Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Öncelikle hepinize merhabalar.Forumu uzunca bir süredir takip ediyorum fakat üye olmak bugüne kısmetmiş.Sorumu doğru yere mi yazıyorum emin değilim ama yardımcı olursanız çok sevinirim.Yaklaşık 1 yıldır line 6 hd serisinden bir prosesör almak gibi bir planım var ve yine 1 yıldır bunun için para biriktiriyorum.Bugün tunele gittim ve pod hd 300'ü denedim, sağolsunlar baya da ilgilendiler.Fakat üstündeki hazır presetlerden midir ya da ekolayzerı doğru ayarlayamadığımdan mıdır bilmiyorum tonlar beklentimi karşılamadı.Görevli arkadaş da hayal kırıklığımı anlamış olacak ki, blackstar ht-5 tavsiyesi verdi.Daha doğrusu sadece Ht-5 kafa alıp bunu konserlerde direk sisteme girebileceğim gibi aynı zamanda sahne alınan başka programlarda mekanın kabinine bağlayabileceğimi ve hd 300 den daha verimli sonuç alacağımı söyledi.O sırada başka bir müşteri blackstarı deniyordu ve drive kanalı gerçekten tatmin ediciydi.Belki de hep transistörlü amfilerde çaldığım için ton o kadar güzel gelmiştir bilemiyorum.

Sorular
1)Ht-5 direk mixere girişte nasıl performans veriyor?
2)Ht-5 bir provada,konserde veya bir bar programında gidilen mekanın kabinine girilirse nasıl performans verir?
3)Ht-5'in diğer pedallarla uyumu nasıl.Örneğin bir metal muffla verimli bir şekilde çalışabiliyor mu ?
4)Line 6 pod hd 300 daha mantıklı bir tercih olur mu ?

Biraz uzun olduğunun farkındayım,mağdur edebiyatı falan da yapmak istemiyorum ama uzunca bir süredir paramı bunun için biriktiriyorum ve ölü bir yatırım olmasından çekiniyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Ve bu iki seçenek dışındaki başka amfi,prosesör,analog veya hibrid sistemler gibi önerilerinize de açığım.

3) Pedallarla uyumu iyi, metal muff'ın pek anlaşılabilir bir pedal olduğunu düşünmüyorum. mt2 daha iyi olabilir, amfilerle anlaşma konusunda. Efekt ihtiyacınız yoksa ht-5 iyidir. İkinci el uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Malesef amfi hissiyatını prosesörlerden almanız o kadar da ucuz değil. Kemper, axe fx türevi ürünler olmadıkça amfiye pek yaklaşılamadığı kanaatindeyim. Yıllarca prosesör kullandım. Tech tm serisi de baya ünlüydü bir ara, deneyebilirsiniz.

Selamlar,

1) line-out kullanırsan berbat bir ton olacak.
2) Provaların için hiç fena bir amfi değil. Konser/bar programı için mekandaki kabine göre değişir. İyi bir 2x12 veya 4x12 kabin ile güzel ton alırsın.
3) HT-5 Metal için alacağın pedal kesinlikle Maxon OD808'dir. Gain en kısıkta, level ortada, ton zevkine göre.
4) İkinci el temiz bir HT-5 Metal Combo alabilirsin. Veya ikinci el kafa olarak al ve sıfır Harley Benton kabin al. Kabini yıllarca kullanırsın, kafayıda ikinci el çok rahat satarsın daha iyi bir amfi alacağın zaman.

Öncelikle hepinize merhabalar.Forumu uzunca bir süredir takip ediyorum fakat üye olmak bugüne kısmetmiş.Sorumu doğru yere mi yazıyorum emin değilim ama yardımcı olursanız çok sevinirim.Yaklaşık 1 yıldır line 6 hd serisinden bir prosesör almak gibi bir planım var ve yine 1 yıldır bunun için para biriktiriyorum.Bugün tunele gittim ve pod hd 300'ü denedim, sağolsunlar baya da ilgilendiler.Fakat üstündeki hazır presetlerden midir ya da ekolayzerı doğru ayarlayamadığımdan mıdır bilmiyorum tonlar beklentimi karşılamadı.Görevli arkadaş da hayal kırıklığımı anlamış olacak ki, blackstar ht-5 tavsiyesi verdi.Daha doğrusu sadece Ht-5 kafa alıp bunu konserlerde direk sisteme girebileceğim gibi aynı zamanda sahne alınan başka programlarda mekanın kabinine bağlayabileceğimi ve hd 300 den daha verimli sonuç alacağımı söyledi.O sırada başka bir müşteri blackstarı deniyordu ve drive kanalı gerçekten tatmin ediciydi.Belki de hep transistörlü amfilerde çaldığım için ton o kadar güzel gelmiştir bilemiyorum.

Sorular
2)Ht-5 bir provada,konserde veya bir bar programında gidilen mekanın kabinine girilirse nasıl performans verir?
3)Ht-5'in diğer pedallarla uyumu nasıl.Örneğin bir metal muffla verimli bir şekilde çalışabiliyor mu ?

Biraz uzun olduğunun farkındayım,mağdur edebiyatı falan da yapmak istemiyorum ama uzunca bir süredir paramı bunun için biriktiriyorum ve ölü bir yatırım olmasından çekiniyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Ve bu iki seçenek dışındaki başka amfi,prosesör,analog veya hibrid sistemler gibi önerilerinize de açığım.
Ben hem lambalı hemde hd400 kullanıcısı olarak, sadece sahne için ekipman alınacaksa prosesor tavsiye ediyorum. Çok yönlü, kolay kullanım vs vs sahnede çok daha artısı olur. Ama sadece güzel bir ton isteniyorsa o zaman amfi daha iyi bi seçenek. Yanı burada karar vermek biraz zor çünkü farklı alanlarda avantajları var.
Ama ben sahne için sadece alacak olsaydım prosesor alırdım. Elimin altında tonlarca efekt modelleme var. Her tarz çalabiliyorum. Daha pratik taşıması kolay vs vs.
Hdlerin hazır presetleri bende sevmiyorum biraz vakit geçirdikten sonra daha verimli kullanıyorsun. Ama edindiğim tecrübede önceden kullandığım boss ile kıyaslarsam, drive ve hazır preset konusunda boss efekt olarak hd daha başarılı geliyor.
Birde alternatif olarak belki bir preamp pedalı düşünebilirsin sahne için.

SX Alder'imi aldım. Mayıs'a doğru da amfimi alacağım. Amfi konusunda kararsız kaldım. Ağır rock sevmiyorum genelde hafif tarzlarda çalıyorum. Hangi amfiyi önerirsiniz?:
Fender Mustang I (V.2)
VOX VT20+
Orange Crush 20RT
Roland Cube 20GX

Sorular

Merhaba, 6 aydır Blackstar HT5rh ve HT112 kullanıcısıyım. Tecrübelerim dahilinde size küçük bir yardımım olabilir belki.
Önceden kafa+amfi olarak kullanıyordum, genellikle Metallica, Megadeth, Slayer gibi grupların şarkılarını çalıyorum. Slayer tonu direk geliyor gibi amfiden, mi standartta çalıyorum ben, Eb'e düşürsem çok çok yakın bir ton elde edeceğimi düşünüyorum Slayer gitar tonuna.
Metallica'nın AJFA gibi çok sert gitar tonuna sahip albümleri hariç diğer albümlerin tonu çok yakın bir oranda geliyor. Mesela Hardwired tonu hafif bir ayarla yakalanabiliyor. Ama AJFA için boost şart.
Son haftalarda amfiyi irig 1 kablosu ile bilgisayara bağlayarak çalıyorum. Kabini kullanmadan amfinin emulated outputundan irig'e, irig'den bilgisayara ve 2+1 hoparlöre bağlayarak ses alıyorum. Ses karakteri tamamen aynı, o güçlü palm mutelar tamamen aynı geliyor ki hoparlörden bass açarak biraz daha güçlendirebiliyorsunuz, sadece daha küçük bir speakerdan aldığınız için sesi çok çok az farklı hissediyorsunuz. Ama Emulated outputtan oldukça memnunum ki bu amfiyi ve kabini satıp sadece HT METAL 1 almayı düşünüyorum.
İsterseniz ses kartı kullanmadan direk irig ile amfiden aldığım kayıtları atabilirim.

Yaklaşık 2 aydır zaten araştırma yapıyorum. Mustang alan mustang iyidir, vox alan vox iyidir, roland alan roland iyidir diyor çok kararsız kaldım :)
Soyle soyleyeyim. Benim amfim yok. Ama cogunu denemisligim var. Yas itibari ile de az bucuk deneyim edinmisimdir. Eski mesajlari okursaniz neden bu amfilerin baslangic amfisi olarak tavsiye edildigini gorebilirsiniz. Youtube'dan gorup duyduklariniz biraz olsun fikir verecektir ama tam ne oldugunu yine de anlayamazsiniz. Buradaki tavsiyeleri aklinizin bir kosesinde tutup gidip deneyiniz. En iyi karari yine siz vereceksinizdir.

Üçü de modellemeli ve birbirine yakın amfiler. Üçünü de denemiştim alırken ve vox daha güzel gelmişti bana uzun zaman severek kullandım. Dene hepsini ve kendine yakın olanı al. Üçü de güzel amfi
Soyle soyleyeyim. Benim amfim yok. Ama cogunu denemisligim var. Yas itibari ile de az bucuk deneyim edinmisimdir. Eski mesajlari okursaniz neden bu amfilerin baslangic amfisi olarak tavsiye edildigini gorebilirsiniz. Youtube'dan gorup duyduklariniz biraz olsun fikir verecektir ama tam ne oldugunu yine de anlayamazsiniz. Buradaki tavsiyeleri aklinizin bir kosesinde tutup gidip deneyiniz. En iyi karari yine siz vereceksinizdir.
Çok teşekkür ediyorum, fakat bulunduğum yerde zerre deneme imkanım yok. Buradaki müzik dükkanlarında Ibanez'in 10W'lık amfileri hariç hiçbir model yok :) O yüzden sizlerin tavsiyesiyle hareket edeceğimi düşünüyorum. Biraz daha araştırma yaptım, roland ve orange'yi eledim fakat şimdi de bu iki amfiyi buldum:
Vox Mini 5 rhythm
Vox VT20X
VT20X ile VT20+'nin farklarını tam öğrenemedim fakat sanırım 20X'in daha gerçekçi ve daha az tonu var. Mini 5 de çok uygun geldi, ritm olması da güzel bir artı ama bir vt20+ gibi modelleme yapabilir mi?

Çok teşekkür ediyorum, fakat bulunduğum yerde zerre deneme imkanım yok. Buradaki müzik dükkanlarında Ibanez'in 10W'lık amfileri hariç hiçbir model yok :) O yüzden sizlerin tavsiyesiyle hareket edeceğimi düşünüyorum. Biraz daha araştırma yaptım, roland ve orange'yi eledim fakat şimdi de bu iki amfiyi buldum:
Vox Mini 5 rhythm
Vox VT20X
VT20X ile VT20+'nin farklarını tam öğrenemedim fakat sanırım 20X'in daha gerçekçi ve daha az tonu var. Mini 5 de çok uygun geldi, ritm olması da güzel bir artı ama bir vt20+ gibi modelleme yapabilir mi?
Vox mini 5 pille calismasi icin yapilmis. Sokakta piknikte calmak icin daha cok. ihtiyaciniz bu yonde ise bir sey diyemem ama bana sorarsaniz mini 5 in de fiyati az degil eger modellemeli bir amfi dusunuyorsaniz 300 lira daha biriktirip vt20x e yonelmekte fayda var

1500-2000 TL civarı sıfır veya ikinci el amfi önerilerinizi bekliyorum. Genellikle metallica - gnr tarzı çalıyorum ton yelpazesi geniş daha doğrusu beni üzmeyecek bir amfi arıyorum. yardımlarınızı bekliyorum

Geri