Sahte Gitarlar

'Elektro Gitarlar' forumunda mastodon tarafından 12 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

1. Arkadaşlar, özellikle ESP gitarlar ile ilgilenenler dikkatli olsun diye belirtme ihtiyacı duydum; son aylarda her markanın olduğu gibi ESP gitarlarında Çin çakmalarını gerçekmiş gibi satmaya kalkan uyanıkların sayısında önemli bir artış var.

En son örneği şurada:
    http://www.sahibinden.com/ilan/alis...h-2-ntb-kirk-hammett-signature-74256555/detay

Burada gerçek ESP ile sahtesi nasıl ayrılır ayrıntı vermeyeceğim. Zaten örnek ilana bakınca bu konuda tecrübesi olmayanlar bile biraz dikkatlice incelediklerinde durumu anlayacaklardır.

Saygılar.

2. Manyetikler ve kafadaki logo fake direk. Teşekkürler mastodon bu başlığı açtığın için. :)

mastodon bunu beğendi.
  3. Teşekkürler ederim ben de başlık için. Cidden manyetikler ve logo çok sırıtmış.

mastodon bunu beğendi.
  4. Bu EMG'ler Rockson'larda kullanılan EMG'lere benziyor.

kaansanli, mastodon ve vigiliante bunu beğendi.
  5. Bide satıcı pişkin pişkin' çin yapımıyla karıştırmayın' demiş. Tövbe estafirullah:mad:

mrnc035 ve pera bunu beğendi.
  6. Gitar binbeşyüz metre öteden ben faqe deqilim diye bağırıyor zaten :D

mrnc035 bunu beğendi.
  7. 1-ağaç Çin veya Asya yöresinin özelliklerine sahip
    2-headstock formu bozuk
    3-vernik iğrenç
    4-plastik termolo ve elektronik kapakları gayet başarısız
    5-inlayler komik
    6-potans sayıları ve manyetik selektör pozisyonu tamamen yanlış (orjinalinde 3 adet potans var bunda 2..)
    7-gövde formu Esp ile alakasız
    8-sapın arkasındaki logo -YOK-

Gürcan Tabak bunu beğendi.
  8. Peki ESP Eclipse gitarların fake üretimi ne kadardır?

9. Onu alıp düzgün ton almayı beklemiyorsundur umarım?

vigiliante bunu beğendi.
  10. Konu için teşekkürler :D

11. Evet, onlardan.

Bu manyetikleri yakın zamanda Tünel'de bir dükkanda hem de vitrinin en önünde yer alan yeni bir LTD EC-401 üzerinde de gördüm maalesef. Dükkanın ismini vermeyeyim, zira bu konuda henüz (benim bildiğim) bir vakaları yok, ama daha sonra gittiğimde gitarı göremedim yani o haliyle satılmış olabilir.

Daha önce İzmir'den satın aldığım bir gitarın üzerine dükkan tarafından sahte Seymour Duncan manyetiklerin takıldığını yazmıştım; http://turkrock.com/threads/20132/ adresinde ayrıntıları mevcut. Demek ki İstanbul'da da aynı şey yapılıyormuş, bunu anlamış olduk.

Yazık diyorum..

Sahte EMG manyetiklere örnek:

http://postimage.org/image/ru72trts7/
    http://postimage.org/image/461ju6t0l/

12. Neden? Alacak mısınız?

Bu arada çakma Çin ESP gitarların ismi Eclipse değil, Edipse :D

TKHal0, AykanKK ve vigiliante bunu beğendi.
  13. cidden güldüm :D

mastodon bunu beğendi.
  14. valla elimde 1 adet custom kirk hammet var. şimdi karşılaştırdımda. arada bariz fark var ya. yani hakikaten yuh diyorum ben. gerçi abd de buna yakın çok fazla sahte esp mevcut 300-400 dolar fiyatlarla satiliyor ama... gerçekten bu konularda dikkatli olmak gerekiyor. bu arada geçenlerde dükkanımada geldi piyasada sahte ud,gitar,baglama telleri saksafon kamışları hatta ve hatta tünelde bazı 2. el satım yapan magaza vitrinlerinde duran sahte ibanezler fenderler mevcut. lütfen herkes dikkatli olsun bu konularda.

vigiliante bunu beğendi.
  15. Edipse iyimiş :D

mastodon bunu beğendi.
    • Başkasının kişisel bilgilerini paylaştığınız kısımlara müdahale edilmiştir.
    Bu arada gitarı satılığa çıkaran sayın arkadaş açıklamayı değiştirmiş:
    http://www.sahibinden.com/ilan/alis...h-2-ntb-kirk-hammett-signature-74256555/detay
    "merhaba. gitarım 2. eldir. bu gitar metallica gurubunda ki gitarist Kirk Hammett'ın kullandığı gitardır. çin yapımıdır. bu gitar dünyaca ünlü bir gitardır. lütfen saçma tekliflerde bulunmayın. ürünümü çok temiz şekilde hardcase ile muhafaza ettim. gitar 6 aylıktır. lütfen değerini çok abes düşürecek teklifler yapmayın, birbirimizi kırmayalım. ayrıntılar için iletişime geçebilirsiniz."

Kirk Hammett'ın gitarıymış, Çin malıymış ama dünyayca ünlüymüş.. Ayrıca değerini çok düşürmemeliymişiz, birbirimizi kırmamamız lazımmış.. 1500$'dan 750$'a düşürmüş...

Gitarın ortalama imalat değeri ağaç, işçilik ve baskılar dahil 80-90$ civarında arkadaşlar, malum sitelerde satış fiyatı T.C.'ye kargo dahil 200-250$.. Adam replika gitarı gerçekmiş gibi gösteriyor üstelik 750$ istiyor bir de.. Daha önce Amerikan malı yazmıştı ne oldu da değiştirdi bilmiyorum :)

Hazır yeri gelmişken söyleyeyim; bunun gibi sahibinden.com üzerinde bir üye daha var; kullanıcı ismi curet bu eleman da çok seri şekilde replika Gibson gitar satıyor, hem de oldukça uzun süredir. Üye yorumlarına bakarsanız durum daha da vahim, herkesten takdir teşekkür almış bu sayın arkadaşımız.. Yakındır, satın alanların hepsi yavaş yavaş piyasaya çıkarmaya başlarlar sahte Gibson Les Paul gitarları :) Tabi sahibinden.com sitesi buna nasıl izin veriyor tartışılır, ilginç bir durum. Sonuçta şunu bilir şunu söylerim: birileri mutlaka mağdur edilecek.. Yüzde yüz eminim birileri bu gitarları orjinal diye yedirecek birilerine..

16. Öyle olsa iyi, bir de arkasında veya üstünde "Custon Shop" ve "Custom Shopping" yazanlar var. Bir ters sap ESP çakması görmüştüm arkasında daire içinde resmen Custom Shopping yazıyordu :)

413600403_524.jpg

17. Ben dün ilanı şikayet ettim, gördüğümüz bu tip ilanları sahte alet edevat radarı olarak bi başlıkta mimleyelim derim. aletlerin resimlerine vs bakar kararı verir ve toplu şikayette bulunuruz sahibinden.com a..

dylan ve mastodon bunu beğendi.
  18. Aynen abi. Bu başlığı nereye açmak lazım? Alım-satım'a açmak lazım ama "Tepede sabit başlık birikiyor." eleştirileri gelmesin?

mastodon ve vigiliante bunu beğendi.
  19. daha gecenlerde benim esp e de cakma r8 teklif edildi. bunların önüne sahibinden.com un gecebilicegini zannetmiyorum. hergün yeni ilan aciliyor ve experleri yok bu konuda. mecbur biz şikayet edicez

AykanKK ve vigiliante bunu beğendi.

Bu Sayfayı Paylaş