Boss Gt-8

burock54 demiş ki:
arkadaşlar gt-8 i manul kullanmak istiyorum fakat amp ch select tuşu vahı etkinleştiriyo nedense onun preamp ı etkinleştirip devre dışı bırakması gerekmiyomu manual kullanımda:Sdiğer hepsi normal çalışıyo hepsi görevini yerine getiriyo ama amp tuşu vahı devreye sokuyo nedense:Syardımcı olursanız sevinirim...

hala çözebilmiş değilim lütfen yardımcı olun arkadaşlar cıldırmak üzereyim:)

Arkadaşlar bir süredir pek ilgilenemiyordum forumla konserler yarışma beste Tarkan Gözübüyük ile albüm Türkiye Turnesi falan filan hepsi daha olmadı ama Mayıs ayı dolayısı ile önce üniversitelerden başlayarak 12sinde İstanbul 17 Ankara 18 Galatasaray Üniversitesi kapsamında devam ediyor az bir boşluğum o arada cevabı bulunmayan az ve öz sorular varsa hepsini cevaplayabilrim

burock54 demiş ki:
burock54 demiş ki:
arkadaşlar gt-8 i manul kullanmak istiyorum fakat amp ch select tuşu vahı etkinleştiriyo nedense onun preamp ı etkinleştirip devre dışı bırakması gerekmiyomu manual kullanımda:Sdiğer hepsi normal çalışıyo hepsi görevini yerine getiriyo ama amp tuşu vahı devreye sokuyo nedense:Syardımcı olursanız sevinirim...

hala çözebilmiş değilim lütfen yardımcı olun arkadaşlar cıldırmak üzereyim:)

[email protected] bugün GT8'i kiralamıştım birisine program bitene kadar beklemek zorunda kaldığımdan biraz geç geldim eve çıkarmaya vaktim olmadı GT8'i o yüzden MSN'e eklersen yarın aktif olarak sorununa çözüm bulabilirim.

Gt 8 i sadece power amfiyle kullanan bir çok kişi var ve gayet verim aldıklarından bahsediyorlar çeşitli forumlarda. Ayrıca gt 8 i 4 kablo metoduyla bağlayarak amfinin preamp ını sinyal zincirinde istediğin yere koyabilme şansın oluyor. Onun için send return giriş çıkışlarına ihtiyaç var. belki onlarıda ekletmelisin.

walla amfiyi kendim yapıyorum evde yemek masasında, annem cıldırıyor 2 haftadır :p power in girisi yapması cok kolayda, fx return-send baglantıları nasıl oluyor ? simdi gt8 e gitarı baglıyoruz, gt8 gitarı aynen amfinin preampine veriyor. ses amfinin preampinden gectikten sorna gt8 e gelıyor. gt8 efektlerini kullanıyor sonra amfinin powerına yolluyor. oylemi bu olay? oyleyse biraz sacma diilmi amfinin efektlerini de dijitale cevirmek? obur turluyse zaten gt8 once kendi efektlerini kullanıp sonra amfinin preampine yollamıyormu ? (direk input)

chromatickey demiş ki:
Gt 8 i sadece power amfiyle kullanan bir çok kişi var ve gayet verim aldıklarından bahsediyorlar çeşitli forumlarda. Ayrıca gt 8 i 4 kablo metoduyla bağlayarak amfinin preamp ını sinyal zincirinde istediğin yere koyabilme şansın oluyor. Onun için send return giriş çıkışlarına ihtiyaç var. belki onlarıda ekletmelisin.

Gt-8'in preamp'ı gayet iyi de, kabin modellemesi rezalet. Power amp+kabin ile verim alınabilir.

Gt-8 preamp+ Gt-8 Kabin sim+mikser ile Gt-8 preamp+Power amp+kabin illa ki aynı olmayacaktır.

Ya tabiki kesinlikle, bu alet öyle bir aletki her ortamda farklı sonuç çıkıyor. Bir çok kişinin bu aleti satmasının sebeplerinden birisi de bu. yok efendim evde ton cillop gibiydide stüdyoya girince çamur gibi oldu.

Ki aynısını bende yaşadım. Bunları göz önüne alıp ona göre yaklaşmak lazım alete...

PhoibosApollon demiş ki:
chromatickey demiş ki:

Gt-8'in preamp'ı gayet iyi de, kabin modellemesi rezalet. Power amp+kabin ile verim alınabilir.

Gt-8 preamp+ Gt-8 Kabin sim+mikser ile Gt-8 preamp+Power amp+kabin illa ki aynı olmayacaktır.

bunun için iki adaet ultra G kullananlar var iki ayrı kanal için.

capture33zr2.gif

capture44mx2.gif

beyler 80. sayfadayım ve bircok seyi okudum ama eski bilgilerin hangi sayfada oldugu olayı akılda cope gitti, bu baslık altında herhangibir kelimeyi arama sansım varmı (forumun araması sadece forumdaki belli bir bolum altındaki tum kelimeleri arıyor bildigim kadarıyla :( )

sadede gelirsem, midi kablosu aldım, eski ses kartımı bagladım aleti pc ile muhabbet eder hale getirdim. sorun ben sende basınca gt8 cok guzel receiving ve idling yazılarını cıkarıyor. sonra ben exite basıp patchi gormek istedigimde hoppala eski patch, yukledigim patch nereye gider, nasıl gt8 den ulasabilirim.

tesekkurler

tmm tmm hallettim sorunu :D kirlilik icn prd, exite basınca yukledigim ton ne gaiptirki patch bankını deistirip tkr donunce mi ne cıktı cıkıncada sasırdım ztn benım edge lead nereye gitti die :p

Yakında burada "Serkan Korkmaz İle BOSS Gt-8 Öğreniyorum kitapçığı tüm müzik marketlerde" yazısı görürsem şaşırmayacağım.

Adam tüm ahaliye öğretti aleti.
+1Serkan

gitar efekt tanımlar..

Arkadaşlar bulduğum türkçe prcessor simulasyon açıklamlarını paylaşmak istiyorm..

BOSS gt8 e yararlı oması dieğiyle..

-----------------------------------------------------------------------------------

Reverb

1.Reverb nedir? :

Reverb Sanal olarak ses kaynagının bir mekanda calınıyormuş hissi yaratmak için uygulanan zaman bazlı bir efekttir..

2.Reverb parametreleri:

input : Reverb efektine girilecek sinyal şiddetini belirler cıkıs sınyalini direkt etkiler.

Predelay : Reverbin sinyalden nekadar sonra başlayacagını belirler .

decay time: Reverbin ses bitiminden nekadar sonra sönümlenecegini belirler kısaca reverbin uzunlugudur..

Room shape : Mekanın geometrik biçimini belirler (ör: kibik, üçgen ,yuvarlak)

room Size: Mekanın geometrik ölçulerini Hacmini vs büyüklükleri belirler.

Diffusion: Yayılım; Reverbin ortam içinde nekadar yayıldıgını belirler
genellikle yüksek ve alçak frekanslara göre degişiklik gözterir .

Color: reverbinBas ve tiz karakterlerini belirler. bir tip iç eq dur..

wall absorbation: duvarların nekadar ses emecegini belirler bu direkt olarak reverbin sustainini etkiler

Dry mix: ana(kuru) sinyalin mixe gönderilecek miktarını belirler

Wet mix: Reverb sinyalinin mixe ne miktarda gönderilecegini belirler.

output : reverb efektinden çıkacak Ses miktarını belirler.

Temel olarak Reverb parametreleri bunlardır..

Noise Gate : Input'un dan sinyal almadığı zaman output unu kapatan bir devreye noise gate diyoruz. Yani kısaca siz gitar çalmazken alet çıkışını kapatıyor, dip gürültü idi feed back ti önlüyor

Genel parametreleri :

Mode : (Hard/Soft) Aletin çıkışını kapattığında nekadar hızlı kapatması gerektiği ( Not : Decay diyede geçebilir. ozaman siz seçersiniz zamanı tam olarak )

Thresold Input taki sinyal seviyesi ayarladığınız thresold un altına indiğinde alet sesi keser / kesmeye başlar

Release : Input taki sinyal thresold un üstüne çıktığında sesin geri dönme hızını db/sn olarak belirtirsiniz ( pek görülen bir parametre değildir. Genelde slow attackli keman vari sesler elde etmek için kullanılır )

Vibrato

Vibrato efekti gelen sinyalin pitch değerini bir LFO oscillator tarafından module eder ve ortaya enstrumanlarımızda yaptığımız vibrato çıkar

Parametreler

Depth LFO nun pitch i nekadar aşağı/yukarı çekebileceğini belirten kontroldür

Speed LFO dalgasının sinyal boyunu belirler. Speed arttıkça vibrato hızlanır.

Chorus

Orjinal sesin yanına belirtdiğiniz mix oranında vibratolu halini belirtiğiniz delay dahilinde koyan efekttir

Parametreleri :

Vibratodaki kontroller +

Delay: Vibratolanmış 2. sesin orjinal sesten nekadar süre sonra geleceğini belirler. Chorus için delay 10 ms civarındadır. 5ms civarına düştüğünde chorusluktan çıkar flanger a benzer.

Mix Orjinal ses ile processed sesarasındaki miks oranıdır.

Open Threshold:: Sinyal Belli bir degerin üzerine çıkınca noise gate devreyi acar bu deger bu parametreden ayarlanır.

Close Threshold::Sinyalin şiddeti belli bir seviyenin altına indiginde devre noise gate tarafından kapatılır.bu seviye genellikle sesin tamamen sönümlendigi seviyenin biraz üstüdür(3,5 dbu)

Attack:: Noise gatin sinyal open threshold seviyesine eriştiginde devreyi kaç ms de lineer olarak açacagini belirler

Hold::: Noise gate te close threshold degerinin altına inildiginde bu bölgede durulacak zamanı belirler

Relase: Ses tamamen sönümlendiginde devrenin ne kadar zamanda kapatılacagını belirler genellikle volume azalışı lineerdir..

Flanger

Chorus un kardeşidir. Sound olarak chorustan ekstra parametreleri sayesinde biraz daha farklıdır

Chorusdan farklı olan Parametreleri

Feedback : 5ms civarında olduğundan bahsettiğimiz delayin feedback'ini ayarlar. Chorusda bu feedback oranı tek tekrardır. Burda bunu değiştirebilmemiz sayesinde flange e ulaşırız

Tremolo

Sinyalin levelını bir LFO tarafından kontrol eden efekttir. Sizin yerinize sesi sürekli kapıyan(Yada kısan) sonra hemen açan bi adam düşünün. Sesin kesik kesik gelmesini sağlar

Parametreleri

Speed LFO nun dalga boyu, sesin açıplıp kapanma sıklığı
Depth Sesin nekadar kısılacağı ( %100 sesi tamamen kısar )
Type (square/sinus) LFO dalgasının şeklidir. Square LFO dalgasının formunu kare şeklinde yapar. Ses küt diye kısılır küt diye açılır, sert dir. Sinus da daha dairesel bir form verir açık ses ile kısk ses arasındaki geçiş daha yumuşaktır.

Delay

Delay bir sese belli süreler içinde belli bir kısmının tekrar çalınmasıyla daha karmaşık müzikal yapıya ve kısmende olsa mekan havasına kavuşturur.

Parametreler:

Decay: Delay parçacıklarının toplam uzunlugunu belirler.

Wet amount(level veya gain) : Efektin mixteki miktarını belirler

Dry amount(level Gain): Efektsiz kuru sinyalin miktarını belirler

Pan: Streo delaylarda sesin kat edecegi pan aralıgını belirler + - yönler başlangicta gidilecek yönü belirler

Feedback: her delay parçacıgınin kendisinden önceki parcacıgın ses seviyesinin % kaçı kadar sese sahip olacagını belirler.

Delay time: Bir parçacıgın uzunlugunu belirler

Tap time: iki parçacık arasindaki ms cinsinden uzaklıgı belirler...

Hadi bakalım.. tüm boss gt8 severler..ii işler çıkaralım:))

aletin pitch shifter olayı buyuk kolaylık. ne kdr d, d sharp sarkı varsa uyuz uyuz cıkıyordu standart akor gitarda. bi tusla akor degisiyor, seste pek bozulmuyor, sahnede sarkıdan sarkıya akor atlamak bi pedala bakar :)

output u line phones yap arkadakı ses ayarı tepetaklak bakarken saat 1 yonunde olsun master volume de 100 de olsun gerisi allah kerim eger tonların karakterı zaten guzelse sorun cıkmaz cunkı yanı eger baska amfıye gore yaptıysan ayar biraz değişebilir ancak cok mu kotu olur cok mu ıyı olur o konu biraz sakat:)

ya benim de bir sorum olacak simdi ben bir adet tüplü laney vc 30 almak niyetindeyim ve bu aletin driveları falan gayet hoş sorum ise şu böyle güzel tonları olan bi amfiye gt8 i sadece efektlerinden yararlanmak için bağlasam güzel bir sonuç elde edebilir miyim yani analog delay reverb falan yerine gt8 i böyle kullansam hoş olur mu?

gt8 iniz varsa, 12" saglam hoparlorlu en azından power in veya fx return girisi olan sağlam bir amfiniz olsun (transistor tüp farketmez) ancak o sekılde sistemden sisteme fazla ton farkı olmaz diye dusunuyorum. ewde kendi yaptıgım 50w amfime power inden baglıyorum gayet guzel tonlar. 12w bc riche baglıyorum bir anda gıy gıy tizler tavan yapıyor :p hoparlorde cok onemli. en az 10-12" hoparlor lazım tonunuzu oturtmak icin. 8 inch te yazarsanız, sistemde bass manyaı olur cıkar tonunuz.

Geri