktım. 800 liralık bir bc richte de bu varsa gerçekten birkez daha sevdim kendisini...

elektro- klasik- akustik gitar yapımcısı olarak söylüyorum.sustain tonel açısıdan çok büyük fark vardır.tabi ağacın suları ve serltiğinin etkisi de bu işle orantılıdır...

Geri