Boss Gt-8

ya genelden malmsteen tonuna yaklaşmak istiyorum sadece aynısını taklit etmek saçma olur.. :D Elimde gt-8 ve emg 81 85 manyetikli bir gitar var ( 4 gün sonra alcam gerçi de neyse).. Kaldı ki malmsteen birsürü 59' plexi marshall ve fenderini bilmem kaçtane rackmount efekkten geçirerek alıyor.. Hayatta aynısı olmaz.. Gt-8 ile ne yapabilirim diye soruyorum zaten ben.. :D

Ya arkadaşlar şöyle bi sorun ceyeran etti. Şimdi mesela ctl pedalıyla clean dan lead tonuna atladıım bi patch var. Clean tonunun efektini delayını kapatıp kaydediyorum. Sonra tonları deiştirdiğimde aynı kalıyo yani alete kaydolmuş oluyo. Ama lead a geçip onda biraz düzenleme yaptığımda bu defa clean eski haline dönmüş oluyo. Yardım lütfen :(

şöyle anlatıyım: User patch lerde 5.4 örneğin. ctl pedalına basarak clean dan lead a geçtiğimiz bir patch. Fakat clean da da lead de de delay fazla. Ben önce clean ton ta delay ı kapatıyorum. Sonra kaydedip devam ediyorum. Daha sonra ctl basıp lead e geçtiğimdei bu defa lead da delay ı kapatıyorum. Bunu da kaydediyorum. Önceden ton değiştirdiğimde kayıtlı kalmasına rağmen lead den clean a geçtiğimde clean ın eski haline geri geldiğini görüyorum.Fakat lead de bozulma yok. Clean ı tekrar ayarlayıp lead ı açtığımda da bu defa lead eski haline gelmiş oluyo. Yani ctl pedalıyla değişim yaptığım iki tondan ikisinide değiştiremiyorum. Birini değiştirdiğimde öbürü eski haline geliyo...

emre_is_the_boss demiş ki:
şöyle anlatıyım: User patch lerde 5.4 örneğin. ctl pedalına basarak clean dan lead a geçtiğimiz bir patch. Fakat clean da da lead de de delay fazla. Ben önce clean ton ta delay ı kapatıyorum. Sonra kaydedip devam ediyorum. Daha sonra ctl basıp lead e geçtiğimdei bu defa lead da delay ı kapatıyorum. Bunu da kaydediyorum. Önceden ton değiştirdiğimde kayıtlı kalmasına rağmen lead den clean a geçtiğimde clean ın eski haline geri geldiğini görüyorum.Fakat lead de bozulma yok. Clean ı tekrar ayarlayıp lead ı açtığımda da bu defa lead eski haline gelmiş oluyo. Yani ctl pedalıyla değişim yaptığım iki tondan ikisinide değiştiremiyorum. Birini değiştirdiğimde öbürü eski haline geliyo...
patchlerde sorun olabilir pchat lerde ton ayarlayıp kaydemiyoruz sanırım ama yinede tam olarak neden boyle bır sorun olduğunu bilmiyorum :!:

emre_is_the_boss demiş ki:

Sanırım sorunun ctl tuşuna atanmış bir assign variable tanımından kaynaklanıyor...

sayfa 57de başlıyor, 58de de var...

Nedir bu?

Bir patch için bir ya da daha çok tuşa, bir ya da daha çok görev atayabilmek şeklinde...

Örnek vermek gerekirse,
mesela CTL basıyorum, preamp kanalı A->B ya da B->A olurken, aynı zamanda da delay açıksa kapatıyor, kapalıysa açıyor. İki tane assign kullanmış oldum mesela bunda...

Ya da ne bileyim; expression pedalına OD katının drive parametresi ile chorus'un derinliğini atamak (bunu şahsen denemedim; ama, benzer bir şey denedim pedalda) yanında da switch'ine hem soloya geçiş hem de wah'ı açış işlerini aynı anda yaptırmak mümkün...

(Ben yanlış anlamadım olayı değil mi? Denediğim bir şey olduğu halde biraz çok yeni öğrenmiş olduğum için, biraz da kulağa inanılmaz geldiği için tereddüt ediyorum)

İlk anda anlaması ya da pedaldakini çözmesi biraz karışık gelebilir; ama, müthiş güç katan bir özellik.

GT-8 sınır tanımıyor; hele ki hakkıyla kullanınca...

Bir de ben bir şey soracağım...

Bu [Speaker] tuşunun ışığını yanıyor gören var mı aranızda? Umarım benimkinin LEDi bozuk değildir.
Devreye sokmada ya da çalışmasında sorun yok da; ya felsefesini kavrayamadım ya da bilemiyorum işte...

Preset Patchleri hızlıca dolaşıyorum, tüm ışıklar sahne gösterisi gibi fırıldıyor; bi [Speaker] hiç göz kırpmadı :'(

sevgiler...
emre

emretiryaki demiş ki:
Bir de ben bir şey soracağım...

Bu [Speaker] tuşunun ışığını yanıyor gören var mı aranızda? Umarım benimkinin LEDi bozuk değildir.
Devreye sokmada ya da çalışmasında sorun yok da; ya felsefesini kavrayamadım ya da bilemiyorum işte...

Preset Patchleri hızlıca dolaşıyorum, tüm ışıklar sahne gösterisi gibi fırıldıyor; bi [Speaker] hiç göz kırpmadı :'(

sevgiler...
emre

Yok bende de yanmıyo hiç. :?

Arkadaşlar bende bir analog pedal var (DF-7 Distortion Factory). Bu pedalı GT-8'e bağlamam mümkünmü. EXT Loop'dan mı yoksa Sub EXP pedal girişinden falan mı? Ya da ben gitardan direk analog pedala girip analogdan tekrar GT-8 normal input'a mı girmeliyim? Teşekkürler.

arkadaslar gt8i bilgisayara baglayip aletin uzerinden ses kaybi olmadan(yani direk kabloyla)nasil kayit yapabilirim.hangi programlari kullanabilirim?kabloyu nasil bulabilirim?kablonun ozelligi nasil olmali.

spree demiş ki:
Arkadaşlar bende bir analog pedal var (DF-7 Distortion Factory). Bu pedalı GT-8'e bağlamam mümkünmü. EXT Loop'dan mı yoksa Sub EXP pedal girişinden falan mı? Ya da ben gitardan direk analog pedala girip analogdan tekrar GT-8 normal input'a mı girmeliyim? Teşekkürler.

spree, pedalını GT-8'e bağlayabilirsin.
EXT loop'tan bağlamak daha çok işine gelecektir. fx chain değiştirebilme özelliği sayesinde loop'a bağlasan da gt-8'in ilk modülü olarak kullanabilirsin pedalı.
Ayrıca bunu yaparken diğer seçeneklere de bir göz atma şansın olacak bu sayede.
Efekt modüllerini "istediğin" sırada dizebiliyorsun ya.
İster pre-amp'tan önce koy; önüne de bir tone modify çek, istersen ne bileyim işte, TM -> wah -> od -> pedal -> preamp -> v.s. zevkine kalmış gerisi :)

ebonitcubuk demiş ki:
arkadaslar gt8i bilgisayara baglayip aletin uzerinden ses kaybi olmadan(yani direk kabloyla)nasil kayit yapabilirim.hangi programlari kullanabilirim?kabloyu nasil bulabilirim?kablonun ozelligi nasil olmali.

Bu biraz da ses kartı donanımına bağlı bir şey ebonitcubuk...

Digital Out kullanarak bu iş için yapılmış bir kablo ile ses kartının "digital in" girişine bağlayacaksın. Tabii, ses kartında böyle bir giriş var ise.

Kayıt için ben kimi zaman ses kartının kayıt yazılımlarından kullanıyorum; kimi zaman da Sound Forge ya da bazen de Adobe Audition gibi yazılımları...
Elinde kayıt yapabilmene yarayan ne varsa makineye geçirmene yarar. Gerisi sana ve programına kalmış.
Bu arada; işletim sistemine kayıt yapacağın kanalın digital in (ya da s/pdif in) olacağını söylemen lazım.

Müzik kaydı ve düzenlemecilik işleri ile uğraşan arkadaş ve abilerimiz bu konuda okyanuslar dolusu şeyler yazmış ilgili forumda.

Kablonun özel :p bir özelliği yok. İki iletken hat, biri veri diğeri şasi herhalde. RCA tipi konnektör...
Şu video cihazlarındaki compozit girişlerine, ses sistemlerindeki sağ sol ayrı line in girişlerine uyuyor ya, o işte.
Sinyal değil de veri taşındığı için kötü kablo da kullansan gecikme dışında bir sıkıntı olmaz sanırım (sinyal bozulması olmaz demek istedim. Rezil kablolarla bir güzel gecikme de yaşanır çatır çatır :)). Böyle dedim de; tereddüt ettim şimdi, ses kartındaki S/PDIF giriş çıkışları altın kaplama yapılmış. Demek ki önemi varmış...
Kablonun 75 Ohmluk koaksiyel kablo olacağı yazıyor...

Neyse, http://en.wikipedia.org/wiki/RCA_jack adresinden RCA tipi konnektörü görebilir, RCA'nın bilgilerine ulaşabilirsin...
http://en.wikipedia.org/wiki/S/PDIF adresinde de kısaca S/PDIF anlatılmış...

Ses kartındaki giriş bahsettiğim RCA formunda değilse, çevrimi uygun konnektörden yapacak bir kablo yapar ya da yaptırırsın...

Bu arada aklıma bir şey geldi. GT-8 in digital out'una bir fiber optik dönüşümü yapsak, fiber kabloyla nelere gider gitar sesimiz, taaa nerelere :) kayıpsız...

arkadaşlar bu fx chain yerlerini değiş tirdiğimizde :!: ne gibi değişiklikler elde ediyoruz :?: yani bunun belirli bir diziliş sistemimi var :!: yoksa istediğimiz gibimi sıralıyoruz :?: .teşekkürler.

Kimilerine göre "belirli bir diziliş sistemi" ekolleri var.

Analog pedal dizenlerin yaşadığı çeşitlilik imkanlarını kullanma şansı işte.

Birçokları kafalarına, zevklerine göre takılıyorlar.

Önünde analog set varmış da bunlardan seçiyormuş gibi davranabilirsen sorun yaşamazsın.

Kendi deneme yanılma ve tecrubelerinle de hareket edersin...

Çokça tartışıldı forumda onun için biraz arama yaparsan, bilhassa analog pedal başlıklarında, benim tek başıma sunabileceklerimden daha fazlasına ulaşırsın...

Ben ne yapıyorum bu konuda, belki fikir verir, çeşitlilik anlamında...

Önce aradığım tadı verecek bir preamp seçiyorum. Aşağı yukarı vereceği his için, ince bir ayar geçip nelere ihtiyaç duyacağım sorusunu soruyorum.
Aşırı sürmeyi sevdiğim için distorsiyon kullanmamışsam, chorus, delay ya da reverb katılacak mı?
Wah var mı?
FX 1 ya da 2 listesinden?
gibi sorular...

Bundan sonra gerekli efektleri "teker teker" yerleştirip her birini ekleyişimde serim üzerinde ona yer seçiyorum.

Preamp katını, sanal amfinin giriş katı olarak düşünürsen en sonlara, bir modelleyici ya da aşırı sürücü olarak düşünürsen içlere ya da başlara...

EQ gerekiyorsa, sesi şekillendirmek için, drive ya da preamp'dan önce; ya da, efekt etkilerinde hoşuna gitmeyen değişiklikler için de efektlerden sonra mesela...

Tonu değiştiren, modelleyen ya da radikal olarak şekillendiren etkileri drive'dan önce tutuyorum.

Wah bazen drivedan önce bazen de ondan sonra hoş geliyor kulağıma...

Kimileri EQı drivedan sonra seviyorlar (hoş GT-8 de sürüsüyle EQ katı kullanabiliyoruz :)).

Bir örnek,
kompresör->az drive->eq->gürültü engelleyici(ns)->delay->preamp

Bir başkası,
tonemodify->preamp->ns->chorus->reverb

Ya da,
wah->eq->preamp->eq->chorus->delay->reverb

Bence, tamamen zevkine, alışkanlık ve deneyimlerine bakar seçimlerin.

Önemli olan, hep vurgulandığı gibi her modülde efekt düzeylerine ve modül sonunda da ses düzeylerine itina ile yaklaşmak. Aşırıya kaçmayıp her bir etkinin sonuçlarını görürsen ve acele etmeden izlersen bir süre sonra ne yapman gerektiğine kolayca karar verir hale gelirsin.

Bir de şunu söyleyebilirim:
Yanyana duran patchlerinde aldığın ses düzeyleri arasında uçurum olmamasına, hatta standart tuşeni düşündüğün zaman, patchlerin ses düzeylerinin sana ait -adını koyduğun- bir miktarda kalmasına özen göstermek iyi. Şu system menüsünün sonundaki sinyal düzeyi ölçüm aracı ile her bir katı ve nihai çıkışı deniyorum sürekli (keşke bunu ayrı bir tuşa bağlamış olsalarmış).

Neyse, bir sürü gereksiz ya da sorulmayan şey de yazdım yine.
Umarım yararlı olabilmişimdir.

Ne gibi değişiklikler sorusuna gelince...

3. sıradaki etki, gitarın tonunu yerinden oynatıyorsa, 4., 5., 6. sıradaki etkiler yeni tonu işleyecekler.

Eğer sen yankı yaratıp arkasından distorsiyon verirsen, yankıyı yankı yapan sesler de distorsiyonlanacak.
Ama distorsiyondan sonra yankı yaparsan zaten duymak istediğin sesi yankılamış olacaksın...

Pek iyi anlatamadım biliyorum...
Sen en iyisi bu işin ustalarının Müziktek'te yazdıklarını oku :)

merhaba arkadaşlar.bende 1 hafta içinde boss gt8 alcağım inşallah.çok yeri araştırdım ama gt8 ile ilgili ya teknik özellikler buldum yada yeni eklenen özellikler.benim merak ettiğim bikaç soru var; boss gt8'de davul makinesi varmı?rp 50lerde var ve benim için davul makinesi önemli çünkü bi ritim yürüyüşü açıp üstüne doğaç geçip kendimi geliştirmeye uğraşıyorum,hemde arkada bi altyapı oluyo daha zevkli oluyo.diğer bi sorumda boss gt8'e bişeyler kaydedip üstüne solo filan atabilirmiyim?bide ne kadar zamanda tam anlamıyla kullanmayı öğrenirim.şimdiden teşekkürler....

cigarette demiş ki:
merhaba arkadaşlar.bende 1 hafta içinde boss gt8 alcağım inşallah.çok yeri araştırdım ama gt8 ile ilgili ya teknik özellikler buldum yada yeni eklenen özellikler.benim merak ettiğim bikaç soru var; boss gt8'de davul makinesi varmı?rp 50lerde var ve benim için davul makinesi önemli çünkü bi ritim yürüyüşü açıp üstüne doğaç geçip kendimi geliştirmeye uğraşıyorum,hemde arkada bi altyapı oluyo daha zevkli oluyo.diğer bi sorumda boss gt8'e bişeyler kaydedip üstüne solo filan atabilirmiyim?bide ne kadar zamanda tam anlamıyla kullanmayı öğrenirim.şimdiden teşekkürler....

Dostum bu alette davul makinesi yok. Kayıt yateneği de yok.(Bunun için özel bir alet var onu almalısın). Ne kadar zamanda öğrenirsin bilemem ama şuna eminim ki bu senin GT-8'e ayırdığın zaman, sabrın ve ses bilginle alakalı bir konu. Müzisyenlerin hazırladıkları setup'lara çalışırsan bu sana biraz avantaj sağlar (Ses bilginin olmadığını varsayıyorum). Hangi amfi modellerinde neler kullanmalısınki "o" sesi yakalayabilesin. İşte sorun burda.

Malesef GT-8'de davul makinesi yok :(

Profesyonel bir cihaz olduğu için olmadığını söylüyorlar.

Ben şahsen, sample'larımı kaydedebilmek ve davul makinesinden yararlanabilmek için iki ayrı boss cihazına daha para vermek istemezdim.

Deniz kenarına indiğimde gitar çalabilme zevkimi sürdürebilmek için; üzerinde mp3 girebileceğim bir line-in girişi olan, pille çalışabilen, eklenebilen media kartı üzerine ritm ve backing track'ler kaydedebileceğim ve davul makinesi de olan zoom 707II adlı "oyuncağı" taşıyorum...

Bütün bu saydıklarım ise GT-8'in ne kadar harika bir alet olduğunu kesinlikle unutturmuyor, onu da söylemiş olayım.

GT-8 kullanmayı öğrenmek, bu işlerle ilgili birisi için, ingilizcesi varsa ve kullanma kılavuzunu sıkılmadan okuyabilecekse 1 gün...

Çok derin öğrenmek 2-3 gün :)

Her şeyiyle öğrenmek; biraz da tecrübe etmek, deneme yanılmalar oynamak ve bunları "bilgi dağarcığına katmak" isteyeceği için biraz daha zaman alabilir.

Sadece ritm makinesi için GT-8'den vazgeçen, ileride çok pişman olur; benden söylemesi.

rp50de bile var davul makinesi bence boss gt8dede olmalıydı.evet arkadaşlar bencede çok profesyonel bi cihaz olduğu için koymadılar.ama ne olursa olsun süper harika ötesi bir cihaz ve kesin alacağım ama davul makinesi veya sample kaydetme özelliğide olsaymış fena olmazmış :)

spree arkadaşım söylediğin cihaz hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi verebilirmisin?

cigarette demiş ki:
rp50de bile var davul makinesi bence boss gt8dede olmalıydı.evet arkadaşlar bencede çok profesyonel bi cihaz olduğu için koymadılar.ama ne olursa olsun süper harika ötesi bir cihaz ve kesin alacağım ama davul makinesi veya sample kaydetme özelliğide olsaymış fena olmazmış :)

spree arkadaşım söylediğin cihaz hakkında biraz daha ayrıntılı bilgi verebilirmisin?

Aşağıda iki davul makinesi iki tane de kayıt, loop v.s. için cihaz koydum.
Davul makinelerini incelemiştim bir ara. Muhteşem aletler. Demoları izlemeni öneririm.

RC serisi cihazlar da phrase looping için yapılmış canavarlar. Onların da demoları var.

DR-670 Dr. Rhythm
http://www.bossus.com/index.asp?pg=1&tmp=97

DR-880 Dr. Rhythm
http://www.bossus.com/index.asp?pg=1&tmp=135
http://www.rolandus.com/Multimedia/Flash/dr880/index.html
(ikinci url, demo sayfası)

RC-20XL Phrase Recorder
http://www.bossus.com/index.asp?pg=1&tmp=137
http://www.rolandus.com/Multimedia/Flash/rc20xl/index.html
(ikinci url, demosu için)

RC-50 Loop Station
http://www.bossus.com/index.asp?pg=1&tmp=155