vücut geliştirme

Kount demiş ki:
gunsnroses demiş ki:
eğer nihai hedef kas kütlesini arttırmak ise ilk etapta minimum 5 maksimum 12 tekrarlı bench press, squat, dead lift ve barfiks hareketleri ziyadesiyle yeterli olur diye düşünmekteyim

Profesyonel bir vücutçudan (zamanında Mr. New York seçilmiş olan) aldığım tavsiye: kat-i suretle bench press yapılmaması. Aynı işi dumbell'lerle yaparak çok daha az tehlikeli ve çok daha yararlı bir egzersiz elde edilebilir - zira, düşünürsek, hakikaten göğüs çalıştırması gereken bench press hareketin yarısından sonra omuz ve tricep'e yükleniyor.

Bir de, neden 'başlangıç' listesinde hiç omuz, sırt, kol egzersizi yok? Barfiks omuz çalıştırıyor, kesinlikle, ama daha çok bicep ve kanat çalıştırmaya yönelik bir hareket - ve ikisinde de izolasyon egzersizi değil. Bench press genel göğüs, squat üst bacak, dead lift bel ve barfiks zaten bileşke (Compound) bir egzersiz.

Hedefe göre evet bir tekrar sayısı geyiği döner nice zamandır. Aldığım çoğu tavsiye şu:

Deli gibi kütle, saf genişleme: 4 ila 6
Kütle artı definisyon: 8 ila 15
Sadece dayanıklılık (Endurance): 15-25.

Ki 8 ila 15 tekrarın çok yararını gördüm:)

Hangi profesyonel barbell bench press yapma demiş çok garip, çünkü ben ne bb yapanlarda ne de strength training yapanlarda bench press yapmayan adam göremedim.

Dumbell'la 100 kilo bench yapmayı denersen ne demek istediğimi daha iyi anlarsın. Her eline 50 kiloyu alıp, sırtüstü uzanıp, o 50 kiloları göğüs hizana getirmeyi hayal et ve ne kadar sakatlığa müsait bir durum olacağını düşün.

Seninle çalışacak sağlam bir partnerin varsa ve sürekli seni izleyecekse o ayrı bir durum. Ama bu spor için en büyük üç hareketten( squat, deadlift, bench press ) birini dumbella yapmak çok da akıllıca olmaz bence.

Atalay; dediğin çok doğru.

Türkiye'de genelde tam tersi. Yeni başlamış 10 şınav çekemeyen 60 kilo adamlara bölge başına 3-4 hareket veriliyor.

Şimdi bu adama izole hareket vermenin ne gibi bir faydası olabilir? Adamda zaten kas kütlesi yok ki izole hareketle olmayan şeye şekil vermeye çalışmanın ne manası var bilemiyorum.

Adamın kolu 25 cm sen gitmişsin adama kickback yaptırıyosun, çok garip.

Gorumce demiş ki:
Atalay; dediğin çok doğru.

Türkiye'de genelde tam tersi. Yeni başlamış 10 şınav çekemeyen 60 kilo adamlara bölge başına 3-4 hareket veriliyor.

Şimdi bu adama izole hareket vermenin ne gibi bir faydası olabilir? Adamda zaten kas kütlesi yok ki izole hareketle olmayan şeye şekil vermeye çalışmanın ne manası var bilemiyorum.

Adamın kolu 25 cm sen gitmişsin adama kickback yaptırıyosun, çok garip.

Oho, o "başlangıç programları" cidden lüzumsuz olabiliyor. Arkadaşım ben daha yeni gelmişim, ömrüm boyunca otura otura 120 kilo olmuşum, hareket katsayım düşük ötesi ve beni 20 dakika koşuyla neye başlatıyorsun!?

Öte yandan, soruna cevaben: barbell ile bench press'i katiyen yapmayanlar da mevcut? Hatta bildiğim kadarıyla Ronnie Coleman dumbell bench press'i tercih ediyor (adamın özel 200 pound'luk dumbelleri var bu iş için). Kendi adıma ben barbell'den daha uygun buluyorum zira genellikle tek başıma çalıştığım için, kaşı gözü yarmamama yarayacak bir insan yok yanımda ve barbell ile yapılan bench press bu açıdan çok tehlikeli: dumbelli direkt bırakabilirim elimden fakat barbell için aynı şey söz konusu değil.

Sadece soru, dumbell'i göğüs hizasına getirmekten kolay bir şey yok iken, niye sakatlığa sebebiyet versin ki, onu anlamadım?

Açıkcası ben 50 kiloluk iki adet dumbell'ı alıp, yatıp harekete uygun pozisyona gelmeye çalışırken baya zorlandım. Barda öyle bir sorun yaşamıyorum. Gerçi barla çalışırken de güç artırıcı ağırlıklarla çalışmak tehlikeli, ağırlığı kaldıramayıp altında kalma riski de var. Gerçi ben bikaç kere altında kalıp sonra bişekilde barı üzerimden atabildim ama kötü durumlar da yaşatabilir :)

Dumbell'la çalışmak aslında daha avantajlı o konuda haklısın, hem simetri hem hareket açısından ama dediğim gibi yardım edecek partner olması iyi olur.

Bu arada ağırlık antrenmanı yapanlar şurdan gayet güzel bir programı son derece detaylı bir şekilde takip edebilirler : http://www.bodybuilding.com/fun/kris-gethin-12-week-daily-trainer-week-1.html

Umarım başka siteye bağlantı vermek sorun değildir.

Spor salonunun sahibi olan hocam bugün "gel, 1 ay boyunca süperset çalış, sonra daha ağıra geçersin" gibi bir tavsiyede bulundu; süperset çalışarak yağ yakmamı ve direnç geliştirmemi, ondan sonra normal programa geri döndüğümde farkı göreceğimi ekledi.

Ben de dedim, şu hafta bitsin, neden olmasın ki? Denenebilir zira "protein röea" diye kafayı yiyip deli gibi yedim ve deli gibi kilo aldım sonuç olarak.

Süperset dinlenmeksizin bir hareketten sonra bir set başka hareket yapmak oluyor.

Genelde bir itme bir çekme hareketi olarak uygulanır. Misal, bench press'te bir set yaptın, bitirir bitirmez dinlenmeden gider bir set barbell rowing yaparsın sonra tekrar bench'e dönersin.

Bu da kalp ritmini artırır, daha fazla oksijen ve daha fazla yağ yakmanı sağlar.

Bence büyük hareketlerde süperset yapmak çok doğru değildir. Zira bir set squattan sonra dinlenmeden bir set deadlift girmek zulümdür, kalbi patlatabilir .)

10 sene vücut geliştirme ve powerlifting deneyimli sporcudan kilo alma,kilo verme,kas kütlesi kazanma,definisyon,egzersiz programları ve diyet programları aklınıza gelen her şeyi sorabilirsiniz arkadaşlar,yanıtlamaya çalışacağım.

Arkadaşlar, ağırlık çalışmak, body yapmak gerçekten boy kısaltıyor mu?
Özellikle sırt egzersizleri (çekişler) üst vücudu geren hareketler olduklarından,boy uzamasına yardımcı olur.15-16 yaşından,30 lu yaşlara kadar profesyonel basketbolcu arkadaşlarım var hepsi de spor salonunda en az ayda bir kez her bölge için maksimum kilo idman programı dahi uyguluyorlar,haltercilerden bahsedersek de genellikle haltercileri ufak boylu seçerler onlar ağırlık kaldırdıklarından ufak kalmamışlardır tabi 150 kilo üstü ağırlıkçılarda 190 gibi boylar da görülebiliyor.

Hocam ben sorayım.Yaş 19 1.80 boy 65 kilo sen anlamışsındır :D Kılçık gibiyim kısaca.Omuzlar da dar.Dar omuz ne giysen yakışmıyor.Kilo da almam gerek ne tavsiye edersin? Siz ne taraftasınız?

evde çalışacaksanız 2 tane dumbell barı ancak mesela plastik 4 kiloluk 2 dumbell değil ağırlık plakaları takılıp çıkarılabilenlerden almanız gerekiyor,onun yanına 4 tane 5 kg. plaka ve 8 tane de 2,5 kg plaka alırsanız size şimdilik yeterli olacaktır,bunları temin ettiğiniz de ev için size program tavsiye edebilirim.Ayrıca beslenmek de önemlidir,çalışmalara başlayınca günlük öğünlerinizi 4 e çıkarmanız,sabah kahvaltı da 1 tam yanında 2 yumurta beyazı,ara öğünlerde de hem kalori,hem protein açısından zengin,kuruyemiş tüketebilirsiniz,ayrıca potasyum kaynağı olan muzu da tavsiye ederim özellikle spordan yarım saat önce.Besinlerle beraber,sporunuzu yapar,iyi de dinlenirseniz kas kütleniz artacak,omuzlarınız genişleyecektir.

bench press 70x12; 80x8; 90x4; 100x 2
denemediğim set kalmadı; süper set, piramit set, zorlamalı set
bench press 100 kilo iki tekrar da kilitlendi;
neredeyse 2 yıldır kilo arttıramıyorum
var mı tavsiyesi olan arkadaşlar?

boy ve kilo oranı da önemlidir ağırlık artırmak için bir de ısınmayı biraz ağır kiloyla yapıp setlere biraz yorgun giriyorsun sanırım,bence ilk seti 50x12 ile başlayabilirsin,seni zorlayacak dumbell fly'lar da pektorallerini güçlendirecektir,üst gögüs ve omuz presslerde hem triceps hem press gücünü artıracaktır,zaten pressleme de bir bölgeyi artırabilirsen zincirleme presslerinde artış göreceksin mesela omuz pressi artırmak gögüse daha artı kilolar getirecektir.Sadece bench press e konsantre olmak yerine omuz press e ve ağır omuz dumbell açılışlarına konsantre olursan da bench press gücün artışa geçecektir.Hepsi farklı yöntemler tabi vücudunun en zayıf bölgesini en iyi kendin bileceğinden o bölgeyi daha iyi çalıştırabilirsin.

ben de 1 sene kadar bu sporla ilgilendim. hatta şu an kalıcı etkileri mevcut. çok güzel vücut yapmıştım ama bırakınca kilo aldım. derdim spor salonunun uzaklığı daha doğrusu evime ters bir yönde. işten çıkıp spor salonuna gidip tekrar eve dönmem oldukça uzun sürer. bu yüzden bir set alıp evde çalışayım diyorum. yaklaşık 60 kg tak çıkar ağırlık , 2 dumble barı bir de uzun göğüs barı mevcut evde. bir de çalışma istasyonu alayım diyorum. size faydası olur mu ? şu tip bir şey almayı düşünüyorum.sizce yeterli olurmu yoksa eziyet çekip tekrardan salona mı gitsem.tşk.

http://www.pasificshop.com/?urun-844-Dynamic-1000-Calisma-istasyonu.html

Bugünün benim için dersi; aç karnına spor salonuna gitmeyin. Sonra kendinizi tuvalette kusarken bulabilirsiniz.
Aşırı şeker düşmesinden kaynaklanıyor,vücut şekeri dengeleyebilmek için istifra yoluna başvuruyor,kusmak şeker seviyesini yükseltir aç karna ağırlık çalışması yapmamanızı öneririm ve yanınızda şeker düşmelerine karşı bir muz veya meyva suyu bulundurun,aşırı şeker düşmeleri beyne de olumsuz etki gösterebilir,beyin de glikozla çalıştığından beyin hasar görebilir,dikkat etmek de fayda var.Geçmiş olsun.

ben de 1 sene kadar bu sporla ilgilendim. hatta şu an kalıcı etkileri mevcut. çok güzel vücut yapmıştım ama bırakınca kilo aldım. derdim spor salonunun uzaklığı daha doğrusu evime ters bir yönde. işten çıkıp spor salonuna gidip tekrar eve dönmem oldukça uzun sürer. bu yüzden bir set alıp evde çalışayım diyorum. yaklaşık 60 kg tak çıkar ağırlık , 2 dumble barı bir de uzun göğüs barı mevcut evde. bir de çalışma istasyonu alayım diyorum. size faydası olur mu ? şu tip bir şey almayı düşünüyorum.sizce yeterli olurmu yoksa eziyet çekip tekrardan salona mı gitsem.tşk.

http://www.pasificshop.com/?urun-844-Dynamic-1000-Calisma-istasyonu.html
Merhabalar,bence linkteki seti almak yerine bu seti almanız daha fazla fonksiyonel olabilir,fiyat pahalı ancak tüm vücut temel ağırlık egzersizlerini yapabilirsiniz.
http://www.pasificshop.com/?urun-22-MARCY-SM-600-Olimpik-Sistem.html
Set multipress makinası ve sehpadan oluşuyor,barı en üst noktaya takıp sırt için barfiks çekebilir,barbell rowing yapabilirsiniz,bacaklar için squat,baldırlar için calf raise,üst gögüs press,bench press,omuz press,upright rowing ve close grip bench press yapabilirsiniz elinizdeki mevcut dumbell setiyle de kol ve omuz açışları çalışırsanız tüm vücut dengeli bir şekilde gelişecektir.Ayrıca çalıştıkça güçleneceğiniz için gönderdiğiniz istasyondaki ağırlık size bir süre sonra yetmemeye başlayacaktır fakat mültipress barına istediğiniz kiloyu ekleme şansınız olacaktır.

Geri