Thomann'dan Alışveriş

Yayımlanan karara bakıldığında bu karardan önce alınmış ürünler bu karar kapsamında sayılmayacak diye bir ibare göremedim.
Tahminim satınalınan değil, Gümrük'e giriş yaptığı tarih referas alınır.

Tabak gibi liste var, net olmuş bence. Çok egzantrik cihazlar olmadığı sürece yoruma açık değil. Ayrıca Thomann'cıları çok etkilemez, sweetwater'cılar düşünsün, ilave 10% gelmiş :)

Burada asıl değişiklik AB dışından gelen mallara uygulanan gümrük oranının%20'den %30'a çıkması. İlave ötv zaten bir yere gitmiyordu, vergi işi böyledir, gelen vergi kolay gitmez. Millet sokağa çıkmazsa ya da ufukta seçim mecim olup da ciddi bir oy potansiyeli beklenmiyorsa elbette. Turkrock forum kitlesinden sarı yelekli, Amerika'dan manyetik, vb. alandan seçmen kitlesi olmayacağına göre yatip kalkıp ortak pazara dua edin, Amerika'dan gelen kuzenlerinize iyi davranın.

Türkiye'ye Fender göndermiyorlardı diye biliyorum ancak dün Squier Affinity Tele Deluxe modeline niyetlenip sepete eklediğimde herhangi bir uyarıyla karşılaşmadım. Bunun sebebini bilen var mı acaba ona göre ödemeyi yapacağım.

Türkiye'ye Fender göndermiyorlardı diye biliyorum ancak dün Squier Affinity Tele Deluxe modeline niyetlenip sepete eklediğimde herhangi bir uyarıyla karşılaşmadım. Bunun sebebini bilen var mı acaba ona göre ödemeyi yapacağım.
Çünkü marka adı Squier Fender değil.
Nasıl örneklesem ?
Mesela Skoda bir MARKA volkswagen'a ait üretimini volkswagen altında yapıyor ama piyasada Skoda markası olarak satış yapıyor. Dacia ve Reanult gibi.
o yüzden sorun çıkmayacaktır tahminimce

Musik Produktiv'den bir tane kafa amfi sipariş edeceğim, Thomann ile süreçler aynı şekilde mi ilerliyor? Lojistik tutarına onlar da 30 Euro yazmış mesela.

Gümrük vergisini kapıda mı ödüyoruz onda da?

Thomann global olarak DHL, DHL de yerel olarak PTT ile anlaşmalı. PTT de kapıda vergi almaya yetkili.
MP kiminle, nasıl gönderiyor teyit almakta fayda var. Yani öyle yurtdışında kim olursa olsun, ne gönderirse göndersin herşey kapıya gelip ödeniyor diye genelleme yapılır mı bilmiyorum, risk almadan araştırmakta fayda var.

Selamlar arkadaşlar, 1 Mart günü aşağıda linkini paylaştığım amfinin siparişini verdim.

19 Mart günü direk eve teslim edildi. Gümrüğe takılma vs hiç bir sorun yaşamadım.

Daha önce kargo ücreti konusunda bir konuşma geçmişti yanlış hatırlamıyorsam. Amfi boyut olarak oldukça büyük bir koli ile geldi, ağırlığı 23 KG.
30 € kargo sabit kargo ücreti var zaten, bunun dışında herhangi bir ödeme yapmadım.

Vergi konusunda farklı uygulamalar olabiliyor sanırım, ben sadece 18% vergi ödedim.
Daha önce amfi, kabin alan ve 20% ek ÖTV ödeyenler var, bu noktada sanırım şans faktörü devreye giriyor :)

Ben aldıktan sonra hem Euro arttı hem de Thomann fiyat arttırmış, iyi ki o gün karar verip almışım :)

Selamlar arkadaşlar, 1 Mart günü aşağıda linkini paylaştığım amfinin siparişini verdim.

19 Mart günü direk eve teslim edildi. Gümrüğe takılma vs hiç bir sorun yaşamadım.

Daha önce kargo ücreti konusunda bir konuşma geçmişti yanlış hatırlamıyorsam. Amfi boyut olarak oldukça büyük bir koli ile geldi, ağırlığı 23 KG.
30 € kargo sabit kargo ücreti var zaten, bunun dışında herhangi bir ödeme yapmadım.

Vergi konusunda farklı uygulamalar olabiliyor sanırım, ben sadece 18% vergi ödedim.
Daha önce amfi, kabin alan ve 20% ek ÖTV ödeyenler var, bu noktada sanırım şans faktörü devreye giriyor :)

Ben aldıktan sonra hem Euro arttı hem de Thomann fiyat arttırmış, iyi ki o gün karar verip almışım :)
İyi günlerde kullanın. Gerçekten şans yüzünüze gülmüş vergi konusunda :)

Thomann global olarak DHL, DHL de yerel olarak PTT ile anlaşmalı. PTT de kapıda vergi almaya yetkili.
MP kiminle, nasıl gönderiyor teyit almakta fayda var. Yani öyle yurtdışında kim olursa olsun, ne gönderirse göndersin herşey kapıya gelip ödeniyor diye genelleme yapılır mı bilmiyorum, risk almadan araştırmakta fayda var.

MP UPS ile çalışıyormuş, vazgeçtim ben de. UPS'e zerre güvenmem, yurtiçi hizmeti bile berbat iken yurtdışı konusunda hiç riske edilmez diye düşünüyorum.

UPS yurtiçi büyük sıkıntı. Global bir firma ama TR'de gördükleriniz acenta. Yani UPS değiller aslında, onun adına dağa taşa ücra yerlere hizmet veren acentalar. Muhattap bulmak imkansıza yakın.
Geçen sene bir sıkıntı yaşadım, dolaylı yollardan UPS TR yönetiminden birinin e-mail'ini buldum ve global şirkete yazacağım İngilizce şikayet yazısı ile ona başvurdum. Bir süre sonra çözüldü sorunum. Bu arada malı aldığım firma üzerinden de epey baskı uygulattım... 3 koldan saldırınca ömrümden 5 yıl gitti stres anlamında ama malımı aldım. Toplamda 20-25 civarı e-mail, 19 telefon konuşması, toplamda telefonda 7-8 saatten fazla süre.... Kaçınmak için en ufak şansınız varsa UPS TR'den uzak durmaya çalışın.

MP UPS ile çalışıyormuş, vazgeçtim ben de. UPS'e zerre güvenmem, yurtiçi hizmeti bile berbat iken yurtdışı konusunda hiç riske edilmez diye düşünüyorum.
Riske girmeyin. DHL/PTT ile olunca gümrük konusunda kapıda ödeme dışında bir şeye ihtiyaç duyulmuyor. UPS dahil diğer taşıyıcılar ile ise mal gelince sizden form doldurmanızı istiyorlar ve gümrük bedelini banka hesaplarına yatırınca gümrük işlemini hallediyorlar. Fakat bu konuda daha önce 3-4 defa başıma gelen şu oldu, mal gümrüğe gelince siz bakıp da aramazsanız bazı taşıyıcılar ilgili gümrük formu vs. istemek için bağlantıya geçmeye dahi tenezzül etmeyebiliyorlar. Gelen mal aynen geri gidebilir ya da depo ücreti ödemek durumunda kalabilirsiniz.

amazon ve thomann.... farklı mekanizmalarla kapıya teslim ve daha önemlisi muhattap bulma.... başka mecralarda macera aramayın derim çok egzantrik ya da yarı fiyatına bir şey bulmadıysanız.

Yok zaten vazgeçtim ben de. Yıllardır Amazon ve Thomann'cıyım oradan devam edeceğim. Peavey Head alacaktım MP'den ama Thomann'dan Revv D20/G20 olayına döneceğim bu gidişle...Dehşet amfiler gerçekten.

Ufak güncelleme, Musik Produktiv DHL ile gönderim yapıyormuş TR'ye. Aşağıda bana gelen cevap:

''thank you for your e-mail.

Unless the parcels are too large (which is very rarely the case), we send all parcels to Turkey with DHL. So you should have no problems with the delivery as this works very well. ''

Geri