Gitar Manyetikleri hakkında herşey (Genel)

Sana bu saatte ne soylesem yalan, zira denemeden sesini duymadan bir sey diyemem.

Ama neden illa JB CC falan diye dusunuyorsun ki madem boyle. Neden Pearly Gates kopruye bakmiyorsun cunku cidden cok iyi bir manyetiktir. Sapindan ziyade o manyetigin koprusu cok bir sevilir aslinda haberin olsun.

Eger LP gibi yapildiysa cok korkma tizlerden tokluk eksikliginden bu arada, cunku LP sabit kopru (floydun metalikligi yok kisacasi) ve kalin govde oldugu icin tokluk zaten otomatik olarak var. Ton kontrollerini de kullanmiyorsan kullanmaya basladiginda bakacaksin ki gayet guzel seyler cikiyor olacak.

Ben sana bu saatte ancak bu kadar diyebilirim. Ben olsam PG kopruden baslardim, cunku elinde zaten JB var.

B

DrB demiş ki:
Eger LP gibi yapildiysa cok korkma tizlerden tokluk eksikliginden bu arada, cunku LP sabit kopru (floydun metalikligi yok kisacasi)

Konu açılmışken sormak istiyorum aslında belki yanlış başlık ama, bazıları floyd-rose'u yayların olduğu kısıma bir tahta parçası koyarak sabitleştiriyorlar, bu durumda o bahsettiğimiz metaliklik sound olarak kayboluyor mu? Belki biraz saçma bir soru oldu ama merak ettim :)

Mutlaka satılıyordur da, ama genelde insanlar kendileri yaptırıyorlar.

Floyd-rose'un sese etkisinin tellerin temas ettiği o metal "yığından" dolayı oluyor olması lazım. Ama o sabitleştirme olayı buna engel oluyor mu olmuyor mu onu bilmiyorum ve merak ediyorum :)

DaveMustaine_64 demiş ki:
DrB demiş ki:
Eger LP gibi yapildiysa cok korkma tizlerden tokluk eksikliginden bu arada, cunku LP sabit kopru (floydun metalikligi yok kisacasi)

Konu açılmışken sormak istiyorum aslında belki yanlış başlık ama, bazıları floyd-rose'u yayların olduğu kısıma bir tahta parçası koyarak sabitleştiriyorlar, bu durumda o bahsettiğimiz metaliklik sound olarak kayboluyor mu? Belki biraz saçma bir soru oldu ama merak ettim :)

İlginç...

Aga varmı öyle bir sistem yahu :D eğer varsa güzelmiş...

Ama ben şöyle tahmin ediyorum,ne kadarda sabitleştirilsede (o yöntemle) floyd sebebiyle tellerin boyutu kısalıyor ve zaten gergin duruyor pek ir şey fark etmez gibi geliyor bana ,ama sadece tahmin benimkisi...

Fena değil. Her zaman ibanez lerin manyetiklerinden çok daha iyi olduklarını düşünmüşümdür. Fakat çok karekteristik değiller. Her tarzdan biraz yapman için tasarlanmışlar ve bu konuda çok başarılılar ama özel olarak bir tarz için özelleşmiş değiller. Örneğin aynı manyetiği hem sert tarz, hem strat tarzı gitarlara takabiliyorlar. Ama yine de başarılı manyetikler.

01 demiş ki:
İlginç...

Ama ben şöyle tahmin ediyorum,ne kadarda sabitleştirilsede (o yöntemle) floyd sebebiyle tellerin boyutu kısalıyor ve zaten gergin duruyor pek ir şey fark etmez gibi geliyor bana ,ama sadece tahmin benimkisi...

c1_12_sb.JPG

İşte şunun gibi bir şey abi. Aöa ben biraz düşündüm de, dediğim gibi yine aynı miktar metal gitarın üzerinde, yani gitarın ağacının ektisi gibi bir etki galiba o, köprü sabit dursa da o metal kütleye temas ediyor teller.. Herhalde herhangi bir etkisi yoktur :)

DaveMustaine_64 demiş ki:
01 demiş ki:
İlginç...

c1_12_sb.JPG

İşte şunun gibi bir şey abi. Aöa ben biraz düşündüm de, dediğim gibi yine aynı miktar metal gitarın üzerinde, yani gitarın ağacının ektisi gibi bir etki galiba o, köprü sabit dursa da o metal kütleye temas ediyor teller.. Herhalde herhangi bir etkisi yoktur :)

Evet resimdende biraz sezdim olayı,olay gereksiz bir olay :LOL:

Daha once yaptim. Gidip kendinize Bauhaus'dan gurgen falan bir sey iyi bir tahtadan olcup bicin kestirin cok kolay onu yapmasi. Benim yapma sebebim vibrasyon ton su bu degildi, floydu sabitlemekti. Zira bol double bend kullanmaya alisik oldugumdan dolayi floyd bir tel bend'de iken akor kacirdigindan o gitari hic calmaz olmustum.

Vibrasyonda bayagi fark etti, gitar eskiden daha olu iken daha bir titremeye basladi. Ciddi ciddi dikkat cekecek kadar. O metalik tini gitmedi ama floydun demiri sizin de gordugunuz gibi hala orada acik ve secik olarak. Ama sanki biraz daha ses toklasti gibi diyebilirim. Yani lowermidler sanki artti. Bass ayni sanki ama biraz daha boyle cok bass olmayan ama oda sarsan lowermid tarafi guclendi gibi geldi bana. Ama kotu haber o metalik tizlige cagre bulmuyor bu hadise.

Bunu seven cok insan biliyorum duncan forumundan falan. Denenebilir haberiniz olsun.

B

DrB demiş ki:
Sen iki HBdan bahsediyorsun, orada tabi ki birbirlerini cekmeleri lazim, yani ters kutuptalar. Ama bir HB'in icinde sadece bir miknatis vardir, ve de dolayisi ile bir HB'in iki bobini birbirlerine ters kutup olamaz, zira sadece bir miknatis var. Bilgin olsun! ;)

B

soruyu soran 2 single ı 1 humbucker olarak kullanmak istediği için ortada 2 mıknatıs olacak ve onları kutupları birbirine zıt olacak çekilde seri bağlamak zorunda, steve morse musicman deki gibi, onu anlatmaya çalışmıştım. ya neyse çok da umrumda deil humbucker ın evrimi, kim daha iyi biliyo yarşında giremiycem, adam sormuş cevap verdim.

o arkadaşın yapmaya çalıştığı şeye gelince, musicman in şemasını bi incelesin, orda 4 manyetik var, bi switch açılınca les paul düzeni, kapanınca fender düzeni oluyo, yani single ları humbucker gibi kullanmak için bi switch eklemişler, onla işini görürsün herlade.

DrB demiş ki:
Daha once yaptim. Gidip kendinize Bauhaus'dan gurgen falan bir sey iyi bir tahtadan olcup bicin kestirin cok kolay onu yapmasi. Benim yapma sebebim vibrasyon ton su bu degildi, floydu sabitlemekti. Zira bol double bend kullanmaya alisik oldugumdan dolayi floyd bir tel bend'de iken akor kacirdigindan o gitari hic calmaz olmustum.

Vibrasyonda bayagi fark etti, gitar eskiden daha olu iken daha bir titremeye basladi. Ciddi ciddi dikkat cekecek kadar. O metalik tini gitmedi ama floydun demiri sizin de gordugunuz gibi hala orada acik ve secik olarak. Ama sanki biraz daha ses toklasti gibi diyebilirim. Yani lowermidler sanki artti. Bass ayni sanki ama biraz daha boyle cok bass olmayan ama oda sarsan lowermid tarafi guclendi gibi geldi bana. Ama kotu haber o metalik tizlige cagre bulmuyor bu hadise.

Bunu seven cok insan biliyorum duncan forumundan falan. Denenebilir haberiniz olsun.

B

Çok fazla sevindim bunu duyduğuma açıkçası, zaten hep peşinde koştuğum şey daha fazla low mid ve daha fazla vibrasyon... Bunun için sabit köprülü bir gitar almam lazım aslında ama, bir sebepten dolayı floyd-rose'lu bir alet alıp böyle yapacağım... O metalik tizliği de iyi kullanmaya çalışcam artık :D Teşekkür ediyorum bilgi için...

DrB demiş ki:
Sana bu saatte ne soylesem yalan, zira denemeden sesini duymadan bir sey diyemem.

Ama neden illa JB CC falan diye dusunuyorsun ki madem boyle. Neden Pearly Gates kopruye bakmiyorsun cunku cidden cok iyi bir manyetiktir. Sapindan ziyade o manyetigin koprusu cok bir sevilir aslinda haberin olsun.

Eger LP gibi yapildiysa cok korkma tizlerden tokluk eksikliginden bu arada, cunku LP sabit kopru (floydun metalikligi yok kisacasi) ve kalin govde oldugu icin tokluk zaten otomatik olarak var. Ton kontrollerini de kullanmiyorsan kullanmaya basladiginda bakacaksin ki gayet guzel seyler cikiyor olacak.

Ben sana bu saatte ancak bu kadar diyebilirim. Ben olsam PG kopruden baslardim, cunku elinde zaten JB var.

B

Abi gitarın resileri ve özellikleri burda http://www.turkrock.com/ftopic21110.html... Bi zahmet bakıverde bir şey söyleyiver...

Sen sanırım bilindik Maun les paul sanmışsın,bu sabit köprülü ve alder flame maple gövdeli bir gitar ...Bilindik LP tarzı bir gitar olsa klasik kombinasyonum belli...

Jb ilk kullandığımdan beri bende hastalık yaptı gerçekten,o sebeple fix menüm oldu :)

CC ıda mid lerin fazla olması ,belkide tok sesleri iyi verebileceğini düşündüğüm için onu sordum...

YArdımların için tekrardan teşekkür ederim...

peki o tahta, floyd-rose vibrato kolundan yukarı çektiğimizde de orda durabiliyor mu bari?

Düşününce, yukarı çekerseniz o tahta ordan düşer.

Ayrıca ordaki metali gövdeye sabitlemedikçe araya ne sıkıştırırsanız sıkıştırın hala ufak da olsa metal salınım yapabilir veya tellerin salınımını tahta içinde eritecek ufak çaplı titreşimler oluşturmaya devam eder. Bence kesin çözüm olamaz.

Jeff_Loomis demiş ki:
peki o tahta, floyd-rose vibrato kolundan yukarı çektiğimizde de orda durabiliyor mu bari?

Ayrıca ordaki metali gövdeye sabitlemedikçe araya ne sıkıştırırsanız sıkıştırın hala ufak da olsa metal salınım yapabilir veya tellerin salınımını tahta içinde eritecek ufak çaplı titreşimler oluşturmaya devam eder. Bence kesin çözüm olamaz.

Ya zaten yukarı çekmiceksen o tahtayı oraya koyuyorsun, ben mutlaka denicem bunu, o zaman detayıyla görürüz... Ben çok ümitliyim ama :)

Jeff_Loomis demiş ki:

Clapton'ın filan uyguladığı bir yöntemdir aslında. Tabii burada floyd veya benzer bir köprü söz konusu (EVH'ın gitarları gibi gibi köprünün tek yönlü çalışmadığını varsayarsak) dediğin doğru ama fotoğrafa dikkatli bakınca(mantıken de öyle olması lazım senin dediğin gibi) tremolo bloğu iki taraftan da desteklenmiş gibi. Ya da ben yanlış görüyorum. Sağda büyük bir tahta parçası solda tellerin altında da daha ufak iki parça daha var sanırım.

Tabi ki cift taraftan olmasi lazim. Aslinda daha onemlisi sapa daha yakin olan taraf zira oraya tutkal ile falan sabitlersen en azindan bendler sirasinda kopru oynamaz. Ama hala "dive" yapabilirsin.

Ben bunu yaptigimda cift tarafi sabitlemistim.

Stratlarda hadise daha basit bu arada, yay vidalarini iyice govdeye yapistirinca, bendlerde kopru oynamasi sorunu zaten ortadan kalkiyor. Sanirim Clapton'nin yaptigi sadece bu, en azindan boyle biliyorum.

B

işin sırrı bu değişimi geri dönüşü olur şekilde yapmak, onun için de tutkal yerine bloğu alttan da sıkıştırın tahta parçaları ile. diğer resimlerde de var dikkatli bakarsanız ama daha açık görünüyor bu resimde. ölçüye göre parça kestirecek yeriniz yoksa ince parçalardan koyun sıkışana kadar ama sakın çakmayın, zarar verirsiniz.

FloydRoseShims.JPG

DrB demiş ki:
Sanirim Clapton'nin yaptigi ...

Benim bildiğim de tahta parçası sıkıştırdığı. Neyse, sonuçta kullanmıyor ve bloke. :)

DrB demiş ki:
Stratlarda hadise daha basit bu arada, yay vidalarini iyice govdeye yapistirinca bendlerde kopru oynamasi sorunu zaten ortadan kalkiyor.
,

Benim yöntemim. :D Hatta arka yayları dörtlemek veya duruma göre beşlemek yeterli.(Ben dörtlüyorum, yetiyor...Canavar gibi :twisted: ) ...

Geri