Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

benimde merak ettiğim bişey fx loop'tan pedal bağlamak (distortion) doğru mudur illa ki preamp mı olması lazım
Cevaptan anladığım kadarıyla tek başına gitar da girilebildiğine göre pedal da girilebilir. Ki ben tek gitar, gitar + prosesör denedim. Hiçbir sorun yok. Hatta pedalın gerçek tonunu duymak şaşırtıcı oluyor. Malum arada amfiye önden girdiğimizde devrede olan eq ve gain söz konusu olmayınca pedalın ham tonu duyuluyor.

Son düzenleme:
"Guitar input" seviyesi düşük yani "line" seviyesine göre düşük o yüzden preamp lazım mutlaka.
Ancak effect loop girişleri line giriş seviyesinde yani dolayısıyla direk gitarı bağlamak mantığa uygun düşmüyor.
ha bağlanırsa yanlış mı olur bilemem @izzzyy açıklık getirebilir sanırım.

Son düzenleme:
Guitar input seviyesi düşük yani line seviyesine göre düşük o yüzden preamp lazım mutlaka.
Ancak effect loop girişleri line giriş seviyesinde yani dolayısıyla direk gitarı bağlamak mantığa uygun düşmüyor.

Gitar sinyali seviyesi o kadar da düşük değil. En kötü ihtimalle 0.5 ilâ 1V (rms) aralığında olur humbucker'lar için. Hatta aktif manyetiklerde veya Duncan'ın "High Output" serilerinde 2.5-3V seviyesine kadar çıkabiliyor. Line seviyesi de 1-1.5V (rms) civarlarında zaten. Ayrıca, birçok tüplü amplifikatör tasarımında RETURN ucundan sonra da kuvvetlendirme var. Demem o ki, RETURN girişinden gitar bağlayacaksanız araya haricen kuvvetlendirici girmenize gerek yok. En kötü ihtimalle, empedans uyumu veya uzun kablo kullanımında oluşacak vınıltıyı önlemek için bir buffer kullanmanız gerekebilir, ki bence o da uzak ihtimal yani.

Son düzenleme:
Guitar input seviyesi düşük yani line seviyesine göre düşük o yüzden preamp lazım mutlaka.

Şimdi burda seviye derken neyin seviyesi olduğuna dikkat etmek gerekli diye düşünüyorum. Gitar manyetiklerinin "line level" dan akım seviyesi düşüktür, lakin gerilim seviyesi çoğu zaman düşük değildir, yüksektir. Lambalar da gerilim girişli olduğu için kaynaktan akım çekmezler, dolayısıyla akım seviyesinin düşük veya yüksek olması büyük bir önem arz etmiyor bu noktada. Yani gitarlar pekala efekt looptan sürülebilir, zira efekt loopta bulunan tek bir kazanç katı dahi power ampliyi sürmeye yeterli gerilimi üretebilecektir.

Line level olayına gelirsek günlük hayatımızda Cd player, Smartphone çıkışları vs... gibi cihazların çıkışları olarak aşağı yukarı 0,5 V seviyesindeki sinyal, ayrıca pro audio cihazları var onların seviyesi daha yüksek 1,5 V civarı ama onları karıştırmayalım. Bu cihazlar ile speaker sürebiliyoruz yani akım seviyesi yüksek, büyük bir speaker sürmek gerekli olmadıkça power ampliye dahi ihtiyacı yok.

Gitar sinyali seviyesi o kadar da düşük değil. En kötü ihtimalle 0.5 ilâ 1V (rms) aralığında olur humbucker'lar için. Hatta aktif manyetiklerde veya Duncan'ın "High Output" serilerinde 2.5-3V seviyesine kadar çıkabiliyor. Line seviyesi de 1-1.5V (rms) civarlarında zaten. Ayrıca, birçok tüplü amplifikatör tasarımında RETURN ucundan sonra da kuvvetlendirme var. Demem o ki, RETURN girişinden gitar bağlayacaksanız araya haricen kuvvetlendirici girmenize gerek yok. En kötü ihtimalle, empedans uyumu (pasif manyetik varsa) veya uzun kablo kullanımında oluşacak vınıltıyı önlemek için bir buffer kullanmanız gerekebilir, ki bence o da uzak ihtimal yani.

Yani o halde guitar sinyali "High Output" serilerinde line seviyesini de aşıyor öyle mi ?
input giriş sinyali düşük değil midir amplilerde yani Duncan'ın "High Output" serilerinden olan bir gitar bağlayınca sinyali aşıyor muyuz ben mi yanlış algılıyorum

Son düzenleme:
Bazı amfilerde Effect loop kısmında +4 ve -10 switch bulunuyor misal roland jazz chorus JC120 bu switch ne işe yarıyor farkı nedir ?

+4 dB Pro Audio Line Level diye geçer, -10 dB ise Customer Audio Line Level diye geçer. Yukarıda bahsetmiştim, bağladığın cihaza göre giriş seviyesi seçmeni sağlıyor bu switchler. Gitar bağlamak için -10 dB çoğu zaman daha uygun olur sanıyorum.

+4 dB Pro Audio Line Level denilen hangi cihazlar oluyor acaba
Çok genel söylersek yüksek fiyatlı profesyonel stüdyo ve sahne ekipmanları denebilir.
n145.gif

Yani o halde guitar sinyali "High Output" serilerinde line seviyesini de aşıyor öyle mi ?
Evet, yüksek çıkış veren manyetiklerde veya normal seviyedeki manyetiklerde tellere "abandığınızda" line seviyesini aşmanız mümkün.

input seviyesi düşük değilmidir amplilerde peki burdan Duncan'ın "High Output" serilerinden olan bir gitar bağlayınca sinyali aşıyor mu ben mi yanlış algılıyorum
O konuda şunu söyleyeyim (Amplifikatöre gitarın bağlandığı noktadaki input seviyesini kast ettiğinizi var sayıyorum) : Hayır, aşmıyor. Sadece harmonik içerik, yani distorsiyon karakteri değişiyor. Sebebi de şu: Örneğin high gain ampliler için konuşayım. Gitarın bağlandığı noktadan itibaren SEND ucuna kadar değişik kuvvetledirme katları vardır ve bu katların çıkış sinyalleri, beslemelerinden dolayı belli bir değeri "aşamaz". Yani siz girişe 1V da verseniz, 5V da verseniz, çıkıştaki sinyalin seviyesi çok değişmez, yalnızca distorsiyon karakteri değişir. Sonuç itibariyle, SEND ucundan alacağınınz sinyalin seviyesi, aynı GAIN ve ekolayzer ayarlarına rağmen, manyetiğin single/humbucker oluşuna veya high output olup olmamasına bağlı değildir. Hatta şöyle bir ek ve lüzumsuz bilgi de vereyim: Birden çok kuvvetlendirme bloğunun varlığından dolayı, 0.05V (yani 50mV) giriş seviyesi bile amplifikatörün distorsiyonlu sinyal üretmesine yeterli. Ama SEND ucundaki seviye de neredeyse humbucker manyetikli gitar bağlanmış kadar olabiliyor.

Çok genel söylersek yüksek fiyatlı profesyonel stüdyo ve sahne ekipmanları denebilir.
n145.gif

Bu resimden bişkaç soru daha çıkar

112dB Dynamic Range ne oluyor?
90'ı daha yeni anlamaya çalışırken
90 dB ses çıkışı sağlayan ekipmanlar pro audio level doğru mu anlamışım
o halde bildiğimiz pod vs processorlerin line out çıkışları bu kategoriye girmiyor sanırım yani effect loop bağlarken -10 seçmek lazım

Bu resimden bişkaç soru daha çıkar

112dB Dynamic Range ne oluyor?
90'ı daha yeni anlamaya çalışırken
90 dB ses çıkışı sağlayan ekipmanlar pro audio level doğru mu anlamışım
o halde bildiğimiz pod vs processorlerin line out çıkışları bu kategoriye girmiyor sanırım yani effect loop bağlarken -10 seçmek lazım

Dynamic Range; en düşük seviye ile en yüksek seviye arasındaki değişim miktarı.
90 dB ses çıkışı değilde yine 90 dB lik değişken aralık sağlıyor pro audio ekipmanlar.
Pod gibi processorlar tahminen -10dB line out sahibidir ama yine de katoloğuna bakmadan net bir şey söylemek doğru olmaz.

Merhaba arkadaşlar. Daha önce benzer konularda başlık var ama incelememe rağmen bir sonuca varamadım kendi içimde sizden yardım istiyorum. Gitarım Jackson dk2 ve les paul studio. Rock, hard rock, heavy metal tarz çalmayı seviyorum. Guns an roses, deep purple,led Zeppelin, ozzy, iron Maiden, Metallica,judas priest benzeri grupların backing tracklarinin üstüne çalıyorum. Backing tracklari ayrı bir Bluetooth hoparlörden alıyorum. Evde genelde kısık seste çaldığım için modellemeli bir amfi arıyorum. Bazende arkadaş ortamında çalıyorum ama nadir. Aklımda vox, fender Mustang, line 6 ve roland var. Hangisini önerirsiniz yada bu tarz alternatif önerebileceğiniz amfi var mı? Eski amfim Marshall eskilerden 30 watlık. Şimdiden teşekkürler iyi akşamlar herkese.

Dediğin segmentte forumda bir abimizden aldığım Blackstar ID CORE 20 modelini önerebilirim. Aynı anda kullanabileceğin 3 farklı efekt bölümü var. Modülasyon, delay ve reverb. Bu üç farklı bölümün hepsinde 4er tane farklı efekt var. Bunun dışında amfide 6 farklı kanal var aslında önemli olan kanal sayısı değil benzer sesleri 2 kanallı amfilerde de alabiliyorsun ama bu amfinin kalitesi Stereo olmasında yatıyor. 5" lik 2 tane hoparlör var 20 wattlık modelde. Amfinin bir başka özelliği de bilgisayarına bağlayarak ücretsiz indirebileceğin bir program sayesinde istediğin moda, istediğin patche istediğin grubun tonlarına bir tıkla erişebiliyorsun gitarında. Amfinin tek sevmediğim özelliği üzerinde ayrı ayrı tiz mid ve bas potanslarının bulunmaması. Bu üçünü birleştirerek ISF EQ diye bir potans eklemişler ama çok verimli gibi gelmedi bana. Fiyatı da öyle tuzlu değil. 2. eli yok denecek kadar az. Ben bulduğumu almıştım.

Deneyeceğim. Bütün saydığım amfileri gitarım ve pedalımla denemem lazım tabi ama bir kaç tanesini eleyebilirsem tavsiye ile denemeden zaman kaybım azalır diye düşünüyorum

Geri