Türkiye'deki Gitar Ustaları & Luthierler

Bir kaç Luthier ile benim de işim oldu ve esas sıkıntım "kalite anlayışı". Neticede uzay mekiği sipariş etmiyorum, derin bir teknik bilgiye gerek yok, iyinin, kalitelinin ne olduğu açık ve net. Zaman harcamak ve özenli olmak gerekli sadece.

Luthier kendi hatalarını göre göre, "bu kadar işçilik yeter" bakış açısıyla teslim ederse olmuyor tabi. Ben de görebiliyorum neticede. İşçilik üzerine de emeğe saygımdan dolayı bugüne kadar pazarlık yapmadım. Ama biraz saygı da ben bekliyorum tabii.

Neticede mümkün olduğunca kendim öğrenip kendi işimi kendim görüyorum.

Rıfat Türen'e gitarımın locking nut'ında floyd divelarında gerçekleşen hafif oynama ve floyd studlarından birinin yuva içindeki hafif oynaması şikayetiyle gittim. Nut için ağaç dolgu yapacağını söyledi, Floydun bıçaklarında bi aşınma olmamasına rağmen keskinleştirme yapacağını, studları sabitleyeceğini ve floyd bloğunu sabitleyeceğini söyledi. Bikaç adamdan iyi olduğunu duyduğum için güvendim vardır bi bildiği dedim.

Sonuç: Tremol-no pin aparatı(ct-07)mi kırdı,
Floyd bıçağına uyguladığı prosedür sağoulsun orjinal pozisyonuna gelemiyor köprü
Nut için ağaç dolduracağım demişti, doldurmuş fakat nut'ı gitara yapıştırmış.

70 liramı aldı. Açıkcası kendisiyle konuşurken ağaç dolgu yapacağını söylediği için güvendim. Yapıştırmayı bende çok rahat bauhaus'dan bi kimyasal alıp yapabilirdim. Hepsini geçtim, Tremol-no mun pin aparatını kırması beni çileden çıkardı. Kendisine tekrar uğradığımda inanın sinirlerimi dışa belli etmemek için elimden geleni yaptım, nitekim kendisine bişey belli etmedim ama, ben bu kadar rezil iş çıkaracağını bilseydim asla gitmezdim. Yarın 3. vizitimi yapıyorum ve para iademi talep edip kendisine saygılarımı sunup bir daha uğramamak üzere dükkanından ayrılıyorum.

Rıfat Türen'e gitarımın locking nut'ında floyd divelarında gerçekleşen hafif oynama ve floyd studlarından birinin yuva içindeki hafif oynaması şikayetiyle gittim. Nut için ağaç dolgu yapacağını söyledi, Floydun bıçaklarında bi aşınma olmamasına rağmen keskinleştirme yapacağını, studları sabitleyeceğini ve floyd bloğunu sabitleyeceğini söyledi. Bikaç adamdan iyi olduğunu duyduğum için güvendim vardır bi bildiği dedim.

Floyd bıçağına uyguladığı prosedür sağoulsun orjinal pozisyonuna gelemiyor köprü

70 liramı aldı. Açıkcası kendisiyle konuşurken ağaç dolgu yapacağını söylediği için güvendim. Yapıştırmayı bende çok rahat bauhaus'dan bi kimyasal alıp yapabilirdim. Hepsini geçtim, Tremol-no mun pin aparatını kırması beni çileden çıkardı. Kendisine tekrar uğradığımda inanın sinirlerimi dışa belli etmemek için elimden geleni yaptım, nitekim kendisine bişey belli etmedim ama, ben bu kadar rezil iş çıkaracağını bilseydim asla gitmezdim. Yarın 3. vizitimi yapıyorum ve para iademi talep edip kendisine saygılarımı sunup bir daha uğramamak üzere dükkanından ayrılıyorum.

benim de şu an en büyük derdim floyd rosetan anlayan usta bulmak(izmirde). ağaç işçiliği tamam güzel de geri kalan kısma hiç bir usta ağırlık vermiyor. senelerdir floydla ilgili görüştüğüm her usta " abi sat bunu sabit al , derdi tasası çekilmez" modundaydı.

benim de şu an en büyük derdim floyd rosetan anlayan usta bulmak(izmirde). ağaç işçiliği tamam güzel de geri kalan kısma hiç bir usta ağırlık vermiyor. senelerdir floydla ilgili görüştüğüm her usta " abi sat bunu sabit al , derdi tasası çekilmez" modundaydı.

Sıkıntıyı tarif eden konuyu açın bence foruma, güzel yorumlar okuyorum belki biri çözer durumu size yardımcı olur?

selam elimizden geldiğince her türlü gitara bakım ve modifiye yapıyoruz.Ama arge çalışmalarımızda devam etmekte, yeni teknolojileri takip edip bunları enstrümanlara entegrasyon etmek ve yorumlamakta baya bi zaman alıyor mesela gerçek carbon fiber bezinden gitar yapmak için çalışmlarımız bunlardan biri.Buarada floyd rose sistemi ile her türlü desteği vermekteyiz , edge zero floyd rose (ibanezin geliştirdiği ) sistemi isteyene getirtip uygulamasını yapmaktayız(isterseniz diğer floyd rose sistemleride getirtilip uygulanmakta) iyi günler iyi çalışmalar.

selam elimizden geldiğince her türlü gitara bakım ve modifiye yapıyoruz.Ama arge çalışmalarımızda devam etmekte, yeni teknolojileri takip edip bunları enstrümanlara entegrasyon etmek ve yorumlamakta baya bi zaman alıyor mesela gerçek carbon fiber bezinden gitar yapmak için çalışmlarımız bunlardan biri.Buarada floyd rose sistemi ile her türlü desteği vermekteyiz , edge zero floyd rose (ibanezin geliştirdiği ) sistemi isteyene getirtip uygulamasını yapmaktayız(isterseniz diğer floyd rose sistemleride getirtilip uygulanmakta) iyi günler iyi çalışmalar.

komşuymuşuz hemen hemen :) en kısa zamanda yanınıza uğrayacağım.

Bazı müzisyen arkadaşlarımız luthierler ile başlarından geçen anıları bizlerle paylaşmışlar. Sağolsunlar. Bende bir şeyler yazmak istedim.
-Ankara'da okurken gitarımın manyetiklerini EMG ZW-Set ile değiştirmek üzere Kenan Usta'ya yolum düşmüştü. Durumu anlattığımda 3-4 gün sonra gelmemi söylemişti. Ancak akşam şehir dışına çıkmam gerektiğini söylemiştim. Uzun yalvarışlar sonra nihayet beni kırmayıp manyetikleri makul bir fiyata takmıştı. Gitarı almaya gittiğimde ise birde ne göreyim!! Neck' e takılması gereken EMG 85 bridge'de:eek:Daha sonra halletik bu minik sorunu. Bu durumu zaman zaman hatırlar gülerim:DNe yalan söyleyeyim; Kenan Usta söylememe rağmen ufak tefek ayarlamaları yapmış, gitarı güzelce bir silmişti. Temiz, çok düzgün çalışan birisidir. Gitarımı ona her zaman gözüm kapalı emanet ederim.
-Birde Mod Müzik'te Özgür Usta'yı tavsiye ederim. Arkadaşımın akustik gitarını sap atma probleminden dolayı ona götürmüştük. Sonuçsa gayet başarılıydı. Uygun bir fiyata halletmişti. Muhabbetçi, güler yüzlü bir insandır kendisi.
-Tel değişimi ve standart ayarlar için bir süre Kıvılcım Müzik ile çalıştım. Yaptıkları işe iyiydi ancak tavırları pek sıcak gelmemişti. Tabi yanlış anlaşılmasın, bu kötüler demek değildir. Bir durum olduğunda yine giderim.
-Ek olarak ise ,Başkent Müzik 'te Zafer usta (isminden emin değilim) varmış. Gitmeye fırsatım olmadı ancak onun içinde çok iyi şeyler söylüyorlar.
Ankara'da ikamet edenler için birkaç alternatif sundum. Saygılar...

Zakk Wylde zaten köprüde 85, sapta 81 kullanıyor. Ustanın eline ZW-Set verip ve sadece "bunlar takılacak" dediyseniz eğer, usta normal olanını yapmış bence :)

Geçmiş olsun , peki sonuç olarak ne oldu? İadenizi alabildiniz mi ve bu durum karşisinda lüthierin takindiği tavır ne oldu ? Yani hatasını kabullendi mi yoksa öne sürdüğü bahaneler oldu mu ? Tecrübenizle ilgili bilgilendirebilirseniz sevinirim.Teşekkürler.

Geçmiş olsun , peki sonuç olarak ne oldu? İadenizi alabildiniz mi ve bu durum karşisinda lüthierin takindiği tavır ne oldu ? Yani hatasını kabullendi mi yoksa öne sürdüğü bahaneler oldu mu ? Tecrübenizle ilgili bilgilendirebilirseniz sevinirim.Teşekkürler.
Gittigimde gitari tekrar isleme sokup duzeltecegini soyledi. Kendi hatasina para almayacagini dusundum. Tremolno icin bir aparat yapmis ancak henuz kullanmadim. Zaten yurtdisindan yedek parcasi elime ulasmis durumda. Nut icinse prosedur boyunca yaklasik 3 4 saat dukkaninda bekledim. Gitar bikac kez yapildi diye verildi fakat olmamisti. En sonunda nut ssabit hale geldi fakat hafif bicimde bir kismi disarida centik olusturcak kadar kaymis bicimdeydi. Bu kadar oluyor dedi. Sonra 80 lira istedi. O kadar yanimda yok dedim birazini odedim sonra getirirsin dedi. Ama getirmeyecegim. Kendi kotu isini tekrar yapmak onun gorevi. Hala nasi o an dukkani darmadagin etmedigime sasiriyorum. Onca saat bekledikten sonra dusen sekerden olsa gerek. Nutta bi sorun olmamasi icin bence dua etsin. Zira 3. Sefer insan gibi davranamayacagim.

Gittigimde gitari tekrar isleme sokup duzeltecegini soyledi. Kendi hatasina para almayacagini dusundum. Tremolno icin bir aparat yapmis ancak henuz kullanmadim. Zaten yurtdisindan yedek parcasi elime ulasmis durumda. Nut icinse prosedur boyunca yaklasik 3 4 saat dukkaninda bekledim. Gitar bikac kez yapildi diye verildi fakat olmamisti. En sonunda nut ssabit hale geldi fakat hafif bicimde bir kismi disarida centik olusturcak kadar kaymis bicimdeydi. Bu kadar oluyor dedi. Sonra 80 lira istedi. O kadar yanimda yok dedim birazini odedim sonra getirirsin dedi. Ama getirmeyecegim. Kendi kotu isini tekrar yapmak onun gorevi. Hala nasi o an dukkani darmadagin etmedigime sasiriyorum. Onca saat bekledikten sonra dusen sekerden olsa gerek. Nutta bi sorun olmamasi icin bence dua etsin. Zira 3. Sefer insan gibi davranamayacagim.

Kendi hatasını düzeltmek için bir de para mı istedi? Eksik verince sonra getirirsin mi dedi? Bu mu esnaflık şimdi arkadaş..

Evet arada sırada şaşırtıyor insanı kendisi...tabi istisna değil...Yüksel , Rıfat , Fatih , Levent ustalarla çalıştım bu zamana kadar....Levent usta hariç diğer ustalarda memnun kalmadığım ufak tefek durumlar oldu(ayarların tam yapılmaması veya istediğim tarif ettiğim şekilde yapılmamış olması,tekrar götürüldüğünde de hep halledildi tabii ki ama işte tekrar gitmek , memnun olmayan müşteri konumuna düşmek hiç içinde bulunmak istemediğim bir durum) ki levent ustaya daha çok elektronik aksamlarla ilgili olarak gidiyorum...Artık hepsinin işçilik ücretleri aynı olduğu için Rıfat ustaya götürüyorum bazen, en azından ince ayarlarını beraber yaparken gitarı almadan once rahat rahat test edip istediğim ayarlarla aldığımdan emin olduğum için,böylece tekrar gitmeme gerek kalmıyor...O değilde bu dediklerini keşke deseydin kendisine de izah etseydin , çünkü yani bu durumda tartışılacak bir durum göremiyorum ki zaten yedek parçası satılıyorsa bunu dahi sana demeden kendisinin tedarik etmesi gerekmez mi zaten.

Bugün bir arkadaşımla (bu foruma üye) luthier tavsiyesi almak için Zuhal'e gittik İzmir'de çünkü bende şahsen luthier tanımıyorum ama oranın çalışanları çok güvenimi kazandılar. Nedir sorun dedi eşik yüksekti vakti zamanında kırılmış adamın biri hiç ayar yapmadan geri vermiş 1. perde de bare yapmak imkansız değil ama kasıyo o derece yüksek :)

1 saniye dedi gitti, döndüğünde yanında 6-7 parça bir file set! şaşırdım açıkçası beklemiyordum :D biraz uğraştı ve gayette güzel yaptı ne fazla ne eksik üstelik arkadaşım uygun fiyatlı kılıfta aldı üzerine ayar için ücret istemedi süper mutlu ayrıldık :)

Bugün bir arkadaşımla (bu foruma üye) luthier tavsiyesi almak için Zuhal'e gittik İzmir'de çünkü bende şahsen luthier tanımıyorum ama oranın çalışanları çok güvenimi kazandılar. Nedir sorun dedi eşik yüksekti vakti zamanında kırılmış adamın biri hiç ayar yapmadan geri vermiş 1. perde de bare yapmak imkansız değil ama kasıyo o derece yüksek :)

1 saniye dedi gitti, döndüğünde yanında 6-7 parça bir file set! şaşırdım açıkçası beklemiyordum :D biraz uğraştı ve gayette güzel yaptı ne fazla ne eksik üstelik arkadaşım uygun fiyatlı kılıfta aldı üzerine ayar için ücret istemedi süper mutlu ayrıldık :)

izmirde favori mağazam doredir :)

Ben zamanında, yanlış hatırlamıyorsam 2 sene önce, stratocaster model gitarımın bazı perdelerindeki cızlamalar ve ton potansının çalışmaması nedeniyle Rıfat ustaya gitmiştim. Kendisine durumu anlattım, not aldı bi yere. Buraya kadar her şey güzel. Bana cumartesi gel dedi, başka bir programım olduğu için pazartesi geleyim, acelem yok dedim. Gittiğimde hiçbir işlem yapılmamış, üstelik 2 günlük ekstra zamana rağmen.
Sonra aldı gitarı, yukarı çıktı. Tak tak tak diye sesler geldi, muhtemelen cızlayan yerdeki perdelere çekiçle vurdu. Aşağı indiğinde cızlayan perde 7den 14-15 gibi bi noktaya taşınmıştı. "O kadar cızlama olması doğaldır" gibi bişey dedi. Ton potansını da düzeltmemiş, çalışmıyor hala potans. "Ton potansını bağlamayınca daha parlak ton alırsın, daha bas tonlar için sap manyetiğine geçersin" dedi. Ücret olarak da 40 lira gibi bişey aldı galiba. Ben de gayet normal bir şekilde gitarımı aldım ve dünyadaki son luthier olsa bile Rıfat ustaya gitmemeye karar verdim.
Oraya verdiğim para ile gider mastar veya düz bir cisim alırdım. Cızlayan yerlere çekicimle vurur, düzeldi mi diye ölçerdim. Hem öğrenmiş olurdum hem de mastar yanıma kar kalırdı. Zaten kendisine bitirme tezim ile ilgili bikaç soru sorayım diye gittim ve 3-4 konuştuktan sonra "bu son sorun olsun" dedi. Zaten aldığım cevaplar da gayet yuvarlak ve işe yaramaz cevaplardı. Mesela tezim ve gitar yapımı konusunda konusunda Fatih Yılmaz ve Ekrem Özkarpat çok yardımcı oldu bana. Fatih ustaya gitarımı tamir için vermiştim zaten bikaç kere, istediğim gibi tamir etmişti. O konuda da memnunum kendisinden. 1 kere belki gecikmiş olabilir, o da 1-2 gün yani. Yardımcı olmak isteyen her zaman yardımcı oluyor. Kişiliğini belli ediyor. Kendilerine sevgilerimi ve saygılarımı yolluyorum.

Geri