Şehir Efsaneleri.....

Bazen bilgilerini gostermek icin gerekli anı kolluyor uyeler sanki. Satiwa'nin bahsettigi, basit bir dille anlattigi ve neredeyse kalbur üstü her gitar teknolojilerini bilen insanin bildigi bir durum ki bunu taa oradan alip da kompresör ve "gate"i aciklamaya kadar getirmek ciddi bir muhabbet etme istegi olabilir herhalde. Veyahut burada da sıkca rastladigimiz "ben biliyorum, simdi beni dinleyin" seklinde kendini gosterme durumu. Direk ona cevaben yazan 2-3 uyeyi kapsiyormus gibi oldu bu mesaj ama demek istedigim daha cok "kizim sana soyluyorum, gelinim sen anla" seklinde.
Ben hem onun ne demek istedigini hem de sizin ne anladiginizi buradan net bir sekilde goruyorum. Sizin anladiginizi veya anlamak istediginizden bahsetmiyor kendisi. En kaba/genel haliyle prosesorlerin gereksiz bir sürü ivir zivirla doldurulup musteriye bunlarin matah seylermis gibi satilma, ticari sunum seklinden bahsetmis. Bu noktada da bahsettigi konuya en uygun olan kompresör ve gate ozelliklerinden yola cikarak ornek vermis.

Bence bir daha okuyun derim. Ha, yok hala bir yanlis anlama durumu varsa da ben acikladim benim yazdigimi okuyun üst paragraftakini tekrar :D

Zannetmiyorum ki buradaki kimsenin bahsettiğiniz gibi bir amacı olsun :) Prosesörlerin ıvır zıvırla oldurulması bence mantıklı bir durum, zira bu aletler spesifik ton amacı ile üretilmiş değil, çok büyük yelpazede hedef kitleye hitap eden aletler.

Şimdi yazınızı üstüme alınarak cevap veriyorum. Ben bu konunun ve arkadaşın yazdığı yazıların benim görüşüme uygun olmadığını gördüm, bazı bilgilerin de yanlış olduğunu gördüm ve bunu tartıştım. Forumun amacı tartışmak ve bilgi alışverişinde bulunmak değil ise hatalıyım evet, "aman bana ne ne hali varsa görsün" demem(iz) gerekirdi. Eğer bu forumdakiler bu görüşte iseler, lütfen birileri (şu olay harici) yanlış bilgi verdiği, dayanak sunmadan iddiada bulunduğu, yalan söylediği v.s. gibi durumlarda cevap vermesinler, görmezden gelsinler.

İnsanların gerçekten bilmeyip merak ettikleri konuların altına "troll mü bu?" cinsinden, bazen neredeyse hakarete kadar giden cevapların yazıldığı bir forum burası. Lütfen eleştirinizi bu tartışmaya değil de o tür konuların altına yapın.

Satiwa nın neyden bahsettiğini anlamasak muhtemelen "öyle değil böyle" şeklinde yorum yapmazdık sanırım. Söylediklerimize aykırı bir düşünceniz varsa okumak isterim :) Şu anda da amacım bilgi paylaşımı olmasa bu tavrınızı tolere etmez sayfayı kapatır unutur giderdim, kalp kırıp, sinir ettiysem affola. Ama bilgi paylaşımı da "aman iyi ki biliyosun söylemesen olmaz zaten, he gülüm en iyisini siz biliyorsunuz he" şeklinde tepki görmemeli :) Amacım hiçbir zaman Satiwa yı yermek olmadı :) Kolay gelsin.

Sativa deneyim ve duyumundan yola çıkarak fikrini açıklamış, çokta güzel yapmış uslübuda çok hoşuma gitti :)

Forum gibi yazılı iletişimde sıkça gördüğüm eğer ortada ortak dil yoksa herkes sanal bir empati ile iletişim kurmaya çalışıyor ve yanlış anlamalar olabiliyor.

Biri çıkıp -hoparlörüm bızırdıyor! dediğinde çokça tecrübe sahibi birinin aklına 1000 tane şey geliyor; hoparlör dediği speaker'mı amfi kabinimi? efektlerdenmi? topraklamadanmı?... ama yazanın halinden anlayan biri cört diye atıyorum -kablon bozuk falan diyor ve gerçektende kablo bozuk çıkabiliyor :)))

bunları minimuma indirmek için (elbette çok kastırmadan) biraz bilimsel bir dil empoze edilebiliyor, bunda bir sorun görmüyorum. Unutmayalım sadece yazanlar değil okuyanlarda var ileride onların ihtiyacı olduğunda doğru iletişimle aradıkları cevaba bu şekilde çok daha rahat ulaşacaklar.

Ha işin hava atma kısmını tartışmıyorum olabilir ama diğer yandan forum ortamında cevap verdi diye kimse kimsenin cebine para koymuyor (demek hepimiz hava atıyoruz :) ) bedavaya birşeyler öğreniyorsam varsın bilen havasını atsın ben alacağımı zaten almış oluyorum fazlasına gerek yok :)

Hah, bu noktada tabi ki derdi dogru ve anlasilir bir sekilde anlatmanin ne kadar onemli oldugunu goruyoruz. Hem fikirim bu dusunceye.
Ote yandan bilgi verilirken de (Sownroth sana da diyim bi yandan) onemli hitap. Burada hitaptan kastim saygi, sevgi degil daha cok konuyu konuya baglama veya konuyu acma, orneklendirme, sekillendirme tarzinda.

Yani tabi ki burasi bir forum ve bilgi/haber platformu oncelikli olarak. Burada elbet ki bilgilerimizi tartisacagiz ama en azindan "x" konusuna direk "x" olmasa da "x+1" gibi bi ornek verilecekse (atiyorum benim yazdigim olsun mesela) "krm sen boyle boyle demissin, ben de ek olarak konuyu su noktaya tasimak/cekmek istiyorum." veyahut "krm senin dediginden ziyade konunun bu tarafi da baska onemli bir boyut tasiyor" veya "krm ben bi de senin dediginden yola cikarak aslinda sıkça karıştırılan şunları demek istiyorum" gibi cumlelerle söz konusu konu, bilgi alisverisi yapmaya evrilirse daha saglikli olur.
Oteki turlu bu konuda yapildigi gibi istemeden de olsa yazan kisinin bilgi seviyesini test etme veya bir nevi bilgi taslama havasi olusuyor. Bunun da bilincinde olalim sag duyu ve iyi niyetli bir sekilde yazmis olsak bile.

Bazen bilgilerini gostermek icin gerekli anı kolluyor uyeler sanki. Satiwa'nin bahsettigi, basit bir dille anlattigi ve neredeyse kalbur üstü her gitar teknolojilerini bilen insanin bildigi bir durum ki bunu taa oradan alip da kompresör ve "gate"i aciklamaya kadar getirmek ciddi bir muhabbet etme istegi olabilir herhalde. Veyahut burada da sıkca rastladigimiz "ben biliyorum, simdi beni dinleyin" seklinde kendini gosterme durumu. Direk ona cevaben yazan 2-3 uyeyi kapsiyormus gibi oldu bu mesaj ama demek istedigim daha cok "kizim sana soyluyorum, gelinim sen anla" seklinde.
Ben hem onun ne demek istedigini hem de sizin ne anladiginizi buradan net bir sekilde goruyorum. Sizin anladiginizi veya anlamak istediginizden bahsetmiyor kendisi. En kaba/genel haliyle prosesorlerin gereksiz bir sürü ivir zivirla doldurulup musteriye bunlarin matah seylermis gibi satilma, ticari sunum seklinden bahsetmis. Bu noktada da bahsettigi konuya en uygun olan kompresör ve gate ozelliklerinden yola cikarak ornek vermis.

Bence bir daha okuyun derim. Ha, yok hala bir yanlis anlama durumu varsa da ben acikladim benim yazdigimi okuyun üst paragraftakini tekrar :D

Şunu demek istemiş bunu demek istemiş diye birşey yok abi, ne dediysen odur işte. Fakat doğru ifade edememe vardır onuda zaten yanlış anlaşıldığını düşünen kişi düzeltir. Bilgimi göstersem ne olur göstermesem ne olur, sadece doğru birşeyler söylemeye çalışıyoruz ve yazarken tekrardan bakıyorum doğrumu yazmışım diye onlar sonuçta benim bilgilerimden ziyade araştırma ile edinilmiş birikimler. Birikim dediğin şeyde göstermek için değil paylaşmak için vardır.

İkinci kısma gelirsek prosesörlerin ıvır zıvırla doldurup matah şeylermiş gibi sunum şekli ile ilgili düşüncelere katılmıyorum. Arkadaş o örnekleri verdiğinden o örnekler üzerinden açıklamaya çalıştık ve gayet düzgün bir dille örneklerin yanlış bilgiler içerdiğini açıkladık, ben burda bir sıkıntı göremiyorum.

Önceki sayfada bahsi geçen EMGlerle ilgili benim görüşüm: EMG, gitarınızın tonunu 1000TL düşürür.

Yani 1000TL altındaki her gitarda aynı sonucu verir
2500 liralık bir gitarınız varsa 1500 liralık pasif manyetikli bir gitardaki gibi bir tonu olur.
4500 liralık bir gitarınız varsa 3500 liralik gitar gibi olur vs.

Haliyle çok ucuz gitarlarda cidden neye takarsak takalım aynı ton, orta kalite bir gitara takarsak eğer, resmen rezalet(yarı yarıya falan düşüyor ya fiyat, USA Jacksonlarla ESPleri kıyaslıyor sonra millet), çok iyi bir gitara takarsak çok ciddi bir fark olmuyor(Suhr Reb Beach falan)

Gerçi o kadar yüksek çıkışlı değiller ama bu durumda baktım emg sl20 pre-wired pickguard ve manyetik seti gözüme daha bir hoş gözüktü :))) bu ve uyduruk bi squierla güzel soundlar çıkabilir(mi acaba?) :)))

işin gerçeği aktif manyetikli gitarım hiç olmadı, soundunuda sevmem ama bu herifin (steve lukather) tonları inanılmaz hoşuma gidiyor.

Gerçi o kadar yüksek çıkışlı değiller ama bu durumda baktım emg sl20 pre-wired pickguard ve manyetik seti gözüme daha bir hoş gözüktü :))) bu ve uyduruk bi squierla güzel soundlar çıkabilir(mi acaba?) :)))

işin gerçeği aktif manyetikli gitarım hiç olmadı, soundunuda sevmem ama bu herifin (steve lukather) tonları inanılmaz hoşuma gidiyor.

Signature ürünlere fazla güvenmeyin, alırken büyük beklentiler içinde olmayın. O idol olmuş adamların soundları gitar, manyetik, pedal, amfi vb. unsurların sadece birine değil, hepsine birden bağlı. Hatta çoğunun kullandıkları bazı ürünler (amfiler, pedallar gibi), iş bilen kişiler tarafından o gitaristlerin kendi ölçütlerine, zevklerine göre modlanıyor. Sonuçta bu adamlar idolleşene, soundlarını oturtana kadar bu signature ürünlerin hiçbirini kullanmıyorlar. Ne zaman dünya çapında tanınıyorlar, şirketler hemen signature ürünlerini yapıp fanlara satmak için peşlerine düşüyorlar. O yüzden, bir gitaristin soundunu yakalamak yolunda signature ürünlerin peşinden gitmektense, dönem dönem hangi ekipmanları kullandıklarını araştırmak daha verimli olur bence.

1) Gereksiz ıvır zıvır dediğiniz şeyler herkes için ıvır zıvır olmayabilir. Sonuçta o ıvır zıvırları isteyen insanlar olduğu için o cihazlar var. Yoksa herkes amfi üretmeye çalışırdı. Ayrım kaliteli ve kalitesiz olarak yapılmalı. Analog veya dijital diye değil.Sırf processor diye Axe FX'te bir sürü ıvır zıvır var diyen adama gülerler.
2) Kompresyon sadece processorlerde olmaz. Distortion ayarına göre analog amfilerde de ve hatta sinyal daha cihazlara bile ulaşmadan manyetikte de kompresyon oluşabilir. Siz processorde compressor kullanıp bir fark duyamadıysanız bunun sebebi ya kullandığınız ayarlarla ya processorun dandikliğiyle ya duyum sağladığınız hoparlolerle ya da kulağınızla alakalıdır. Analog dijital olayı değil o olay.
3) Gate olayı: İstediğinizi yapın gitardan gürültü gelir arkadaş. Doğadaki her sinyalde gürültü -ama az ama fazla- mutlaka vardır. Haliyle siz sinyal üzerinde en ufak bir işlem yaptığınızda doğal olarak o işlem gürültüye de uygulanır. Kimsenin dijital cihazlarda oturup da gürültü ürettiğini zannetmiyorum. Analog olsun dijital olsun, gidipte üstüste 3 tane distortion efekti kullanırsanız hele bir de önüne tube screamer koyarsanız deli gibi gürültü oluşur. E adam noise gate koymasın da ne koysun? Gelecekte çok daha gelişmiş algoritmalarla o gürültünün önüne geçilebilir mi, belki geçilebilir. En nihayetinde biz forumlarda sabah akşam yazı yazarken el oğlu da sabah akşam çalışıyor.

mertay alıntıyı senden yapınca istemeden de olsa sırf sana hitaben yazmış gibi göründüğümü farkettim. Öyle bir algı oluştuysa tedbiren ekleyeyim, benim signature ürünler hakkında genel düşüncem bu yönde.
Bir de "araştırmak daha verimli olur bence" derken de, o ekipmanlara ulaşabilmek adına çekilecek zahmetleri de hesaba katmadım. Hani araştırmak tamam ama, yufka olmadan da börek yapılmaz ki. Sanırım bu yüzden genelde bir şeylerde eksik gedik oluştuğu için alternatifler yaratmak peşinde koşmak durumunda kalıyoruz.

Bak ayni sey tekrarlaniyor iste. Bilgi verme durumu. Kimse kompresor nedir dememis ayni sekilde bir tanimlama icerisine de girmemisken bu sekilde durduk yere konuyla alakasiz (evet alakasiz, illa kelimeler ayni diye alakali olmayabilir) duzeltme yapmak, bilgi kusmak cok yanlis.
Bu şunu gosteriyor ki ilk mesajimda bahsettigim gibi hala yanlis anlasiliyor konuyla ilgili yazan arkadasin mesaji. Ben tek bir fikir bile sunmamisken bi de beni alintilayip bana gurultu, kompresten bahsetmeyin lutfen. Kendime gerektigi, kullandigim kadar bilgiye sahibim. Ne kadar bildigim konusunda da sizin herhangi bir fikriniz yok cunku bir cumle bile yazmadim aletlerin islevleriyle ilgili.
Bilgilerinizi buradan degil gerekli basliklardan paslayın lutfen.

*Ustte Lukather gecmis. Cok buyuk gruplarin ve gitar virtuozlerin konserlerine gittim. Hayatimda duydugum en iyi sound kesinlikle Lukather'a aitti. Amfisi, setup'i ve gitarlarinin fotograflarini cektim. Hakikaten ust duzey bir sisteme sahip kendisi.

ellerim kırılaydı da compressör demeseydim :D

benim şehir efsanesi olarak yazmaya çalıştığım konu aslında tartışmalı olduğu için bu kadar uzadı aslında. ama hala piyasada popüler olan processörlere karşı ön yargım var. konu ile ilgili basit bir inceleme yazım şurda var, son şeklini bugün verdim http://satiwa.tumblr.com/post/38150412017/analog-vs-dijital-vol-1-ne-is-yap-yor-bunlar

bilmeden yanlış yönlendirme gibi bi amacım yok tabiki.. bundan sonra vereceğim örnekleri daha dikkatli seçeceğim. ayrıca tekrar görmüş oldum ki baya bir şey de öğrenmem gerek :) saygılar.

Bende tercihimi herzaman analog' dan yana kullanırım fakat satiwa sen dijitale karşı fazla önyargılısın ve bu birazda sayısal sinyal işleme konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığından kaynaklanıyor. Şunu ekleme gereği duydum, bilgisizsin falan demiyorum kesinlikle zira bunlar alelade bilgiler değil zaten teknik bilgiler, bilmemen normal ama meraklı olduğunda açık seçik belli oluyor bu yüzden araştırmaya devam et, kendimden biliyorum kısa sürede kendi düşüncelerininde değiştiğini göreceksin. Hatta bu konu üzerine sohbet etmekte isterim seninle.

Dijital şöyle iyidir, dijital böyle kötüdür, analog aslandır, lambalılar kaplandır vs. Dijital sinyal işleme konusunda izzzyy kadar teknik ve teorik bilgi sahibi değilim. Sanırım çoğumuz da bu konuda allame-i cihan değilizdir. Bu yüzden burada kulak, zevk, renk unsurları devreye giriyor. Her fırsatta elimdekilerden iyi lambalı amfi, gerektiği ölçüde de analog pedal falan bakınırım ama, Line6 POD V.2 fasulye prosesörüm de hala elimin altındadır. Gayet analoga yakın tınladığını ve pratik, kurtarıcı bir çözüm olduğunu kabul ve dahi hakkını teslim ederim.

Aynı şekilde bir lambalı ampliyi beğenmeyipte bir prosesörü beğenme ihtimalimizde hiçte yadsınacak kadar az değildir. Dediğim gibi ben analog tercih ettim hep ama bu gayet başarılı dijital cihazlar olduğunu kabul etmeme engel değil.

Geri