Blackstar Amplifications

Bildiğin kablo yoktu yahu.Evdeki bütün odalara da baktım böyle bir şey olabilir mi? hadi amfiyi filan geçtim ütü filan yaptın ıslak kıyafet kazara değdi kabloya filan senin ayak da yere basıyor tertemiz 112 lik vaka olursun.Türkiye'de insan hayatı toplasan 100-200 m etmeyecek toprak hattından daha kıymetsiz.

İstanbuldaki eski binalarda genel olarak toprak hattı yoktur.Özellikle istanbulda, hiç unutmam benim amfide dip ses vardı prizde mi acaba sorun var diye evin prizinin içini açmıştık babamla, toprak hatlı priz aldık değiştirecektik bir de ne görelim topraklama yapacak 3. kablo yok hatta sadece 2 kablo var.Malzemeden çalıp ev yaparsan böyle oluyor işte.Ağaoğlunun dediği gibi sadece deniz kumu ile yapmamışlar evi topraklama da Allah'a emanet.Size tavsiyem altı plastik olan bir terlik giyin ve gitar çalarken oturduğunuz sandalye filan metal aksamlı olmasın.Devreyi tamamlarsanız "good game" olma ihtimaliniz yüksektir :)

Her evde topraklama vardır fakat evdeki her prizde topraklama olmayabilir. Topraksız bir prizin altından toprak hattı çıkmamasıda çok normal.

Türk standartları bu olsa gerek: "hiç bir şeye güvenmeyeceksin, bazen gördüğüne bile..." Aynen sizin de dediğiniz gibi, duvardaki priz görüntüde topraklıdır, içini açarsın toprağı ya bağlamamıştır ya da kalorifer borularına falan vermiştir... (n) Amfiyi banyoya mı taşısam oralar genelde topraklı oluyor, hem doğal room reverb olur :D

Kalorifer borusuna verilmiş toprak hattı nerde gördün allahını seversen söyle böyle birşey imkansız.

Kalorifer borusuna verilmiş toprak hattı nerde gördün allahını seversen söyle böyle birşey imkansız.

Bunu ben kendim görmedim (neyse ki), ben de başımdan bu olay geçince topraklama hakkında araştırma yaparken öğrendim, elektrik tesisatı işinde çok az bilgi sahibiyim, nedir yani, duvardaki prizin arkasında 3 kablo olması gerekli yerlere bağlıysa o priz topraklıdır, tabi o üçüncü topraklama kablosunun nereye bağlı olduğunu (olabileceğini) hiç düşünmemiştim, veya o kablonun diğer ucunun boşta olup olmadığı gibi şeyler aklıma gelmezdi :confused: "Sıfırlama" denen naneyi yeni öğrendim mesela... İnsanın aklına gelmeyecek işler yapılıyor(muş) malesef...

http://forum.donanimhaber.com/m_2870126/tm.htm

Aynı sorunu yaşıyorum. Evimizde toprak hattı yok. Babam nötr hattına topraklamıştı olası bir kaçağı önlemek için. Ama tabi bu kötünün iyisi. Neyse ki senelerdir çarpılmadık en azından :)

Son gelişmeler; sanırım problem amfide değil evin elektrik tesisatında... Amfiyi evde çeşitli prizlere takarak denedim, salondaki prize takınca kalem yanmıyor, her zaman kullandığım odaya getirip prize takınca kalem yanıyor, ayrıca bu vesile ile evde çok acayip şeyler döndüğünü anladım, oturma odasında 3'lü priz var, receiver ve televizyon takılı... Receiver'in dışındaki vidaya dokununca o da yanmaya başladı :eek: Sonra kalemi receiver üzerinde tutarken aynı anda üçlü prizden tv'yi sökünce kalem sönüyor?! Tv'yi 3'lüye takınca kalem tekrar yanmaya başlıyor... Ayrıca bilgisayarımda kullandığım ses kartı dahili (pci express) ve üzerinde standart gitar jakı giriş / çıkışları var, oraya jak girince jakın diğer ucu da yanıyor şu an acaip kafam karışmış vaziyette, iyice paranoyaya sardım evde elimde kontrol kalemi ile geziyorum artık :D Dokunacağım her yeri kontrol ediyorum, sanırım sağlam bi' elektrikçi çağırsam iyi olacak :rolleyes:

Umarım elektrikçiyi çağırmışsınızdır. Özellikle evde pahalı elektrikli/elektronik ekipman vs. kullanıyorsanız, muhakkak önce yapacağınız iş elektrik prizlerinin kontrol edilmesi, bütün topraklamaların yapılması, toprak yaptıramıyorsanız da en azından sıfırlama denilen şeyin yapılması olmalı.

Dikkatsizlik veya üşengeçlikten bunu atladığınızda bir de bakıyorsunuz bilgisayarınızın ana kartı yanmış, harici ses kartınız yanmış, pedalınız bozulmuş, amfiniz göçmüş. Siz 50-100 TL'den kaçınırken bir anda 300-500-1000 TL'niz havaya uçmuş halde buluyorsunuz kendinizi. (Başıma geldi.)

Toprak kablosu boşta olunca toprağa gidecek elektrik akımı aletlerinize geri dönüyor, dediğiniz gibi kontrol kalemi ile dokununca aletin gövdesinde elektrik fark ediyorsunuz. Sonra olası bir kısa devre durumunda alet mort. Kısa devre olmasa bile Türkiye'de şebeke sinyali de dengesiz, olası dalgalanmalarda aletleriniz risk altında, ya da bir elektrik kesildi, gitti-geldi vs. alet haddinden fazla voltaja maruz kaldı, gene mort. Özetle Türkiye'de binaların elektrik sistemlerine güvenmeyin, siz her türlü önlemi almış olun.

Nedir bunlar? Öncelikle dediğim gibi elektrikçiyi çağırın, tüm prizlerinizi kontrol ettin, topraklamalarını yaptırın, en kötü sıfırlamalarını yaptırın. Sonra topraklı ve akım korumalı prizler edinin ve tabi muhakkak elektrikli aletlerinizi bir UPS'e bağlayın. Bunlara harcayacağınız paraya da hiç boşa gidiyor gözüyle bakmayın, bir kere harcayacaksınız, bir daha uğraşmanıza gerek kalmayacak, bozulan aletlerinizin arkasından üzülmeye de gerek kalmayacak.

Toprak hattı olmayabilir, özellikle eski apartman dairelerinde. Normal topraklama için genelde pencereden aşağıya toprak hattı çekme yöntemini uygularlar elektrikçiler. Ben yaptırmadım, zira kendi evim değil, ev sahibime söylesem de hayatta yanaşmaz masrafına, (200 TL falan tutuyordu diye hatırlıyorum), ama kendi evim olsaydı muhakkak ilk yaptıracağım şey bu olurdu.

Sıfırlama ise basit bir çözüm, elektrik prizinde bir faz bir de nötr kablosu vardır standart olarak, nötr'de enerji bulunmaz. Bir iletken parça (kablo vs.) ile nötr'den topraklama hattına bağlantı yapılıyor, böylece elektrikli olan aletlerde herhangi bir kaçak olduğunda kısa devre meydana gelerek sigortanın atması sağlanıyor. Tabi bu idare edici bir yöntem. Ola ki bağlantıda hata yaptınız ya da bir terslik olmuş nötr kablosunda da enerji falan varsa gitti yine aletler. O yüzden bu tür işlemleri kendiniz yapmayın, mutlaka bir elektrikçi çağırıp ona yaptırın.

ht1 kombo alıp sansamp gt-2 bağlayıp, ht1in kabin çıkışından diboxa girip, diboxu mixere bağlayıp, mixerin effects loopunu kullanıp(delay reverb etc.)ardından mixeri 100 wattlık kabine bağlamak istiyorum mantıklı olur mu?

ht5 head + kabinmi yoksa combo mu tercih etmeliyim. Ne gibi bir fark yaratabilir. Modern metal tonları almak için kullanacağım.

Bende HT5C kombo var ve kafa + kabin almani tavsiye ederim.

Eger evde calacaksan 1x10 ve 1x12 arasinda pek bir fark goremezsin, ama eger konserde falan calma planlarin varsa 1x12 kabin'i tercih et. Speaker'i da V30 ve benzeri bir speaker ile degistir. Icinde gelen speakerlar kotunun iyisi ayarinda.

Eger kombo alirsan ve speaker degistirecek olursan lambalarin speaker'a temas etme ihtimali var. Mesela benim speaker'i Celestion G10 ile degistirmeyi dusundum bir ara ama G10'un miknatisi cok daha buyuk oldugu icin lambalara dokunuyormus. Boyle sorunlar yasayabilirsin.

Topraklama denen olay bizde var mı bilmiyorum.Yoksa kaça yaparlar 1 prizi örneğin?

Mahallenizdeki elektrikçiye sormanız daha mantıklı, standart bir fiyat olduğunu sanmıyorum.

ht1 kombo alıp sansamp gt-2 bağlayıp, ht1in kabin çıkışından diboxa girip, diboxu mixere bağlayıp, mixerin effects loopunu kullanıp(delay reverb etc.)ardından mixeri 100 wattlık kabine bağlamak istiyorum mantıklı olur mu?

Kafalar iyice karışmış gördüm şu mesajı okuyunca. Hem HT1, hem GT2, hem dibox, hem mixer ne gereği var bütün bunlara. Tüm bunlar alette Fx loop olmadığı için mi?

Gt2 den plexi tonu falan almayi planliyorum, ht1le lamba sesini daha fazla almayi, diboxu mixere baglamak icin. Mixeri hem fxloop hemde preampi sayesinde gucunu arttirarak ve daha yuksek bi ses almak icin

Bende HT5C kombo var ve kafa + kabin almani tavsiye ederim.

Eger evde calacaksan 1x10 ve 1x12 arasinda pek bir fark goremezsin, ama eger konserde falan calma planlarin varsa 1x12 kabin'i tercih et. Speaker'i da V30 ve benzeri bir speaker ile degistir. Icinde gelen speakerlar kotunun iyisi ayarinda.

Eger kombo alirsan ve speaker degistirecek olursan lambalarin speaker'a temas etme ihtimali var. Mesela benim speaker'i Celestion G10 ile degistirmeyi dusundum bir ara ama G10'un miknatisi cok daha buyuk oldugu icin lambalara dokunuyormus. Boyle sorunlar yasayabilirsin.

cevap için teşekkürler. o zaman kafa + kabin bakayım yine blackstar ın hali hazırda celestion speaker lı kabini var ona yöneliyim :)

cevap için teşekkürler. o zaman kafa + kabin bakayım yine blackstar ın hali hazırda celestion speaker lı kabini var ona yöneliyim :)

Degistirmeni soyledigim speaker o icinde gelen Celestion zaten (yanilmiyorsam Rocket 50 ve/veya 70/80 kullandilar). O speaker dusuk kalite bir speaker, onu degistir oncelikle.

Yeni uretimlerde kendi tasarimi olan (Blackbird adinda sanirim) speaker'lari kullaniyor Blackstar, ama onlar da onceden gelen Rocket ve 70/80 ayari uretimler.

Degistirmeni soyledigim speaker o icinde gelen Celestion zaten (yanilmiyorsam Rocket 50 ve/veya 70/80 kullandilar). O speaker dusuk kalite bir speaker, onu degistir oncelikle.

Yeni uretimlerde kendi tasarimi olan (Blackbird adinda sanirim) speaker'lari kullaniyor Blackstar, ama onlar da onceden gelen Rocket ve 70/80 ayari uretimler.

Anladım hocam. Direk başka bi kabin baksam nasıl olur acaba. birde o g10 dedigin speaker piyasada bulunabilirmi ve fiyatı ne olur tahminen. Ayrıca bu cevap içinde teşekkürler.

Anladım hocam. Direk başka bi kabin baksam nasıl olur acaba. birde o g10 dedigin speaker piyasada bulunabilirmi ve fiyatı ne olur tahminen. Ayrıca bu cevap içinde teşekkürler.

Daha kaliteli kabinler bulabilirsin tabii ki. Blackstar amfi aliyorsun diye kabini de ayni marka bakmana gerek yok. Yerli ureticiler de vardi kabin yapan, onlari da arastirabilirsin. Eger bulabilirsen JetCity'nin 1x12 kabinleri var, onlarin icinde gelen speakerlar biraz daha kaliteli, ama onlari da ilerde degistirmeyi dusunebilirsin.

Bir de sunu soyliyeyim, "Blackstar'larda gelen speaker cok kaliteli degil" dedim diye hemen aldigin gun yeni speaker almana gerek yok. Ben HT5C'yi alali 3 seneyi gecti herhalde, sadece lambalari degistirdim, speaker aynen duruyor. Sadece evde takildigim icin bana yetiyor icindeki 10 inch'lik speaker.

Dedigim G10 unlu V30'un 10 inch'lik modeli, linki su:
http://www.musiciansfriend.com/accessories/celestion-g10-vintage-guitar-speaker/660276000000612

Eger konsere falan cikacaksan HT5 yetmeyebilir mikrofonlamadan, aklinda olsun.

Geri