Full Metal Jacket

Jawbreaker demiş ki:
faust,
O filmdeki eğitim çavuşu gerçekten askermiş bildiğim kadarıyla, yani oyunculuk falan değil birebir gerçek. Öyle bir oyuncu düşünemiyorum zaten.

aynı şeyi bende duymuştum zaten öle olması daha bir havaya sokuyo insanı bende arakdaş cevreme tavsiye etmeden önce askerliği soruyorum iyice merak edip izliyolar :D

askerden önce izleseydim herhalde biraz daha düşünürdüm askere gitme konusunu...kilitlenip kaldım ekran karşısında valla!acemi birliğim geldi aklıma...her yerde ses herkes birbirine bağırıyor ve bi yobazın karşısında eğilmek zorunda kalıyor.izlenmesi gereken bir film...

Gutemensch demiş ki:
ilk yarisinin bi derinligi var ikinci yari daha vasat olmus bence.

katılıyorum.Hiç bir Kubrick fliminde olmayan ruhu eksik bir 2. bölümü vardı.
Hatta 2. bölümün bazı yerleri acayip sıkıcıydı.Sıkıcı olması önemli değil,derinliğini hissedemediğim için uyuyup gittim flim sırasında.Nerde çektiyse havası mı yaramadı ne Kubrick'e...Ölüm,Yaşam gibi kavramların daha bol olarak görebileceğiniz bir flim istiyorsanız,Thin Red Line'ı izleyin derim...Fakat Full Metal Jacket'da kesinlikle izlenilmesi gereken bir flim.

Stanley Kubrick abimizin yapmış oldugu bu film bi nevi orduda insanların nasıl bır piskolojide oldugunu bize anlatmaktadir.ama kesinlikle guzel bir fimdi

bence 1. yarının 2. yarı kadar iyi bulunmamasının sebebi birazda yapılan şeyin sönüklüğünden değilde 1. yarının diğer savaş filmlerine göre çok farklı ve birazda bir savaş filminde eğlence gibi bir unsurun enjekte edilmesiyle ilgisi var oysaki 2. kısım birden klasik bir savaş filmine dönüşmüştür her ne kadar en iyilerinden biri olsa da.

Genjuro demiş ki:
Jawbreaker demiş ki:
faust,
O filmdeki eğitim çavuşu gerçekten askermiş bildiğim kadarıyla, yani oyunculuk falan değil birebir gerçek. Öyle bir oyuncu düşünemiyorum zaten.

aynı şeyi bende duymuştum zaten öle olması daha bir havaya sokuyo insanı bende arakdaş cevreme tavsiye etmeden önce askerliği soruyorum iyice merak edip izliyolar :D

Kendisi 11 yil boyunca orduda denizcilik yapmis ve Vietnam`da savasmis bir insandir Lee Ermey. Full Metal Jacket filminde ise o rolu oynamayacakti aslinda. Sadece film setine gidip orda oyunculara nasil asker gibi davranilir nasil iste emir verilir gibi seyleri ögretmeye gidiyor ve Kubrick onu cok begenip filmde oynatiyor. Zaten hep asker rolleri ile unludur. Yanlis hatirlamiyorsam bir sakatlanma sonucu askerligi birakmis ve oyunculaga baslamis...

CedriX, o Sgt. Hartman rolünü o adamdan iyi oynayabilecek biri olduğuna dahi inanmıyorum.

Tonight, you men will sleep with your rifles. You will give your rifle a girl's name because this is the only pussy you people are going to get. Your days of finger-banging ol' Mary J. Rottencrotch through her pertty pink panties are over! You're married to this piece. This weapon of iron and wood. And you will be faithful.

haha askerde izlemiştim bu filmi ben hemde ama bende o zaman pek bi etki yapmamıştı cünkü o zamana kadar filimin ilk bölümündeki acemi egitimi bana pek degişik gelmemişti elamanın sonu haric her şeyi yaşamıştım cünkü :D :D :D

Şu ana kadar izleyenlerden aldığım görüşler ve kendi görüşüme göre 2. bölüm gerçekten vasat kubrick's den beklenmeycek bir hava, zaten sizde söylemişiniz.Ama 2. bölümde sniper bölümü de es geçilmemeli diye düşünüyorum.Orası gerçekten dehşetengiz bir 15 dakika.

- - --------- Here we lie
Because we didnt choose
To shame the land
from which we sprung
Life...
to be sure is nothing
much to lose
But young men think it is.
And we were young.

A.E.Housman

-- ----- from Joker's notebook.

Kubrick baba bu filmi aşılması güç bir teknikle tamamını Londra'da çekmiştir.Yani o eğitim yeri,vietnam,sokaklar,arazi falan hepsi Londra'dır.Amerika'ya küstüğünden beri oraya film çekmek için adımını dahi atmamıştır.hatta Eyes Wide Shut(Tom Cruise-Nicole Kidman/1999) filminde Tom Cruise'un New York'da yürüdüğü bir sahne vardı.Arabalar,caddeler,sokaklar,binalar,trafik,ortam aynen New York; ama aslında Londra! :D

filmi kısa bir süre içinde 4 yada 5 kez izledim ve şunu anladım.dünyada çekilen(tabii hepsini izlemedim ki böyle bir şeyde mümkün değil)en iyi savaş filmleri denildiğinde aklıma iki film adı geliyor 1)full metal jacket,2)er rayn ı kurtarmak.

Manyak bir film. Bence henüz askere gitmemiş olanların kesinlikle seyretmemesi gerekiyor.

Stanley Kubrick'i tanıdığım film. İlk bölümü gözlerimi kırpmadan izlemiştim.

Ben izlemiştim.Hatta askere gitmeden en son "Black Hawk Down"ı da izlemiştim."Platoon",Kıyamet,"Er Ryan'ı Kurtarmak"ta dahil hepsini izlemiştim.Ama bu filmin ilk yarısı çok iyidir.Yönetmen çok iyi vermiş o bölümleri.

askerliğin ne kadar bo..tan lduğunu bu filmi izleyince daha iyi anlıyorsunuz kubrick askerliği çok iyi bi şekilde açıklamış ellerine sağlık....

Geri