Boss Gt-8

bifist demiş ki:
arkadaşlar yeni bir gt8 kullanıcısı olarak öncelikle deneyim ve bilgilerinizi
paylaştığınız için çok teşekkürler.bu başlıkta yazan bütün yazıları okudum ve
gerçekten gt8 gibi karışık bir aleti çözmem için çok faydalı bilgiler.
ve DreamofStyks arkadaşım senin tavsiyelerine uyarak bir de ultrag aldım.
fakat deneme şansım olmadı.
kolay bir sorum olucak gt8 ve ultrag arasında bağlantıyı nasıl yapıyoruz.daha önce yazıldı bu ama hala tam net değil benim için.
şu doğrumudur:
gitardan ultrag nin inputuna utlragnin outputundan gt8 in inputuna ve en sonda ultra g nin xlr çıkışından mixere giriyorum dimi?
doğrumudur?
peki ya pc için nasıl?aynı sıra mı?(bu arada xlrı jack girişine çeviren kablom da mevcut).
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Yok arkadaşım sen olayı tersine çevirmişsin =)) heh ama doğrudur insanın aklı karışabiliyo böyle şeylerde.

1-Şimdi ilk başta yapman gereken gitardan çıkan kabloyu GT8'in inputuna girmek
2-GT8'in Left(Mono) outputundan çıkan kabloyu Ultra-G'nin inputuna girmek.
3-Son olarakta elinde ki bi ucu XLR bi ucu Jack olan kabloyu Ultra-G'ye takıp kablonun diğer ucunu nereye girmek istiyorsan (mixer, sistem, pc v.b girişler) oraya takmak.

Sana tavsiyem eğer amfi ile kullanıcaksan varsa CD Input kısmından girmen yoksa Fx Send kısmından girmen.Birde Ultra-G'nin sürekli pil yemesini istemiyorsan 500Miliamperlik çok uçlu olup uçlarından birinin 9Volt'luk pil girişlerine bağlanıcak uçlarından bulunan bir adaptör al.Pili takarmış gibi adaptörün o ucunu tak oraya.Hem pilim bitti derdi olmaz hem de daha rahat çalışır Ultra-G.

Ultra-G'nin üzerinde ki düğmelerdende elektriksel bir sorun hissedersen yada elektriksel bir nedenden ses tekrar etmesi gibi bir sorun yaşarsan GND tuşu var ona bas.Onun üstünde 4x12 yazan bi tuş var o sürekli açık kalsın.Birde diğer tarafında aletin iki tane -20 DB olan tuşlar var bunlar sesi azaltmak için mesala girdiğin sistemde ses cızırtı yapıyorsa kısık seste bile o zaman bir tane -20 tuşuna basıcaksın ses çıkışını azaltıcak sen sesini girdiğin sistemden açıcaksın böylece sistemide yormamış olucaksın zararda vermemiş olucaksın sesin de daha net çıkıcak.Genelde canlı performanslarda ben öle yaparım -20 hep açıktır sistemden açtırırım kendi sesimi processorun levelinden değil.

Aklına takılan başka bir nokta olursa açıklayabilirim.

Güle güle kullan.

Birde şu sitede ki tonların bazıları çok iyi tavsiye ederim.

http://boogieshooz.com/gt8/files/

Ama bunları yükleyebilmek için pc ile processorun arasında ki bağlantıyı gerçekleştiricek bir MIDI kablosu alman lazım.Ses kartının orda monitör girişine benzer birşey var ise oraya takıcaksın ordan iki tane kablo çıkıcak aldığın MIDI çeviricisinde.Biri in biri out olur kablonun outunu GT8'in in'ine kablonun in'ini GT8'in out'una takıcaksın sonra arayüz programı var indirdiğin tonu atmak için o programı indirip ordan indirdiğin tonu açıyosun sonrada GT8'e gönderme tuşu var programda gönder diyince processoruna gidiyo ton.Processorden WRITE diyince kaydediosun istediğin yere beğenirsen tonu.

valla çok teşşekkür ederim DreamofStyks dostum uzun ve faydalı açıklamaların için.şu an için acil öğrenmem gereken başka bir konu yok
tam olarak aleti çözememe rağmen :D
saygılar...

ya benim bir sorum daha olacak arkadaşlar.elimde şu an bir de sansamp
gt2 var.sizce bu aleti gt8 ile kullanmam ve de ultra g ile birlikte güzel
sonuçlar verir mi?hayır diyosanız direk elimden çıkarıcam zaten.

bifist demiş ki:
ya benim bir sorum daha olacak arkadaşlar.elimde şu an bir de sansamp
gt2 var.sizce bu aleti gt8 ile kullanmam ve de ultra g ile birlikte güzel
sonuçlar verir mi?hayır diyosanız direk elimden çıkarıcam zaten.

sonuçlarını bilmiyorum denemedim ama gt-8 bence tek başına yeterli bir alet zaten bide başka şeylerle kullanmaya gerek yok bence.elindeki gt-2 oldukça pahalı bir alet bence onu sat onun yerine daha çok işine yarayacak bişeyler al derim.mesela ufak bi mixer alır bilgisayarına bağlarsın.gt-8 ile tadından yenmez.:D bol bol kayıt yaparsın.:D

kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

arkadaşlar benimde size bir sorum olacak.benim gitarım sabit köprülü bir gitar.insanın canı ara sira tremolo ve floyd rose ile yapılan atrasyonlardan çekiyor.aceba gt-8 den vereceğim herhangi bir efect yada efectler ile floyd kullanıyormuş gibi bir tını alabilirmiyim.yani bu efectleri exp. pedala atayıp floyd hareketi yapacağım yerlerde exp. pedalını ileri geri hareket ettirerek sesi floydda olduğu gibi değiştirme sansım varmı?

kib.kolay gelsin.müzikle kalın.

cevaplar için şimdiden teşekkürler.:D

melihbozkurt84 demiş ki:
arkadaşlar benimde size bir sorum olacak.benim gitarım sabit köprülü bir gitar.insanın canı ara sira tremolo ve floyd rose ile yapılan atrasyonlardan çekiyor.aceba gt-8 den vereceğim herhangi bir efect yada efectler ile floyd kullanıyormuş gibi bir tını alabilirmiyim.yani bu efectleri exp. pedala atayıp floyd hareketi yapacağım yerlerde exp. pedalını ileri geri hareket ettirerek sesi floydda olduğu gibi değiştirme sansım varmı?

kib.kolay gelsin.müzikle kalın.

cevaplar için şimdiden teşekkürler.:D

hayır =)

kasıp yapmayı denesen bile, pedal bend le vs vs. elde edeceğin ses çok dijital olacağından güzel olmaz.

pek güzellik aramıyorum aslında dostum canım sıkılınca oyanmak için.:D yoksa normalde tremolulu sololar vs. kullandığım falan yok.zaten sabit köprü almamın amacıda buydu.tremoluyo sadece oyuncak olarak kullandığım için olmasada olur en azından sustainden kazanırım demiştim.eğer böyle bişiler yaparsam arada bir oynanabilecek bişi olmuş olur.:D

peki aklıma şu geldi tremolo efectini exp. pedalına atayamıyormuyuz.yani atayabiliyorumda sadece açıp kapamak için işe yarıyo.bunun dışında exp. pedalını kullanarak benim kendi istediğim aralıkta yavaşlıkta el ile tremolo kullanıyomuş gibi vermem mümkünmü :?: :?: :?:

:idea: bi fikri olan varsa yazarsanız sevinirim.cevabın için teşekkürler nero king.:D kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

Tremolo efekti, tremolo kolu efektini vermio zaten =) pedal bend adlı efektle belk bişey yapabilirsin ama o da whammy efekti verir sana. Expression pedala istediin ayarı atayabilirsin. Her türlü parametreyi onla kontrol edebilirsin.

merabalar..bugün itibariyle artık benmde bir gt8 im oldu :) ama kullanmaya nerden başlıcam bilemiorum ton yazma konusunda beni başlangıç için yönlendirirseniz sevinirim..birde kulaklık çıkışından ses alamıyorum bir türlü 8O

artıkın benimde bi gt8 im var... ama kafa bi milyon digitech rp80den gt8 olunca adama afallıyo!!! berbat haldeyim.. ton nası yükleniyo kablo nerden bulurum!!! bilgiye açım... herşeyi öğrenebilrim... ALLLLLAAHHHHHH :) bütün forumu okudum... valla bu kadar okusam şimdiye okul biterdi.... kablo patch nası bağlanıyo bu cihaz ya ?
bide ben ton yazamaz mıyım ?

Manual ı alın kitap okur gibi oturup okuyun başta bence. ben öle yapmıştım ana şeyleri çok ii kapiosunuz gerisi sizin kulağınıza ve deneyiminize kalio zaten zamanla gelişio. Ama başlangıç için oturun okuyun teker teker.

İzmir'de olanlar benimle irtabata geçebilir Stüdyo Kartal'da buluşup detaylı olarak konuşabiliriz onun dışında bu imkanı olmayan arkadaşlar içinde genel olarak değilde 3 tane amacı belli soru sorsunlar cevapladıktan sonra diğer merak ettikleri 3'er başka soruyu sorsunlar böylece herkes mutlu olur :)

ReLoad demiş ki:
artıkın benimde bi gt8 im var... ama kafa bi milyon digitech rp80den gt8 olunca adama afallıyo!!! berbat haldeyim.. ton nası yükleniyo kablo nerden bulurum!!! bilgiye açım... herşeyi öğrenebilrim... ALLLLLAAHHHHHH :) bütün forumu okudum... valla bu kadar okusam şimdiye okul biterdi.... kablo patch nası bağlanıyo bu cihaz ya ?
bide ben ton yazamaz mıyım ?

Patchler ile ilgili bu sayfanın en üstündeki mesajdan ve bi önceki sayfadan yararlanabilirsin.

Ayrıca son günlerde keşfettiğim, daha doğrusu önceden bildiğim ama "çok bir değişiklik yaratmaz herhalde" yanılgısına düştüğüm bir özellikl var cihazımızda arkadaşlar.

Preamp kısayol tuşuna basıp ilerlediğimizde karşımıza kabin simülatörleri çıkıyor oradan her zaman sabit olan 1x12 4x12 8x12 4x10 falan gibi seçenekleri seçiyoruz fakat birde bunların sonunda Custom 1, Custom 2 seçenekleri var bunlardan birini seçiyoruz ben bunu sadece kabin büyüklükleri ve sayılarını istediğimiz gibi değiştirebiliyoruz zannediyordum fakat burada bu değişikliklerden başka kabinlerin bas ve tiz karakterlerinide değiştirebiliyormuşuz.Fakat buradaki bas ve tiz değerleri EQ'daki bas ve tizlerden biraz farklı mesala örnek olarak Custom'dan 4x12 ayarlayıp daha sonrada Bas değerini +10 tiz değerini de isteğinize bağlı olarak +3 ile +6 arasında istediğiniz bir yere getirdiğinizde Steve Vai ve Satriani'nin canlı performanslarında kullandıkları karakteristiğe geliyor kabin simülatör tonu ve benim en çok sevdiğim patlama etkisi çok daha hissediliyor oluyor yani harmoniclerden çığlık attırdığınızda mesala çok daha ön plana çıkıyor.

Bu neden oluyor dersek kendi fikrimce buradaki bas EQda ki gibi açılınca Sub Bas vermek yerine tuşenizi sertleştirdiğinizde penalama sesindeki bas etkisi veriyor buda ince tellerde ki güçsüz soundun eksikliğini kapatıyor ve re telindeki güce oranla si telinde de orantılı bi şekilde inen bir güç ile karşılaşıyorsunuz.Tiz da aynı şekilde EQ'da ki nasıl tarif ederim bilmiorum ama hşşşşşşşş sesinden ziyade :) daha çok harmonic ve picking tizleri gibi kulağı rahatsız etmeyen biraz daha kaymak tadında tizler veriyor.Bu da benim gibi çığlık delisiyseniz bayağı bi etkili oluyor =)

Birde eklemeyi unuttuğum birşey olan Cabinet Closed veya Open var bunların da sese etkisi çok büyük.Open daha mid ve tiz tonlu bir efekt veriyor Satriani gibi Closed daha bir tok Open'a oranla Closed'ı da Steve Vai'ye benzetebiliriz =) Ben genelde hep closed kullanıyorum Custom'ı keşfettiğimden beri.

ya ben bartındayım ve şehir oturma organım kadar :) baya cevher varmış bende de ya ben kablo bulamadım...
nasıl ayarlarız kablo işini? bana bi yardım edin... :(:(

Re: Channel A B

NeroKing demiş ki:
ESER13 demiş ki:
Gt8 deki channel A ve B seçenekleri ne işe yarıyor?

A ve B channel demek 2 farklı Amfi ve kabin modellemesi demek. Channel mode kısmında. Single seçersen. A ya bi preamp seçiosun kabini modelliosun microfon ayarlarını yapiosun. Bi ton yaratiosun. B ye geçiosun B de de aynı şekilde farklı bişey yapiosun. İstediğin bi switchle (genelde CTL swtich) A ve B arasında geçebiliosun. İki ayrı ton. Fakat bunlar sırf iki ayrı pre amp ve kabin olarak geçiş yapio. Yani bunla birlikte Ayrıyetten EQ Reverb koyduysan onlar aynı kalio. İstersen onları da değiştirmek için CTL switchi kullanbilirsin basınca sana kalmış.

Eğer Dual Channel mode seçersen. Bu sefer A ve B amfilerini birleştirmiş oluosun yani iki kafa kabin bağlamış oluosun. Bunun da iki seçeneği var Mono veya Stereo. Mono olursa beraber bi kanaldan çıkıolar. Stereo olursa da Bi taraftan A bi taraftan B.

Bunun dışında dynamic channel mode falan filan gibi seçeneklerde var. tuşene göre gain artıor vs..
TŞK

zuhal de sıfır garantili gt8 kac kurus.
ne zaman aldığınızı da yazarsanız ona göre pazarlık yapacam.kazık yemeyim :D
poddan sonra birde gt 8 denemek istiyorum.

600$ .
sen napacan gt8 i ya. neyse al bi dene . bi karşılaştirma da sen yap xt live ile sonra yaz karala buraya bişiiler.
bide ant muzikte 480$ yaziyor. ellerinde kalmışmıymış sormak gerek telefonla

Geri