Rock Müziği En iyi Anlatan Filmler

Bence de Almost Famous.Üstüne bir film çekilebilir mi bilemem.Almost Famous rock kültürünün sadece bir dönemini ele almamıştır almaya çalışmıştır.Almost Famous ise Rock kültürünü herşeyiyle açıklar anlatır bence.Yönetmeninde o dönemden gelmesi (Cameron Crowe) bence herşeyi mükemmel açıklıyor.Onun üstüne film tanımıyorum rock müziğini anlatan.

Garage Days diye bir film var türkçe "gençlik günleri" olarak çevrildi.Bence en iyi Rock Müziğini anlatan filmlerden biri.5 gencin hertürlü olanıksızlıkra karşın Rock grubu kurması ve klublerde çalması, grup üyelerinin uyuşturucu kullanması ve aralarında çıkan tatsızlıklar yüzünden grubun dağılmaı gerçekten eğlenceli bir filmdi Mutlaka bütün Rockerların izlmesini Tavsiye ederim.

fish_in_wine demiş ki:
High Fidelity ye ne demeli?

Müziği ve şu sahnesi hiç aklımdan çıkmaz;

erkek- neden ayrılmaktan bahsediyorsun? sana bir kötülük mü yaptım?
kadın- ...
erkek- sana hiç vurdum mu?
kadın- (hayır anlamıda başını sallar)
erkek- cinsel hayatımız mı kötüydü?
kadın- ...
erkek - seni aldattığımı mı düşünüyorsun?
kadın- (hayır anlamında başını sallar)
erkek- seni mutsuz mu ettim?
kadın- (biraz durur ve) sen niye hiç mutlu olmadın?
erkek- ...

(daha ne denir ki)...kadın ağlayarak cafeyi terk eder...

off

Arkadaşlar bir düzeltme yapayım, "The Last Days" Kurt Cobain hayatını anlatmıyor. Ama Seattle da yaşayan başka bir müzisyenin(Michael Pitt) hayatını anlatıyor. Ancak her nedense karakter ve karakterin hayatı da Kurt Cobain'e oldukça benziyor. Oynayan adam çok başarılı bence. Ayrıca yakında yine Seattlle'lı bir müzik şirketi Michael Pitt'e bir albüm yapacaklar. Yani anlatılan hikaye sadece Kurt Cobain'in kisine benziyor.

Ayrıca "Rockstar" la ilgili şunu demek isterim mükemmel bir film. Tabiki klişeler var çünkü tipik bir Amerikan filmi ancak çok kaliteli İngiliz oyuncular da var. Ayrıca benim filmden anladığım. Heavy metalin nasıl bitmeye başladığını çok güzel anlatıyor. Çünkü film Seattle'da geçiyor. Ve 80 sonlarında Seattle'da heavy metale karşı olarak grunge patlamaya başlamıştı. Birisi de filmin sonunda Pearljam olmasalardı keşke demiş. Çok güzel teşhis etmiş arkadaş. Bence tam da olması gerektiği gibi bitmiş film. İzlemeyenlere izlemelerini öneririm.

The Last Days`i izleyen biri olarak Kurt Cobain ile tek benzerligi sari saclari ve son gunlerinde bir evinde intiharin esinde olmasi ama diger hic bir seyin Kurt Cobain ile alakasi yok. Hafiften filmi iyi piyasa yapmak icin produktörlerin yaptigi bir sey ama Gus Van Sant zaten sadece filmi yazarken Kurt Cobain`den esinlendigini söyledi ama hic bir sekilde taklit etme cabasi yoktu.

Michael Pitt hakkinda bilgi vermek gerekirse eger onun zaten Pagoda? adinda bir grubu var ve o grup album cikarmayi planliyor yani solo yapicagi bir sey degil. Bu arada filmde ki Death To Birth sarkisina dikkat edin, cok guzel bir sarkidir...

Bir film daha var cogu kisinin Turkiye`de bilmedigi "This Is Spinal Tap" ve metal dunyasina harbi cok komik bir acisi ve izlerken bazi sahnelerde gulmekten karnima hafif sancilar girmistir. Özellikle bir anfilerin 11`e kadar acilma esprisi vardir, izleyin görun derim. Rob Reiner yapmis ve hafiften unu azalmaya baslayan bir efsane metal grubunun son turnesinde belgesel gibi cekmis ve gruptaki elemanlarin hepsi ayri bir sorunlu...

"The Last Days" filminde Blake'in ölü bulunduğu pozisyon ile Kurt Cobain'in ölü bulunduğu pozisyon bire bir aynı.Başka hiç bir türlü yakında uzaktan Kurt'un hayatıyla ilgili bir film değil last days

rockstar bencede ..ama şu da varki bu film heavymetal müziğin bittiğini ,starların anlamsız buldukları yaşayışlarının eleştirisini yapıyor.aslında bu anlamda düşününce en iyi anlatan olduğunu kabul etmek haksızlık değilmi bu türe,,

Arkadaşalar bir film daha var. "A Slipping Down Life" adında.
Guy Pearce ve Lili Taylor oynuyor. Kısaca bahsetmek gerekirse; Guy Pearce(Drumstrings Casey) işsiz, beş parasız bir müzisyen, bir de davulcu arkadaşı ve menejeri(!) ile geceleri barlarda çalıyor. Sadece davulcu ve gitaristten oluşan bu grup bir gün bir dinliyicileri(Lili Taylor) sayesinde gazeteye kapak oluyor...Sonrada film alıp başını gidiyor zaten. Enteresan bir aşk hikayesi anlatılıyor. İzeyin ve sadece davul ve elektro gitarın neler yapabileceğini görün derim. Biraz depresif biraz da dramatik bir film. Bu arada alt yazılarını ben bulamadım. Bulan olursa(ingilizce-türkçe farketmez) bana ulaşırsa sevinirim. Bu arada film ile ilgili daha detaylı bilgiyi adresinden alabilirsiniz.

http://www.imdb.com/title/tt0162662/

rock ı iyi anlatanfilmler hakkında

bence BLUES BROTHERS 2000 aslında rock üzikle bir alakası yok ama blues rock ın altyapısı olduğu için bence en iyi anlatanlardan birtanesi bunun yanısıra ROCKSTAR ı izlemedim :cry:

alp demiş ki:
Arkadaşalar bir film daha var. "A Slipping Down Life" adında.
Guy Pearce ve Lili Taylor oynuyor. Kısaca bahsetmek gerekirse; Guy Pearce(Drumstrings Casey) işsiz, beş parasız bir müzisyen, bir de davulcu arkadaşı ve menejeri(!) ile geceleri barlarda çalıyor. Sadece davulcu ve gitaristten oluşan bu grup bir gün bir dinliyicileri(Lili Taylor) sayesinde gazeteye kapak oluyor...Sonrada film alıp başını gidiyor zaten. Enteresan bir aşk hikayesi anlatılıyor. İzeyin ve sadece davul ve elektro gitarın neler yapabileceğini görün derim. Biraz depresif biraz da dramatik bir film. Bu arada alt yazılarını ben bulamadım. Bulan olursa(ingilizce-türkçe farketmez) bana ulaşırsa sevinirim. Bu arada film ile ilgili daha detaylı bilgiyi adresinden alabilirsiniz.

http://www.imdb.com/title/tt0162662/

Sevgili adaşım bahsettiğin film rock müzik hakkındadan çok bence aşk hikayesi gibiydi. Gerçe sende söylemişsin. Melekler şehri gibi bir aşk hikayeside olmadığına göre bide üstüne müzikal açıdan pek birşey bulamama rağmen güzel bir film desem yalan olur. Rock müziği en iyi antan demeyimde en iyi yönlerini ortaya koyan film olarak scholl of rock diyorum. Rock okulu sevemediğini söyşeyene bile dinlettirdi.
Saygılar.

rock starı çok beğenmiştim ama bence aşk filmi olmuş final bölümünde :) ama başta elemanın gruptakilerle tanışması,kabul edilmesi,sahneye ilk çıkışlarında falan filan çok heyecanlanmıştım gerçekten.. :)

Geri