Şehir Efsaneleri.....

Akustik/klasik gitar'ın gövde içine yapılan bir işlem varmı bilmiyorum ama dışına yapılanla aynı olmadığı hemen belli oluyor, yani bu hava olayını illa gövdenin dışından olcak diye düşünmemek lazım.

Solidbody gitarlarda ama bu yok, boya üstüne birde bir kat daha çekiliyor.Manyetik ve tremolo'unun altı buna dahil.

Modern Gibson'ların yerine Heritage'ı tercih edenlerin ilk nedeni eski tip cilaların hava alabilmesi ama Heritage haricinde bu yöntemi kullanan marka pek yoktur bence özellikle solidbody gitarlarda.

Bu nedenle zaten pahalı modellerde kuruma işine firmalar çok önem veriyor. Tom anderson atölye video'sunda enteresan bir alet var tahtadaki neredeyse bütün suyu çekip çıkartıyor, bide fırın olayını zaten çok duyuyoruz.

Arkadaşlar cila hava alsa da hava kurusunda kalır o ağaç, bu da çalışmayı durduracak bir kuruluk olmuyor genelde, sahra çölünde ya da texas'ta yaşıyorsanız orasını bilemem. Bu yüzden hava alma olayını geçin, tüm olay fırında. Kaldı ki ağacın kuruluğunun tona etki ettiğini iddia eden insanların gözüne gözüne vurmak istiyorum, kuruluğun gerekliliği ton için değil stabilite içindir.

Arkadaşlar cila hava alsa da hava kurusunda kalır o ağaç, bu da çalışmayı durduracak bir kuruluk olmuyor genelde, sahra çölünde ya da texas'ta yaşıyorsanız orasını bilemem. Bu yüzden hava alma olayını geçin, tüm olay fırında. Kaldı ki ağacın kuruluğunun tona etki ettiğini iddia eden insanların gözüne gözüne vurmak istiyorum, kuruluğun gerekliliği ton için değil stabilite içindir.

Hah aynen, gun gelip nolmus bu sapa donmus mu, alt perdelere dogru kivriliyor bu demeyin diye onemli.
Sifir bir Parker da bu durumu tecrube edip iade etmistim.

Parker'da mı? Uzakdoğu üretimi modellerden bahsediyorsunuz sanırım.

Gitar yapımı için ideal nem oranına ulaşmış bir ağacın hava almasını engellemek daha mantıklı bir tercihtir. Hiç bir seri üretimci yaş ağaçtan gitar yapmaz.
Geçtiğimiz günlerde biri bana gitar yaptırmak istediğini söyledi, hemen ardından minimum 50 yıllık ağaç istediğini söyledi, böyle bir ağaç temin etmemin mümkün olmadığını, gerek de olmadığını tüm bilimsel verileri kullanarak açıkladım. Ancak arkadaş yine de inanmadı, illa 50 yıllık ağaç diye tutturdu, vay efendim bilmemne müzikte çalışıyormuş... Vigier falan deyince tepem attı, ulan koskoca Vigier 3 yıllık ağaç kullanıyor, arasına bir de karbon grafit destek çubuğu, bitti gitti, siz hiç sapı atan vigier gördünüz mü? Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan insanlar deli ediyor, ki Türk milletinin malesef genel özelliğidir. Fitil oldum arkadaş. Adamın g*tünden kan alırlar Kamil kan! 2 yıl kurumuş ağaçla bakın nasıl gitarlar yapıp gözünüze gözünüze sokacağım o gitarları. 2013 geldi hâla dönen muhabbetlere bak...(üzerine alınıp gaza gelen olmaz umarım)

Gitar insanların başlayıp bıraktığı yegane enstruman, yani daha çok döner muhabbet :)

Biraz merak edip web'e bakındım, güvenilir kaynak'ta yok açıklama yapan (üniversite falan gibi) hep forumlarda teoriler vs. gerçi şuna denk geldim isimler daha ciddi;

Şöyle diyeyim, gitar dersi aldığım hocamda da 1993 model les paul standard vardı, bende de, tamamen aynı malzeme, ancak hocadaki les paul akustik olarak bariz daha gürdü. Sonra 96 model bir sg aldım, 2 les paulden de daha gür bir akustiği vardı. Yani aynı yılda üretilen gitarlar arasında bile fark varken her şeyi beklerim ben :) Ağaçlar stabil materyaller olmadığı için böyle farklılıklar gözlemlenebilir. Ancak dediğim gibi ağaç hava kurusuna ulaştıktan sonra istediği kadar hava alsın, daha öteye kurumaz.

Parker' da da olabilir hepsinde de, ben bizzat üst model Warwick basta görmüştüm hemde ciddi dönmüştü, Rıfat abiye yaptırmıştım.Tabi perdeler söküldü düzlendi radiusu baştan şekillendirildi perde takıldı falan, ne olursa olsun hoş bir durum değil...

Parker'ın uzak doğu bir modeliydi evet. Usa modellerindeki carbon-glass saplar bunlarda yoktu. Sıfır bulup almıştım, dükkanın bir köşesinden çıkmıştı. Sonra farkedip değiştirip bir üst modelini almıştım. Sap dönmesi olayı malesef ciddi, ve en güvenilen dükkanlardaki çalışanların da bu olayı hiç duymamış olmaları bana garip gelmişti.

pedal almayın processör alın.. içinde her şey var zaten..

ya da

processörler daha teknolojik aletler.. dolayısıyla daha güzel sesleri var

ya da

processörler daha pratik (bu çok sert oldu ama :D)

yıllar önce (90'larda) 14-15 yaşlarında bir eleman üstünde Iron Maiden t-shirt'üyle ve kulağında kulaklıklarla Iron Maiden dinleyerek Bodrum sokaklarında yürürken, uzun saçlı yabancı bir turist yanına gelmiş, 'ne dinliyorsun' diye sormuş (gencin tabi ki ingilizcesi süper) 'Iron Maiden dinliyorum abi' demiş. 'Aferim, çok mu seviyorsun Iron Maiden'ı?' diye sormuş, 'sevmek ne kelime, tapıyorum' demiş. Sonra yürüyüp gitmiş, ama merak edip arkasına dönüp dikkatli bir şekilde tekrar bakmış, meğer o turist Steve Harris imiş. /efsane mode off

Kullanım amacı ve bütçeye göre prosesör almanın çok daha mantıklı olduğu durumlar mevcut, çok da efsanelik bir durum değil bence :)

yok be yeni başlayan çocuğun eline veriyolar pod hd 500ü bin lira para. minimal bi set up ı 200 liraya dizersin her türlü. evde çalışmak için pod zoom falan çok gereksiz ya işe tank ile gitmek gibi bişey. al bi amfi bi de delay/chorus takıl evde işte. efekti napcan yeni teknikler mi icad edicen allasen..

yok be yeni başlayan çocuğun eline veriyolar pod hd 500ü bin lira para. minimal bi set up ı 200 liraya dizersin her türlü. evde çalışmak için pod zoom falan çok gereksiz ya işe tank ile gitmek gibi bişey. al bi amfi bi de delay/chorus takıl evde işte. efekti napcan yeni teknikler mi icad edicen allasen..

lol! :) Bilgisayar değilde ucuz/ufak amfiden mesela sert distortion tonları (belki beraberinde eq, reverb, chorus vs kişinin ne dilediği ile alakalı sound) alınamadığı için çözümden sayabiliriz.

Ama dediğiniz gibi tanka gerek yok, 2. el 50 liraya bir dijital efekt aleti yeni başlayan birini tatmin edebilmeli.

lol! :) Bilgisayar değilde ucuz/ufak amfiden mesela sert distortion tonları (belki beraberinde eq, reverb, chorus vs kişinin ne dilediği ile alakalı sound) alınamadığı için çözümden sayabiliriz.

Ama dediğiniz gibi tanka gerek yok, 2. el 50 liraya bir dijital efekt aleti yeni başlayan birini tatmin edebilmeli.

ya sadece o değil ben en yarıldığım olay; bi arkadaş gidiyor pedal processor bişey alacak ama konuyla alakasız metal çalacak falan. buna zoom g5 veriyorlar dave mustaine de zoom kullanıyor diye. ki zoom g5i denedik konuyla en alakasız şey.

sonra araştırdım nedir bu dave in zoom ile ilişkisi diye. adamlar hakkatten mustaine signature alet yapmışlar bi de video çekmişler ama allahım yok böyle bişey. sanki dave ölmüş de mezardan çıkarıp video çektirmişler adama. en sonunda da sanki birisi gelip kafasına silah dayıyor da aleti kullanıyor en sonunda. sonra da dave mustaine zoom g5 kullanıyor falan.. hadi oradan ya. öyle saçmalık mı olur. adamın rackmount aletler kullandığını sağır sultan duymuş ama konuyla alakasız bebelere dandik çin malı elektronik çipleri satmak için yalandan signature yapıp adamı maymun ediyorlar.. ayıptır. söz konusu video

içinde 123908234902 tane efekt varmış lan 30 tane farklı flanger efektini napcam ben? bir gitar tonuna 30 tane efekti üstüste koymanın ne anlamı var ki zaten. işin komiği zaten processörler de üstüste 30 efekti process edemiyorlar :D gerek yok çünkü. dinleyicinin algılamasına ihtimal yok.

gitara belirli bi seviye de drive ı koyarsın solo içinde delay ya da chorus eklersin olur biter. ay orasına eko burasına dibox şurasına amfi modeli falan yalan işler bunlar.
en büyük yalanı da şu; processörden zaten compress gelen bir ses sinyalini sözde processörün compressör pedal simülasyonu ile compresslemek.. anlatabildim sanırım :D neyi compress ediyon sen ya? pod 2 vardı 123890123 defa denedik compressörü hiç bi değişiklik hissetmedim. daha nereye compress ediyon.. hele noise gate hey allam yarabbim böyle bi yalandan efekt olabilir mi ya.. lan madem gürültüyü azaltabiliyorsun azalt ozaman ne diye gürültülü gönderirsin ki sesi? oraya düğme koymanın ne anlamı var? her şeyi simüle etme bi zahmet.. amfi modeli simule edeyim derken dip sesi neden simule edersin? gerçek olmadığını bilmiyoruz sanki.. bi de üstüne al noise gate bas bakalım nolcak.. aa gürültü azaldı bravoo :D

ya sadece o değil ben en yarıldığım olay; bi arkadaş gidiyor pedal processor bişey alacak ama konuyla alakasız metal çalacak falan. buna zoom g5 veriyorlar dave mustaine de zoom kullanıyor diye. ki zoom g5i denedik konuyla en alakasız şey.

sonra araştırdım nedir bu dave in zoom ile ilişkisi diye. adamlar hakkatten mustaine signature alet yapmışlar bi de video çekmişler ama allahım yok böyle bişey. sanki dave ölmüş de mezardan çıkarıp video çektirmişler adama. en sonunda da sanki birisi gelip kafasına silah dayıyor da aleti kullanıyor en sonunda. sonra da dave mustaine zoom g5 kullanıyor falan.. hadi oradan ya. öyle saçmalık mı olur. adamın rackmount aletler kullandığını sağır sultan duymuş ama konuyla alakasız bebelere dandik çin malı elektronik çipleri satmak için yalandan signature yapıp adamı maymun ediyorlar.. ayıptır. söz konusu video

içinde 123908234902 tane efekt varmış lan 30 tane farklı flanger efektini napcam ben? bir gitar tonuna 30 tane efekti üstüste koymanın ne anlamı var ki zaten. işin komiği zaten processörler de üstüste 30 efekti process edemiyorlar :D gerek yok çünkü. dinleyicinin algılamasına ihtimal yok.

gitara belirli bi seviye de drive ı koyarsın solo içinde delay ya da chorus eklersin olur biter. ay orasına eko burasına dibox şurasına amfi modeli falan yalan işler bunlar.
en büyük yalanı da şu; processörden zaten compress gelen bir ses sinyalini sözde processörün compressör pedal simülasyonu ile compresslemek.. anlatabildim sanırım :D neyi compress ediyon sen ya? pod 2 vardı 123890123 defa denedik compressörü hiç bi değişiklik hissetmedim. daha nereye compress ediyon.. hele noise gate hey allam yarabbim böyle bi yalandan efekt olabilir mi ya.. lan madem gürültüyü azaltabiliyorsun azalt ozaman ne diye gürültülü gönderirsin ki sesi? oraya düğme koymanın ne anlamı var? her şeyi simüle etme bi zahmet.. amfi modeli simule edeyim derken dip sesi neden simule edersin? gerçek olmadığını bilmiyoruz sanki.. bi de üstüne al noise gate bas bakalım nolcak.. aa gürültü azaldı bravoo :D

Hocam evet doğru güzel yazmıssınız da, azıcık ingilizceniz varsa zaten Dave Mustaine'in bunu konserlerinde veya herhangi bir yerde kullandıgı söylenmiyor. Bunlar sadece firmanın satış politikası. Ve eminim herkeslerde biliyordur böylesine "hayvani" gitaristlerin böyle bir alet kullanmayacagını. Bunu sadece zoom firması yapmıyor, bunu boss da yapıyor, digitechte yapıyor, o da yapıyor bu da yapıyor. Böyle firmalar, büyük gitaristlerle "mecburen" böyle reklamlar yapmak zorunda.

"Analoğa gerek yok prosesörde hepsi var" ne kadar şehir efsanesiyse de "Analog iyidir, prosesör kakadır" da bir o kadar şehir efsanesidir.Kullanım alanı ihtiyaca göre değişir, prosesörde ne kadar dezaavantaj varsa analoğunda prosesöre göre dezavantajları vardır.Bir konteyner mal taşıman lazım atıyorum 500 binlireya spor arabamı alırsın yoksa aynı paraya bir TIR mı alırsın?Ama tır alıp "ya bu da 250 basmıyo" demeyeceksin.Eğer bu işi üst düzeyde yapma fırsatınız yoksa iş bitirme adına prosesör kullanmak bir yerde daha mantıklı oluyor;üst düzeyden kastım TR çapında bilinen, konserlerden programlardan iyi bir gelir elde ediyorsanız istediğiniz kadar anfi pedal rack kullanın, ama rodi yoksa, yer kısıtlıysa, benim gibi belden sıkıntı varsa program konserlerde prosesör hayat kurtarıyor, kötü de olsa anfi simülasyanları bir nebze iş görüyor,(tabi ton konusuna haiz olmak lazım),ayrıca analog setup anfi olmadan ciyak ciyak oluyor.Bu dediklerim profesyonel durumlar için, ev kullanıcıları içinde prosesör makul oluyor fiyat açısından ama günümüzde vst pluginler bence prosesörlerden daha iyi, eğer canlı müzik yapma durumu yoksa prosesör yerine bilgisayar demek çok yanlış olmaz.

Bu vidyoya gelince, ne olursa olsun bu adamı bu reklamda görmek üzücü.Boru değil bu kişiler ton yarışı-savaşı konusunda ciddi para zaman emek harcamış ikon kişilerdir (paradan kastım alete edevata değil, bu işin uzmanlarına danışma-çalıştırma manasında harcanan paralar).Ama dünya ekmek dünyası, kafasına silah dayama durumunu ancak duygusal yaklaşanlar diyebilirler.Unutmayalım ki, ZOOM denen firmanın geçmişteki ünlüleri arasında malmsteen, brian may gibi abzür ve markayla aletlerle alakası olmayan tiplerde vardı, Mustaine' in virtüöz kimliği olmasada bir çoğundan daha ünlü bir gitarist imajı var ( şahsen bir çoğuna da değişmem ayrı).Yani duygusal yaklaşmanın alemi yok, son 10 senede kaç gitar firmasına zıpladı, gitarı beğenmediğinden mi :) ?Acaba Steve vai ibanez gitarları çok sevdiği için mi hala kullanıyor?bu soruya şöyle bir cevap vereyim, konserlerinde kullandığı JEM 'i acaba hangi firma üretmiştir?Doğan görünümlü şahin olayı :).Çok ciddi paralar dönüyor, tv' daki yarışma programlarını izleyipte gerçek sananlar gibi bu adamlarında keyfine bu markaların reklam yüzü olduğunu sananlar var malesef.
Ama reklama gelince gerçektende çok kötüymüş, holywars albüm kaydından çalıyor ( sanki o aletle o ton çıkabilirmiş sanılsın diye) konser görüntüsüyle fon müziği tutarsız, çalarken kullanılan tonlarda hiç albenisi olmayan şeyler, nasıl bir reklam anlayamadım, keza Dave amcamızın yaşlılığını kabak gibi belli eden baştan savma bir kayıt.Ama gitar teknisyenini gördüğüme sevindim, 2005 konserinde bayağı sohbet etmiştim çok komik bir eleman.
Ayrıca
sevgili satiwa ,prosesörler hakkındaki görüşünüz doğru ama verdiğiniz örnekle üzgünüm ki yanlış, compressor- anfi simülasyonu vs. prosesörlerdeki efektlerin kalitesi-yoğunluk derecesi kesinlikle düşük olabilir ama görevler aynıdır, anfinin cızırtısını niye simüle ettiniz düşüncesi çok talihsizce olur.cızırtının sebebi distortiondur zaten frekansı bozmaktan gelir temelde, en alt frekanslarından itibaren bozduğunuz bir sesin temiz gelmesi demek yoğurtsuz ayran gibi bir şey olur.Kompresör konusundaki görüşlerinizde ne anlatmak istemişsiniz anlayamadım fakat yanlış bir düşünce.

Geri