Yerli ve Seri Üretim Elektro Gitar

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda Grugum tarafından 9 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

 1. Merhaba arkadaşlar, ben Bahçeşehir Üniversitesi - Endüstri Mühendisliği, 4. sınıf öğrencisiyim. Bitirme tezi konusu olarak "Türkiye'de Elektro gitar Üretiminin Fizibilite Analizi" konusunu seçtim. İlk adım olarak pazar analizini bitirmem gerektiği için ne kadar satış olduğunu yada ne kadar talep olduğunu öğrenmem gerekiyor. Bu konu hakkında internette bir bilgi bulamadığım için bir anket hazırladım.

  http://www.surveymonkey.com/s/F7BYNJK

  Bu anketi mümkün olduğu kadar çok kişiye ulaştırırsanız sevinirim. Ayrıca bu konu ile ilgili yorumlarınızı da bekliyorum :)
   
 2. Ben doldurdum anketi, güzel bir anket olmuş. Facebook üzerinden de paylaştım, umarım yardımımız dokunur :)
   
 3. Anketinize katıldım.
  Güzel bir çalışma kolay gelsin :)
   
 4. Görev tamamlanmıştır :)
   
 5. doldurdum kolay gelsin iyi çalışmalar
   
 6. anketi bitirdim, umarim isini görur basarilar...

  ayrica bitirme tezini aceleye getirme gec olsun guc olmasin...
   
 7. Bende doldurdum , Anket sonuçlarınıda paylaşırsın heralde. Bende merak ettim sonuçları
   
 8. Dün 25 tane cevap vardı. bugün 50 olmuş ve gitar çalmayan arkadaşlarımın atladığı soruları da doldurmuşsunuz. hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. okuldan yeni geldim, son soruda yazdığınız yorumları okuyorum şimdi :)
   
 9. Doldurdum, kolay gelsin. :)
   
 10. Anket bittiğinde sonuçları paylaşacağım. Şimdilik olumlu yorumlar biraz daha önde. Tabii ki yerli üretimin başarısız olacağını savunanlar da var. Yorumlardan birinde fiyatlandırma ile ilgili bir soru sormadığıma değinmiş bi arkadaşımız. "Aynı kalitede olan gitarın" dediğim gitarın fiyatını da belirlememi istemiş. O tarz bir fiyatlandırma yapamadım. Bunun nedenlerinden biri, sitenin anketi 10 soru ile sınırlandırması (bedava hesap kullandığım için :D ). Diğeri ise daha hangi kategoride üretileceğine karar veremediğim bir ürüne fiyat biçemeyişim. Yani 100-700 lira aralığında giriş seviyesi denilen gitarlar mı üreteyim, yoksa 1500+ olan gitarlar mı? Yoksa ikisinin ortası bir gitar mı? Aslında baya bi konuya değinmiş o arkadaşımız. Her cümlesine bir cevap yazmaya çalışayım :D

  Kalite kavramını fiyattan bağımsız olarak düşünüyorum ben. Çünkü kalite, bir ürüne biçtiğin fiyatı tam olarak karşılamasıdır bence. Yani 250 liraya aldığın bir gitar, 750 liralık bir gitarla yarışacak düzeydeyse o gitar kalitelidir.

  Fiyatlandırma konusunu ilk paragrafta yazdım zaten :)

  Seri üretimde ham madde sıkıntısı konusunda haklı olabilirsin. Bu konuyu Ekrem Özkarpat'a sorduğumda, bana gövde ağacı olarak çok sıkıntımız olmadığını söylemişti. Özellikle maun, dişbudak, ıhlamur ve dut ağacını söylemiş. Klavye ağacının sıkıntılı olacağını söylemiş ama. Asıl sorunun nitelikli işgücü olduğuna değinmiş. Özellikle zımpara ve cila işlerinde.

  Son olarak da marka değerinin az olacağına dikkat çekmiş. Bu konu benim için zaten belirsiz bir şey. Ben pazarlama bölümü okumadığım için, bunun ile ilgili bir varsayımda bile bulunamıyorum :)
   
  vigiliante bunu beğendi.
 11. ben aceleye getirmiyorum, hocalar getiriyor :D
   
 12. görev tamamdır.
   
 13. tamamdır :)
   
 14. teşekkür ederim herkese. ayrıca site yetkililerinden de bu konuya biraz ilgi bekliyorum :)
   
 15. Bir tane de benden :)
   
 16. anketi doldurdum hediye gitarımı bekliyorum. teşekkürler. hiç yoksa pena tel falan da olur.
   
  Grugum, Gizz ve vigiliante bunu beğendi.
 17. Bir tane de benden gelsin sonuçları burada bizimle paylaşırsan sevinirim.
   
 18. doldurdum kolay gelsin.
   
 19. Ben de doldurdum...
   
 20. Şu ana kadar gitarın modelini yazma sorusu (68 cevap) dışında diğer sorularda 80 civarı cevap almış bulunmaktayım.
   
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş