Türkiye'deki Gitar Ustaları & Luthierler

Evrensel'deki Kenan Usta eskiden tel ve köprü ayarını kafasındaki mesafeye göre yapıyordu. Son 1(bir) senedir ölçü aletiyle çalışıyor, artık daha bir güveniyorum. :) İşçiliği iyi ve gitar bakımını da gayet iyi yapıyor. En sonunda da gitarı şöyle güzel bir parlatıyor ki, yeni bir gitarmış bakıyorsun gitarına. :p

Sevgiler...

benimde arkadaşım gitarını erkan sızarlara yaptırdı gayet makul bi fiyata yapıyo bencede elinizi çabuk tutmanız lazım yoksa bundan daha kötü işçiliği 2000 3000 dolara yapanlar var

kesinlikle ekrem özkarpat türkiyedeki en iyi gitar yapımcısıdır...ustalığıda kişiliği kadar perfecttir...ebru elver..[/i]

strat'ıma bi sap yaptırmak istiyorum, istanbulda kim kaç papele yapar bu işi bilgisi olan var mı? çok kalite olmasına gerek yok işimi görsün yeter.. :p

Yüksel Ustaya entonasyon ayarı için vermiştim gitarımı 1-2 ay önce ,(rg550) verdiğimden daha kötü bir durumda aldım ve sonraki gün götürdüğümde bu gitarda bu kadar oluyor tadında şeyler söyledi , en iyisi sen bunu bırak buzz feiten yapalım diye de ekledi.Sonra ben sadece doğru düzgün bir entonasyon ayarı istediğimi söyledim, 3 saat sonra gel al dedi , 3 saat oyalanıp gittikten sonra gitara hala dokunmamış oldugunu gördüm, sonra 40 saniye kadar birşeyler yaptı , tamam bu kadardır diyip bıraktı.Sonrasında yazıcıoğlundan alyan seti alıp kendim hallettim entonasyon ayarını..
Her neyse bence güvenilecek bir luthier değil.

yüksel usta adamına göre iş yapar. güleryüzlü, muhabbetli bir adamsanız, gitmişken muhabbet ederseniz işiniz kolay hallolur ve çok da güzel olur.
fakat yüksel usta bu gitarı zarar gören/ olmayan falan arkadaşlarla yüzyüze görüşmek istiyor bunu belirteyim, geçen gün yanındayken konuştuk.
ayrıca benim gitarıma da -rg350dx- sap ayarı entonasyon yaptı floyd rose'um bozuktu düzeltti falan ve gitar eskisinden kat be kat iyi oldu.
tekrar belirtiyorum, yüksel ustaya burdan laf söyleyen arkadaşlar gidip bir de yüzüne konuşup böyle böyle bişey oldu hocam ayıp ettin derse karşılığını çok olumlu bir şekilde alacaklardır.
bırak günahı , GİBSON les paulum olsa emanet ederim ona. bir günün tamamında yanında bulunup çalışma şeklini falan gördüm çünkü.

Adamına göre iş yapmaya devam ederse , bu eleştiriler de doğal olarak gelir.
Hem tut ki ben pek muhabbet etmeyi sevmeyen biriyim, biraz da ciddi mizaçlı bir insanım , bu yüzden -para vermeme rağmen- gitarımın ayarı gelişigüzel mi yapılmalı.Adamına göre iş yapmayan
ve işini kusursuz yapmadan gitarı teslim etmeyen ayrıca söylediği zamanda işini bitiren bir tamirci olarak da Feridun Tanrıkut'u önerebilirim.Bunlar deneyim sonucu yapılan yorumlardır , sanırım kimsenin de bu yorumları , birer önyargı olarak algılama hakkı yoktur.Senin gitarı iyi yapmıştır ama benimkini yapmadı, ilgilenmedi , 3 saat beklettikten sonra da hala dokunulmamaşış oldugunu görmek ve hala başlamadın mı diye sordugumda da 1 dk sürmeyen bir ayar sonucu hah oldu demesi , ve bunların üstüne olmadıgını söylediğim zaman eliyle yapmış oldu 'hadi yürü' tadındaki hareket tesadüf müdür , benim güler yüzlü bir adam olmadıgımdan mıdır , kaşımı gözümü begenmediğinden midir, her neyse ,adamına göre iş yapıyorsa bu adam , paranızın boşa gitme riskini göze alın.

merhaba arkadaşlar bende washburn WI14 modeli var alalı daha 3 hafta falan oldu ama istanbuldan edirneye geldiğimde ilk 2 perdeden ses alamadığımı gördüm ne hikmetse ve o zamandır böyle buralarda usta yok ve istanbulada gidemiyorum.sap ayarı ile ilgili yazılanlara baktımda deneyeceğim herhalde peki bunnarı yaparken eşik durumu nasıl olmalı yani iyice aşağına mı nedir tam konumunu soracaktım..bu gitarı alarak hatamı yaptım diye düşünüyorum .teşekkürler

gilgamesh_berk demiş ki:
merhaba arkadaşlar bende washburn WI14 modeli var alalı daha 3 hafta falan oldu ama istanbuldan edirneye geldiğimde ilk 2 perdeden ses alamadığımı gördüm ne hikmetse ve o zamandır böyle buralarda usta yok ve istanbulada gidemiyorum.sap ayarı ile ilgili yazılanlara baktımda deneyeceğim herhalde peki bunnarı yaparken eşik durumu nasıl olmalı yani iyice aşağına mı nedir tam konumunu soracaktım..bu gitarı alarak hatamı yaptım diye düşünüyorum .teşekkürler
Gitarını ayarsız olarak aldıysan, böyle olmuş olabilir. Ayarsız gitarlar kısa sürede gösteriyor bu tarz olumsuzlukları. Ama bu gitarı aldığına pişman olacak bir durum değil bu, çünkü yapılamayacak bir şey değil. 1. ve 2. perdelerden ses alamamanın sebebi yüksek ihtimalle sap ayarındandır söylediğin gibi. Yalnız bu ayarı yaparken çok dikkatli ol ve yavaş yavaş gevşet sapı. Her gevşetmeden sonra kontrol et ve olmadıysa devam et! Bunu yaparken köprüye dokunmana gerek yok, eğer çok ayarsız değilse. Köprüde tellerin yüksekliğini göz kararı 1.5 cm. olarak ayarlayabilirsin. ;)

Sevgiler...

Dün gitarımı sap,entonasyon ayarı ve tel değişimi için yüksel ustaya götürdüm 2 saat sonra gel al dedi neyse arkadasımla cıktık oyalandık gittik tamam sizin gitar oldu dedi aldım pek dikkat edemedik geç olmustu saat eve dogru yola cıktık eve geldigimde bir baktımki teller resmen perdelerün üstünde gibi azıcık dahi vursam tellere perdelere carpıyor bu gün bir arayacagım bakalım sonuç ne olacak

ytse_jam demiş ki:
Adamına göre iş yapmaya devam ederse , bu eleştiriler de doğal olarak gelir.
Hem tut ki ben pek muhabbet etmeyi sevmeyen biriyim, biraz da ciddi mizaçlı bir insanım , bu yüzden -para vermeme rağmen- gitarımın ayarı gelişigüzel mi yapılmalı.Adamına göre iş yapmayan
ve işini kusursuz yapmadan gitarı teslim etmeyen ayrıca söylediği zamanda işini bitiren bir tamirci olarak da Feridun Tanrıkut'u önerebilirim.Bunlar deneyim sonucu yapılan yorumlardır , sanırım kimsenin de bu yorumları , birer önyargı olarak algılama hakkı yoktur.Senin gitarı iyi yapmıştır ama benimkini yapmadı, ilgilenmedi , 3 saat beklettikten sonra da hala dokunulmamaşış oldugunu görmek ve hala başlamadın mı diye sordugumda da 1 dk sürmeyen bir ayar sonucu hah oldu demesi , ve bunların üstüne olmadıgını söylediğim zaman eliyle yapmış oldu 'hadi yürü' tadındaki hareket tesadüf müdür , benim güler yüzlü bir adam olmadıgımdan mıdır , kaşımı gözümü begenmediğinden midir, her neyse ,adamına göre iş yapıyorsa bu adam , paranızın boşa gitme riskini göze alın.

senle hayat görüşlerimiz farklı.
ama yüksel ustaya gidip bi görüşürsen böle böle oldu senle görüşmemizi istemişsin bir arkadaş aracılığıyla desen herhalde bir diyeceği vardır, görüşmek istediğine göre.
o zaman şöyle diyeyim, güleryüzlü ve muhabbetliyseniz yüksel ustaya gidin, güzel işin yanına güzel muhabbetle de ayrılırsınız dükkandan. ama "yok abi ben öle muhabbet falan etmem" diyorsanız arkadaşımın dediği feridun ustaya gidin, hatta demiyorsanız da gidin beni bağlamaz.

merabalar. benim gitarin sapı kasa ile birleştigi yerden çatladi. daha dogrusu resmen kırıldı. yaptıcam. yada yeni sap bulacam biyerden. rahat olsun. istiyorum. fiyatlar nasil değişiyor hiç bi fikrim yok. ama bu cort larin saplarindan alabilirim.
benim gitar hamer in yan sanayisi slammer v kasa. uygun bişeyler bulmaya çalişiyorum.
kim yapar nerde yapar. ne kadar a yapar. kaç saatte yapar. kaç saatte takar. acil!! yardim lütfen.

Elimde 9 yıllık alındığından beri hiç usta eli görmemiş, ayarı yapılmamış kaliteli bir gitar var. Kırığı ya da önemli bir çiziği yok. Bunu elden geçirtmek, ayarlı, temiz ve pırıl pırıl yaptırtmak istiyorum. Sanırım Ankara'daki Kenan ustaya vereceğim. Hangi ayarları, hangi işlemleri yaptırtmakta fayda var. Unuttuğum bir şey olmasın diye soruyorum. Teşekkürler.

Sevgili psiXaos, sap, entonasyo ve köprü ayarlarını yaptırıp, manyetik yüksekliklerine baktırırsan yeterli olur herhalde. Bir de cila yaptırırsan, görsel olarak da güzel olur. ;)

Sevgiler...

Ankara , Evrensel Müzik Kenan Usta , Turtes Pasajı :)

Bu adamada çok reklam yapmak istemiyorum gitarı veriyoruz çok müşteri oluyo 10 güne anca çıkıyor yahu :)

Birde bu adamın klavyeyi yaladıgı hakkında söylentiler var.Ben neyle temizledim ne yaptıysam o adam kadar parlatamadım arkadaş...

Geri