Yeni Ibanez Headless

Yani, elime bir örneğini almadan konuşmak ne kadar doğru olur bilmiyorum fakat daha ilk bakışta slanted fret olayı çok garip görünüyor. Multiscale desen değil, tutuş ve ergonomi desen daha bakarken ellerim terledi. Bunun mantıklı bir fret biçimleme yöntemi olduğunu ilk kim düşündü, o anlarda neler hissediyordu algılayabilmeyi gerçen çok isterim. Normalden yüksek bir seviyede fretleri standart konumlu bir gitar çalarken “dur ya fretler şöyle olsaydı daha rahat ederdim bak tüh” diye hayıflanan kaç kişi vardı ki, veya yeni akım bu mu şimdi? Ne olur olmasın.

Gövde desen, saber gibi ama değil gibi; bir bakıyorum hoşuma gidiyor gibi oluyor, tekrar bakıyorum “bu ne yahu” diyorum. mono rail burguların oradaki oyuntu da çok zorlama değil mi, ya da ben mi çok önyargılı ve negatifim bilemedim. Yani yeni bir seri için çok şey vadedebilecek iken baştan kendi kendini sabote etmiş gibi mi olmuş bu modeller, tam olarak ne dönmüş anlam veremiyorum.

Slanted fret ne abicim ya gerçekten aklım gitti hala bir mantığa oturtamıyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yani, elime bir örneğini almadan konuşmak ne kadar doğru olur bilmiyorum fakat daha ilk bakışta slanted fret olayı çok garip görünüyor. Multiscale desen değil, tutuş ve ergonomi desen daha bakarken ellerim terledi. Bunun mantıklı bir fret biçimleme yöntemi olduğunu ilk kim düşündü, o anlarda neler hissediyordu algılayabilmeyi gerçen çok isterim. Normalden yüksek bir seviyede fretleri standart konumlu bir gitar çalarken “dur ya fretler şöyle olsaydı daha rahat ederdim bak tüh” diye hayıflanan kaç kişi vardı ki, veya yeni akım bu mu şimdi? Ne olur olmasın.

Gövde desen, saber gibi ama değil gibi; bir bakıyorum hoşuma gidiyor gibi oluyor, tekrar bakıyorum “bu ne yahu” diyorum. mono rail burguların oradaki oyuntu da çok zorlama değil mi, ya da ben mi çok önyargılı ve negatifim bilemedim. Yani yeni bir seri için çok şey vadedebilecek iken baştan kendi kendini sabote etmiş gibi mi olmuş bu modeller, tam olarak ne dönmüş anlam veremiyorum.

Slanted fret ne abicim ya gerçekten aklım gitti hala bir mantığa oturtamıyorum.
slanted fret olayı haricinde ben kasayı gerçekten çok beğendim. gördüğüm en güzel headless bile olabilir.

AB0E67E3-A18F-45F5-A3BF-2876DE52F5E0.jpegDF7B6FBA-6CAD-4082-8461-7F0AFB534A7A.jpeg2D31B22A-4EA1-4ED8-B84B-0CA449E27681.jpeg3ACEA603-A8C1-4CD9-A63A-1EDA057AAAA3.jpeg15F74A00-5D87-44CC-BD13-FC45FA2B3132.jpeg

Bence bu ehb serisi son yıllardaki en başarılı tasarımlardan biri oldu. Açıkçası seri üretim headless model söylentileri ilk çıktığından beri de bu gövde tasarımından yürüneceğini sanmıştım, belki de ondan biraz hayal kırıklığına uğradım. Slanted fret hadisesini halen tam olarak sindiremesem de QX527’ye ısınmaya başladım sanırım. Gövde rengi ve üst kapak için umarım farklı opsiyonlar gelir, belki o zaman daha çekici bir şeye dönüşür. Şimdilik uzaktan röntlemeye devam edeceğim bu modelleri.

Tuner'lar oldukça iyi, özellikle garip tuning'ler kullananlar için entonasyon açısından faydalı olacaktır. Yani gitarda saddle'ların oynadığı vida boyu kadar alan biraz daha uzun ve esnek hale gelmiş oluyor sanki. Ayrıca şimdilik garip gelse de ben uzun vadede gitardan KAFA olayının kalkacağını düşünüyorum. Sivri kafalar inanılmaz karizmatik dursada bu tip kilitli kafalar kaçınılmaz olacak. Zaten 10 yıldan fazladır locking tuner olmayan tek bir gitarım olmadı, seve seve kabulleneceğim bir dönüşüm olur.

Ben beğendim.
Özellikle Nito modeli çok güzel gözüküyor
Alnico Manyetikler tertemiz geliyor gerçekten.Böyle bir gitar hiç çalmadım açıkçası Ergonmi olarak denemem lazım ama gitar başarılı gözüküyor:)
Birde bu modele SERİ Bağlantı koymuşlar Single olsada Humbucker gibi kullanabiliyorsun ve Telecaster gibide çalışyor Köprü ve Sap
Bakalım göreceğiz:)

Özel bir şey bulamadım bu modelde, sadece başka bir kafasız gitar. Yine de piyasadaki 4 büyük markadan birinin yenilikçi bir modele girişim yapması güzel. Schecter falan bu topa girer mi merak konusu olacaktır doğal olarak. Kalkıp mükemmel spec yakışıklı bir şey yaparlarsa alırız yani... Fanfret/Multiscale olayı mükemmel, onu bir kenara koymakla beraber ben kafasız gitar modasının elektrolarda kalıcı olmayacağını düşünenlerdenim ama... göreceğiz.

Evet iki askı var. İstediğine tak.
Asıl ana fikir gitarı yere koyman gerektiğinde o askılardan biri olmasaydı diğer yöne yatacaktı, bir nevi ayak görevi görür duvara filan dayaman gerektiği bir durum olursa.

Fanfret/Multiscale olayı
Bunların olayı fanfret değil, o değişen açıyla yelpaze gibi dönüyor... bunda scale hep aynı 25.5, sadece fretler çok az eğik ... \ gibi.
Tom Morello ya da Abasi gibi göğüs kafesi hizanda çalıp sapı fazla eğmeden tutarken bileğin rahat etsin diye bir tasarım aslında. Ha eline alıp denemek lazım, geleneksel yükseklikte askıdayken ya da sandalyede çalarken bu ne kadar lazım bir şey şüpheliyim.

Üstad Umut Sarıkaya olayı çözmüştü....

Capture2.JPG

Hepsi sabit köprülü mü ? Ibanez açısından bu ilginç bir tercih olmuş sanki.
Oynar köprü olursa işin içine Steinberg girecek ve patent parası ödenecek diye mi acaba ?
Vaktiyle eski köprülerin patentinin süresi dolduğunda Ibanez yeni köprü tasarımına girişmişti (öncesinde Floyd Rose'a patent için bir şeyler ödeniyordu galiba; öyle bir şey kalmış aklımda...). Tam hikaye bu olmayabilir, ama ben öyle bir şeyler okuduğumu hatırlıyorum.
Acaba bu headless modeller için de yeni bir tasarım gelir mi ? Sonuçta dünyada kilitli köprü tasarımına en çok katkıda bulunmuş marka Ibanez muhtelemen...
Not: Reb Beach Voyager'i anmadan geçmeyeyim istedim. "Bir yerden gözüm ısırıyor" dedirtiyor sanki:)

Yahu ne diyeyim, ilk yazdığım mesajda pek negatif girmişim. İnceledikçe daha çok merak etmeye ve tasarımları beğenmeye başladım. Q527'ye hoşuma gidecek bir finish opsiyonu eklense sanırım gayet edinmeyi düşünürüm, belki ısınabilirsem bu haliyle bile olabilir. Bakalım Zuhal'e bir düşsün, kurcalamak şart oldu artık.

Türkiye'de güncel stok durumu nasıldır bilmiyorum ama internette hiçbir yerde stokta yok gibi görünüyor. 6 telli q serisi 25 bin TL civarı idi stokta varken.
Renk konusunda maalesef biraz kısıtlı, özellikle de 7 telli olarak sadece 2 model görebildim ben, yukarda bahsedilen qx 527 dışında bir tane daha var o da q547 HSS manyetikli.
Slanted-egimli olmayan fretli modelleri de var ama hepsi 6 telli.
Ben linkteki rengi beğendim, ama 6 telli ve de HSS

Son düzenleme:
Kafalı ve "kafasız" Ibanez. Kafalı olan benim yadigar RG 450, kafasız olan henüz 4 aylık küçük çocuk qx527, 7telli
Size matters 😅
159564 eklentisini görüntüle
Öncelikle iyi günlerde kullanın hocam çok yakışıklı kerata.

Eğimli fretlerin hissiyatı nasıl? Yabancılık çektiniz mi ve/veya alışmakta güçlük çektiniz mi?

Bir de klasik gitar tutuşu? Çalımı? Konusunda ergonomi nasıldır, bacağa rahatsızlık veriyor mu?

Geri