Thomann'dan Alışveriş

Normalde gümrükte paketi açıp içindeki faturaya bakıyorlar ve ona göre hesap yapıyorlar. Kur için fatura kesim tarihine göre işlem yapıldığını (doğrusu bu) gördüm ama her zaman böyle mi yapıyorlar bilmiyorum. Kutuda fatura yoksa, bulamadılarsa ya da fatura bedeline inanmadılarsa gümrüğe çağırıyorlar. O zaman sizden fatura, ekstre vb. ibraz etmenizi bekliyorlar.
Bu durum çok yaşanıyor mu thomann'nın fatura vs. koymayacağını düşünmüyorum

Bu durum çok yaşanıyor mu thomann'nın fatura vs. koymayacağını düşünmüyorum
Thomann mutlaka fatura koyuyor; ancak, bizim gümrükte görmeyebiliyorlar. Bugüne kadar bu sebeple iki defa gümrüğe gittim. Gümrüğe gitmek dünyanın sonu değil. Alacağınız şey taşıması zor bir şey değilse/aracınız varsa hatta tercih edilir. Malların çoğu bizim posta sistemine girdikten sonra hasar görüyor.

Thomann mutlaka fatura koyuyor; ancak, bizim gümrükte görmeyebiliyorlar. Bugüne kadar bu sebeple iki defa gümrüğe gittim. Gümrüğe gitmek dünyanın sonu değil. Alacağınız şey taşıması zor bir şey değilse/aracınız varsa hatta tercih edilir. Malların çoğu bizim posta sistemine girdikten sonra hasar görüyor.
Çağırmasalar da ben gelip alayım diyebiliyor musun?
Bu arada Gümrük dediğimiz havaalanı değil Başakşehir PTT Dış kargo, yanlış anlamasın okuyanlar.

Bu arada Gümrük dediğimiz havaalanı değil Başakşehir PTT Dış kargo, yanlış anlamasın okuyanlar.
Bu doğru, özür dilerim.

Yanlış bilgi vermiş olmayayım ama yaklaşık 10 sene önce Amazon'dan yüklü miktarda kitap siparişi vermiştim. Başakşehir'de çok uzun süre takılınca atlayıp gitmiş ve alaiblmiştim diye hatırlıyorum...

Hocam ben kendim takip edip gidip aldım, muayene zaten yapılmış tl cinsinden ödemesi görünüyorsa ptt sayfasında.

Bu arada thomann fatura koyuyor, kutunun dışında naylonlu halde. Benimkini almışlardı boş naylonu vardı bir tek.

İstanbul için eğer gümrükten çıktı ve hala vergi miktarı sıfır olarak görünüyorsa takıldığı anlamına geliyor. Size telgraf göndereceğiz falan diyorlar ama sms ile bilgilendirme geliyor.

Ankara ve diğer iller için yine aynı UKim den bedelsiz çıkıp Ankara gümrüğe yönlendirildi ise bu da takıldığı anlamına geliyor ve şehrinizdeki gümrük müdürlüğünden şahsen belge ibraz ederek almanız anlamına geliyor. Şehrinizde gümrük müdürlüğü yoksa nasıl oluyor hiç bir fikrim yok...

UKim den vergi miktarı belli olup çıktı ise adresinize kadar geliyor.

Bu tam böyle değil, beklenirse çok yüksek ihtimal guncelliyorlar ödeme bilgisini. Yani beklenirse hala kapıya gelecektir. Fakat beklemek yerine gidip alınabilir tahminen.

En azından benim tecrübelerim bu şekilde gerçekleşti hep. Sadece Thomann vs için de değil, ebay, ampli lambaları vs vs .. Uluslararası gönderilerde gümrük belirlenmeden gümrükten çıktıysa genelde belge eksikliği ve şahsen başvuru gerekiyor. İstisnalar olmuşsa da bana denk gelmedi. O şanslı istisnai gruptan olmak isterdim doğrusu 😁

Amazon en rahatı, hatta Aliexpress de de bazı satıcılar gümrük bedelini öderken tahsil ediyor. Thomann da bu şekilde yapsa aslında çok ivme kazanır satışları. Biz de stressiz satın alma rahatlığına kavuşuruz... Tabi işin son kullanıcı kısmından düşünüyorum ben. Ticari, idari, hukuki vs meseleleri nasıldır bilemiyorum...

Amazon en rahatı, hatta Aliexpress de de bazı satıcılar gümrük bedelini öderken tahsil ediyor. Thomann da bu şekilde yapsa aslında çok ivme kazanır satışları. Biz de stressiz satın alma rahatlığına kavuşuruz... Tabi işin son kullanıcı kısmından düşünüyorum ben. Ticari, idari, hukuki vs meseleleri nasıldır bilemiyorum...
Amazon DHL ile tüm dünyada gümrük hizmeti dahil global iş ortağı muhtemelen... Thomann ise DHL'i bizim Aras Kargo kullanmamız gibi kullanıyor, sadece sevkiyat. Thomann ivme kazanır mı bilemem ama o tip komple hizmetin bedeli de ona göre olur.

Evet arkadaşlar gitar geldi... öyle mi böyle mi spekülasyona gerek yok süreci anlatayım.
8 Şubat online sipariş verdim.
10 Şubat DHL teslim aldı ve 11 Şubat Alman gümrüğüne girdi.
Sonrası biraz karışık... mal yolda diye sanırım o ara statü değişmedi ama sonuç olarak 17'si bizim gümrüğe girdi.
Bu noktada gitar havaalanında mı yoksa Başakşehir'de mi emin değildim yani uçak alana inse de gümrük işlemleri orada diye bir durum yok.
Neyse kafamda ayın 21'i pazartesi herhalde dağıtıma çıkar veya takıldıysa gel derler diye düşünüyordum ... ki...
Bu sabah telefon çaldı abi yarım saate parayı hazır et kapındayz dedi birisi. Böyle bir hız beklemediğim için evde değildim. Ne yapsak dedim, istersen merkeze götürelim öğleden sonra gel al istersen haftaya getirelim dedi.
Adresim Beşiktaş olduğu için bahsedilen dağıtım merkezi Hacıosman Sarıyer'miş. Başka kaç yer var böyle bilmiyorum. Atladım arabaya gittim hemen. Trafik ve park yeri dışında sıkıntı yok. Hacıosman Metro'dan da 400mt mesafe arabasızsanız. Paketim ağır diye kastım önünde parkedene kadar ileri geri dolandım.
İçeride gayet güleryüzlü ve yardımcı genç arkadaşlar vardı. Barkod sordular, Mail'den bulmaya filan çalışırken biri kutuyu buldu (neyse ki dev gibi gitar, ufak bir paket olsa uğraşacaktım). Ödememi yaptım aldım. Bu kadar.
Sohbet ettik, genelde hızlı çıkıyor ve Başakşehir'e girince 1 günde dağıtıma çıkar dedi ama Gümrük'te takılan ve 2 hafta süren de çok yabancı kargo oluyor dedi. Ben kapıdan çıkarken bir adam daha benim sorduğum sorularla kapıdan girdi... ortam işlek yani :)

Pakete gelirsek; hayvan gibi sağlam ve hiçbir hasar olmadan gelmiş. Bunca yolu gelen bir kolide ne kadar köşe eziği vuruğu varsa o kadar var. Özellikle belirteyim ki benim gitar hardcase içinde geldi. O yüzden koli ezilmese bile yüksekten düşme, üstüste fazla dizilme gibi sorunlarım olmadı ama kılıflı bir gitar bu şekil olası darbeleri nasıl karşılar bilemem.

Ha bu arada faturayı almışlar üstünden ... bir de tek sayfa boyama kitabı çıktı içinden :) ...

E03CBE95-C547-4D07-BF19-3B081974CA1B.jpegEE37F651-0E5B-46F3-B71C-5A7F35F0CFE1.jpeg38568C8C-5520-46AC-BE97-BA82282BAD10.jpeg7026CBB0-EC5D-4EA5-9906-B26EC001F4CD.jpeg369D9986-53C0-4F9C-973D-D68984140D1B.jpeg77A5D5F6-80B3-4612-BE30-D35E380FE474.jpeg147C5513-EFBC-4AF7-919D-ECADC0858DA6.jpeg

Hardcase ikinci bir kutu içindeydi.

Vee karşınızda ESP LTD JM-II Josh Middleton Signature

Dosyalar

• C8C6E52F-BD56-44F5-9282-7A01CC76F718.jpeg
    C8C6E52F-BD56-44F5-9282-7A01CC76F718.jpeg
    3.7 MB · Gösterim: 167
  • 15FD90C9-6C5B-4329-B213-2967A7880DAA.jpeg
    15FD90C9-6C5B-4329-B213-2967A7880DAA.jpeg
    1 MB · Gösterim: 191
  • 0D366448-49ED-4C88-9801-C414931042DD.jpeg
    0D366448-49ED-4C88-9801-C414931042DD.jpeg
    2.2 MB · Gösterim: 173