Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

fender hot noiseless

arkadaslar fender hot noisless hakında bılgısı olanlar varmı?bende usa standard fender var 92 yapım manyetikler artık cortladı.turkiye fiyatları,satılan yerler(istanbul,ankara,izmir) ve tonlar hakkında bi yardımcı olursanız....

rastansaga demiş ki:
Teşekkürler. Aslında sorum modifiye amaçlı değildi. Bu şekilde üretilen bir gitar var da. Onu alsam hiç modifiye gerekmeksizin bu özellikler(özellikle de SD CC) metal için doyurucu olur mu diye sormak istedim aslında. Sanırım cevap:HAYIR.

cevap "hayır" değil bence.
bende kore ibanez (rg350) var. bridge manyetiğinin yerine SD CustomCustom taktım ve direkt amfiye -marshall vs30- girerek azıcık equaliser ayarıyla şahane metal tonu alabiliyorum, bunun yanında aynı manyetikten, gain'i iyice kısarak blues tonu da alıyorum, vs.
yani SD CustomCustom çok yönlü bir manyetik ama metal için de çok iyi bir seçim.
cevap : EVET
:)

evet,paslanan manyetiklerin kaderi nedir?değiştirmek mi yoksa kullanmaya devam mı?
Birde istanbulda manyetiklerin sarım sayısını arttırabileceğim bir müzik dünkkanı varmı-hangisi?

Re: fender hot noiseless

BABAJi demiş ki:
arkadaslar fender hot noisless hakında bılgısı olanlar varmı?bende usa standard fender var 92 yapım manyetikler artık cortladı.turkiye fiyatları,satılan yerler(istanbul,ankara,izmir) ve tonlar hakkında bi yardımcı olursanız....

fender hot noiseless bilmiyorum ama fender vintage noiseless strat 3 lü set aldım izmir trigondan, 375 dolardı.

VICTOR_LEVI demiş ki:
Arkadaşlar paslanan manyetikleri temizlemenin bir yolu var mıdır?

oksitlenen parçaları temizlemek için spreyler var, elektronikçilerde bulursunuz, bi de o 6 tane silindir metali değiştirebilirsiniz, ama bobine dikkat etmeniz lazım koparırsanız çöp olur manyetik :)

DrB demiş ki:
satch_yt demiş ki:
Reeve demiş ki:
bilgim olmadığı için derdimi tam anlatamadım işte..

devreden kastım..
gitarda single + single = bir hum olacak ama bunlar birbirine bağlanmayacak. en baştaki single bridge positiondaki kablolara, bitişiğindeki singleda neck position hum'ın kablolarına bağlanacak ve neck hum artık kullanılmayacak.

yani bu durumda switch kolu ile iki single ı kontrol edicem.. artık neck ile işim olmayacak
icon_cool.gif

2single ı humbucker gibi kullanmak için seri bağlantıyı paralele çevircen ama kutupları ters olucak, humbucker ı sinle yapmak için de cut-soil die bi muhabbet var, netten arat bulursun, tam anlamadım dediğini ama yardımı olur belki bunların

Tam tersi!

I. Gibson'nin muhendisi Seth Lover'in tasarimi soyle (yani bildiginiz HB olayi). Iki adet bobin ters sarilirlar, ama ayni kutba sahiptirler ve de birbirlerine seri baglanirlar yani birincinin ohm degeri + ikincinin ohm degeri olur toplam resistans. Bu bir!

II. Bence abesle istigal, onun yerine git duncan stag mag diye bir manyetik var, iki single'dan olusan bir HB kendisi. Kendin var olanlardan cok zor yapman, daha pahaliya gelir. Cunku ilk olarak ayni kutba sahip ama ters sarilmis manyetikler ariyorsun. Bunlar her markada bulamazsin. Ama sana soyleyeyim, dimarziolarda mesela hic olmaz! Cunku dimarziolar ters sarilmamistir hic, elektrik olarak ters faz yurur onlarda. Tanesi amerikada 80 dolardan yapabilirsin, ve kullanacagin manyetikler bir adet duncan antiquity surfer ve bir adet de orta duncan antiquity texas hot.

III. yapsan dahi normal bir HB olmaz. HBlarda miknatis asagidadir, vidalar ve sluglar miknatis degildir. Singlelarda miknatis rod kullanilir ve o gordugun demirler miknatis. Ama HBlarda degil kisaca. Kisacasi kim olursa olsun kicini yirtsin ayni olmaz, cunku manyetik alanin sekli ve ozellikleri farkli.

Neyse.

B

serilik konusunda sen, kutup konusunda ben :) (sidik yarıştırmak için yazmıyorum)
http://en.wikipedia.org/wiki/Pickup_(music) dan alıntı:

" A humbucking pickup comprises two standard pickups wired together in series. However, the magnets of the two pickups are reversed in polarity, and the windings are also reversed. Thus, any hum or other common mode extraneous noise that is picked up is cancelled out, while the musical signal is reinforced."

DrB demiş ki:
Basswood diyince biraz pes kalabilir, tek problem o. Basslari sen metalde boyle yuzune yuzune sert istersen yine CC cok iyi degil o konuda basslari biraz daha yumusak kalir bence basswood gibi bir agacta.

CC aslinda tiz ve tok agaclar icin yapilmis bir manyetik, ozellikle onlar icin. Ilk tasarimi duncan van halen ile beraber o van halen'nin eski (sonradn basswood ivir zivira donmeden, charvel kasa frankenstrat ile takilirken yani, fair warning donemleri) charvel strati icin yapimis. O agac ta hard ash yani bildigimiz sevdigimiz disbudak. Maple'a da cok iyi gidiyor, ve daha ziyade tiz olan stratlarin koprulerinde super.

Gitarina bagli, denemek lazim simdi ancak bu kadar soyleyebilirim. Ama gitarinin tonu zaten tiz agirlikli ise cok korkma. Basslari daha fazla dert et.

Zevk renk meselesi ben seviyorum basslarin yumusak olmasini. Ama dersen ki ben metal takilacagim o zaman sen bir invader'a bak, sap cikisini dengeledigin surece gayet saglam bir manyetik. Beni positif yonde sasirtti daha gecenlerde. ;) Bu kadar iyi olacagini beklemiyordum. Ama yine zevk renk meselesi sonucta metalci degilim.

B

Bende kızılağaç gövde üzerine akçaağaç kaplamalı Epiphone Special alıp Manyetiklerini değiştirmeyi planlıyordum,fakat abi,yazdıklarını okuyunca oldukça şaşırdım...

Custom custom ın tiz aağaçlar içiolduğunu öğrenince çok şaşırdım,çünkü ben bu bahsini ettiğim gitara bridgede JB neckte de Pearly Gates takmayı düşünüyordum...

Special gibi tiz ton verebilecek bir gitara bridgede JB mi yoksa Custom custom mı yakışır?

Kafam karıştı baya...

satch_yt demiş ki:
DrB demiş ki:
satch_yt demiş ki:
Reeve demiş ki:
bilgim olmadığı için derdimi tam anlatamadım işte..

devreden kastım..
gitarda single + single = bir hum olacak ama bunlar birbirine bağlanmayacak. en baştaki single bridge positiondaki kablolara, bitişiğindeki singleda neck position hum'ın kablolarına bağlanacak ve neck hum artık kullanılmayacak.

yani bu durumda switch kolu ile iki single ı kontrol edicem.. artık neck ile işim olmayacak
icon_cool.gif

2single ı humbucker gibi kullanmak için seri bağlantıyı paralele çevircen ama kutupları ters olucak, humbucker ı sinle yapmak için de cut-soil die bi muhabbet var, netten arat bulursun, tam anlamadım dediğini ama yardımı olur belki bunların

Tam tersi!

I. Gibson'nin muhendisi Seth Lover'in tasarimi soyle (yani bildiginiz HB olayi). Iki adet bobin ters sarilirlar, ama ayni kutba sahiptirler ve de birbirlerine seri baglanirlar yani birincinin ohm degeri + ikincinin ohm degeri olur toplam resistans. Bu bir!

II. Bence abesle istigal, onun yerine git duncan stag mag diye bir manyetik var, iki single'dan olusan bir HB kendisi. Kendin var olanlardan cok zor yapman, daha pahaliya gelir. Cunku ilk olarak ayni kutba sahip ama ters sarilmis manyetikler ariyorsun. Bunlar her markada bulamazsin. Ama sana soyleyeyim, dimarziolarda mesela hic olmaz! Cunku dimarziolar ters sarilmamistir hic, elektrik olarak ters faz yurur onlarda. Tanesi amerikada 80 dolardan yapabilirsin, ve kullanacagin manyetikler bir adet duncan antiquity surfer ve bir adet de orta duncan antiquity texas hot.

III. yapsan dahi normal bir HB olmaz. HBlarda miknatis asagidadir, vidalar ve sluglar miknatis degildir. Singlelarda miknatis rod kullanilir ve o gordugun demirler miknatis. Ama HBlarda degil kisaca. Kisacasi kim olursa olsun kicini yirtsin ayni olmaz, cunku manyetik alanin sekli ve ozellikleri farkli.

Neyse.

B

serilik konusunda sen, kutup konusunda ben :) (sidik yarıştırmak için yazmıyorum)
http://en.wikipedia.org/wiki/Pickup_(music) dan alıntı:

" A humbucking pickup comprises two standard pickups wired together in series. However, the magnets of the two pickups are reversed in polarity, and the windings are also reversed. Thus, any hum or other common mode extraneous noise that is picked up is cancelled out, while the musical signal is reinforced."

Sen iki HBdan bahsediyorsun, orada tabi ki birbirlerini cekmeleri lazim, yani ters kutuptalar. Ama bir HB'in icinde sadece bir miknatis vardir, ve de dolayisi ile bir HB'in iki bobini birbirlerine ters kutup olamaz, zira sadece bir miknatis var. Bilgin olsun! ;)

B

01 demiş ki:
DrB demiş ki:
Basswood diyince biraz pes kalabilir, tek problem o. Basslari sen metalde boyle yuzune yuzune sert istersen yine CC cok iyi degil o konuda basslari biraz daha yumusak kalir bence basswood gibi bir agacta.

CC aslinda tiz ve tok agaclar icin yapilmis bir manyetik, ozellikle onlar icin. Ilk tasarimi duncan van halen ile beraber o van halen'nin eski (sonradn basswood ivir zivira donmeden, charvel kasa frankenstrat ile takilirken yani, fair warning donemleri) charvel strati icin yapimis. O agac ta hard ash yani bildigimiz sevdigimiz disbudak. Maple'a da cok iyi gidiyor, ve daha ziyade tiz olan stratlarin koprulerinde super.

Gitarina bagli, denemek lazim simdi ancak bu kadar soyleyebilirim. Ama gitarinin tonu zaten tiz agirlikli ise cok korkma. Basslari daha fazla dert et.

Zevk renk meselesi ben seviyorum basslarin yumusak olmasini. Ama dersen ki ben metal takilacagim o zaman sen bir invader'a bak, sap cikisini dengeledigin surece gayet saglam bir manyetik. Beni positif yonde sasirtti daha gecenlerde. ;) Bu kadar iyi olacagini beklemiyordum. Ama yine zevk renk meselesi sonucta metalci degilim.

B

Bende kızılağaç gövde üzerine akçaağaç kaplamalı Epiphone Special alıp Manyetiklerini değiştirmeyi planlıyordum,fakat abi,yazdıklarını okuyunca oldukça şaşırdım...

Custom custom ın tiz aağaçlar içiolduğunu öğrenince çok şaşırdım,çünkü ben bu bahsini ettiğim gitara bridgede JB neckte de Pearly Gates takmayı düşünüyordum...

Special gibi tiz ton verebilecek bir gitara bridgede JB mi yoksa Custom custom mı yakışır?

Kafam karıştı baya...

Sende kore mali bir S470 yokmuydu, CC koprude kullaniyorsun diye hatirliyorum.

:?:

B

DrB demiş ki:
01 demiş ki:
DrB demiş ki:

B

Kafam karıştı baya...

Sende kore mali bir S470 yokmuydu, CC koprude kullaniyorsun diye hatirliyorum.

:?:

B

Olurmu abi...

BAk http://www.turkrock.com/ftopic3593-0-asc-1800.html ,Jb ve Pearly Gates takmıştım o alete ve halende duruyor...

Senin o yazını okuduktan sonrada zaten ,CC mı inceledim,demosunu dinledim (ne kadar güvenilir bilinmez ama) beğendim bilmiyorum kararsızım...

Nasil peki memnunmusun JBden, tizi basi dogru geliyor mu. CC'ye gecersen biraz daha az belirgin bass alacaksin (alnico 5 alnico 2 farki iste) daha bir sungerimsi olacak ama miktar olarak cok fark etmez, lowermidlerin biraz artacak, daha yumusak (amerikalilarin kulladigi tabir ile "singing" olacak orta dalgan) ve uppermidlerde dikkate sayan bir dusme hissedeceksin. Tizler (uppermid ile tizi karistirmamak lazim) cok cok fark etmez ama hafif daha yuvarlaklasir CC ile.

Benim sahsi tercihim CC yonunde, JB bana gereginden fazla cartlak gelir hep.

Ama memnunsan ve ton kontrollerin ile olayi idare edebiliyorsan degistirme cok gerek yok acikcasi. Ama JB bana cartlak ya dersen kesinlikle bir CC ye bak. Aslinda elin yatikinsa icindeki alnico 5 miknatisini alnico 2 ile degistirsen (nerden bulacaksin tabi: www.ampge.com ordan ;) ) alnico 2 JB bayagi bayagi bir CCye benzer olacak, gerci birazcik daha boguk olabilir o durumda, haberin olsun.

B

Bu arada miknatis fraki ne kadar fark eder diyenler, bayagi bir once Duncan eski forumda yapmis oldugum kliplere bir bakin:

http://seymourduncan.com/forum/showthread.php?t=35

CCyi hem alnico 2 ile hem de alnico 3 manyetigi ile kaydettim. Farki siz dinleyin kendiniz karar verin. Alnico 5 ile (ki o zaman adi custom 5 olur manyetigin zira CC ile C5 arasindaki tek fark o ;) yoksa bobinler ayni, ve C5 JBye cok benzeyen biraz daha az cikisli bir manyetik sadece) bu duyacaginiz fark daha da artacak ve daha cartlak bass daha bangir bangir yuzune yuzune gelecek. Farki anlamak icin bu dinleme isi sanirim daha uygun. ;)

Bu arada CClerin icinde benim favorim alnico 3 miknatisidir. A5 ile a2 arasinda a2ye daha yakin olan ve zaman zaman grup icinde ortaya cikmayi saglayacak tizlere ve cartlakliga sahip olmasi bence onemli yonu.

B

DrB demiş ki:
Nasil peki memnunmusun JBden, tizi basi dogru geliyor mu. CC'ye gecersen biraz daha az belirgin bass alacaksin (alnico 5 alnico 2 farki iste) daha bir sungerimsi olacak ama miktar olarak cok fark etmez, lowermidlerin biraz artacak, daha yumusak (amerikalilarin kulladigi tabir ile "singing" olacak orta dalgan) ve uppermidlerde dikkate sayan bir dusme hissedeceksin. Tizler (uppermid ile tizi karistirmamak lazim) cok cok fark etmez ama hafif daha yuvarlaklasir CC ile.

Benim sahsi tercihim CC yonunde, JB bana gereginden fazla cartlak gelir hep.

Ama memnunsan ve ton kontrollerin ile olayi idare edebiliyorsan degistirme cok gerek yok acikcasi. Ama JB bana cartlak ya dersen kesinlikle bir CC ye bak. Aslinda elin yatikinsa icindeki alnico 5 miknatisini alnico 2 ile degistirsen (nerden bulacaksin tabi: www.ampge.com ordan ;) ) alnico 2 JB bayagi bayagi bir CCye benzer olacak, gerci birazcik daha boguk olabilir o durumda, haberin olsun.

B

Abi Manyetikleri değiştirmeyeceim zaten :) gogosatar nickli üye arkadaştan Epiphone Special alıp bu sorduğum manyetikleri takacağım...

S 470 e gelince evet manyetiklerden gayet memnunum,bu sebeplede yardımların içinde tekrardan çok teşekkür ederim ve saygıyla önünde eğiliyorum abi :taptim

Herhalde s 470 maun olduğu için JB çok sırıtmadı,Pearly Gates e gelince o zaten "cuk" diye oturdu onlarda sorun yok...

Kafamı karıştıran nokta,Special ın sabit köprü olması ve Alder/flame maple olması...

Bunada tutupta JB takarsam aşırı cırtlakmı kaçar?

Buı gitarda yakalamak istediğim ton,Gbison LP tarzı Tok ve güçlü tonlar,tabi belki LP lere biraz hakaret gibi olacak ama hayalim bu...

Pearly Gates Fix olarak sap ta kullanacağım manyetiklerden ondan sabit köprüler için olanınıda alıp takacağım bir sorun olmaz herhalde?

İşte abi,dediğim gibi o güçlü ve sarsıcı tok tonları CC dan alabilirmiyiz alder flame maple gövdeli ve sabit köprülü bu gitarda nasıl bir ton verir?

Malum bu maun a benzemiyor ipin ucunu kaçırdınmı,çok dengesiz sesler alnıabiliyor...

Geri