Sahte Gitarlar

Aslında bir nevi deney olacak.
Gitar gelsin, ton ve çalım olarak karşılaştıralım. Foruma da yazayım istiyorum. Bu konuda objektif olacağım. Harika birşey çıkarsa da belirtirim, bokum gibi bişey gelirse de yazarım gücenmem.
Kesin doğrudur demeyin bence, alet gelsin görelim.

Bütün solid body gitarları kastetmedim. Gitar 60 's tribute gibson taklidi. Tek yapmamız gereken orjinal bir 60' tribute bulup aynı anfide denemek. İki gitar arasında ton açısından pek fark olmayacağını düşünüyorum. Çalım olarak olabilir.
Siz baya ciddisiniz sanırım, değil mi? 60's tribute studio serisinden bir Gibson fakat sonuçta p90lı bir Gibson. Bunu neye güvenerek söylüyorsunuz? Hangi gitarları karşılaştırıp birbirine yakın sonuçlar aldınız da bu kadar iddialısınız?

Hocam madde 5 için ben kendimi feda ettim işte :)
Bakalım paramı sokağa mı atıyor muşum? Yoksa gerçekten iyi bir alışveriş mi olacak 2 hafta içinde göreceğiz. Gitar gelsin (gelirse eğer) bütün yönleriyle inceler tartışırız.

Teorik olarak 650 usd verdiğiniz gitarı 10k usd fiyata satabilirsiniz. Hiç bir sıkıntı yok, sadece bu işi 1-2 kezden fazla yaparsanız, başınız vergi dairesi ile derde girebilir. Serbest piyasa ekonomisinde tüketici değil satıcı olmuş oluyorsunuz o zaman.

Mağazaların vergi kaçırdıkları (ya da vergiden kaçındıkları diyelim isterseniz) doğru olabilir, ama her madalyonun iki yüzü vardır. Ülkemizde vegi kanunlarının ne kadar acımasız olduğunun farkına varmamız lazım önce. %20 diye bir kdv olmamalı. Amerika da eyaletten eyalete değişebilmekle beraber, bir çok eyalette bu oran %1 - %0 arasında değişiyor. Bunun yanında, damga, muhasebe, kira, stopaj, ve sürekli iş yerinize baskın veren vergi memurlarını hesaba katmak lazım.
Zaten ülkemizde vergi oranları bu şekilde olmasa bu topikte tartışıyor olmazdık. Ne güzel olurdu.

Ayıplı tamir görmüş malları iteleyen dükkanları da teşhir etmek lazım.

Bir dakika, Amerikada vergiler %0 ile %1 arasında mı değişiyor?

Wikipedia'dan alıntı yapmak istiyorum:

"Sales tax is calculated by multiplying the purchase price by the applicable tax rate. Tax rates vary widely by jurisdiction and range from less than 1% to over 10%."

Link:

http://en.wikipedia.org/wiki/Sales_taxes_in_the_United_States

Ne zaman Amerika'dan bir şeyler almaya yeltensem %3 "tax" ekler, ki genelde denk geldiğim bu orandır.

Vergi memurları hangi büyük firmaya sürekli baskın veriyormuş gerçekten merak ettim :D Mesela Zuhal İzmir'e gelseler İlker ne yapar eder bir yolunu bulur onlardan kurtulur :D Muhabbet git gide fantastikleşiyor yeminle :D

İşte ben tam da bundan bahsediyorum, nasıl bir mağaza kira, vergi, kargo, stopaj, muhasebe, elektrik su vesaire gibi giderleri maliyetin içine katmak zorundaysa ben Salih ya da Ediz uçak bileti, konaklama, vize b.k püsür gibi giderlerini maliyetine katmak zorundayım. Yoksa kimse maddi olarak dayanma gücü bulamaz.

Siz baya ciddisiniz sanırım, değil mi? 60's tribute studio serisinden bir Gibson fakat sonuçta p90lı bir Gibson. Bunu neye güvenerek söylüyorsunuz? Hangi gitarları karşılaştırıp birbirine yakın sonuçlar aldınız da bu kadar iddialısınız?

Aslında iddalı değilim. Bu bir nevi deney.
Daha önce ES 335 taklidi aldım. İlk geldiğindeki haliyle bir de video yaptım youtube a koydum. Hadi onunda linkini vereyim.

Gitarın orjinal ES 335 ' le ton olarak alakası yoktu ilk geldiğinde. Şu anda sadece manyetikleri değişti ama filter-tron manyetik taktığım için, şu anki halini de orjinali ile karşılaştırmak zor. Çalım olarak epiphone lardan daha iyi, ama orjinal gibson dan kötü olduğunu söyleyebilirim.

Solid body gitarlarda, gerekli değişimler yapılınca ton farklarının daha az olacağını umuyorum. Çalım konusunu ise göreceğiz.

ES 335 ' orjinalle, karşılaştırmasını Dave diye bir eleman yapmış şurada. Arada ciddi fark var.

Son düzenleme:
Bir dakika, Amerikada vergiler %0 ile %1 arasında mı değişiyor?

Wikipedia'dan alıntı yapmak istiyorum:

"Sales tax is calculated by multiplying the purchase price by the applicable tax rate. Tax rates vary widely by jurisdiction and range from less than 1% to over 10%."

Link:

http://en.wikipedia.org/wiki/Sales_taxes_in_the_United_States

Ne zaman Amerika'dan bir şeyler almaya yeltensem %3 "tax" ekler, ki genelde denk geldiğim bu orandır.

Daha yeni şirket açtım Amerika' da, Nevada ve Wyoming eyaletlerinde kdv "0"

http://wyomingcompany.com/nevada-corporation/

Aslında iddalı değilim. Bu bir nevi deney.
Daha önce ES 335 taklidi aldım. İlk geldiğindeki haliyle bir de video yaptım youtube a koydum. Hadi onunda linkini vereyim.

Gitarın orjinal ES 335 ' le ton olarak alakası yoktu ilk geldiğinde. Şu anda sadece manyetikleri değişti ama filter-tron manyetik taktığım için, şu anki halini de orjinali ile karşılaştırmak zor. Çalım olarak epiphone lardan daha iyi, ama orjinal gibson dan kötü olduğunu söyleyebilirim.

Solid body gitarlarda, gerekli değişimler yapılınca ton farklarının daha az olacağını umuyorum. Çalım konusunu ise göreceğiz.

ES 335 ' orjinalle, karşılaştırmasını Dave diye bir eleman yapmış şurada. Arada ciddi fark var.

Çalımdan kastınız rahatlık sanırım, bu aynı gitarı birebir üreterek elde edilebilecek bir şey. Madem öyle Custom Shop bir Gibson a 5000$ neden veriyor olabilir millet? Korku içerisindeyim şu an :unsure:

Eğer bu Çinli üreticiler aliexpress gibi yerlerde belli sayıda sipariş alıp, enstürmanların üstüne müşterinin talep ettiği markayı (6ibson, 7ender) yazmak yerine atölyenin ismi olan "guang zong" yazıp bu şekilde satsalar o zaman replika enstürmanlar yapan dürüst üreticiler mi olacaklardı?

Herşeyden önce, replika ile sahte aynı şeyler değil. Basitçe örneklemek gerekirse:

Aria Pro, Greco, Tokai, SX, Burny, Keiper, Ibanez vb. markaların, Fender ve Gibson'dan esinlenerek ve kendi yorumlarını da katarak (birebir aynısını yaparlarsa patent yasalarını çiğnemiş olurlar) yaptıkları LP, SG, hollow - semi hollow body, Strat, Tele vb. model gitarlar replikadır.

Fakat, Gibson, Fender, Ibanez gibi markaların, hali hazırda satılan veya üretimden yakın zamanlarda kalkmış modellerinin kopyalarını üretip, bir de bu markaların logoları gitarlara işlenir, Amerika'da üretmediğiniz halde "Made In USA" derseniz, hatta bu markaların spesifik modellerine ait orjinal seri numaraları da gitarlara yazılırsa, o zaman üretilen bu gitarlar sahtedir.

Sorunuzun cevabı: Evet. Bu sahte gitarların zaten orjinallerden bir takım farkları mevcutken, üstlerine ticari anlamda aktif bir şirketin adı marka olarak yazılır, modellere yeni adlar verilip, üzerlerine "Made In USA" değil de "Made In PRC" yazılırsa, bu gitarlar sahte olmaktan çıkıp ucuz replika gitarlar kategorisine giriverirler.

Niye böyle yapmadılar dersen, bir tarafta "Guang Zong" veya "Komodo" vs. yeni bir markayı insanlara kabul ettirmenin mücadelesi var, bir tarafta da yasalardaki bir iki boşluktan faydalanıp, insanların 250-400 dolar arasına orjinali 2500 - 7000 dolar arası meblalar tutan bir markaya sahip olma güdüsünden faydalanmak var. Çin gayrı ahlaki olan ikinci yolu seçti.

Herşeyden önce, replika ile sahte aynı şeyler değil. Basitçe örneklemek gerekirse:

Aria Pro, Greco, Tokai, SX, Burny, Keiper, Ibanez vb. markaların, Fender ve Gibson'dan esinlenerek ve kendi yorumlarını da katarak (birebir aynısını yaparlarsa patent yasalarını çiğnemiş olurlar) yaptıkları LP, SG, hollow - semi hollow body, Strat, Tele vb. model gitarlar replikadır.

Fakat, Gibson, Fender, Ibanez gibi markaların, hali hazırda satılan veya üretimden yakın zamanlarda kalkmış modellerinin kopyalarını üretip, bir de bu markaların logoları gitarlara işlenir, Amerika'da üretmediğiniz halde "Made In USA" derseniz, hatta bu markaların spesifik modellerine ait orjinal seri numaraları da gitarlara yazılırsa, o zaman üretilen bu gitarlar sahtedir.

Sorunuzun cevabı: Evet. Bu sahte gitarların zaten orjinallerden bir takım farkları mevcutken, üstlerine ticari anlamda aktif bir şirketin adı marka olarak yazılır, modellere yeni adlar verilip, üzerlerine "Made In USA" değil de "Made In PRC" yazılırsa, bu gitarlar sahte olmaktan çıkıp ucuz replika gitarlar kategorisine giriverirler.

Niye böyle yapmadılar dersen, bir tarafta "Guang Zong" veya "Komodo" vs. yeni bir markayı insanlara kabul ettirmenin mücadelesi var, bir tarafta da yasalardaki bir iki boşluktan faydalanıp, insanların 250-400 dolar arasına orjinali 2500 - 7000 dolar arası meblalar tutan bir markaya sahip olma güdüsünden faydalanmak var. Çin gayrı ahlaki olan ikinci yolu seçti.
Tamamen haklısın ama bir gitarın replikasını üretmek de birçok ülkede suçtur, bence o da etik değildir. Esp vs Jackson başlığında bolca tartışmıştık hatırlarsan :D

Aslında bu yolu Çin seçmiyor. Bu yollar Çin'e modern ticarette var olabilmeleri için çiziliyor. Bir zamanlar Japonya'ya, bir zamanlar Güney Kore'ye çizildiği gibi. Bu ülkelerin sanayisi hep benzer şekilde gelişmiş. Önce fason, büyük şirketler adına üretim, ardından fason üretim yapmanın getirdiği "know-how" bilgisiyle ve girişimci ruhla kopya (replika) ürünler üretmek ve en sonunda kendi özgün markalarını ve tasarımlarını yaratabilmek.

Ben Çin'i şu anda ikinci basamakta görüyorum ve SX'in kendi tasarımı olan gitarlar ürettiğini de düşünmüyorum. Benim gözümde SX, Fender, Gibson, PRS gibi firmaların modellerini bire bir kopyalayan ve bunu ucuza satan bir firmadır. Kavramları netleştirmek lazım. Çinli fason üreticiler kötü diyebilmek için SX firmasını güzellemeye gerek yok.

Bugün güzel fiyatlara satılan Japon gitarlar, zamanında Amerika'da Sears gibi mağazalarda satılan bütçeye hitap eden gitarlardı ve o zamanda kopyaladıkları gitarların üçte bir, dörtte bir fiyatına satılıyorlardı. Bugün ülkemizde SX diye satılan gitarlar, başka pazarlarda başka isimlerle de satılıyor. Mesela Rondo music diye bir site var. Oradan inceleyebilirsiniz.

Konu biraz dağılıyor fakat biz ülke olarak maalesef henüz birinci basamaktayız ve Çin, Hindistan gibi ülkeler üçüncü basamağa çıkıyorlar ve refah seviyeleri yükseliyor.
Bunun anlamı o meşhur 2023 senaryoları ve bugün yaşadığımız olayları da düşünürsek, Dünyanın yeni atölyesi ortadoğu olacak gibi görünüyor.

Benim SX'i savunmak gibi bir derdim yok. Yanlış anlaşılmasın. SX bir replikacıdır. Patentini alabileceği kendi orjinal tasarımları yoktur o konuda haklısın. Hatta ben de ekleme yapayım, ürün kalitesi de stabil değildir. Ancak kalitelisine denk gelinirse, elde ucuz yollu strat bulunsun diye alınır. Denemeden, gözü kapalı alınacak bir marka değildir.

Eğer savaş, sefalet, geri kalmışlık iyice yayılırsa ortadoğu atölye olmaya doğru gidebilir. Çin bu işleri fazla uyanıkça metodlarla ele aldı, batı rahatsız.

Ah ah! Biz bir zamanlar ikinci basamağa çıktık ta, ordan geri indik. Bizi ikinci basamağa çıkaranlar, ne destek ne de teşvik kredisi alabildiler. Kendi yağlarında bir süre kavrulup sonra unutuldular. O kuşağın memleketimizde meydana getirdiği eserlerden biri için bkz:

http://turkrock.com/media/1523/media

@Kutay_ Şu anda tabletten giriyoruM ve tabletin şarjı bitmek üzere, eve gidip bilgisayarıma erişince uzun uzun yazarım.

Geldim. Sol el orta parmağımda "dolama" çıktı 3-4 gündür, o yüzden yazım hataları için şimdiden özür dilerim...

Ben uzunca bir süre Basgitarist.com forumlarında moderatörlük yaptım. Orada oşinografi üzerine doktora yapmakta olan Serkan Sancak adında bir abimiz vardı, kendisi sürekli gemilerde deney/gözlem yaptığı için gemide kullanabileceği kısa skalalı bir bas gitar yaptırmak için arayışa girdi. Kendisi Mersin'de oturduğu için oradan şimdi adını hatırlayamadığım bir usta buldu ve kafasındaki gitarı yaptırdı. Çok da memnun kaldı ve bu işi ticarete dökmeye karar verdi, ustanın işçiliği iyiydi ve kafadar bir adamdı. Bir süre birksç tane gitar yapıldı ve satıldı, sonradan kendisi bazı luthierler ve yardakçıları tarafından tehdit edildiğini bizlere iletti. Zaten bu süre zarfında kendisi ve usta arasında sorunlar çıkmaya başladığını da bizlere söylüyordu. Bir süre sonar artık kendisi dayanamadı ve bu işleri bıraktı. Kendisi asıl basgitarist olduğu için Nordstrand vb. gibi markalarla iletişimdeydi ve isteğe özel manyetik vs. yaptırıp getiriyordu. Aynen bu forumdaki Ambar Guitars gibi istediğiniz parçayı filan eBay'den getiriyordu, bu özelliğinden ötürü de bazı firmaların kendisine "çemkirdiğini" söylerdi - açık açık yazayım bizim işimize engel oluyorsun yapma diye taciz ve tehdit de edilmiştir.

(adı geçen enstrüman forumunda Ambar Guitars'ın da vergisiz algısız ticaret yaptığı, bazı malları distürbitöründen ucuza sattığı konusunda uyarıldığını ve işinin engellendiğini de belirtmek isterim. Yanlış bilmiyorsam kendisi gayet faturalı algılı vergili çalışmaktadır.)

Yani demek istediğim bir girişimci böylece küstürüldü ve iş yapması engellendi, kendisi o sıralar eşinden boşandı ve ülkesine geri döndü - KKTC. Kendisinin samimiyetine inanmasam bunları kendisinin ismini vererek ve bana - ve biz dostlarına - aktardığı şekilde buraya yazmazdım. Yukarıda yazdıklarımda hiçbir yalan-dolan-eksiltme-çoğaltma-abartma yoktur.

Sevgiler...

Çalımdan kastınız rahatlık sanırım, bu aynı gitarı birebir üreterek elde edilebilecek bir şey. Madem öyle Custom Shop bir Gibson a 5000$ neden veriyor olabilir millet? Korku içerisindeyim şu an :unsure:

Korkmaya gerek yok, sakin :)
Custom shop gibson fazlasıyla overrated bir marka. O 5k doların içinde bir sürü cila işlemi, yağmur ormanından kesilmiş ağacın bekletilmesi, gitar fabrikasında çalışan adamın çocuğunun kolejde okutulması vs.. gibi durumlar var.
Eğer Çin ' den aldığımız gitarla arasında bir fark yoksa, ya da basit bazı değişikliklerle bu fark oldukça azalacaksa, boşuna 5000 dolar vermeyin diyorum, 265 dolara adam satıyor gitarı.
Ha olmayacaksa öyle birşey, 265 dolarlık gitar, üzerinde gibson yazan sunta birşeyse, bunu da yakında göreceğiz burada. :)

Geldim. Sol el orta parmağımda "dolama" çıktı 3-4 gündür, o yüzden yazım hataları için şimdiden özür dilerim...

Yani demek istediğim bir girişimci böylece küstürüldü ve iş yapması engellendi, kendisi o sıralar eşinden boşandı ve ülkesine geri döndü - KKTC. Kendisinin samimiyetine inanmasam bunları kendisinin ismini vererek ve bana - ve biz dostlarına - aktardığı şekilde buraya yazmazdım. Yukarıda yazdıklarımda hiçbir yalan-dolan-eksiltme-çoğaltma-abartma yoktur.

Sevgiler...

Çok üzücü bir durum. İstanbul gibi bir şehirde bile , düzgün luthier bulmak bu kadar zorken, girişimci insanların kösteklenmesi yazık.
Bu arada geçmiş olsun.

gitarın normal mülkten farkı çoktur kardeş bunu tartışmaya gerek yok ama sen ikinci el birisinden piyasasının çok altı fiyattan alırsan ve bundan kâr etmek istersen bu etik olmaz müzikle uğraşan insana yakışan davranış bu değil ki. birbirine yardımcı olmak gerek en önemli olanı ise bu işe TİCARET yönüyle bakmamak gerek. abilerimiz var aldığım her ürünü stediği fiyattan satarım ben alırken de o 4/1 3/1 fiyatına verir. konu başlığını aşmayalım neyse. saygılar.
İşte bu forum ticaret forumu, bir de bu yanı var bunu nasıl aşacağız :D Şakası bir yana senin bu dediklerine koleksiyon gitarları dahil değildir,bunun dışında 2. el gitarı bazen bu ülkede almak daha mantıklı geliyor insana sırf bu ticari kafalardan ötürü(Usa fiyatının altına aldığım Usa menşeili ve bunun dışında Usa üretim gitarlarım oldu).

Bu sizin görüşünüz, birçok kere acil durumda ve uygun fiyatta olan ekipmanları alıp birkaç defa denedikten sonra normal fiyattan satışa ya da takasa koydum. Bunu hem ekipman deneyimimi arttırmak hem de kar etmek amaçlı yaptım ve burada "uyanıklık"tan ziyade gayet doğal bir şey görüyorum ben. Müzikle uğraşan insana yakışmazdan kastınız nedir bilmiyorum ama benim de kastım zaten adam kazıklamak değil, bahsettiğim şey normal fiyatından satmak. Şu forumda gitarına ayar yapamayan yaşça küçük arkadaşlarımı kaç kere evime davet edip gitarlar hakkında, gitar ayarları hakkında sohbet/ders karışımı şeyler yaptım, kaç kere bir ekipmanı çok istediğini belirtip yeterli parası olmadığını söyleyen kişiye hiç olmayacak fiyattan ekipman sattım, hiç olmayacak aletlerle sırf işi görülsün diye takas yaptım (ki bu konuda suistimal edilip lise çocuğuyum diyen üniversiteli ve zengin bebesi olan bir üyeye de denk geldim, çok da iyi kazıklandım). Ben bir araba alırken de kar etmek için almıyorum ama elimdeki külüstür arabaya devletin çıkarttığı yasa yüzünden firmalar "eski arabanızı getirin sıfırını alırken 7000 lira indirim yapalım" diyen bir firma çıksa benim arabamın fiyatı artsa ben yine eski fiyattan mı satayım arabamı? Neden bir müzik ekipmanını normal mülkten ayırıyorsunuz? Gitar neyse belki araba da o benim için, gitarist olduğum kadar zevk için şoförlük de yapıyorum belki, arabama da bakıyorum?

Şimdi hükümet devrilse, ötv-kdv-gümrük vergisi yeni hükümet hepsini kaldırdık dese ve bir anda bütün fiyatlar %70 düşse siz ne yapacaksınız? Yine aynı fiyattan satmaya devam mı edeceksiniz yoksa düşen fiyata göre fiyatları düşürecek misiniz ya da üstün müzisyen kişiliğinizle benim zararımı karşılayacak mısınız? Amacı kazıklamak olmadığı sürece bence o kadar da abartmaya gerek yok bu 2. el olayını, uyanık vb. laflara da gerek yok, benim elimdeki mal değer kazanıyorsa bu benim şansımadır tıpkı değer kaybettiğinde olduğu gibi.

Bunları vermek lazım araba :)
http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/3955/olacak-o-kadar-30-kupona-araba-veriyoruz

Geri