Pedallar & Prosesörler Hakkında (genel)

ornapsen demiş ki:
compressor pedalı tam olarak ne işe yarar sustain arttırma haricinde . Gitarın tonunun daha tok çıkmasının mı sağlıyor. başka pedal olmadan amfi ve gitar arasına comp pedalı koyarsak seste nasıl bir değişme olur .?

compressor/limiter düşük frekanslı sesleri yükseltip yükses frekanslı sesleri geriletip aradaki frekans farkını azaltır.bu sayede tel titreşiminde çabuk yokolup giden harmonicleri daha belirgin duyarız.özellikle clean tonlarda blues çalarken vurgulu bir ton almak için iş yarar.tabi düşük frekanslı sesleri yükseltirken mevcut dip gürültüsünü de yükselterek sinir bozabilir.(ben driveda kullanmıyorum) ölçüyü iyi tutturmak lazım.genelde en makbul olanları rack tipi tube compressorlerdir ama pahalıdır.albüm kayıtlarında v.s.de kullanılır.

Merhabalar. Boss markasının FDR-1 Fender '65 Deluxe Reverb-Amp pedalını bilen varmıdır ? Bu pedalı başka drive pedalları ile kullanıp bu pedalın reverbünü kullanma şansımız varmıdır ? Pedalla ilgili bilgisi olan cevap verebilirmi acaba. Teşekkürler.

Stereo Delay

Merhaba arkadaşlar
Uzun zamandır kafamı kurcalayan birşey var.Bilindiği gibi Dream Theather grubunu birçok şarkısında;Ör:Constant Motion(2007 de cıkartılan Systematic Chaos albumunden)da br left right olayı var pan mı deniyor bilemiyorum yani ses sadece tek taraftan duyuluyor sonra iki taraftan bunuda petruccinin bir raportajında delayle yapmıs oldugunu ogrendim,peki ben evde böyle birşeyi yapabilirmiyim? varsa bana bu tür delayler onerebilirmisiniz?
Kaynak:Guitar Techniques dergisi Mayıs sayısı,sayfa 32
Bahsi geçen delay: http://www.tcelectronic.com/tc2290.asp
Saygılarımla plaROCK

@sheliakonur: iyi bir reverb pedalı edinmek çok daha mantıklı olacaktır. Prosesör alıp sadece volume pedal olarak kullanmak gibi birşey olur o pedalın sadece reverbini kullanmak.

@plaROCK: pan efekti, sağa sola merkeze stereo tarzı mixlemeler genelde kayıttan sonra yapılan işlerdir. Pedalla falan yapılmaz yani. Aynı kayıt farklı işlemlerden geçirilerek (reverb hafif delay vs) wet hale getirilip mixin farklı yerlerine konulabilir.

Ha bunu canlı çalarken nasıl yapabiliriz dersen, stereo olup pan yapabilen delay pedalları var. Ama canlı kullanımı pek zahmetli bu efektin. Ses sisteminin buna müsait olması lazım. Türkiye şartlarında o tarz bir zahmete girip de güzel bir netice elde edeni görmedim.

Herkese merhaba tek bi soru soracağım ve kullanan kişilerin cevapları gerekiyor...
Sizce, pod 2.0 ı nüans olarak iyi buluyormusunuz, yani sizce nüansları iyi veriyormu, tuşeyi iyi veriyormu, ben çok iyi bulmuyorum artık nedense, zamanla öyle bir yorum oluştu, başka birşey denediğimde bi pros. veya pedal çalım hissim resmen değişiyor, çalım hissi olarak podu artık başarılı bulmuyorum, siizn düşünceleriniz nelerdir?

jacksonke1 demiş ki:
Herkese merhaba tek bi soru soracağım ve kullanan kişilerin cevapları gerekiyor...
Sizce, pod 2.0 ı nüans olarak iyi buluyormusunuz, yani sizce nüansları iyi veriyormu, tuşeyi iyi veriyormu, ben çok iyi bulmuyorum artık nedense, zamanla öyle bir yorum oluştu, başka birşey denediğimde bi pros. veya pedal çalım hissim resmen değişiyor, çalım hissi olarak podu artık başarılı bulmuyorum, siizn düşünceleriniz nelerdir?
hemen hemen çoğu prosesörü kullanmış biri olarak podların tuşe konusunda berbat olduğunu söyleyebilirim (x3 belki iyidir kullanmadım) stüdyoda çalışırken normalde prosesörle beste yapıp prova yapan grupların kayıt esnasında stüdyonun amfisini kullandığı zaman çalmakta zorlandıklarını bolca gördüm.tuşeyi geliştirmenin en iyi yolu delay reverb ve comp kullanmadan düşük drive veya cleande çalmaktır.prosesörler ise tam bir tuşe katili.tonelab ve gt serisi tuşe konusunda kısmen daha başarılı.pod biraz amplitube yazılımına benziyor klasik gitar bağlayıp trash tonu almak mümkün :D prosesörlerin en büyük sıkıntısı mevcut ekipmanı yansıtmaması.gidipte bir sürü manyetik modifiyesi yapıp prosesörden şahane sonuçlar beklemek mantıksız.prosesörü şahsen amfi taşınmayacak yerlerde ve evde küçük kayıtlar besteler için kullanıyorum.bunun dışında güzel bir amfi ve standart sd1 herzaman tercihim olur.pod 2.0 bende vamp2 tadı bırakmıştı.sattım sonra xt live aldım ama oda dediğin tuşe mevzusundan sarmadı pek.gt8de doğrudan pa sistemde verimsiz kalıyor.digitechler yeni çipleri sayesinde toparlanmaya başladı.tüp kullanan prosesörlerin tüp performansını yansıtmadığını düşünüyorum.(zoom g9 2tt) tonelab serisi vintage tonlarda başarılı olsa da lead tonlarda booster yada drive desteği istiyor.guitar rig ve amplitube ile çok sağlam tonlar oluşturmak mümkün olsa da canlı performansta hem pahalıya mal olması ve pc kaynaklı yaşanabilecek sorunlar yüzünden riskli bir tercih.magicstompun adının aksine stomp desteği zayıf ama akustik tonları şahane.rocktron prophesy2 gibi kaliteli bir prosesörü deneme fırsatım olmadı.sonuçta her yol güzel bir amfiye çıkıyor yada tubepreamp + poweramp şeklinde rack sistem kurmakta mümkün.kaliteli rack tipi kabin simulatörleriyle evde kullanım kolaylığı sağlanabilir.prosesörlerin tek avantajı bu maliyetleri düşürüp bir çatı altında toplaması.tabi atalarımızın dediği gibi ne kadar ekmek o kadar köfte :)

Re: Stereo Delay

plaROCK demiş ki:
Merhaba arkadaşlar
Uzun zamandır kafamı kurcalayan birşey var.Bilindiği gibi Dream Theather grubunu birçok şarkısında;Ör:Constant Motion(2007 de cıkartılan Systematic Chaos albumunden)da br left right olayı var pan mı deniyor bilemiyorum yani ses sadece tek taraftan duyuluyor sonra iki taraftan bunuda petruccinin bir raportajında delayle yapmıs oldugunu ogrendim,peki ben evde böyle birşeyi yapabilirmiyim? varsa bana bu tür delayler onerebilirmisiniz?
Kaynak:Guitar Techniques dergisi Mayıs sayısı,sayfa 32
Bahsi geçen delay: http://www.tcelectronic.com/tc2290.asp
Saygılarımla plaROCK

arkadaşın dediği gibi pan kullanımlı reverb ve delay pedallarıyla bunu yapmak mümkün.tabi bunun için iki kanal kullanman lazım.2x12" gibi olup stereo fx loopu olan amfilerle bunu yapabilirsin ama ev ortamında ne kadar etkili olur tartışılır.canlı sahne alınan yerlerde genelde amaç her yerde aynı sesi yakalayıp dinleyiciye ortak bir ses yaratmak olduğundan sağdan ve soldan verilen ses sadece bir tarafın şarkının bir kısmını duymamasına neden olur yada kesin yapacağım diyorsan mikserin başında duran elemanla iyi anlaşman lazım.ama çoğu canlı müzik çalanların buna vakti olmuyor.kayıtta bu işi yaratmak en etkilisi sanırım.

empedans hakkında

selam arkadaşlar boss fv-500 lerin "H" si ve "L" si ilgili yüksek yada düşün empedans ta olması 500H ve 500L arasında ne gibi farklılıklar yaratıyor yardımcı olur musunuz? teşekkürler...

halilpazarlama demiş ki:
jacksonke1 demiş ki:
hemen hemen çoğu prosesörü kullanmış biri olarak podların tuşe konusunda berbat olduğunu söyleyebilirim (x3 belki iyidir kullanmadım) stüdyoda çalışırken normalde prosesörle beste yapıp prova yapan grupların kayıt esnasında stüdyonun amfisini kullandığı zaman çalmakta zorlandıklarını bolca gördüm.tuşeyi geliştirmenin en iyi yolu delay reverb ve comp kullanmadan düşük drive veya cleande çalmaktır.prosesörler ise tam bir tuşe katili.tonelab ve gt serisi tuşe konusunda kısmen daha başarılı.pod biraz amplitube yazılımına benziyor klasik gitar bağlayıp trash tonu almak mümkün :D prosesörlerin en büyük sıkıntısı mevcut ekipmanı yansıtmaması.gidipte bir sürü manyetik modifiyesi yapıp prosesörden şahane sonuçlar beklemek mantıksız.prosesörü şahsen amfi taşınmayacak yerlerde ve evde küçük kayıtlar besteler için kullanıyorum.bunun dışında güzel bir amfi ve standart sd1 herzaman tercihim olur.pod 2.0 bende vamp2 tadı bırakmıştı.sattım sonra xt live aldım ama oda dediğin tuşe mevzusundan sarmadı pek.gt8de doğrudan pa sistemde verimsiz kalıyor.digitechler yeni çipleri sayesinde toparlanmaya başladı.tüp kullanan prosesörlerin tüp performansını yansıtmadığını düşünüyorum.(zoom g9 2tt) tonelab serisi vintage tonlarda başarılı olsa da lead tonlarda booster yada drive desteği istiyor.guitar rig ve amplitube ile çok sağlam tonlar oluşturmak mümkün olsa da canlı performansta hem pahalıya mal olması ve pc kaynaklı yaşanabilecek sorunlar yüzünden riskli bir tercih.magicstompun adının aksine stomp desteği zayıf ama akustik tonları şahane.rocktron prophesy2 gibi kaliteli bir prosesörü deneme fırsatım olmadı.sonuçta her yol güzel bir amfiye çıkıyor yada tubepreamp + poweramp şeklinde rack sistem kurmakta mümkün.kaliteli rack tipi kabin simulatörleriyle evde kullanım kolaylığı sağlanabilir.prosesörlerin tek avantajı bu maliyetleri düşürüp bir çatı altında toplaması.tabi atalarımızın dediği gibi ne kadar ekmek o kadar köfte :)
Teşekkürler cevabın için, valla şöyle söyliyim, öyle çok analog,digital triplerim yok, yani çoğu zaman zaten evde kullanıyorum, sahne olayım olunca ordan burdan buluyorum tabi analog falan da, örneğin vamp kullandım demişsin ya, vamp la bi caldım çalışım değişti, onda bile poddan daha iyi tuşe var buna karar verdim, digitech denedim sonra gnx 1 onda da süper yine, pod da resmen rezil, böyle vibrato yapıyorsun sanki tam tepki vermiyor, senin yazından da benim dediklerimi onayladığını kısacası anladım, doğru düsünüyorum demek ki, daha dogrusu kulak var göz var, bariz herşey ortada zaten, pod u kısa sürede satacagım, kendine göre işine yarayan birisine satarım, addminiamp pedalı var bilirsiniz, onu alacagım, drive ı yetmesse, drive kanalına girerim falan amfinin benim, öyle birşeyler yaparım, pod da ki mal tuşe probleminden kurtulayım yeter ki.

Pedallara adaptör!

Merhaba!7 tane pedalın varsa pedalların için mxr 8 li adaptör tavsiye ederim yada boss psm 5!Yaptırmak içinse sorun olabilir aşırı güç varsa.Tüm pedallarının tek tek kataloğuna üşenmeden bakıp her pedalın kaçmiliamper (ma yazılıyor!)akım çektiğini yaz ve regüleli adaptör üreten elektronikçi bulup bir pedalını götürüp 7 paralel fişli,uçları yön olarak doğru bağlanmış(fişin dış ucu +uçtur pedalların fişinin yanında yazar , ters bağlattırma pedal yanabilir Dikkat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) adaptör yaptırabilirsin. 15 -25 liraya çıkar.Sigorta taktırtmayı unutma ve yedek sigortalarınıda tabiki!Başarılar ........................

arkadaşlar herkese merhaba ben boost sorunu yaşıyorum yardımcı olursanız sevinirim amfimi ve dizlimimi yazayım.amfi marshall mg-100dfx amfiden delay-chorus-boss-od3-ibanez-ts9-cry baby gcb-95-gitar ben daha çok seksenler çalıyorum ama pek sağlıklı ayarlar yapamadım ve tatmin edici tonlar alamıyorum eğer bu tür dizilimler denemiş ve tavsiyelerde bulunacak arkadaşlar varsa yardımcı olmalarını bekliyorum teşekkürler şimdiden

ByBrK demiş ki:
arkadaşlar herkese merhaba ben boost sorunu yaşıyorum yardımcı olursanız sevinirim amfimi ve dizlimimi yazayım.amfi marshall mg-100dfx amfiden delay-chorus-boss-od3-ibanez-ts9-cry baby gcb-95-gitar ben daha çok seksenler çalıyorum ama pek sağlıklı ayarlar yapamadım ve tatmin edici tonlar alamıyorum eğer bu tür dizilimler denemiş ve tavsiyelerde bulunacak arkadaşlar varsa yardımcı olmalarını bekliyorum teşekkürler şimdiden
amfinin driveını kullanmıyorsan iki tane overdrive karakterli pedal yerine ds1-sd1 gibi bir dist bir drive ikilisi kullanman daha güzel sonuç veriri sanırım.tabi burda ds1 yerine bir çok pedal kullanılabilir zevke göre.misal ben rat2 usa ile sd1 gt mode kullanıyordum çok güzek evh soundu yakalıyordum.tabi mg serisini pek sevmediğimi söylemeden geçemeyeceğim :D

merhaba arkadaşlar,ben şuan amerikadayım ve burdaki 2. el pedal fiyatları ve ürün yelpazesi tarafından sarhoş olmuş durumdayım.elimdeki pedalları kullanarak ve burdan da eklemeler yaparak bi analog set yapmayı amaçlıyorum.yakın zamanda bir adet fender meksika strat alacaım,bar programlarına en uygun sistemi kurmamda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
grubumla az cok her turden çalıyoruz,sağlam solo tonları ve temiz clean tonlar istiyorum.
şuan elimde marshall bluesbreaker,marshall jackhammer,ibanez weeping demon ve amfi olarak roland cube 60 var..neler eklemeli neler çıkarmalıyım tam kestiremiyorum.
şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

hocam cube60ı elinden yolla.bence pedal olarak hiçbir şey alma.alabildiğin kadar güzel bir amfi al.ucuza blues junior yada peavey classic düşürürsen al hemen.amerikada olupta burda bulunamayan ürünlri almayı tercih et.mesa boogie rectifier recording preamp falan alabilirsin bence.rack preamplar kolay taşınabilir hem.

malesef burdan amfi alabileceimi sanmıyorum,2 gitar 2 valizle döneceim.6 yada 7 pedallık bi analog set ayarlamak amacım,asıl harcamayı gitarlara yapacaım için de bütcem kısıtlı.
Buyüzden bir sette olmazsa olmaz pedallar nelerdir bunları ögrenmek istiyorum,burdaki birçok marka ve modeli deneme fırsatı bulamadım.Çalıştıım için de çok da zamanım yok.
Amerikaya gitmişken almadan dönme diyeceiniz ve analog bir sette kesin bulunması gerekir dediiniz pedalları yazarsanız çok sevinirim..

Geri