Pedalını Göster Ey Turkrockcı :)

da52d1512000fbc92334920ce220606a.jpg

Selam, boardla ilgili bir kaç sorum olacak, acaba boardun sağ kenarındaki yeşil düyme power düymesi mi? Pedalları nasıl sabitledini? Cırt göremedim, amfiye nasıl bağlıyorsunuz? Send return çıkşları var mı? Ve amfiye sadece clean kanalına mı bağlıyorsunuz?

Selam. Evet power düğmesi. Görsellerde "bike chain guitar pedal" diye aratırsanız sabitlemeyi görebilirsiniz. Amfiye direk bağlıyorum. Send return amfimde olmadığı için yapmadım. Amfide sadece clean kanal kullanıyorum.

Ben sizin yararınıza söylüyorum. Her zaman söyledim yine söyleyeceğim, sadece sizin için konuşmuyorum, ülkemizde üretilen el yapımı pedalların reklam, tasarım ve kutu içeriğine önem verilmediği sürece ülke sınırlarının dışına çıkmamız mümkün değil. Her sene adını sanını duymadığımız zilyon tane butik pedal ülkemizde zibil gibi satılıyor. Bundan 5 sene önce Styrmon, Diamond, JHS öyle çok bilinen markalar değildi. Nasıl bu noktaya geldiler? Reklam ve kurumsallaşmayla tabii ki.

Bana göre butik pedal ya da yerli üretim pedalların başarıya ulaşması için en iyi yol daha iyi olduğunu iddia ettiği pedallar ile karşılaştırma videoları sergilemeleridir. Senelerdir şu forumda onun muadili bunun geliştirilmişi diye zilyon tane pedal satıldı. Dediğim konuya ağırlık veren hiç olmadı. Takasla elime geçenlerde de denediklerimin büyük kısmı orjinallerinin yanında çok kötüydü.

Bana göre butik pedal ya da yerli üretim pedalların başarıya ulaşması için en iyi yol daha iyi olduğunu iddia ettiği pedallar ile karşılaştırma videoları sergilemeleridir. Senelerdir şu forumda onun muadili bunun geliştirilmişi diye zilyon tane pedal satıldı. Dediğim konuya ağırlık veren hiç olmadı. Takasla elime geçenlerde de denediklerimin büyük kısmı orjinallerinin yanında çok kötüydü.
Bir forumcu misali +1 der ve çekilirim.

Evet iyi pedal yapmak için çok iyi bilgi vede gerekli malzeme gerekiyor. O netice sağda solda kayıt yaparım alırım diye diye 30 tane pedalım var: Yanlış kişilerle çalıştım sanırım. İyi kayıt alabilecek olan varsa en iyisini inşaa ederim. Ancak , yinede satılmazsa ?
pedalı pastel bir renge boyayıp (boya sonradan dökülmeyecek şekilde) sonra pete cornish tarzı labeling yapsanız abartı olmayacak şekilde, eminim yeterince satar pedallar.
misal
http://i473.photobucket.com/albums/rr100/jvande7/19b0a83c.jpg~original

edit: yanlış alıntı özür dilerim

Evet iyi pedal yapmak için çok iyi bilgi vede gerekli malzeme gerekiyor. O netice sağda solda kayıt yaparım alırım diye diye 30 tane pedalım var: Yanlış kişilerle çalıştım sanırım. İyi kayıt alabilecek olan varsa en iyisini inşaa ederim. Ancak , yinede satılmazsa ?
Türkiye'de hitap edilecek kitle çok dar ve alım gücü de ortada. Belki biraz daha geniş düşünmek gerekiyor (Jam ve AMT buraya bile satabiliyor). Bununla birlikte alırken hep akılda "ben bunu satabilir miyim?" sorusu olacak. İyi kayıtlar ve karşılaştırmalar da çok önemli. Mesela PGS sitesi, JRockett Audio ile Archer Ikon'u çıkardı ve 2000 dolarlık Klon Centaur ile karşılaştırma videoları çektiler. Neden? "Biz bunun klonunu yaptık ve karşılaştırması da karşınızda" diyebilmek için.

Bununla birlikte piyasayı iyi takip etmek de önemli. Millet MXR P90 alırken gidip de bir icadı piyasaya sürmeye çalışmak 1-0 geride başlatır.

Bunlar 10 senede 100'den fazla pedalı alıp satmış birisi olarak naçizane görüşlerimdir.

MXR amatör kısmı ama satacak olan şey de o olur. Yapmak istediğinizi anlıyorum sanırım (ben de müzik teknisyenliği yapmak isterdim ama günde 10 saat mühendislik yapıyorum). JHS bunun en güzel örneği olabilir, onlar da bilindik ve aranan pedalların kopyalarını yaptılar (Big Muff, Bluesbreaker, Klon) ve buradan elde ettikleri başarı ile şimdi tamamen farklı tasarımları piyasaya sürüyorlar ve tutuyorlar. Bu arada yaptıkları kopyalar da hala en çok tutulan pedalları.

İyide onların yapıp yapmalşarı beni ilgilendirmez. Çünkü yapıp satsalar zaten siz ulaşıp alırdınız. Önemli olan onların başarısını takdir etmek . İkincisi ise ben yada başkası aynı başarıyı yapsa , Ülkemiz'de satırlı mı? :D Dediğim gibi bu işin en büyük yanı reklam vede iyi bir gitarist tarafından örnekli video . Yoksa altın olsa satmaz. Birazda psikolojik sanırım...... Dediğim gibi bir Phaser'ım 3000-4000tl. iyi analiz yaparsan Elektrobağlama üzerinden anlarmısın kalitesini ?
hangi phaser

Bağlama efektleri piyasası çok değişik. Hani aklın almaz derler ya aynen o. O yüzden yorum yapamıyorum.

Sahibinden e bakın. Pedalda ya da ekipmanda fahiş fiyatlar gördüğünüzde kesin sahibi bağlamacıdır. Mantığını çözemiyorum ama bana öyle geliyor ki; birileri "elleri iyi para tutar, piyasaını bilmez, araştırmaz " falan gibi düşünerek habire giydiriyor ve de başarılı oluyorlar sanırım. Birine sormuştum niye bu fiyata satıyorsun diye -"ben şu fiyata almıştım" diyor. Aldığını söylediği fiyat sıfır fiyatından 1,5 kat fazla :S

Vallahi izmirde kucuk bir gitarci var benim bildigim. Baglamacilara guzel giydiriyor. Her seyin basi bu magazalar aslinda.

Bir de tamamen cehaletle yaziyorum ama ben 4000 liranin bir efekt pedali icin fazla oldugunu dusunuyorum. Yani oturmuyor kafamda bir turlu @victory41 acaba hangi sehirdesiniz??

Geri