Pedallar & Prosesörler Hakkında (genel)

Berk_Metallica demiş ki:
o zaman en son sorumu sorıyım :)
bnm ultra-g+gt-2 den alıcağım performans,kaç wattlık hangi amfilerden alıcağım performanstan dusuk olur?konserlerde verilen amfiye bakarım,vereceğiniz cevaplardanda hangisinin daha iyi oldugunu anlardım..onu kullanırdım

Bak senin yaptığın aslında şöyle oluyor
Gt2->Ultra-g->Mikser->Power amp->Speaker

Yani ultra-g ile sanki 4x12 kabini mikrofonlamışsın gibi sesi direk miksere aktarıyorsun. Ordanda power ile güçlendirilen ses speakerlara veriliyor.

Gt2 yi amfi returne girdiğinde yaptığının mantığı:
gt2->amfinin power katı->amfinin speakeri şeklinde oluyor
ya da eğer amfiyi mikrofanlarsan:
gt2 -> amfi power -> amfi speaker -> mikrofon -> mikser -> power -> speaker

Şimdi 2. seçeneği yaptığında 2 şekilde kullanabilirsin. Ya amfinin sesini iyice açıcaksın sesi ordan alıcaksın ya da amfini mikrofonlayacaksın. Eğer kullandığın amfi nin power katı veya olurda direk power amp kullanırsan o amfi, misal EL84 lü veya 6L6 lı (lambalı) falan bir power amp değilse, sesi güzeolarak pekte etkilemez diye düşünüyorum. Yani amfinin power katının sese kattığından memnunsan önce amfiye girip sonra mikrofonlarsın. Çok birşey değişmiyorsa amfiye girip ordan mikrofonlamak yerine, direk ultra-g ile miksere girmen daha az zahmetli olur. (yani 1. seçenek)

Sonuç olarak ben lambasız power amp'e power amp demem diyorum. Ben olsam miksere ultra-g ile bağlanırdım. ;)

abi fx loop var da yani preampla olan alakasını bilmiyorum. biraz anlatırsan sevinirim. ewet o zaman bi de gt2 falan alırım o zaman drive alamama gerek kalmaz sanırım ama ben birkaç drive tonum olsun istiyorum onun içiin en iyisi ne olabilir. bide teşekkürler ilgilendiin için Perfectionist. bide bilinçsizce kullancağımı sanmıyorumm

Perfectionist bişey eklemek istiyorum
ben gt2 yi mg50dfx in inputuna giriyorum (amfi ekolayzırını kullanabilmek için) o kadar abartı bi ton değişikliği olmuyor.. evet 2 premp bindirme yapmış oluyor ama öle abartılacak bi ses bozulması yaşamıyorum.....

sansasyon demiş ki:
Perfectionist bişey eklemek istiyorum
ben gt2 yi mg50dfx in inputuna giriyorum (amfi ekolayzırını kullanabilmek için) o kadar abartı bi ton değişikliği olmuyor.. evet 2 premp bindirme yapmış oluyor ama öle abartılacak bi ses bozulması yaşamıyorum.....

Doğrudur abi ben de dikkat ettiysen kesin konuşmuyorum zaten konuşmam da bu konularda :D Öylede güzel tonlar alınabilir elbet. Zaten deneme yanılmayla bulunabilcek şeyler bunlar. Yani ben burdan ne desem teorik olarak kalıcak. O yüzden bu herkese tavsiyem olsun, deneyin arkadaşlar bol bol deneyin. 8)

agmedcaliskan demiş ki:
abi fx loop var da yani preampla olan alakasını bilmiyorum. biraz anlatırsan sevinirim. ewet o zaman bi de gt2 falan alırım o zaman drive alamama gerek kalmaz sanırım ama ben birkaç drive tonum olsun istiyorum onun içiin en iyisi ne olabilir. bide teşekkürler ilgilendiin için Perfectionist. bide bilinçsizce kullancağımı sanmıyorumm

Fx loop'un mantığı şu: Şimdi genel olarak bir gitar amfisini 3 parça olarak düşünebilirsin. Preamp katı, power katı, speaker kısmı. Şimdi fx loop senin preamp ile power arasına birşeyler koymana olanak sağlıyor. Adında da anlaşılacağı gibi efektleri amfi ile en efektif şekilde kullanman için böyle bir in/out koymuşlar. Ama sen bunu sadece power katını kullanmak için de kullanabilirsin. Fx loopta send/return I/O olarak mevcuttur. Send kısmı preamp in çıkışıdır, return kısmı ise power ın girişidir. Direk returnden power a girdiğin zaman senin verdiğin sinyali amfinin power katına iletmiş olursun. Yani amfinin preampi devre dışı kalır. Mantık olarak özetle böyle...

Şimdi madem öyle bikaç drive ve bol efekt istiyorsun, mademki bunu karşılayacak bütçende var şöyle yapabilirsin.

Bir adet Sansamp GT-2 alırsın bunu preamp olarak kullanıcaksın.

Bunun önüne bir pedal almanda da fayda var boost için. Bu boost pedalı tubescreamer (misal: ts808), boss sd-1 veya hipertansiyon'nun tavsiye ettiği gibi Dr.jekyll & Mr.hyde. olabilir.

Bu 2 pedalın önüne crybaby ve compressor koyabilirsin etti 4.

Bunlardan sonra bir noise gate (Boss NS-2) ve bir EQ (yeri çok değişken bir cihaz bu) eder 6.

Şimdi modulation efectleri istediğin kadar sıralayabilirsin. Reverb, Delay, Chorus, Flanger, vs...

Bu cihazların hepsini direk amfinin return girişine bağlarsın böylece tüm chain i power katına input olarak aktarmış olursun. (Yukardanda anlayabileceğin gibi amfinin preampi devre dışı kalıcak yani sen kendi aldığın pedallar ile harici bir preamp+efektleri kullanmış olucaksın)

Umarım yardımcı olabilmişimdir...

Perfectionist demiş ki:
sansasyon demiş ki:
Bunun önüne bir pedal almanda da fayda var boost için. Bu boost pedalı tubescreamer (misal: ts808), boss sd-1 veya hipertansiyon'nun tavsiye ettiği gibi Dr.jekyll & Mr.hyde. olabilir.

Dr. Jekyll & Mr. Hyde'ı Türkiye'de bulabilirsen olur tabii. Ben satan bir yer bilmiyorum. Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Kendi setup'ımda Dr. Jekyll yerine DOD 250 preamp overdrive ile denedim. Harika sonuç verdi. Hem NS-2'ye de ihtiyaç duymuyorum.

arkadaşlar iyi bir efekt procesoru arıyorum,pre amp olmasada olur,bana sadece efektleri lazım.bunun için boss me50 yi düşünmüştüm.başka seçeneğim var mı acaba?yardımcı olursanız biraz.

bi de g major rack galiba.boss un VF-1 24-Bit Multiple Effects Processor u var. bu da rack sanırsam.racklar nasıl kullanılır bilmiyorum ama alırsam rack olarak alayım yoksa me50 gibi mi alayım.

Rack alıp amplinin fx loop ta kullanabilirsin. Fakat midi footcontrollerda alırsan iyi olur. Tc elctronics bu konuda çok başarılı bende tavsiye ederim.

Aslında para olacak çok baba bir ampli ile Tc elect. G-System almak var.

Stormcrow demiş ki:
katılmamak elde değil :)

bu arada rack alırsan midi controller alman gerek.
g majorun sıfırını almaktansa su an forumda ikinci elini satan bir arkadaş var ondan alabilirsin.ama rack almak zahmetlidir.midi controller sart cünkü

Stormcrow demiş ki:
Rack alıp amplinin fx loop ta kullanabilirsin. Fakat midi footcontrollerda alırsan iyi olur. Tc elctronics bu konuda çok başarılı bende tavsiye ederim.

Haklısın abi. Steve Vai bile Fransa'da Zappa Tribute Konseri tadında bi konserde carvin legacy headleri ve pedalboardunun yanında g-system'i kullandı :D

soulwalker demiş ki:
ben size yapmayı planladığım şeyi söyliyimde.kurulumum şöyle olacak dkmg jackson- mt2- me50- ibanez tb50.

Olur öyle de kullanabilirsin. me50 den sadece efectleri açarsın. Ama mt2 yerine preamp tarzında bi pedal alsan daha hoş olabilir sanki...

Anladım sen amfinin preamp katını mt2 ile kullanmak istiyorsun. Peki o da olur. Amfinin drive kanalı güzelse bir boss sd-1 veya ts808 ile boostta edebilirsin. Alternatif olarak aklında olsun.

Geri