Boss Gt-8

Ne olursa olsun GT-8'in yorucu bir alet olduğu belkide biraz daha profesyonel işi olduğu belli. Benim ilk prosesörüm bu ve beni çok zorluyor (Yarın konser var tonlar tam değil napcam bilmiyorum :( )

arkadaşlar bu gün gt-8 imi studyoda kullandım.ama bi çok sorun oldu.bazı tonlarda acayip ötüyo.bazı tonlarda ötmüyo.ayrıca yazdığım hiç bi ton evdeki gibi değil.evde kulaklıkla çalışıyorum mecburen ve line inden çıkış alıyorum.amfi simülatörü kullanıyorum.studyodada gene anfi simlerini açık bıraktım ve anfinin fx return ünden girdim.aletin preampını kullanmak için sadece.ama hiç bi ton yazdığım gibi değildi.bol gainli cırtlak tonlarım düp düz garip şeyler haline geldi.out put sellect ini de sırayla denedim.small amp yaptım combo amp yaptım ama gene en güzel line ile çıkışta sonuç aldım.tabii benim yazdığım tonlarla alakalı olmadı tonlar ama en azından çok kulak tırmalamıyodu.yaa bu işin çaresi yok mu?varsa nedir?

yani ben evde yazdığım bi tonu yada mixere girerek yazdığım bi tonu amfiye girerek kullanamazmıyım aynen?

yada konserde direk miksere girsem kendi yarattığım tonları yakalayabilirimiyim direk?

konserde direkt mikser olacağı için yani herhangi bi ampli olmayacağı için sorun olmaz ama bass trebleları iyi ayarlamak lazım ...

benimde başıma geldi aynı sorun

line çıkışı gerçektende hepsinden daha iyi sonuç veriyo amplide. tonların hepsinde preampı kapatıp denedin mi ben öle yaptıımda düzeliyo...
aletin kendi preampını kullanmak için galiba ampliyle baya uğraşmak gerekiyo henüz benimde stüdyoda uğraşma şansım olmadı dediğin sorunla bende bilgisayara bağlıyorum aleti.

Dostum yakalarsın yakalamasınada gitar tonlarını kulaklıkla çekmek çokda verimli bişey değil ben Gt-6 kullanıyorum mesela ilk başta gecenin bi körü ses yapmayım die ton buldum kulaklıkla aynen senin gibi stüdyoya gittiğimde acaip tonlar çıkmıştı,sadece kulaklıkta değil daha önceleri ufak bi marshall anfim vardı 10 watt onda çektiğim tonlarda çok fazla tutmuyordu studyoda,sonra şimdiki anfimde tonlarımı çektim güselce ve problem kalmadı,bence tonlarını sağlam bi anfide çekersen süper olur eğer iyi anfin yoksa studyoyu kiralayıp orda ton çekmeni tavsiye ederim

cevap icin sagolun
ben aletin manualini okuyorum ingilizce ama cok zr oluyor burdada ikide bir soru sorarsam ck mesgul ederim ortami.
eger elinde turkce kullanim klavuzu olan varsa bana ulastirabilirmi?

Bu arada aleti kablo bağlantıları açısından nasıl kullanıyorsunuz. Yani mesela ben direk gitarı inputa, amfi çıkışını left monoya ordan da amfinin imputuna giriyorum. Sonuç fena değil. Herkesin tercihi nasıl? (Anfinin fx returnunden girince mi aletin sadece aletin preampını kullanabiliyoruz?)

Roth-Azad demiş ki:
(Anfinin fx returnunden girince mi aletin sadece aletin preampını kullanabiliyoruz?)

abi benim bildiğim öyle daha önceki sayfalarda sormuştum böyle cevaplamışlardı diğer arkadaşlar.ama fx returnden girince acayip garip tonları çıkıyo.inputtan girincede acayip bi feeed back oluyodu.bakalım olmadı studyoda anfiyle ton çekcem ama bu seferde başka anfide başka tonlar çıkarsa diye düşünüyorum.ynai dirfek mixere girsem bu seferde monitörden yeterince duyamazsam kendimi facia olur.:D

neyse hepinize cevaplarınız için teşekkürler.pyramind hocam nerdesin bu işi sen çözersin anca?kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

Melih, kulaklıkla aldığın tonu ampliye girip aynen alamazsın, çünkü araya bir preamp bir power amp bir de kabin sokmuş oluyorsun ki hepsi sesi etkileyecektir.

Ötme sorununu patchin sesini veya amplinin sesini kısarak çözebilirsin. Teller isusturduğunda da ötüyorsa mikrofonik bir manyetiğin vardır, değiştirmen icap edebilir.

Kulaklıkla aldığın sese gayet yakın bir sesi direk mixere bağlanarak alabilirsin, tabi çalıştığın yerde mixerden içeriye ses veren sistemin de güzel olması lazım, sahnede de böyle olmalı.

Yine de Gt8de neyin ne yaptığını öğrendikçe, başka bir ampliye girdikten sonra bir kaç ufak ayarla güzel tonlara yaklaşabilirsin.

Kulaklıkla çalışırken outputu-->line/phones olarak seçmelisin.

Ampliye girdiğin zaman ise output select ten çıkışını amplinin tipine göre değiştirmeyi unutma!

Kolay gelsin.

pyramind hocam saolasın.zaten out put selecten seçiyorum.ama amfiye girdiğimdede line/headphones seçeneği anfide bile istediğime en yakın sonucu verdi.ama genede fark vardı.bu arada anfinin fx return ünü kullanıyorum aleti girerken.yani anfinin preampını aradan çıkarıyorum.bu arada ötme her zaman olmuyo.patch e göre.bende direk mixere girmeyi tercih ediyorum zaten mümkün olduğunca imkanlar elverdikçe ama her yerde oda olmuyo.neyse saolsun yardımlarınız için.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

bende fx loop la ilgili bir şey demek istiyorum send e gt 8 in input return e output bağlarsak vede amfiden girersek amfinin preampını kullanmış oluruz pre ampdan sonra gt 8 in sinyal gider poweramp kısmına ama bizim tercihimiz normalde gt 8 i pre amp olarak kullanmak olacağı için sadece return kısmı kullanırız buda amfinin sadece power amp kısmını çalıştırmamız anlamına gelir bu durumda tercih edilen pre amp ayarını yapıp efektleride ekleyip eğer varya,direkt gt8 in inputuna giriş yaparız gt in out putu ise amfinin return kısmına bağlarız sadece amfide bulunan ana ses ayarı çalışır lambalı amfi ise presence de çalışır,heralde herkes bu şekilde kullanmayı dah mantıklı bulur genelde gt8 in pre amp ı amfimizden daha iyi olduğu için ;) ama renkler ve zevkler tartışılmaz değilmi ? 8)

deli turkacım yukarda bende aynı şeyden bahsettim.ama tonalrım tutmuyo sanırım kulaklığa göre çektiğim için.yani saol anlattığın için ama zaten bu benim yaptığım şey.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

--------------------------------------------------------------------------------

bende fx loop la ilgili bir şey demek istiyorum, send e gt 8 in input, return e output bağlarsak vede amfiden girersek gitarımızı amfinin preampını kullanmış oluruz, pre ampdan sonra gt 8 in sinyal gider poweramp kısmına ama bizim tercihimiz normalde gt 8 i pre amp olarak kullanmak olacağı için sadece return kısmı kullanırız, buda amfinin sadece power amp kısmını çalıştırmamız anlamına gelir bu durumda tercih edilen pre amp ayarını yapıp efektleride ekleyip eğer varsa,direkt gt8 in inputuna gitarımızı giriş yaparız, gt8 in out put u ise amfinin return kısmına bağlarız sadece amfide bulunan ana ses ayarı çalışır lambalı amfi ise presence de çalışır,heralde herkes bu şekilde kullanmayı daha mantıklı bulur genelde gt8 in pre amp ı amfimizden daha iyi olduğu için. ama renkler ve zevkler tartışılmaz değilmi

imla kurallarına dikkat etmediğim için özür dilerim umarım şimdi bir şeye benzetebilmişimdir

saygılar sevgiler :elsalla :elsalla :elsalla :elsalla :elsalla

bende fx loop la ilgili bir şey demek istiyorum, send e gt 8 in input, return e output bağlarsak vede amfiden girersek gitarımızı amfinin preampını kullanmış oluruz, pre ampdan sonra gt 8 in sinyal gider poweramp kısmına ama bizim tercihimiz normalde gt 8 i pre amp olarak kullanmak olacağı için sadece return kısmı kullanırız, buda amfinin sadece power amp kısmını çalıştırmamız anlamına gelir bu durumda tercih edilen pre amp ayarını yapıp efektleride ekleyip eğer varsa,direkt gt8 in inputuna gitarımızı giriş yaparız, gt8 in out put u ise amfinin return kısmına bağlarız sadece amfide bulunan ana ses ayarı çalışır lambalı amfi ise presence de çalışır,heralde herkes bu şekilde kullanmayı daha mantıklı bulur genelde gt8 in pre amp ı amfimizden daha iyi olduğu için. ama renkler ve zevkler tartışılmaz değilmi

imla kurallarına dikkat etmediğim için özür dilerim umarım şimdi bir şeye benzetebilmişimdir

saygılar sevgiler :elsalla :elsalla :elsalla :elsalla :elsalla

makine sapıttı 2 tane atmışım

bunuda atmışken bari basit bir şema yapayım

gitar+ amfi (nin normal inputa) (effects loop dan send i gt-8 input a /effects loop dan return ü gt-8 in out put a)
amfi pre amp kullanımda

gitar+ gt-8(in input a)+ (amfi effects loop dan (sadece return e) gt-8 in out put a bağlarız )

burda sadece power amp kullanımda ana ses ayarı çalışır pre amp devre dışı. master volume lambalı ise presence de çalışır bu şekilde iken

ilk şekilde gt den açık ise herhangi bir pre amp amfinin de pre amp çalıştığı için 2 pre amp çalışmakta olucaktır genellikle 2 dist pedal bağlamak gibi bir etki oluşucaktır ama zevk renk bir şey diyemeyiz kombinasyonlar sınırsız gt-8 uzay gemisi gibi bir şey

ben aleti normal calarken ctl ye basip sesi degistirmek istiyorum.msela channel a da distortion channel b dede clean ton yapmak istiyorum.ama sesi yapip kaydettigim zaman kanal a ve b ye ayni sesi kaydediyo bunu nasi duzeltebilirim bi yardimci olun

ben aleti normal calarken ctl ye basip sesi degistirmek istiyorum.msela channel a da distortion channel b dede clean ton yapmak istiyorum.ama sesi yapip kaydettigim zaman kanal a ve b ye ayni sesi kaydediyo bunu nasi duzeltebilirim bi yardimci olun

Geri