Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Arkadaşların dediklerine ek olarak;
Hani 8 yıl aradan sonra gelişen bir teknolji varsa o da combo amfilerde oldu. Bu yöne de bakılabilir. dsl5 falan avt 50 ye spider iv'lere falan basar geçer. blackstar ht'lere bakılabilir.

Son düzenleme:
Sarı sitede dsl 5c gördüm marhall 1200 tl ye. Fiyat çok iyi bir deneyin duruyorsa. 405410532 İlan numarası. Eğer gerçekse çok iyi fiyat ve amfi full lambalı. Benim kullandığım amfi gerçekten güzel bana göre.

1 watt veya 30 watt degil önemli olan , amfiden ne bekledigin , cikis lambasini sature edip dogal overdrive alacaksan , lambali al ama biraz iyisinden birseyler al , cin mallari genellikle bir cok konuda eksik ve hatali , lambalari titrer , overload olur , cok isinir board u yakar , vs vs . transistörlü amfilerden de cok güzel olanlari var , mesela marshall valvestate cok güzel drive tonlari olan bir alet. ya da peavey bandit 112 , bunlar temiz transistörlü amfiler , evde calacam diyorsan yine cok güzel ufak pignose var lambali isine de gireceksen butik yaptir , Türkiyede ucuz o tarz isler . ya da blues jr falan da alabilirsin sahne yapacaksan , ama ev kullanimina bence hicbir lambali uygun degil , yarim watt falan tamam da 1 cok :)

ENGL GIGMASTER 15 Kafa satın alıcam bu akşam 2. el olarak ona uygun bir kabin almak istiyorum
maksat sağlam drive tonları almak gitarın Jackson DKMGT şuanda kafamda ENGL E110 Kabini var 750-900 TL arası bir fiyata bulmam mümkün ektra önerilerinizi bekliyorum.(Bu arada amfi seçimi istediğim tonlara uyum sağlarmı ?) ( Djent,Metalcore,)

birde 1x10 mu yeterli olurmu ev için teşekkürler ?

Drive kanalını ts9 benzeri bir pedalla boostlarsanız size başka bir şey aratacağını sanmıyorum. Tavsiyem sadece ev olarak düşünmeyip 1x12 kabin almanız. Bass frekansları daha rahat duyabilirsiniz.

Speaker'ı doğru seçmeniz gerektiğini düşünüyorum.Bende Jackson rr1 ve randall rd1 head için harley benton g112 vintage almıştım.Celestion vintage 30 speaker gayet hoşuma gitti ve kabini kesinlikle değiştirmeyi düşünmüyorum

ben soruyu anlamadim , hangi pedala nasil bir uyum saglayacak , yani bir pedalin bir amfiye uymamasi ancak renk ve zevk meselesi olabilir. preamp i lambali bir drive pedaliyla sürdügünü düsünürsek sadece power amp bile isini görecektir hersey pedal destekli olduktan sonra geriye clean headroom u yüksek bir amfi almaya kaliyor ki bu da yine tercih meselesi , keza ayni hoparlörün 10 ve 12 incleri arasindaki kiyasin zevk meselesi olmasi gibi (cleanleri kendi görüsümce mükemmel ötesi olan princeton reverb 10 inchlik hoparlöre sahip mesela, 12 inch takinca daha güzel olmuyor malesef ,o amfi 10 inch güzel.) .cok amfi denemis hatta bozuk amfileri alip tamir etmeyi kendime hobi edinmis biri olarak , transistörlü ve fazla komplike olmayan , mümkünse fx loop u hatta line out jack i bulunan ,mümkünse clean ve drive i birbirinden bagimsiz iki kanal halinde veya sirf tek kanal olan bir amfi alman yerinde olur , zaten sen de hangisi diye soruyorsun , o yüzden düsük bütcede , marshall valvestate , mg , ya da fender frontman gibi amfiler deneyebilirsin , fakat sen olsan hangisini arar bulur kendine alirdin dersen , peavey bandit 112 derim , amerikan yapimi olanlarindan bulursan , hem 100 euro civarlarinda bulunabilen , hem de her yola gelecek , tank gibi aletlerdir . usa peavey ler kiymeti bilinmemis , degerinin altinda satilan aletlerdir. Bu arada yine ufak lambali amfilerden tavsiye edenler olacaktir , bence pek yanasma , bu aralar cok gicik aliyorum o cin mali lambali bozuntularindan. 1 lambayla adam hem preamp hem tonesack ,tamamini hallediyor , haliyle transistörlüden farki kalmayan , hatta kimi kiyasta daha kötü olan clean tonlar aliyorsun. blues jr bu isin en minimumu bence , daha asagisi lambali amfi görünümlü arza göre talep olayi.bi ara transistörlü marlboro diye bir amfi denk gelmisti bana , bir de japon mali pearl sunflower diye bi amfi almistim , 3. kata cikarana kadar mahfetmisti beni , ama cok güzel clean tonlar veriyordu bu iki amfi de , ve komik rakamlara satilan aletler. yani aslinda tam olarak ne aradigini yazarsan , spesifik bir tavsiyede bulunulabilir , ama böyle genel bir soruya karsilik malesef en fazla bu kadar yardimci olabilirim :)

Adam gibi clean istiyorsan 12 inç şart.
15 pedaldan bahsediyorsunuz kesinlikle ve kesinlikle send return şart modülasyon pedallarını preamptan önce bağlaman problem dipses yaratabilir pedal sayınız fazla ve son olarak transistörlü amfiden ve 15 pedaldan uyuyumluluk beklemeyin kesinlikle lambalı amfiye yönelin. Yazdıklarım tecrübeyle sabit aynı şeyleri ben denedim iyi şeyler başaramadım. Pedalların lambalı amfiyle verdikleri uyumluluk ve ses kalitesi kesinlikle transistörlü amfilerin hiçbirinde yok.

15 pedaldan bahsediyorsunuz kesinlikle ve kesinlikle send return şart modülasyon pedallarını preamptan önce bağlaman problem dipses yaratabilir pedal sayınız fazla ve son olarak transistörlü amfiden ve 15 pedaldan uyuyumluluk beklemeyin kesinlikle lambalı amfiye yönelin. Yazdıklarım tecrübeyle sabit aynı şeyleri ben denedim iyi şeyler başaramadım. Pedalların lambalı amfiyle verdikleri uyumluluk ve ses kalitesi kesinlikle transistörlü amfilerin hiçbirinde yok.
Sart dediginiz hicbir sey sart degil. En son cumleniz tamamen yanlis. Modulasyon drive oncesi baglanirsa dipses yaratmaz.

Bu ne sacma sapan bir yorum ben anlamadim ya , 15 pedalla uyumluluk niye beklemiyoruz transistörden ? lamba ile transistör arasindaki teknik farklari yazar misin ? biz de bilelim neden olmuyor bunca senedir ögrenemedik , transistör lambadan daha düzgün calisiyor olmasin sakin ? adam net olarak amfiden drive almak istemiyorum yazmis , öyle yaldir yaldir reverblü fender tonlari istemedigi de asikar , 12 inch olayini bir önceki mesajimda princeton reverb olayiyla özetledim saniyordum ama okumamissin sanirim. 12 inc sart diye bir sacmalik dünyanin hicbir yerinde duyulmamistir. 12 ile 10 arasindaki fark alnico ile seramik iki 12 inclik hoparlor arasindaki farktan daha mi bariz ya da mesela 1 kg seramik miknatisli bir 12 inc ile 200 gram yine seramik miknatisli hatta ayni markanin 2 farkli ürünü arasindaki fark ? daha bir sürü parametre var ,hoparlörlerin tek parametresi caplari degildir .herseyin büyügü daha iyidir algisi cok yüzeysel kaliyor bu yüzden. ayrica modulasyon pedallari nereye takiliyor pardon ama ben orayi da anlamadim ? yillardir yanlis mi yapiyoruz yoksa bir an celiskiye düser gibi oldum :) ayrica bir pedali bir digerinden önce baglamak dipsese sebep olmaz , gürültü sebeplerinin baslicalari , sase eksikligi , anot gürültüsü , kapasitör gürültüleri ( islik gibidir ) vs diye gider , ama pedalin birini digerinden önce baglamak gürültü yaratmaz , örnegin söyle bir soru yaratir o da : drive dan gelen sinyali mi modüle edeceksin yoksa modüle edilmis sinyali mi overdrive edeceksin . yani sagdan soldan 3 satir bilgiyle insanlari masrafli yollara sürüklemek , en son bundan 7 yil önce foruma girdigimde de mevcuttu hala mevcut , degismedi , degismiyor... saygilar.

Bu ne sacma sapan bir yorum ben anlamadim ya , 15 pedalla uyumluluk niye beklemiyoruz transistörden ? lamba ile transistör arasindaki teknik farklari yazar misin ? biz de bilelim neden olmuyor bunca senedir ögrenemedik , transistör lambadan daha düzgün calisiyor olmasin sakin ? adam net olarak amfiden drive almak istemiyorum yazmis , öyle yaldir yaldir reverblü fender tonlari istemedigi de asikar , 12 inch olayini bir önceki mesajimda princeton reverb olayiyla özetledim saniyordum ama okumamissin sanirim. 12 inc sart diye bir sacmalik dünyanin hicbir yerinde duyulmamistir. 12 ile 10 arasindaki fark alnico ile seramik iki 12 inclik hoparlor arasindaki farktan daha mi bariz ya da mesela 1 kg seramik miknatisli bir 12 inc ile 200 gram yine seramik miknatisli hatta ayni markanin 2 farkli ürünü arasindaki fark ? daha bir sürü parametre var ,hoparlörlerin tek parametresi caplari degildir .herseyin büyügü daha iyidir algisi cok yüzeysel kaliyor bu yüzden. ayrica modulasyon pedallari nereye takiliyor pardon ama ben orayi da anlamadim ? yillardir yanlis mi yapiyoruz yoksa bir an celiskiye düser gibi oldum :) ayrica bir pedali bir digerinden önce baglamak dipsese sebep olmaz , gürültü sebeplerinin baslicalari , sase eksikligi , anot gürültüsü , kapasitör gürültüleri ( islik gibidir ) vs diye gider , ama pedalin birini digerinden önce baglamak gürültü yaratmaz , örnegin söyle bir soru yaratir o da : drive dan gelen sinyali mi modüle edeceksin yoksa modüle edilmis sinyali mi overdrive edeceksin . yani sagdan soldan 3 satir bilgiyle insanlari masrafli yollara sürüklemek , en son bundan 7 yil önce foruma girdigimde de mevcuttu hala mevcut , degismedi , degismiyor... saygilar.

Haklısınız hocam. Kötü niyetim yok yanlış yönlendirmek gibi kesinlikle bir amacım yok. Sadece benzer şeyler bir dönem benimde başıma geldi ve mutlu sona ulaşamadım. Yazdıklarımı yazmak için bir yerlerden okuyup yazmadım samimi şimdiye kadar tecrübe ettiğim şeylerden yazdım ama kendimi düzgün telaffuz edemedim. Kusura bakmayın.saygılar.

Benim kendi tecrübelerim açısından evde düşük volümde, transistörlü amfiler, lambalı amfilerden daha iyi ton veriyor.
Benim gibi evde ses açamayanlar için 1W lambalı amfi ancak kullanabilir.
1W lambalı amfilerde genelde tek kanal, EQ düğmeleri olmayan tarzda yapılıyor. FX olmuyor.
O zaman 1W lambalı amfiye clean kanaldan girip, pedal setup ile sesi şekillendirmek gerekiyor.

Forumda bir bilgi kirliliğidir gidiyor. Bu işe ve özellikle de araştırmaya vakit ayırmamış kişiler gördüğü başlığın altına yazıyor cevabı gidiyor.

Öncelikle pedallarla en iyi anlaşan amfi tarzı bir bakış yanlış bir bakış açısı. Amfilerin clean karakteristikleri kullanılan pedalın tepkisini değiştirecektir. Temel olarak ingiliz tarzı (marshall) midleri daha dengeli bir amfi ile kullanılacak bir big muff, amerkan tarzı (fender) midleri daha düşük bir amfi ve yine midleri daha düşük bir strat gitarla kullanımına göre, daha iyi bir sonuç verecektir (göreceli olarak). Daha doğrusu farklı bir sonuç verecektir.

Pedalın hangi frekansları pushladığı buradaki temel unsurdur. 10 inch 12 inch veya amfideki send return konu ile alakalı ancak temel olmayan etkenlerdir.

Send return zaten her amfide aynı değildir ve düşük bütçeli amfilerde genelde kalitesiz bir devre elemanı kullanıldığından pek verimli çalışmazlar. Zaman tabanlı efektleri inputtan girmek veya fx send return'den girmek, ikisi de yanlış değildir. Sadece farklı sonuçlar ortaya çıkartacaktır. Ne yani David Gilmour'un parası mı yok tüm efektleri inputtan giriyor.

Falan filan saatlerce anlatılır da 10 yıllık merakın araştırmanın incelemenin sonucunu burada 3-5 cümleyle nasıl anlatacağız.

Sizin meraklı olmanız ve araştırmanız lazım.

Kısacası yok öyle pedallarla en iyi anlaşan amfi nedir gibi bir kafa.

Forumda bir bilgi kirliliğidir gidiyor. Bu işe ve özellikle de araştırmaya vakit ayırmamış kişiler gördüğü başlığın altına yazıyor cevabı gidiyor.

Öncelikle pedallarla en iyi anlaşan amfi tarzı bir bakış yanlış bir bakış açısı. Amfilerin clean karakteristikleri kullanılan pedalın tepkisini değiştirecektir. Temel olarak ingiliz tarzı (marshall) midleri daha dengeli bir amfi ile kullanılacak bir big muff, amerkan tarzı (fender) midleri daha düşük bir amfi ve yine midleri daha düşük bir strat gitarla kullanımına göre, daha iyi bir sonuç verecektir (göreceli olarak). Daha doğrusu farklı bir sonuç verecektir.

Pedalın hangi frekansları pushladığı buradaki temel unsurdur. 10 inch 12 inch veya amfideki send return konu ile alakalı ancak temel olmayan etkenlerdir.

Send return zaten her amfide aynı değildir ve düşük bütçeli amfilerde genelde kalitesiz bir devre elemanı kullanıldığından pek verimli çalışmazlar. Zaman tabanlı efektleri inputtan girmek veya fx send return'den girmek, ikisi de yanlış değildir. Sadece farklı sonuçlar ortaya çıkartacaktır. Ne yani David Gilmour'un parası mı yok tüm efektleri inputtan giriyor.

Falan filan saatlerce anlatılır da 10 yıllık merakın araştırmanın incelemenin sonucunu burada 3-5 cümleyle nasıl anlatacağız.

Sizin meraklı olmanız ve araştırmanız lazım.

Kısacası yok öyle pedallarla en iyi anlaşan amfi nedir gibi bir kafa.

Hocam, genelde gözlemlediğim;
Blues gitarister clean tonları seviyorsa Fender gitar ve Fender amfi arasına uygun pedal setup kuruyor. Hatta TS9 onların rakısı...
Rock türleri genelde Fender - Gibson vb gitarlar ve Marshall amfilere uygun pedal setup kullanıyor. Bu tarzda inanılmaz çeşitlikte ve kombinasyonda pedal setuplar var...
Metal gitaistler ESP ve Gibson vb gitarlar Mesa vb high gain amfiler ve değişmezleri EQ pedal ile daha sade setup kullanıyorlar...

Ben ikinci kısımda daha ağırlıklı rock - Heavy metal arasında bir setup tercihinizde nasıl bir kombinasyonda olurdunuz onu merak ediyorum....

Hocam, genelde gözlemlediğim;
Blues gitarister clean tonları seviyorsa Fender gitar ve Fender amfi arasına uygun pedal setup kuruyor. Hatta TS9 onların rakısı...
Rock türleri genelde Fender - Gibson vb gitarlar ve Marshall amfilere uygun pedal setup kullanıyor. Bu tarzda inanılmaz çeşitlikte ve kombinasyonda pedal setuplar var...
Metal gitaistler ESP ve Gibson vb gitarlar Mesa vb high gain amfiler ve değişmezleri EQ pedal ile daha sade setup kullanıyorlar...

Ben ikinci kısımda daha ağırlıklı rock - Heavy metal arasında bir setup tercihinizde nasıl bir kombinasyonda olurdunuz onu merak ediyorum....

gitarinin manyetikleri bu konuda cok agir basiyor , yani singlelar cikis gücü düsük oldugundan saturasyon daha zayif ama daha lezzetli clenler aliyorsun ( manyetigine göre degisir tabi ama genel olarak durum bu ) sana bir adet humbucker kesinlikle sart , yani 3 single veya 2 humbucker gibi kombilerdense sapta single , köprüde humbucker olan bir kombinasyon ciddi ölcüde arastirmalisin , skalani genisletir , ton agaci olarak cok arastirma yapman lazim kalip cümlelerle özetlenecek bir hadise degil , agacin kac parca oldugundan tut köprüde kullanilan malzemenin kalitesine kadar gitarin her noktasi aslinda ders gibi calisilmasi gereken seyler. 15 pedala gerek yok bence , cok lüzumsuz bir kalabalik olur , kablo karmasasi falan , 4 bilemedin 6 pedalla olayi özetlemek de mümkün , benim tavsiyem kafandaki ton arayisi oturana kadar , düsük bütcelerlde cok güzel tonlar elde edebilirsin , ne aradigini tam bildikten sonra da artik gider dükkana , trilyon tane cesit arasindan hepsini bedavadan dener , iste bu benim aradigim ton dedigin aleti alirsin. bu süre zarfinda joyo ismi altinda üretilen klon pedallari kullanmani tavsiye ederim , ben gitarlar haric 2000 euroluk ekipmani , 500 euroluk bir ekipmana downgrade ettim ve su an da ayni sekilde mutluyum , amfiyi de satip cok daha ucuzunu alip bu ekipman fetisizminden kurtulma yolunda ilerliyorum. minimal ekipman , minimum pütce ve alan israfi , ve yine minimum tonal degisiklikler , acikcasi bu isi profi yapmadiktan sonra , evde lambali beslemeye de tonla kablo ve pedal kalabaligina da gerek yok. ucuz kalite amfilerden bir tane al , müzigini yap , kaptirma kendini ekipman fetisizmine ,bu forumda iddia ediyorum gitaristlerin belki yaridan fazlasi ekipman arayisina gitar calismaktan daha fazla zaman ayiriyor. manyetiklerin dandik olmasin ama , manyetigin kalitesizi milyonluk setup i rezil eder, eski ingiliz yapimi marshal transistörlü amfilerden bi tane bulursan , bulamazsan bi tane mg falan al gec , bagla joyo dan da drive , comp falan al , bi kur evine önce calmaya basla , bi süre sonra o setup ne olursa olsun sana hos gelmedigi yerler olacak , iste onlari kafana yaz , neyin hosuna gitmedigini bil ve sonra parayi bastir al kafana yatan seyleri , yoksa baskasinin ipiyle böyle bir kuyuya girilmez , 15 pedal nerden baksan 2000 lira tutacak bu gün 2 aylik asgari ücret ,yarin satmaya kalksan zarar edeceksin , satilmayacak vs vs , ama para cok diyorsan , o zaman mesa falan al , mesanin bir modeli vardi da hatirlayamadim , hem bomba gibi cleanleri hem de cok saglam drive tonlari vardi , lambali falan , en az bi 600 euro eder 2. eli. öyle birsey de alabilirsin. pedal olarak bb+ , mad proffesor falan diye dizer gidersin.
saygilar

Arkadaslar merhaba bir konuda yardımlarınızı bekliyorum amfi alacağım ama son olarak bu iki amfi arasında kararsız kaldım. ikisi de ortalama aynı fiyata alacağım indirimlerle beraber bu yüzden aranızda kullanan ve ya araştıran deneyen varsa hangisi daha tercih edilebilir, genel olarak amfiden beklentim ses aralığı olarak Metallica da çalabileyim ama iyi crunch tonlari da çıksın hangisi daha geniş ve sağlıklı ton aralığina sahiptir? şimdiden teşekkür ederim.

Arkadaslar merhaba bir konuda yardımlarınızı bekliyorum amfi alacağım ama son olarak bu iki amfi arasında kararsız kaldım. ikisi de ortalama aynı fiyata alacağım indirimlerle beraber bu yüzden aranızda kullanan ve ya araştıran deneyen varsa hangisi daha tercih edilebilir, genel olarak amfiden beklentim ses aralığı olarak Metallica da çalabileyim ama iyi crunch tonlari da çıksın hangisi daha geniş ve sağlıklı ton aralığina sahiptir? şimdiden teşekkür ederim.
Evde kulkanacaksaniz hele birde apartman Dairesi ise 5 watt bile fazla geliyor bunuda değerlendirin seçeken.

Geri