Pedallar & Prosesörler Hakkında (genel)

Ben Cry Baby Sw-95 alacağım.En azından öyle düşünüyorum.Ancak elimde şu an Fender American Telecaster Vintage var ve alacağım ton hakkında hiç bir fikrim yok. Yardım ederseniz sevinirim.

merhaba arkadaşlar ben baya bi araştırma yaptım ancak tam olarak bi çözüm bulamadım çünki bazı pedalları sıralamaya koymamışlar ben burda elimde olanları ve alıcak olduklarımı yazsam bana sıralamada yardımcı olurmusunuz ..
1 wah
2 overdrive
3 dist
4 delay
5 tremolo
6 reberb
7 metal muff
8 akustik similatör
9 eqo
10 flanger
11 phaser
12 sustainer
13 noise gate

chnsnl_91 bu pedalları aldıktan sonra tek tek dene..
Çünkü hangi pedalı hangi amaçla kullanacağına göre setuptaki yerleri değişecektir.
En basiti drive pedallarına kendi dip gürültülerini açığa çıkartacak şekilde gain yüklşeceneksen noise gate'i drive'lardan sonraya koyarsın ama düşük drive'lı pedallar kullanıp pedallardan dip gürültüsü gelmeyecek bi ton kullanacaksan en başa yani gitardan hemen sonraya bağlayıp gitardan gelen dip gürültüsünü kesmek için kullanabilirsin.
delay flanger phaser gibi efektlein sıralamasına hiç girmiyorum standarttan en uzak sıralama zaten bunların sıralamaları kafana göre yani dene her şeyi.. :)
aynı şekilde eq pedalı da neyi eq!dan geçirmek istiyosan o pedaldan hemen sonraya koy. ama drive değil de clean tonunu eq ile beslemek istiyosan en başa koyarsın..

Çok fazla pedal var ya bence setupı küçült.. :D

Merhaba an itibari ile yeni aldığım Hughes and Kettner Tubeman imi
Amfiye bağladım. Elektrikçiden düzgün olsun diye 7 lira bayılıp bir dönüştürücü aldım. Aleti takınca ilk önce ışık yandı çalıştı sonra birden kesildi.
Şu an çalıştıramıyorum aleti. Çok sinir olmuş durumdayım.
Halden anlayan varsa yardım ederse sevinirim.
Not : Adaptörden hafif bir yanık kokusu geliyor.
Pedalda pek bir koku duymadım.

Selamlar, Boss GX700 almayı düşünüyorum da bu alete footswitch taksak bu neyi kontrol ediyo tam olarak? ben aleti genel olarak delay ya da reverb olarak kullanmayı düşünüyorum, bu sebeple midi controllerdaki beş-on tuşa ihtiyacım yok, footswitchle delayı açıp kapatsam yeter, bu şekilde ayarlayabilir miyim, yoksa ne işe yarar footswitch girişi? Kusura bakmayın processor cahiliyim, bu konuda bilgili bi arkadaş yardımcı olursa sevinirim.

sertershach demiş ki:
Merhaba an itibari ile yeni aldığım Hughes and Kettner Tubeman imi
Amfiye bağladım. Elektrikçiden düzgün olsun diye 7 lira bayılıp bir dönüştürücü aldım. Aleti takınca ilk önce ışık yandı çalıştı sonra birden kesildi.
Şu an çalıştıramıyorum aleti. Çok sinir olmuş durumdayım.
Halden anlayan varsa yardım ederse sevinirim.
Not : Adaptörden hafif bir yanık kokusu geliyor.
Pedalda pek bir koku duymadım.

7 liraya neyi neye dönüştürdün merak ediyorum:

110 u 220 ye mi çevirdin? Yoksa alet 220 volttu da uç mu değiştirdin anlamadım.

Büyük ihtimal 110 voltluk bir amfiyi 220 ye taktın, aleti yaktın...

Yok yanmaz merak etme zaten amfinin arkasında sigortası vardır bilmem kaç amperlik... onu bulup çıkart. Yeni aynısından elektronikçilerden birkaç tane aynı amperde aynı boyutta sigorta al yerine tak.

110 volt olduğunu tahmin ettiğim amfinin dönüştürücüsü 30-40 TL den aşağı olmaz.

Gitti gidiyor gibi yerlerde 110-220 volt dönüştürücü diye arat iyi cihazlar var. En az 300 Wattlık bir tane al.

Yahu gittin güzelim alite yaktın bozdun kızlığını :p inşallah daha ciddi bir durum yoktur.

Cidden geçmiş olsun.

Vine_Inlay demiş ki:
Selamlar, Boss GX700 almayı düşünüyorum da bu alete footswitch taksak bu neyi kontrol ediyo tam olarak? ben aleti genel olarak delay ya da reverb olarak kullanmayı düşünüyorum, bu sebeple midi controllerdaki beş-on tuşa ihtiyacım yok, footswitchle delayı açıp kapatsam yeter, bu şekilde ayarlayabilir miyim, yoksa ne işe yarar footswitch girişi? Kusura bakmayın processor cahiliyim, bu konuda bilgili bi arkadaş yardımcı olursa sevinirim.

http://www.bossarea.com/other/GX700.asp sitesinden alıntıdır:

"The GX-700 has 100 factory presets and another 100 memory locations for storing user patches. The patches can be chosen from the front panel or through a MIDI foot pedal like the FC-200. The FC-200 can be used in either manual mode for switching effects on or off or in editing mode for creating new sounds."

Buna göre Patch seçimlerini ve effekt seçimlerini MIDI ayak pedalıyla (FC200) yapabiliyorsun. Yani reverb ve delayı açıp kapatabiliyorsun.

chtsnl_91 demiş ki:
merhaba arkadaşlar ben baya bi araştırma yaptım ancak tam olarak bi çözüm bulamadım çünki bazı pedalları sıralamaya koymamışlar ben burda elimde olanları ve alıcak olduklarımı yazsam bana sıralamada yardımcı olurmusunuz ..
1 wah
2 overdrive
3 dist
4 delay
5 tremolo
6 reberb
7 metal muff
8 akustik similatör
9 eqo
10 flanger
11 phaser
12 sustainer
13 noise gate

Benim tercihim şu yönde olurdu:
Gitar kablosunu pedalın inputuna:
1. Noise gate
2. Akustik simulator
3. Sustainer (compressor gibi kullanırdım)
4. Wah
5. Overdrive
6. Distortion
7. Metal Muff
8. Tremolo
9. Phaser
10. Flanger
11. Reverb
12. Echo
13. Delay

Kolay gelsin.

Atalay demiş ki:
chtsnl_91 demiş ki:
1 wah
2 overdrive
3 dist
4 delay
5 tremolo
6 reberb
7 metal muff
8 akustik similatör
9 eqo
10 flanger
11 phaser
12 sustainer
13 noise gate

Benim tercihim şu yönde olurdu:
Gitar kablosunu pedalın inputuna:
1. Noise gate
2. Akustik simulator
3. Sustainer (compressor gibi kullanırdım)
4. Wah
5. Overdrive
6. Distortion
7. Metal Muff
8. Tremolo
9. Phaser
10. Flanger
11. Reverb
12. Echo
13. Delay

Delay outputtan amfe giriş...

Çalma olayı...

Kolay gelsin.

Abi çok sağol ama bu aparat GX-700'ün kendisinden bile pahalı çıktı :) tekli ya da ikili footswitchi analog pedal gibi sadece delay, reverb efektlerini açıp kapama amaçlı kullanıp işin içinden ucuza çıkmayı planlıyorum ben... Efekt yazmadan, yazılanlar arasında dolaşmadan falan anlamam hiç, o sebeple üzerinda up down tuşları olan cihazlar beni aşıyo.

Overdrive pedalı, amfi drive ı ve boost

Merhaba,

Overdrive / Dist. pedalı ile amfiyi birlikte kullanmanın ne gibi esprisi olabilir, bunu öğrenmek istiyorum. Yani pek çok gitarist lambalı amfileri kullanıyor ve muhtemelen o amfinin drive tonunu tercih ediyorlardır. Ama pek çoğunun set up'larında mutlaka bir over drive ya da dist. pedalı bulunuyor. Bunu booster olarak mı kullanıyorlar? Yoksa amfi drive'ı yerine bu pedalın drive'ını mı tercih ediyorlar.

Bir de gitar => over drive => amfinin drive katı dizilimindeyken over drive pedalının gain düğmesini sıfırlamak suretiyle (volume düğmesi ise açık olacak) boost etmek mümkün müdür?

Arkadaşlar Aytek akçakaya(ogün şanlısoyun gitariti) gece yolcuları gripin gibi grupların şarkılarında ritmde kullandığı distortionlara yakın distortion/overdrive elde etmek için hangi pedalları kullanmalıyım yardımlarınızı bekliyorum.....bütçe sorunu yok.....fakat sıfır 500 lirayı geçmesin......amfim marshall mg100hdfx gitar epip. zakk wylde

rp-255 yardım

Merhaba arkadaşlar forumda yeniyim. Konuyu yanlış yere açtıysam affola. Ebay dan yeni aldığım rp-255 prosesörü 27 wattlık adaptör ile kullanıyorm. cihaz açılıyor, davul sesleri geliyor ama gitar sesi gelmiyor. Bütün jack leri doğru yere taktım. kendi ile beraber gelen 110 voltluk adaptörü yanlış bir çevirici ile yaktım Smile yardımcı olursanız çok sevinirim

10 bant eq pedalı ev için gereksiz mi olur ? şuan alım-satım kısmında 1. sayfada 7 adet mxr 10 eq satışı var.
amaç basları biraz engelleyip midleri arttımak. gitar maun olduğundan sanırım , bas sesler ön planda hep.

Re: Overdrive pedalı, amfi drive ı ve boost

LesPaul-Elitist-Goldtop demiş ki:
Merhaba,

Overdrive / Dist. pedalı ile amfiyi birlikte kullanmanın ne gibi esprisi olabilir, bunu öğrenmek istiyorum. Yani pek çok gitarist lambalı amfileri kullanıyor ve muhtemelen o amfinin drive tonunu tercih ediyorlardır. Ama pek çoğunun set up'larında mutlaka bir over drive ya da dist. pedalı bulunuyor. Bunu booster olarak mı kullanıyorlar? Yoksa amfi drive'ı yerine bu pedalın drive'ını mı tercih ediyorlar.

Bir de gitar => over drive => amfinin drive katı dizilimindeyken over drive pedalının gain düğmesini sıfırlamak suretiyle (volume düğmesi ise açık olacak) boost etmek mümkün müdür?

overdrive pedalini booster amaci ile kullaniyorlar
ayrica kulladigin overdrive pedalindaki gaini sifirlayarakta boost edebilirsin
pedaldaki gaini artirmak , amfiden cikan gitar tonuna pedalin karakteristik tonunu ekler (ekstradan gainide artirir tabiki )
yani overdrive pedalinda ayarlicagin gain miktari senin zevkine kalmis bisey

ornapsen demiş ki:
10 bant eq pedalı ev için gereksiz mi olur ? şuan alım-satım kısmında 1. sayfada 7 adet mxr 10 eq satışı var.
amaç basları biraz engelleyip midleri arttımak. gitar maun olduğundan sanırım , bas sesler ön planda hep.
bence gereksiz olmaz 10 bant olmasi isine yarayabilir
birde eger gitarinin cok basli oldugunu dusunuyosan gitar sinyali distortiona girmeden once eq pedalini koyarsan
daha cok isine yarayabilir

Merhaba

Japonyada tonelab ex prosesör aldım salı günü elimde olucak. acaba doğru çevirici istanbulda nerede bulabilirim? Çeviricinin bir sakıncası varmıdır?

Birde Tonelab daha önce sıfır alan arkadaşlar kutu içeriği hakkında bilgi verebilirmi. Kutu içinde sadece adaptör varmış. USB kablosu CD vs. birşey bulunmuyor. USB bağlantısını nerede alabilirim

pedal

arkadaslar amfim line6 spider 4 yani fender gibi amfileri taklit ediyor bundan dolayı işin içine dijitallik giriyor sizce bunu halledebilirmiyim gt2 gibi pedallarla yada tube screamer gibi pedallarla

Geri