Nesnel Gerçeklikleri Hiçe Saymak

uyuz_h demiş ki:
ka sen bizi herhalde robot zennediyosun. Biz insanız;
Mesela fakir bir arkadaşına yada tanımadığın birisine yardım ettin diyelim. İnsan olduğun için içinde bir mutluluk olur. Neyse benim sana sormak istediğim: 1.Hangi hormon sayesinde o arkadaşa yardım edersin?
2.Hangi hormon sayesinde yardımdan sonra içinde güzel bişeyler olur?

?????!!!!!
"beyin(sinir sistemi)" in fonksiyonlarından haberin yok heralde.ruh denen şey beynin kendisidir.yukarda verdiğin örnekte de yanıt beyindir.

bu "aşık olmamızı sağlayan organ hangisidir" sorusuna "kalp" demek gibi saçma bişey.

ki zaten ka nın "nesnel gerçeklik"ten kastı bunlar değil.

Raiden demiş ki:
Metafiziği elinin tersiyle bir anda çöpe atmak pek akıllıca bir işdeğil.

Hayal dediğimiz şey olmasaydı şuanda televizyon ve bilgisayar olmazdı.

Senin gerçek dediğin şey bilim tarafıdan elektirik sinyali olarak tanımlandı .Ayrıca bu ekranda gördüğümüz şeylerde birer elektirik sinyalidir ama kendi içinde bir gerçekliği vardır.

bilgisayar ve televizyon hayal üzerine kurulmamıştır.katot tüplerinin incelenmesi,(ayrıca yüksek matematik görüyorsan veya gördüysen) bazı denklemlerin uygulamalı sonuçlarının olması üzerine kullanım alanları geliştirilmiştir.
yani denklemler üzerinden cihaza ulaşılmıştır.bilgiler birikir ve yeni bilgilerin eldesinde yardımcı olur..

...

O Fizik ve Matematik kuralları;"Yaratınıcının"(Cenabı Hak) evrene koyduğu kuralların insanlar tarafından bulunarak,insanın anlayabileceği hale getirilmiş halidir...
Bulduğumuz herşey senin olmayan metafiziğinin en önemli varlığı olan Âllah'ın bir ürünüdür...
Bu kuralların "olmak(sının)"nedeni ne sence?...
Olmak olması için oldurmak gerekmezmi?...
Nasıl açıklayacaksın ben bile merak ediyorum,yine bir kaç garip seni tuzağa düşüren kâfirlik mantıklarından konuşmaya kasacaksın eminim...

ka demiş ki:
Raiden demiş ki:
Metafiziği elinin tersiyle bir anda çöpe atmak pek akıllıca bir işdeğil.

Hayal dediğimiz şey olmasaydı şuanda televizyon ve bilgisayar olmazdı.

Senin gerçek dediğin şey bilim tarafıdan elektirik sinyali olarak tanımlandı .Ayrıca bu ekranda gördüğümüz şeylerde birer elektirik sinyalidir ama kendi içinde bir gerçekliği vardır.

bilgisayar ve televizyon hayal üzerine kurulmamıştır.katot tüplerinin incelenmesi,(ayrıca yüksek matematik görüyorsan veya gördüysen) bazı denklemlerin uygulamalı sonuçlarının olması üzerine kullanım alanları geliştirilmiştir.
yani denklemler üzerinden cihaza ulaşılmıştır.bilgiler birikir ve yeni bilgilerin eldesinde yardımcı olur..

Hayal ile kuramsal fiziği birbirine karıştırmayalım. Katot tüpleri şak diye bulunmadı nitekim, her buluşun öncüsü bir kuramsal fizikçidir bunu da unutmamak lazım...

Kuramsal fizik veya bilim nedir? Adından da anlaşılacağı üzere ileri sürülen hipotezin o şartlar altında deneyinin yapılmasının mümkün olmadığı ama kağıt üzerinde mantıklı fikirler veya formüllerdir.

Atom modelleriyle ilgili ilk fikirler tamamen kuramsaldır, fakat "hayal" değildir. Bu fikirler her ne kadar daha sonradan aksi ispatlansa da gerçeklerin su yüzüne çıkmasında ön ayak olmuşlardır. Hayal ile bilimi yan yana koymak bana pek mantıklı gelmiyor açıkçası.

Re: ...

soloist demiş ki:
O Fizik ve Matematik kuralları;"Yaratınıcının"(Cenabı Hak) evrene koyduğu kuralların insanlar tarafından bulunarak,insanın anlayabileceği hale getirilmiş halidir...
Bulduğumuz herşey senin olmayan metafiziğinin en önemli varlığı olan Âllah'ın bir ürünüdür...
Nasıl açıklayacaksın ben bile merak ediyorum,yine bir kaç garip seni tuzağa düşüren kâfirlik mantıklarından konuşmaya kasacaksın eminim...

Ayrıca bilim ve felsefenin en zıtlaştığı nokta da "Dogmatik felsefe"ye dahil edilen din ve "metafizik"tir. Bunlar hiçbir şekilde ispat edilemez (tabi aksi de ispatlanamaz). Bu yüzden üzerinde mantıklı yorumlar yapmak imkansızdır. Çünkü, zaten olup olmadığı emin olunmayan bir olgudur ve tamamen algısaldır. Nesnel değil özneldir. Ve öznelliğinden ötürüdür ki kimse kimseyi düşüncelerinden dolayı yargılayamaz.

soloist demiş ki:

peki genetik biliminin ilerleyişi hakkında ne düşünüyosun soloist arkadaşım.insan,hayvan kopyalama olayları falan.yoksa yaratıcının evrene koyduğu kurallarla,yolladığı kitap çelişiyo mu?

soloist demiş ki:

madde öncesiz ve sonrasızdır.

bunu da mı tanrı koydu...

Bu arada günümüzde kullandığımız periyodik cetveldeki bir çok elementin yerini atom numarasını ve kütle numarasını ortaya çıkarmış olan, hidrojen fisyonunun bulunmasında ön-ayak olmuş Morseley adlı bilim adamının 15 Ağustos 1915'te İngiliz donanmasında işaret subayıyken Çanakkale'de öldüğünü biliyor muydunuz?!..

İyi mi oldu kötü mü oldu siz karar verin ama 1. dünya savaşı her açıdan dünya'nın çok büyük kayıplar vermesine neden oldu...

ka demiş ki:

inanç söz konusu ise maddenin öncesizliği ve sonrasızlığı tartışılır zaten, tanrının öncesizliği ve sonrasızlığı belki dinlerin en bocaladıkları konularından biri ama mantığı şu, bizim yaratımızın algıları sınırlı, görmemiz vs. 3 boyutla sınırlı ve birde zaman denilen bir boyut daha var ve bizim tüm algılarımızın içinde zaman kavramını kullanmak zorundayız çünkü algılarımız böyle, nasıl düz bir kağıtta yanılsama dışında 3 boyutlu bir objeyi gerçekleyemezsek bu bedenimiz ve algımızlada zamandan bağımsız düşünüp öncesizlik sonrasızlık kavramını anlayamayız.

Sanother demiş ki:
ka demiş ki:

inanç söz konusu ise maddenin öncesizliği ve sonrasızlığı tartışılır zaten, tanrının öncesizliği ve sonrasızlığı belki dinlerin en bocaladıkları konularından biri ama mantığı şu, bizim yaratımızın algıları sınırlı, görmemiz vs. 3 boyutla sınırlı ve birde zaman denilen bir boyut daha var ve bizim tüm algılarımızın içinde zaman kavramını kullanmak zorundayız çünkü algılarımız böyle, nasıl düz bir kağıtta yanılsama dışında 3 boyutlu bir objeyi gerçekleyemezsek bu bedenimiz ve algımızlada zamandan bağımsız düşünüp öncesizlik sonrasızlık kavramını anlayamayız.
Stephen Hawking sadece 3 boyutu algılayabiliyorsa nasıl böyle önemli araştırmalar yapabiliyor sence?
Maddenin yoktan var olması nasıl bilimsel olabilir?

grinder demiş ki:
Stephen Hawking sadece 3 boyutu algılayabiliyorsa nasıl böyle önemli araştırmalar yapabiliyor sence?
:) Hawking insan değil mi? tabii ki insan ve 3 boyutlu algılara sahip o da(aslında zamanla birlikte 4 boyutlu demek daha doğru olur) ama kağıda çizilmiş küp gibi algıyı genişletmek mümkün, bilimsellik!? dogma bir açıklamada beklenmemesi gereken birşey bence, peki öncesizliğin bilimsel açıklaması nedir?

Sanother demiş ki:
grinder demiş ki:
:) Hawking insan değil mi? tabii ki insan ve 3 boyutlu algılara sahip o da(aslında zamanla birlikte 4 boyutlu demek daha doğru olur) ama kağıda çizilmiş küp gibi algıyı genişletmek mümkün, bilimsellik!? dogma bir açıklamada beklenmemesi gereken birşey bence, peki öncesizliğin bilimsel açıklaması nedir?
Stephen Hawking uzayı sadece 3 boyutlu algılayabilecek kadar zeki olsaydı yanmıştık; 10 boyutlu algılayabilecek kadar zeki olduğunu biliyorum.
Öncesizlik yoktur. Her şey maddedir ve madde dönüşüm geçirerek başka maddelerin halini alabilir. Öncesizlik kavramı insanların elini kolunu bağlamak için uydurulmuştur. Öncesizliği bilim kabul etmez zaten. Kabul etse bilim olmaz.

Her şey madde değildir. Madde+enerji herşeydir. Einstein'ın madde ve enerjiyle ilgili bağıntısı der ki, "Bir cisim ışık hızına ulaştığında madde hali enerjiye dönüşür. Ve ışık hızının belirli bir oranındaki hızlarla hareket eden cisimler de o oranda kütlelerini kaybederler.Bu kaybolan kütleler enerjiye dönüşür..."

Işık hızında hareket edebildiğini bildiğimiz fotonlar da kütlesizdir. Ama bunlar vardır. Yani bir şeyin kütlesiz olması onun olmadığı anlamına gelmez...

Jeff_Loomis demiş ki:
Her şey madde değildir. Madde+enerji herşeydir. Einstein'ın madde ve enerjiyle ilgili bağıntısı der ki, "Bir cisim ışık hızına ulaştığında madde hali enerjiye dönüşür. Ve ışık hızının belirli bir oranındaki hızlarla hareket eden cisimler de o oranda kütlelerini kaybederler.Bu kaybolan kütleler enerjiye dönüşür..."

Işık hızında hareket edebildiğini bildiğimiz fotonlar da kütlesizdir. Ama bunlar vardır. Yani bir şeyin kütlesiz olması onun olmadığı anlamına gelmez...
Enerji de bir maddedir ama yoğunluğu farklıdır. Madde hareket edince kütlesi enerjisinin kütlesinin kendisine katılmasıyla fazlalaşır zaten.

ka demiş ki:
material_girl demiş ki:
abi ben mi anlamıorum yoksa olay mı karışık hayaller nesnel falan ne demek şimdi bu biri açıklasın kendimi özürlü gibi hissediorm KA cım cevap bekliorz

senin nesnel değil dediğin duygu,hayal vb
sadece proteinlerin ve hormonların , sinir hücreerine olan etkisidir.
yani onun da temeli nesneldir.havada uçuşan metafizik kavramlar yoktur yani.
"aşk!
olurmu maddesel birşey!" diyenler de aşkın hormon salgısıyla bağlantılı olduğunu bilirler.
Tarih nedir?O da mı madde?Liberalizm nedir,madde mi?Kavram da madde midir?Bir arkadaşımı hem seviyorum hem de biraz uyuz oluyorum,o zaman ortada maddelerin karışımı mı var?Beynimde hormonal kokteyl gibi bir şey mi oluşmuş?Size gülüp geçiyorum.

1000mirrors demiş ki:
ka demiş ki:
material_girl demiş ki:
abi ben mi anlamıorum yoksa olay mı karışık hayaller nesnel falan ne demek şimdi bu biri açıklasın kendimi özürlü gibi hissediorm KA cım cevap bekliorz

"aşk!
olurmu maddesel birşey!" diyenler de aşkın hormon salgısıyla bağlantılı olduğunu bilirler.
Tarih nedir?O da mı madde?Liberalizm nedir,madde mi?Kavram da madde midir?Bir arkadaşımı hem seviyorum hem de biraz uyuz oluyorum,o zaman ortada maddelerin karışımı mı var?Beynimde hormonal kokteyl gibi bir şey mi oluşmuş?Size gülüp geçiyorum.
Lütfen saygılı ol. Olamayacaksan da benden saygı bekleme.
Bahsettiklerin kavramdır, konsepttir, düşüncedir; bunlar zaten beynin ürünleridir.

1000mirrors demiş ki:
ka demiş ki:
material_girl demiş ki:

"aşk!

bu başlığın 1. veya 2. sayfasında dediklerine açıklama getirmiştim.
ve tanrı bilimin konusu değildir.
bilim varolanla ilgilenir,varolduğu sanılanlarla değil...

Geri