Sahte Gitarlar

Hiç bi yerinde Squier yazmıyo. Meksika yapımı -gördüğüm kadarıyla- Noiseless manyetikli Super Bullets (Fender'in ürettiği tellerin modeli) model gitar hiç görmedim daha önce.

Çalgıcı mağazası bu. İzmir'deki çakma enstrüman damarlarından biri sadece. 10 küsur yılda değişen tek bir şey olmamış demek ki. Saygılar Erçin abi, Sender'i satamadın diye kovaladığın o çocuk vardı ya.. hahah.

Sender haricinde bir de Wings marka strat modellemeleri satar idi 2000 dolaylarında. Kabustur.

Bu gitar sahte değil.. yine aynı şeyleri söyleyip duruyorum ama buraya gerçekten sahte olan gitarları koyarsak daha iyi olur.Adam replika olduğunu yazmış. Bu gitar replika sahte değil..

Diğer konuda da böyle diyordun. Sahte bunlar. Üzerinde başka firmanın ismi varsa, çinde üretilip üstüne "made in usa" yazıyorsa sahtedir. Replika dediğin birebir özelliklerni, şekillerini aynı yapıp o kişiı tarafından üzerine "kendi" firmasının yazması ile olur.

Bu gitar sahte değil.. yine aynı şeyleri söyleyip duruyorum ama buraya gerçekten sahte olan gitarları koyarsak daha iyi olur.Adam replika olduğunu yazmış. Bu gitar replika sahte değil..

Konu hep aynı yere sarıyo farkında mısınız?
Bakın, bana göre headstockta Gibson yazıyosa ve gitar Gibson değilse o gitar sahtedir.
Ha gitarın şekli, biçimi, rengi vs. -atıyorum- Zakk Waylde Signature gibi olur ama markası X olur. O zaman replika diyebiliriz. Ki ülkemizde zaten replika gitarlar var. Mesela SB Dreams gitarlar.
Onlara sahte diyor muyuz? Demiyoruz. Ama birçok Jackson modelinin aynısından üretiyorlar.
Sahte ve replika farkı bu. Siz burada yanılıyorsunuz.
İstediği kadar bu gitar replika yazsın. Orada dükkan işletiyorsa satmayacak böyle malları.
Bundan 7-8 sene önce o ilanı görsem, hiçbirşeyden habersiz gider o gitarı alırdım. Replika ney, sahte ney nerden bileyim.
Herkes bu forumu takip etmiyor, herkes bilinçli değil, herkes bu konular hakkında fikir sahibi değil.
Hala çakma ayfonların deli gibi satıldığı bir ülkede yaşıyoruz.

Edit: Yukarıdaki arkadaşımız da açıklamış zaten benden önce.

Sahte demek tüketiciyi aldatmaya yönelik bilgi vermektir( ilan içeriğinde ya da başlığında). Eğer ilan " gibson xyz modeli " ve fiyatta bir gibson piyasası kadarsa atıyorum 4000 tl ama fotodaki ilan replika,çakma vs gitara ait ise bu sahtedir. Bunun için insanları uyarmak gerekir.

Eğer ilan "gibson xyz modelinin replikası" fiyatta atıyorum, 300-400-500 kaç tl ise yani orjinal olan gibson modelinin piyasa fiyatından oldukça düşükse bu gitar sahte değil, replika ya da çakmadır.

Şöyle bir durum daha var ki buna da rastladım. yine "gibson xyz modeli ve ilanda replika olduğu açıkca belirtilmiş" fiyatta 300-400-500 tl değil de 3000 tl bu da overpriced denilen naneye giriyor yani yüksek fiyat biçilmiş ama gidip denersin gerçekten de 3000 tl ediyor, beğenir alırsın burası sana kalmış.Burada satıcının istediği fiyatı koyma özgürlüğü vardır.Ama sen gider denersin 3000 tl lik gitar olmadığını düşünürsün tamam bu olur gider yorumunu başka bir başlık açar yaparsın.

Ben buraya gerçekten sahte gitarları görmek için giriyorum.Replika çakma vs ilanlarını koyarsanız başa çıkılmaz gerçekten de.. çünkü çok fazla var.

Özetle,

Çakma, replika, kopya : http://www.sahibinden.com/ilan/alis...akk-wylde-flying-v-cok-temiz-113024918/detay/

Sahte : http://www.sahibinden.com/ilan/alis...wylde-gibson-les-paul-custom-112534547/detay/

İkisi de zw.. allahtan zw fetişi değilim yoksa alırken kılı kırk yarardım.

Konu hep aynı yere sarıyo farkında mısınız?
Bakın, bana göre headstockta Gibson yazıyosa ve gitar Gibson değilse o gitar sahtedir.
Ha gitarın şekli, biçimi, rengi vs. -atıyorum- Zakk Waylde Signature gibi olur ama markası X olur. O zaman replika diyebiliriz. Ki ülkemizde zaten replika gitarlar var. Mesela SB Dreams gitarlar.
Onlara sahte diyor muyuz? Demiyoruz. Ama birçok Jackson modelinin aynısından üretiyorlar.
Sahte ve replika farkı bu. Siz burada yanılıyorsunuz.
İstediği kadar bu gitar replika yazsın. Orada dükkan işletiyorsa satmayacak böyle malları.
Bundan 7-8 sene önce o ilanı görsem, hiçbirşeyden habersiz gider o gitarı alırdım. Replika ney, sahte ney nerden bileyim.
Herkes bu forumu takip etmiyor, herkes bilinçli değil, herkes bu konular hakkında fikir sahibi değil.
Hala çakma ayfonların deli gibi satıldığı bir ülkede yaşıyoruz.

Edit: Yukarıdaki arkadaşımız da açıklamış zaten benden önce.

Yurtdışında da müzik mağazaları kopya,çakma,replika gitarları satıyor adam açıkca belirtiyor neyin ne olduğunu.Keza, İzmirdeki bu satıcı da belirtmiş. Fiyatını fazla bulursun ona birşey demem ama niye satmasın ki replikasını? İngiltere'de Çin kopyasını görünce tamam da Türkiye'de olunca niye satamaz? Bir önceki mesajda tam olarak ne dediğimi belirttim. Zaten bu kopya, çakma, replika furyası azalmak yerine artıyor hem de bütün dünyada. Önemli olan dürüst satıcılar.. replika olduğunu belirttikten sonra problem yok.Sadece süs olsun diye gitar alan insanlar var ve orjinal gibson USA parası vermek istemiyorlardır belki de.

Kafada sb dreams yazmış,gibsun yazmış ne fark eder? ikisi de lp modelinin 2 mm ölçülerle farklı yapmış hali..İkisi de replika,kopya,çakma biri bilindik marka öbürü değil. Gibsun nun değerini hak etmediğini düşünürsün gider sb dreams alırsın olur biter bence.

Tüm olay fiyat yani.
Söylediklerinizden bu anlam çıkıyor.
Sahte gitara 400 lira yazarsa replika, 4000 lira yazarsa sahte oluyor. Çok ilginç. :)

Hayır tüm olay dürüst satıcı ve fiyat arasındaki korelasyonda bitiyor.Replika gitar replikadır sahte değil.. buraya replika ilanı koyarsanız binlerce ilanla dolar taşar.Başlık da amacına ulaşmaz.Bu benim görüşüm tabi ki.Replika link koymaya devam edebilirsiniz kimseyi tutacak değilim :)

Fiyata göre muamele diyorsun. Evet 4000 liraya orjinal diye satarsan dolandırıcısındır. Bunun bir açıklaması olmaz. Ama adam sahte değil ama replika diyip de işin içinden de çıkamaz. Her ne şekilde olursa olsun sahte alıp satmanın -ucuz ya da pahalı- yasal olmaması lazım. Adamın biri 700 liraya alıp , orjinalinin ikinci el fiyatına da satabilir ( çok örneğini gördük). Ama hala replikayla sahte aynı diyorsun

Bence:

replika = sahte

Değil.

Malesef günümüz Türkiye internet ticareti jargonunda ikisinin anlamı birbirine yaklaşmaya başladı.

Aşağıda linkini verdiğim gitarlar replikadır.

http://www.musiciansfriend.com/guit...almsteen-tribute-stratocaster-electric-guitar
http://www.zzounds.com/item--IBAJEMEVO
http://www.zzounds.com/item--EVH2205150
http://www.rig-talk.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=84967
http://www2.gibson.com/Products/Ele...y-Gibbons-Pearly-Gates-Les-Paul-Standard.aspx

Ürünlerin hiçbirisi sahte değildir. Sadece "ikon" haline gelmiş "asıl"larının birebir kopyalarıdır.

Replicaya en iyi örnek Slash'ın Sweet Child'de kullandığı 59 Les Pauldür sanırsam. Amerika'da adamlar replika Ferrari satıyolar ama sağında solunda yazıyo replikadır diye. Zamanında Japonlar -özellikle Tokai firması- replika işine baya önem veriyodu, tribute to 50s Fenders gibi bi ifade oluyodu gitarlarının kafasında. Bu ilanlardaki gitarlar düpedüz sahte. "Factory 2." gitarların bile üzerinde damga bulunuyo özrünü belirten, bunlar bi de utanmadan custom shop damgası falan basmış.

Geri