Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

Sorum önceki sayfada kalmış arkadaşlar rahat görsün diye alıntı yapıyorum...

Perfectionist demiş ki:
Arkadaşlar bir ibanez gitara bridge dimarzio tone zone neck air norton takviyesi sizce nasıldır? Tone zone daha önce kullandık peki sizce bu manyetik air norton ile nasıl bir ikili oluşturur?

Cevaplarınzı bekliyorum...

arkadaşlar size bi sorum olcak.cevaplarsanız seviniri.şimdi elimde hamer slammer marka klavyesinde rahat ettiğim bi gitarım var.orta kalite hafif dandirik bi gitar.ama şu aşamada gitar değiştirecek param yok.bu yüzden bi manyetik değişimi düşünüyorum.zaten İnşallah sonra gitar değiştirirsem çıkartır ona takarım.en azından bridge mayetiğini değiştirmek istiyorum.zaten diğerlerini az kullanıyorum.cleanlarıde olan fakat bol gainli sert tonlara ayak uyduracak bi mayetik önerebilirmisiniz? aklıma gelenler;

1-X2N olabilir diyorum.fakat gürültülü bi mayetik diyolar.bundan kasıt nedir.ve gerçekten öylemidir?

2-bi tane aktif emg taksam zaten dediğim gibi diğer manyetikleri pek kullanmıyorum aktif pasif sorunu yaşamam.emg takınca cleanlarim tamamen gider mi?

3-yada bana olabilecek alternatifler.JB yada 59 falan mıdır?

4-başka öneriniz varsa lütfen öneriniz?

arkadaşlar gerçekten manyetikten pek anlamam.yardımcı olursanız sevinirim.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

gitarın ağacını bilmiyorum ama dandirik bi ağaç olduğu kesin.sitesinde solid wood yazmışlar.ama en azından ağaç çünkü pick guard ın altından bi kısım boya söküp baktım içi ne diye. :LOL: şimdi cleanlarim iyi kötü değil.drivelarda.zaten gt-8 e bağlıyorum aleti.benim istediğim biraz güçlü bi çıkış alıyım.daha etkili ve vurucu olsun.çünkü hepimiz biliyoruz stock manyetiklerin ne kadar iş gördüğünü.bu sebebten değiştirmek istiyorum.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

melihbozkurt84 demiş ki:
arkadaşlar size bi sorum olcak.cevaplarsanız seviniri.şimdi elimde hamer slammer marka klavyesinde rahat ettiğim bi gitarım var.orta kalite hafif dandirik bi gitar.ama şu aşamada gitar değiştirecek param yok.bu yüzden bi manyetik değişimi düşünüyorum.zaten İnşallah sonra gitar değiştirirsem çıkartır ona takarım.en azından bridge mayetiğini değiştirmek istiyorum.zaten diğerlerini az kullanıyorum.cleanlarıde olan fakat bol gainli sert tonlara ayak uyduracak bi mayetik önerebilirmisiniz? aklıma gelenler;

1-X2N olabilir diyorum.fakat gürültülü bi mayetik diyolar.bundan kasıt nedir.ve gerçekten öylemidir?

2-bi tane aktif emg taksam zaten dediğim gibi diğer manyetikleri pek kullanmıyorum aktif pasif sorunu yaşamam.emg takınca cleanlarim tamamen gider mi?

3-yada bana olabilecek alternatifler.JB yada 59 falan mıdır?

4-başka öneriniz varsa lütfen öneriniz?

arkadaşlar gerçekten manyetikten pek anlamam.yardımcı olursanız sevinirim.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D

X2n gerçekten gürültülü bir manyetik,kayıtlara bakıpta aldanmamak lazım,helede amfinin topraktan yada başka bir sorundan kaynaklanan gürültüsü ek olarak distorion eklnenince alet çekilmez bir hal alıyor,ekipmanıda bu manyetik üzerine kurmak gerekli diye düşünüyorum...

Ayrıca çıkış gücünün çok fazla olması sebebiylede tllere vuruşlarda daha sakin olmak lazım :) ,yani çalış stlinide etkiliyor,bir Strat çalar gibi çalamazsın bu manyetiğin takılı olduğu gitarları...

Bence sen EMG lere bak,gitarın ağacının yapısını geri planda bırakan bir yapısı olduğu için senin için bir vantaj olabilir...

KOlay gelsin...

saol 01.bende düşündüm bi süre.ses örnekerine baktım.seymour duncanlardan invaderi sevdim.yani şöyle düşünürsek benim gitarım biraz tiz bi sesi var.prosesörden bütün tizi mid i kısıyorum yinede tiz.onun için basları ve midleri kuvvetli bi manyetik lazım gibime geliyor.buna en çok uyan invader.ya invader yada EMG alıcam sanırım.kib.kolay gelsin.başka önerisi olan varsa sevinirim.müzikle kalın.:D

DreamofStyks demiş ki:
arkadaşlar okudum ama o kadar çok marka model varki beynim sulandı sabah sabah..

Şimdi durum şudur
Gitar: Ibanez S470DX
istediğim ton ise dinleyenler bilir
Bridge:Malmsteen tonu Dawn şarkısındaki solo tonu
yani gitarda bariz bi çığlık atma durumu söz konusu kuru bi ses değil canlı karakterli ve haraketli bi ton.

Neck:Steve Vai tonları mesala For the Love Of God

Center:Joe Satriani mesala stach boogie şarkısı

Şimdi bu kombine için benim hangi manyetikleri almam gerkeio?
bunların hepsini yakalayamazsın birinden fedakarlık ediceksin dersen malmsteene doğru daha fazla kayabilirim.
Birde bu manyetikleri kendim takabilirmiyim ?

Ve son soru ne kadara patlar bunlar bana ? =)

Aslına bakacak olursan maalesef manyetikler bizim sevdiğimiz gitaristlerin tonlarını verme konusunda uzaktan yakından alakaları yok, acı ama gerçek. Tüm olay gitarın ağacı, amfi ve efektlerde bitiyor. Örneğin bir Steve Vai için en iyi çare alder gövde öncelikle. Sonra Carvin amfi ve diğerleri. Örnek vereyim ben ibanezin basit inf manyetiklerinden bile steve vai soundu yakalyabiliyorum çok iyi bir setup ve iyi ton ayarlarıyla. Birebir elbet değil ama o tadı alıyorum çalarken veya Satriani tonlarını da aynı şekilde. Evolution da kullandım, stock manyetikler de ama beni satriani tonuna götüren bu manyetikler olmadı gitarımın ağacı, tuşem ve ekipmanım oldu.

Fark nerde peki. Yani kaliteli manyetik alırken öne ne çıkıyor?
1- Gitarınla uyumlu istediğin ton için uygun manyetik. Yani tizlermi öne çıksın midlermi vs.
2- Stock manyetikler harmoniclere iyi cevap vermiyor oysa kaliteli marka manyetikler bu işi çok iyi yapıyor.
3- Legato vs kayıplarını gidermede markalı manyetikler yine çözüm.

Yani manyetikler birebir Satriani soundundaki belirgin karakterleri asla vermiyor bu yüzden önce çalış stilimizi kolaylaştıracak harmonicleri daha iyi verecek tuşedeki atraksiyonları daha canlı iletecek ve yine en önemlisi gitarımızın ağacının karakterine uygun bir seçim yapmalıyız. Ardından zaten geri kalanını amfi ve efektlerle sağlayacağız. Çığlık atan tonlar istiyorsan harmoniclere iyi cevap veren çıkışı yüksek bir manyetik işine yarayacaktır.

Yani şöyle söyleyeyim ben Satrinanin kullandığı fred manyetiklerle de steve vai tonu üretebilirim (yakın ton yani). Ama Steve Vai evolution ve steves special kullanıyor. Çok biliyorum bir hevesle direkt malmsteen veya steve vai in kullandığı manyetikleri alıpta "iyi de tonum neredeyse hiç değişmedi yahu" diye hayıflanan arkadaşlar. :LOL: :LOL: Bu yüzden belki sana faydası olur diye böyle bir uyarı yapayım dedim. Umarım kızmamışsındır.

arkadaşlar!!!!
1-fender HOt Noises diye bi manyetik gördüm nedir bu?
2-gitarıma -imzada yazıyo- hangi single manyetik daha iyi gider?
3-Ibanez'e fender manyetiği takılır mı (fiziksel oalrak uyar mı, manyetik yuvası falan açısından)? sonuç ne olur?
4- yeni -0- bir amerikan standard telecaster'ı Türkiye'den en ucuza nerden alabilirim? zira e bay'e güvenemiyorum
5- Telecaster'a en çok yakışacak overdrive pedalı hangisidir?
fazla sordum hehehe :)

fender hot noisless manyetikleri yaklaşık 1 aydır kullanıyorum.Gitarım american fender strat,neck ve bridge manyetiklerini çıkarıp yerine hot noislessları taktırdım.KUtusunda yazan bilgilere göre(netten de bulabilirsin) Jeff Beck'in isteği üzerine stock manyetiklerden daha güçlü dinamikleri olan high gainlerde çığlık atan,clean tonlarda ise daha dolgun tonlara ulaşmak için tasarlandığı yazıyo.Tabi noisless olmasından anlaşılacağı gibi single manyetiklerin oluşturduğu dip gürültüyü de en aza indiriyo.
Benim görüşüme göre ise fenderlerin kirli tonlardaki beğenmeyip daha fazla gain isteyen ve özellikle clean tonlardan vazgeçmek istemeyenlere göre iyi bi alternatif.Çünkü bu konuda benim çok tereddütüm olmuştu manyetik değiştirmeden önce şimdi ise sonuçtan son derece memnunum.
Ben kıvılcımdan iki manyetiği peşin ödemede 175 ytl'ye almıştım bir ay önce....

BABAJi demiş ki:
fender hot noisless manyetikleri yaklaşık 1 aydır kullanıyorum.Gitarım american fender strat,neck ve bridge manyetiklerini çıkarıp yerine hot noislessları taktırdım.KUtusunda yazan bilgilere göre(netten de bulabilirsin) Jeff Beck'in isteği üzerine stock manyetiklerden daha güçlü dinamikleri olan high gainlerde çığlık atan,clean tonlarda ise daha dolgun tonlara ulaşmak için tasarlandığı yazıyo.Tabi noisless olmasından anlaşılacağı gibi single manyetiklerin oluşturduğu dip gürültüyü de en aza indiriyo.
Benim görüşüme göre ise fenderlerin kirli tonlardaki beğenmeyip daha fazla gain isteyen ve özellikle clean tonlardan vazgeçmek istemeyenlere göre iyi bi alternatif.Çünkü bu konuda benim çok tereddütüm olmuştu manyetik değiştirmeden önce şimdi ise sonuçtan son derece memnunum.
Ben kıvılcımdan iki manyetiği peşin ödemede 175 ytl'ye almıştım bir ay önce....

abi peki ibanezin middle single yuvasına uyar mı bu manyetikler?
şunun (benim gitar diil ama aynısı):
26835251_6826.jpg
[/img]

umarım buna bu gün cevap alabilirim cok acil olarak
gifmen manyetikler hakkında bişey duydunuzmu

MANYETİKLERİN ARKASINDA " GIFMEN " YAZIYOR BİLEN VARMI NEDİR NE DEÐİLDİR?

van Halen soundu alabilmek için manyetik olarak dimarzionun hangi manyetiklerinin önerirsiniz veyada steve vainin ibanezden önceki soundu da olabilir ikiside aslında charvel gitarlarına yakın bi tür istiyorum diyebilirim sadece bridge olacak bide söküp atacam diğer manyetikleri

işte lazım olanı tam bilemiyorum şöyle sıcak,tonları olan sololarda direk kullanılabilecek heavy metalle classic rock arası bişey lazım tek bridge olarak kaldırması lazım tüm tonu

Tone Zone önermemin özellikle sebebi daha çok classic rock, metal için uygun olması ve manyetiğin çok versalite olması. Evolution gibi signature manyetikler çok versalite değil açıkçası.

selam
bende orijinal olmayan bir jackson professional var. manyetik dizilimi de single-single-humbucker şeklinde. lakin tüm manyetiklerin çıkışı çok çok çok düşük. tiz ve mid neredeyse hiç yok, sanki bas gitar çalıyorum.

sizce sorun nedir? sorun tüm manyetkilerin kendisinde olabilir mi?

Selam arkadaşlar bende ibanez S470 var stock manyetiklerden memnun değilim o yüzden değiştirmek istiyorum(bridge, neck) metal ve türevleri ile uğraşıyorum yani tizlerin ön planda olması gerekiyor ne önerirsiniz? Gövde mahogany (sanırım maun)...

Geri