Umut Kuzey

cidden tarkan gözübüyük gibi önemli bi müzisyen ve prodüktör bile ancak bu kadarını yapabildiyse artık daha fazla yorum yapmıcam zaten bu çoçuk hakkında çünkü durum yetrince vahimdir bence

if insanlara nasıl hitap edileceğini öğren önce diyorum...

sen çok mu iyi biliyon bu işleri veya ne yaptın bugüne kadar? ki bu çocuk hakkında lafını kullanarak yaptığın saygısızlığın umarım farkındasındır!!! sen kendini ne sanıyorsunda bu şekilde hitap edebiliyorsun??? biraz saygı ya... sen kaç yaşındasın ki hem! yobazlaşmış kültürle bu gençlik bu kafayla böyle dengesizce kendini daha çok şey yapıyor sanır ama boş hakkaten!...

sende bişiler yapta durumunu görelim o halde! ne kadar sağlam iş yaptını...

ya nedir bu umut kuzeye böle sallamalar..
dinlemeyen dinlemes zorla yorum yap diyen mi var _?
ben beraber çalıştığı isimleri duydum ve boru dil yani pentagram dan birinin arkasında olması :!: ...
biras insaf yaw.
başarılar ;)

evet bende adana çukurova mezunuyum bende umutu piyasa olmadan önce tanıyordum
yüzme hocalığı yapıyordu ki bir dönem bizim okulada yapmıştı..tanıyorum kendisini
o söz konusu olan mankende ayşe hatun önal
ayşede adanalı biri olduu için hemşeriler onunlşa çekilmesi istendi oda kabul etmedi olay budur

müzikten iyi anlayan isimlerin umut kuzeyin yanında olması sanırım yeterli olmuyor... müzikten çok iyi anlıyor ya bazı yazan arkadaşlar üstatlarımıza bile kafa tutabilecek kapasiteleri var hani! sevmeyebilirsin hoşuna gitmemiş olabilir... ama insanlara nasıl hitap edeceğin çok önemli!!! yorumunu seviyeni aşmadan yap kimse bişey demez ama hitaplarına ve sözlerine dikkat edeceksin her zaman için...

'''expres
o söz konusu olan mankende ayşe hatun önal
ayşede adanalı biri olduu için hemşeriler onunlşa çekilmesi istendi oda kabul etmedi olay budur'''

bu ne yaws anlamadım ben şimdi? neden dolayı yazdın veya ne bilim mevzuu neydiki?

öylesine..

albümü dinledim... kayıt studyolarını 4 sınıfa ayırırsak muhtemelen 3. sınıf bir studyoda çalışmışlar kartonet olmadığı için bakamadım studyonun ismine ve kaydeden kişilere.. her neyse günümüzde artık bir çok stüdyoda protools bulunuyor ama kullanacak adam ne yazıkki çok sınırlı.. sonuç olarak arka bahçende bile davul kaydedebilirsin.. mesele kimin kaydettiği ..açık söyleyeyim baştan savma olmuş.. mix facia.. gitar ları çalan arkadaş çok şık cümleler kurmuş ama iyi tınlamayan şeyler de var ve düşündüğü bir çok nüans mix yüzünden berbat olmuş.. davul yorum itibari ile derli toplu ama düzenlemeler üzerine konusuyorum gitarın yada davulun iki ölçü sonra ne çalacağı hemen anlaşılıyor farklı bir şey yok... boşa harcanan para zaman ve emek...bir kaç yıl önce yıldıray gürgen in studyosun da karşılaşmıştım umut la oradan hatırladığım kadarı ile sempatik güler yüzlü bir arkadaş... belki diyorum oradan bir şey çıkabilir kendini sevdirebilir ama bu da yeterli promosyon yapılmasıyla doğru orantılı ve yapılmayacağı kanaatindeyim....bu üllkede bu tarz adamlar bu işi öncelikli para kazanmak için yapıyorlar.. yani ticari kriterleri oluyor bir prodüksiyon hazırlarken ..olması da doğaldır yani sonuç olarak bu albümler satsın diye yapılıyor birileri satın alsın diye ama bunu yaparken müziğin bazı şartlarının ihmal edilmesi beni kızdırıyor... şu doğu batı sentezi saçmalığından ne zaman vazgeçilecek diye bekliyorum sabırla..kimse bu müziğe rock diyemez.. davul akustik çalınsın distortion gitar power akorlar al sana rock.. yok işte.. kazın ayağı öyle değil... rock müziği soundundan ziyade içeriği anlamlandırır.. rock müziğin felsefesini taşımayan bir müzik rock diye adlandırılamaz ayrıca bilinmelidir ki para kazanmak bir amaç değil sonuçtur... para kazanmak için müzik yapımaz.. amacın müzik yapmaktır bu amacın sonucunda da para kazanırsın ya da kazanamazsın..
ben kimseye piyasa yapmış şöyle olmuş böyle olmuş demiyorum.. ben ce herkesin kendini ifade edebilme yolu bu.. yani kimse ferdi tayfura kızmamalı o adam kendini öyle ifade ediyor tarzı bu yorumu bu hayat felsefesi bu..umut ta böyle ediyor.. onun da tarzı bu yani adam zaten hissettiği şeyi yapıyor.. mesele onun ne hissettiği nasıl şarkılar yazdığı bunları nasıl düzenlediği nasıl yorumladığı.. ben net olarak ifade edemesem de bir şeylerin eksik olduğunu biliyorum...ve bu iş te tozlu raflarda yerini alan yüzlerce çalışmadan biri olacağı için üzülüyorum.. ve kim ne derse desin... akibeti bu.. göreceksiniz

Re: öylesine..

fusion78 demiş ki:
albümü dinledim... kayıt studyolarını 4 sınıfa ayırırsak muhtemelen 3. sınıf bir studyoda çalışmışlar kartonet olmadığı için bakamadım studyonun ismine ve kaydeden kişilere.. her neyse günümüzde artık bir çok stüdyoda protools bulunuyor ama kullanacak adam ne yazıkki çok sınırlı.. sonuç olarak arka bahçende bile davul kaydedebilirsin.. mesele kimin kaydettiği ..açık söyleyeyim baştan savma olmuş.. mix facia.. gitar ları çalan arkadaş çok şık cümleler kurmuş ama iyi tınlamayan şeyler de var ve düşündüğü bir çok nüans mix yüzünden berbat olmuş.. davul yorum itibari ile derli toplu ama düzenlemeler üzerine konusuyorum gitarın yada davulun iki ölçü sonra ne çalacağı hemen anlaşılıyor farklı bir şey yok... boşa harcanan para zaman ve emek...bir kaç yıl önce yıldıray gürgen in studyosun da karşılaşmıştım umut la oradan hatırladığım kadarı ile sempatik güler yüzlü bir arkadaş... belki diyorum oradan bir şey çıkabilir kendini sevdirebilir ama bu da yeterli promosyon yapılmasıyla doğru orantılı ve yapılmayacağı kanaatindeyim....bu üllkede bu tarz adamlar bu işi öncelikli para kazanmak için yapıyorlar.. yani ticari kriterleri oluyor bir prodüksiyon hazırlarken ..olması da doğaldır yani sonuç olarak bu albümler satsın diye yapılıyor birileri satın alsın diye ama bunu yaparken müziğin bazı şartlarının ihmal edilmesi beni kızdırıyor... şu doğu batı sentezi saçmalığından ne zaman vazgeçilecek diye bekliyorum sabırla..kimse bu müziğe rock diyemez.. davul akustik çalınsın distortion gitar power akorlar al sana rock.. yok işte.. kazın ayağı öyle değil... rock müziği soundundan ziyade içeriği anlamlandırır.. rock müziğin felsefesini taşımayan bir müzik rock diye adlandırılamaz ayrıca bilinmelidir ki para kazanmak bir amaç değil sonuçtur... para kazanmak için müzik yapımaz.. amacın müzik yapmaktır bu amacın sonucunda da para kazanırsın ya da kazanamazsın..
ben kimseye piyasa yapmış şöyle olmuş böyle olmuş demiyorum.. ben ce herkesin kendini ifade edebilme yolu bu.. yani kimse ferdi tayfura kızmamalı o adam kendini öyle ifade ediyor tarzı bu yorumu bu hayat felsefesi bu..umut ta böyle ediyor.. onun da tarzı bu yani adam zaten hissettiği şeyi yapıyor.. mesele onun ne hissettiği nasıl şarkılar yazdığı bunları nasıl düzenlediği nasıl yorumladığı.. ben net olarak ifade edemesem de bir şeylerin eksik olduğunu biliyorum...ve bu iş te tozlu raflarda yerini alan yüzlerce çalışmadan biri olacağı için üzülüyorum.. ve kim ne derse desin... akibeti bu.. göreceksiniz

Evet bir müzik otoritesi daha..Albümü daha almamış belli, belki internetten mp3 yapmışsındır..Fakat neticeyi iyi anlatmışsın..Yok kayıt stüdyosu, yok mix, bunlar beni ilgilendirmiyor kardeşim..Ben şarkıları ve bu müziği çok beğendim..Ve albümü satın aldım..Yani orjinalini dinledimmm..Yani anlayacağın tozlu raflara sen karar veremezsin..

estağfurullah oterite de ne demek ben sadece kendi düşüncelerimi anlattım ki bu site nin varoluş amacı da bu zaten..albümü elbette ki internetten indirmedim bunun hırsızlık yapmaktan zerre farkı olmadığının bilincindeyim.. bu nedenle beni hırsızlıkla itham etmiş olmanın bedelini sana bir şekilde ödetmelimiyim diye düşünürken bu yazıları okuyacak arkadaşlar için örnek teşkil etsin diye daha net ve açıklayıcı bir şekilde konuyu açmaya karar verdim...beğenebilirsin hoşuna gidebilir sana hitabedebilir.. tamam bu çok güzel bunda bir sorun yok.. ama müziğin inkar edilemeyecek bazı gerçekleri var... ben müzisyenim hayatımda sahip olduğum her şeyi müzikten kazandım ( maddi-manevi) isterim ki artık birileri Türkiyenin sınırlarını zorlasın eleştirilerim tamemen teknik konularla ilgiliydi.. ben umut un ne şahsına ne şarkılarına ne müziğine karşı kabul edilemez yada haddini aşan bir eleştiride bulundum.. ben dedim ki bu albüm doğru düzgün kaydedilmemiş... bizim ülkemizde davul kaydında trampet in alt derisine mikrofon istediğinde var ya bir tane ne yapacaksın diye cevap veren tonmaisterler var durum içler acısı.. son derece düşünülerek hazırlanmış ve gerçekten başarılı işler mix aşamasında berbat ediliyor... yok mix miş yok şuymuş yok buymuş diye önemsiz detaylar gibi bahsettiğin konu bu işin kalbinin attığı yerdir....bu albümü dinleyip te yapılan kayıt ve mix le ilgili söylediklerimin aksinde yorum yapabilecek birinin olduğunu sanmıyorum... bir kere şu nu çok çok net bir şekilde söyleyebilirim umut un sesi albüm de gerçek performansının altında kalmış ben bu arkadaşı tamemen tesadüfi olarak taksim meydanında verdiği bir konser de de izledim.. canlı performansını da biliyorum iyi kötü...yani orada izlediğim umut la bu albümde dinlediğim umut farklı.. bu onun suçu değil.. mix ayrı bir olay ayrı bir uzmanlık gerektirir...sonuç olarak bu fizikle ilgili bir şey frekans hertz dediğimiz şeyler bu işin bir parçası...ben sadece teknik açılardan yorumladım albümü beğenmedim.. bunu da açık bir dille ifade etmekte hiç bir sakınca görmedim...dediğim gibi bu benim mesleğim hayatımın çok büyük bir parçası isterimki düzgün icra edilsin.. isterim ki standartları yüksek olsun...
isterim ki bu ülkede ki müzik tüketicileri müzik hakkında başka şeylerde bilsin... teknik anlamda da değerlendirme yapabilsinler.. iyi ve kötü yü ayırt edebilsinler... bir albümün geçtiği önemli teknik aşamalardan şu bu diye bahsetmesinler....

brambel13 dinleyip dinlemediğini bilemezsin... ki dinlememiş olsa bukadar açık ve net bilgiler veremez zaten tek bir parçayla yorumlayarak. bence kendide müzisyen olduğu için güzel açıklamalar yapmış. dediği gibi bazı konularda bazı işlerin düseni önemli. ben o tür bazı bahsettiğiniz şeylerden anlamam belki sizin kadar... ama yorumu ona göredir bir müzisyen gözüyle kendisine göre. sınırları evet zorlamamız gerekiyor müzik açısından ama bunu zorlarkende her önüne gelene albüm yapılmamalı! maalesef günümüzde düsgün icra edilmiyor ve müzik piyasasının okadar çok cıvkı çıktı ki... her türlü davullu bilmem efendim gitarlı parçaya rock tarzı demeye başladık ve anlamayn onca insan rockçıyım diyor :=)) işin garip tarafıda bu...

herkesin kendine göre imkanları vardır... keşke daha güzel yapılabilse. ama daha güzel yapmak isterkende maddiyat uçup gidiyor... işte günümüzde sorunda burda bence. ne kadar ucuza mal edebiliriz düşüncesi...

neyse dicem bukadar. fusion78 e bence söylencek bişey yok. kendine göre fikrini düşüncesini söylemiş... herkesin müziğe bakış açısı farklıdır. o yüzden saygı duymak gerekir.

teşekkürler...

Stüdyo'nun 3. sınıf olduğunu Umut'ta söyler sanırım... Ama album çok büyük talihsizliklerle karşılaştı. Albümü üç defa dinleyin yapılmak isteneni anlarsınız ama maalesef bir sürü talihsizlik tam anlamıyla yansıtılmamış bir proje olmuş. Ben sizin gibi karamsar düşünmüyorum çalıştığı ekip, coverlar, kendi besteleri kötü değil hatta iyi ve bu albumde olmasa bile bir sonraki albümde mutlaka çok iyiyi yakalayacaklarına inanıyorum. Bence albümü mp3 dinlemeyin Muğla'da bulamadığım için mp3 indirip dinledim ama bilgisayardan dinlemekle orjinal cd den dinlemek arasında büyük fark var. Destek verilesi bir albümdür... Hayırlısı olsun

Stüdyo , kayıt vs tabiki önemli kavramlar..Fakat Türkiye de sadece müziği ile gündemde kalmaya çalışan bir rock sanatçısının, milyarlarca liralık stüdyo maliyetleri düşünülürse albüm yapması bile mucizedir.Bu sebeple çok önyargılı olmamalı.Ben albümü aldım.Çok güzel bir albüm olmuş.Duvardaki resimler favori parçam.Sen olmadan, kabinde ölmeye geldim ve şikayetim var çok iyi. Herşeyden önce Umut Kuzey'in besteci olması albümdeki şarkıların düzenlemelerini yapmış olması müzisyen kimliğine saygıyı hakediyor bence...

Bence eski haluk levent albümlerine benziyor çoğu parça...açıkcası neye benziyor diye rapidden indirdim dinledim ve sildim o yüzden içim rahat...yapılmak istenenden benim anladığım iyi giden rock müzik piyasasında bi yer kapmak gibi bişey...yakışıklılık ve gitarı sırta asmayla bişeyler olmuyo bence...rock imajını satmaya çalıştığını hissediyorum...üzgünüm...bence böyle...

Geçenlerde TV'de görmüştüm klip şarkısını (Yanlış hatırlamıyorsam Umut Kuzey'di) ve bir anda ''Eskiden daha iyiydi'' dedim.
Dağlaar aşılmıyor... :)
Umut Kuzey...Yükseleceksin.Ama ne zaman yükseleceğinide sen belirleyeceksin.Çalışmaya devam :)

gurkanisevic demiş ki:
Bence eski haluk levent albümlerine benziyor çoğu parça...açıkcası neye benziyor diye rapidden indirdim dinledim ve sildim o yüzden içim rahat...yapılmak istenenden benim anladığım iyi giden rock müzik piyasasında bi yer kapmak gibi bişey...yakışıklılık ve gitarı sırta asmayla bişeyler olmuyo bence...rock imajını satmaya çalıştığını hissediyorum...üzgünüm...bence böyle...

Neden bizler birşeyler yapmak yerine birşeyler yapmak için emek ve yıllarını vererek üreten insanların yaptıkları üzerinde bu kadar rahat ahkam kesebiliyoruz.Uzun süredir bu albümü bekliyorum.Çıktığını öğrenir öğrenmez aldım.Ve albümü çok beğendim.Özellikle söz ve müziği Umut Kuzey e ait olan duvardaki resimler isimli şarkıyı dinlemenizi tavsiye ederim.Bu arada yakışıklılık ve gitarı sırta asmaya takılmayıda saçma buluyorum.Bence Rock müziğinin en yakışıklısı Umut Kuzey dir.Fakat o yakışıklılığı ile yada çapkınlığı ile gündeme gelmedi hiç. Hep müziği ile gündeme geldi.Onun besteci kimliği sizlere en iyi cevaptır.Boşa konuşmayın,sizde üretinde görelim...

Burası forum olduğuna göre görüş belirtmek için müzisyen olmak gerekmiyor birini eleştirmek için önce ondan daha iyisini yapmak da gerekmez...Onda o tip olmasaydı albüm yapabilirmiydi acaba çok merak ediyorum benim görüş bildirirken insanlara düşündürtmek istediğim şey bu...Stüdyodur tonlardır diye mi kafa patlatılmış yoksa imaja mı gitarla nası poz verileceğine mi kafa patlatılmış anlaşılıyor zaten...

illada müzisyen olmak gerekmiyor tabiiki illa ondan iyisinide yapman gerekmiyor tabii ( ki yapabilmen gibi bir şansın varmı orası tartışılır! )

evet burası forum! özgür bir platform deilmi? özgür platform olunduğu için müzikten anlamayan müzisyenlik kavramından yoksun insanların atıp tutması gerekiyor öle deilmi? görüş belirtirsin ama seviyeni aşmadan ve bilerek konuşarak. bilmeyen ve anlamayan bir insan ne konuşabilir ki!

senide buraya böle saçma yazılar yazacağını bilselerdi alırlarmıydı bilmem!...

insanın fiziki özelliğiyle albüm olaylarının yapımını kıyaslayacaksan git bence bir popculara bulaş ha nedersin? onlara neden kıkınız çıkamıyor acaba...

son yazdın şu cümlede neyi ifade etmek istedin anlayamadım bir türlü... ''Stüdyodur tonlardır diye mi kafa patlatılmış yoksa imaja mı gitarla nası poz verileceğine mi kafa patlatılmış anlaşılıyor zaten...
'' yazarkende biraz cümlelerimize dikkat edip anlaşılır bir şekilde yazalım...

eyyy kraldan çok kralcı insanlar....sizin çok sevdiğiniz bu umut isimli şahsı herkes çok mu sevmek zorunda,müziğini çok mu beğenmek zorunda,burası forum evet,burda sizin nası bu adamı çok sevdiğinizi belirtmeye hakkınız varsa diğer insanlarında eleştirmeye hakkı var."müzisyenlik kavramından yoksun"insan profili nedir mesela.siz juliard dan mı mezunsunuz?ya da berklee den?dünya da profesyonel anlamda müzik eleştirmenliği yapan insanları bi araştırın hiçbiri müzisyen falan değildir.bu penaber nickli şahıs mesela müzikten çok anladığını savunup sorada umut kuzey dinleyen arkadaş,istanbul devlet senfoninin 1. kemancısı falan mıdır acep böle insanlara müzik dersi falan vermeye çalışır.ya da downbeat dergisi baş yazarı falan mıdır acep insanların yazılarını saçma bulmaya,düzgün cümleler kur demeye hak görür kendinde.

neyse sevgili kraldan çok kralcı arkadaşlar siz bu umut isimli vatandaşı dinlemeye devam edin zaten kendisi çağımızın mozartıdır(birisi adamın" besteci kişiliği"nden bahsetmişte)size kolay gelsin

gurkanisevic demiş ki:
Burası forum olduğuna göre görüş belirtmek için müzisyen olmak gerekmiyor birini eleştirmek için önce ondan daha iyisini yapmak da gerekmez...Onda o tip olmasaydı albüm yapabilirmiydi acaba çok merak ediyorum benim görüş bildirirken insanlara düşündürtmek istediğim şey bu...Stüdyodur tonlardır diye mi kafa patlatılmış yoksa imaja mı gitarla nası poz verileceğine mi kafa patlatılmış anlaşılıyor zaten...

Arkadaş sadece çirkin insanlarmı Rock müzik yapabilir.Bu kadar saçma bir yaklaşım olabilirmi.Adam albümdeki düzenlemeleri yapmış, albümdeki çoğu şarkının söz ve müziği kendisine ait. Fiziki görünüm ile müzik ters orantılı ise Dünyada idol haline gelmiş Jon Bon Jovi ninde müzik yapmaması gerekirdi..

Geri