Şehir Efsaneleri.....

aynen doğru...mesela bu american ri lerde en üstte nitro boya varken alttaki astar bayağı poli...altta bilidiğin polyester astar var.. bu arada çok enteresan o yıllarda kullanılan otomobil boyaları da nitro...hatta sanırım lucide ve dupont marka boyaları kullanmış fender....adam sanayide o an ne varsa doğal olarak onu kullanmış.....hatta radyo tamiri dükkanında asıl lap steel ve bas gitarlar için yaptığı amfiler tutunca sonradan popüler olan amfilerin ataları doğmuş...albüm alıp dinlediğinde duyduğu soundu imite etmeye çalışan dostların tüm bu boya vs üzerine olan boş muhabbet ve geyikleri aslında kişisel tatminsizlik vs. gibi durumların dışa vurumu...final sesi etkileyen sayısız etmen arasında sırf buna takılmak sanırım nekrofilinin ve putperestliğin sanırım bilimsel sunu kıvamında en güzel örneği....

Otomobil boyası olayı doğru, hatta çok güzel bir tablo vardı Fenderlerin hangi GM ve Ford boyalarıyla aynı renk olduğunu gösteren. Onu bulana kadar şununla idare edin :)

http://www.jedistar.com/car_colour_guitars.htm1

Otomobil boyası olayı doğru, hatta çok güzel bir tablo vardı Fenderlerin hangi GM ve Ford boyalarıyla aynı renk olduğunu gösteren. Onu bulana kadar şununla idare edin :)

o yıllarda bu şekilde custom colour sahibi olmanın maliyetiise sadece yüzde 5 daha fazla para ödemek....sunburstten sıkılan milletin arabaları ile aynı renk istemesinden çıkmış bu renkler....

malum surf era .....televizyon ve yayıncılık yükselen değer zaten ondan staratocaster yani stratosphere in strat ı broadcaster ın casterı....yani stratosfere yayın yapan....
burada boya kodlarından nasıl nitro boya yapabileceğinize kadar detay da var...

Haka

o yıllarda bu şekilde custom colour sahibi olmanın maliyetiise sadece yüzde 5 daha fazla para ödemek....sunburstten sıkılan milletin arabaları ile aynı renk istemesinden çıkmış bu renkler....

malum surf era .....televizyon ve yayıncılık yükselen değer zaten ondan staratocaster yani stratosphere in strat ı broadcaster ın casterı....yani stratosfere yayın yapan....
burada boya kodlarından nasıl nitro boya yapabileceğinize kadar detay da var...

Hakan abi, atratocasterin bir diğer anlamı da ( zamanın argo dilinde ;) ) başıçeken, önderlik eden demekmiş..

Düşünüyorum, ben luthier olsam ve bu "kuru ağaç" muhabbetinden sıtkım sıyrılsa, herhalde büyücek bir mikrodalga fırını alır veya kendim yapar, ağaçları bir süre her gün ara ara çeviririm. Sonunda da bundan kurusunu sorana da "Git toprağın tarihi alt katmanlarını kaz! Daha kurusu anca ordan çıkar sıpa seni!!" diye o ağaçla adamı kuru kuru döverim herhalde :D:D
Yok kuru ağacı tekrar ıslatıp sopa atmak daha manidar olur ıslak odun misali hatta sıpa derken başına da it lafı eklenirse daha da vurucu bir tümleç olur dolaylı tümleç :D

'' lambalı amfi kullanıyosan, çalmadan 3 saat önce amfiyi açacaksın lambaları ısınsın diye ''
:) :) bu nedir ya. birde şu var:
''Sap ve gövde yek pare! '' :) yabancı siteden özelliklere bakıyosun sadece sap 5 parça gövdeyi katma bile :) adamlar ağacı yonta yonta gitar yapmışlar düşünün artık hiç birleşme noktası yok tek parça ! fiyatı : 1400tl (o da sana) :) :D

'' lambalı amfi kullanıyosan, çalmadan 3 saat önce amfiyi açacaksın lambaları ısınsın diye ''
:) :) bu nedir ya. birde şu var:
''Sap ve gövde yek pare! '' :) yabancı siteden özelliklere bakıyosun sadece sap 5 parça gövdeyi katma bile :) adamlar ağacı yonta yonta gitar yapmışlar düşünün artık hiç birleşme noktası yok tek parça ! fiyatı : 1400tl (o da sana) :) :D

Zuhal Müzik'in sitesindeki Jackson SL1 tanıtım videosunda da sanırım herif tüm gitarın tek parça ağaçtan olduğunu iddia ediyordu :)

Squier!

Hatta konuyla ilgili olarak bir diğer şehir efsanesi: Abi 82-84 arası üretilen Squierlar, USA Fenderlerden iyiymiş, sonra Fender o yüzden üretimini durdurmuş!

Greg Hilden'nin çaldığı tüm gitarlardan çıkan ton hep kaliteli ve üst düzey....Ne zaman youtube'a girsem en az 2 demosunu izliyorum......

Hazır, kurumuş oturmuş ağaçlar konusu açılmışken bi soru sorayım
Gövde nin fırınlanması ile ilgili bişeyler duymuştum. Gövde belli aralıklarla fırına atılır ve çıkarınca fındık yağı ile yağlanıp tekrardan fırına atılır... Diye bişey duymuştum
Nekadar doğru neden böyle yapılır bilen veya doğruluk payı olduğunu söyleyebilecek olan var mı ?

Ayrıca; Çam, Gürgen, Kavak vsvs gibi inşaat ve mobilya larda kullanılan ağaçlar kuruyunca, çok belirgin çatlamalar oluşur. Bazı gitarların klavyelerinde de bu çatlamalara çok kez şahit olmuşumdur. Ama gövde de hiç görmedim.

Yoksa klavyedeki çatlamalar tamamen ağacın damarlarından veya yapısından mı kaynaklanıyor ??

Benim gitarım kendi segmentindeki gitarlardan daha üstündür (Peki neden ?Sen mi ürettin?)
Bir de modifiye hikayesi var.Adam pickguardı değiştirmiş,bir tane sticker yapıştırmış al sana modifiye
Relic hikayesi ise beni bambaşka bitirir.Gitara relic yapmışlardır akıllarınca.Ama bana hep orada vuruk varmış onu örtmek üzere zımparalayıp relic yapmışlar hissi uyandırır hep.
Beni en çok kopartan ise şudur.Gitarın hiç kullanılmadığından ne kadar yeni olduğundan bahsettikten sonra "hatta telleri bile orjinal telleridir derler" sanki telin eski olması iyi birşeymiş gibi :)))))))

Geri