Gökkuşağı bir madde midir yoksa göz yanılması mıdır?

iyi araştırmışsın ama eksik Kendisi fizikçidir aslında ve biyofiziğe sonradan geçmiştir. Tükiyeyi yurt dışında temsil eden ender insanlardan birisidir.
madem o kadar biliyorsun özel görecelilik ile yada genel görecelilik teorileri içinde ışığın maddesel dalgasal yapısı hakkında ne gibi veriler olduğunu söylermisin ;) yada bu kuramlarda ışığın fiziki yapısyla ilgili nelerden bahsetmiş söle bakim. Ve bu kuramlar einsteinla kalmamış üzerine eklenmiş ve geliştirilmiştir yoksa yanlışmıyım

yoo hiçte imkansız değil bence bir saatini versen yazarsın ;) yada kopyala yapıştır yap netten asıl sen benim sorularıma cevap vermeyiyosun
sorularıma cevap vermek te imkansız değil araştırır bulursun şimdi es geçtiğin soruma gelelim genelş görecelilik ile ışığın fiziksel yapısı hakkında ne alaka varmış söyle bekliyorum

kardeş sen forumu takip ediyormusun bence bir bak kim önce ne sormuş?
Böyle yaparak cevap vermemek işine geliyosa böyle yap ben ne deyim sen sormuşsun prof. dr sadi turgutu araştırdınmı yoo araştırmadım. Aldın cevabını ne oldu şimdi. sen sorulara cevap verecekmisin.

yaf her yerde bi tartışma ortamı oluşturmasanız olmuyo dimi!!!
nese..benim bilgime göre gökkuşağı yağmur sonrası beyaz ışığın bileşenleri olan renklere ayrılmasıdır.ve göz bunu renk katmanları olrk görür..
olay budur:))

Teorik Bilgi:

Bir ışık prizması üzerine beyaz ışık gönderilirse kırılarak değişik renklere ayrılır. Beyaz ışığın renklere ayrılmasının sebebi ayrı renklerdeki ışınların kırılma açılarının farklı olmasındandır. En fazla kırılan mor ışık, en az kırılan kırmızı ışıktır. Bu yedi renk sırasıyla mor, lacivert, mavi, yeşil, sarı, turuncu, kırmızıdır. yedi renkten oluşan bu renk demetine beyaz ışığın tayfı denir. Gökkuşağının oluşumu bu esasa dayanır.

kaynak:

http://egitek.meb.gov.tr/dersdesmer/DersDestek/5fen/5_2unite_b/5_2unite104.htm

darkwingduck demiş ki:
işık bilinen en hızlı hareket eden madde olduğu için enerji özelliği gösterir..işığın hızı insan biliminin ve bütün algılama sınırlarının içinde madde olarak var olabilmek için en üst sınırdır.. bu hıza ulaşmak mümkün olsa belki gök kuşağına dokunabilirdik

ışık enerji özelliği gösteren bir maddedir. yani "foton" bir maddedir. bilinen bu teoriden yola çıkarak gökkuşağınında madde olduğunu söyleyebiliriz bence. ayrıca saniyede 299.770km hıza ulaştığımızda ışığa yani gökkuşağına dokunabiliyorsak bu kesinlikle bir madde olur. bu belki e=mc2 gibi ispatlanamaz bir teoridir günümüz teknolojisiyle ancak akside ispatlanamadığından doğruluğu kabul edilir.

bilgi : "Işık nedir?" sorusunun cevabı etrafındaki kavga artık sona ermiş durumdadır. Işık hem dalga hem parçacıktır yani kimilerinin deyimi
ile ‘wavicle’ dır. Yani kimi zaman particle (parçacık) kimi zaman wave (dalga). [alıntıdır]

birde yaklaşık 2 sene önce ışık hızından daha hızlı bir madde olduğunu duymuştum. bu konuyla ilgili bir bilgisi olan varmıdır ?

Takyon'dan bahsediyosun galiba. Sicim teorisini araştırırsan orada bulabilirsin. Ben de tam olarak bilmiyorum. Daha 3 boyuta kafam basmıyorken, 11 boyutlu sistemler beni bozar :)

anarchist_hippy demiş ki:
"Felsefi yönden" bence de haklısın... Çünkü ışığın maddesel varlığının bize getiri olmaz aksine, kısıtlar...

doalyısıyla ilk mesajımda da yazmıştım.. Madde değildir :D
"Işığın maddesel varlığı" 8O Arkadaşım evrende herşey madde temeline dayanır. Hem blimsel hemde felsefi olarak. (Tabii materyalist felsefeler) Işıktan enerjiye oradanda onun bir madde olmadığınamı çıkmışsın tam olarak anlamamakla beraber. Enerjinin maddenin başka bir biçimi olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca ve dolayısıyla ışıkta bir maddedir. Bir de ne gibi bir getiriden bahsettiğinide oldukça merak etmekteyim :)

Konuya Aziz_Korsan alıntıyla yaklaşmış. İncelemeni tavsiye ederim.

Madcow_Prion demiş ki:
ka demiş ki:
oha artık!

kardeşim gökkuşağınında ne vardır? ışık + su

ışık ve su maddenin birer halidir..o zaman!

gökkuşağı bir maddedir....

saçmalamaya devam edin .... fizik okuyun biraz...

Gökkuşağı bir ışık ışını demetinin su damlaları aracılığı ile kırılarak renk tayflarına ayrılması olayıdır.

Çöldeki seraplardan daha gerçek değildir.

Ka arkadaşım senin bu yürüttüğün basit mantıkla televizyonda "Dikkat Şahan Çıkabilir" programında Şahan da neler neler kanıtlamıştı :) İzlemeni tavsiye ederim...

Ha ama şu açıdan bakarsak ışık ışınlarınında yani fotonlarında bir kütlesi olduğu biliniyor yanlış bilmiyorsam. Ama bunun suyla alakası yok...

Yani SU+Işık = Gökkuşağı şeklinde bir kimyasal reaksiyon ben hayatımda duymadım. Duyarsamda çok şaşırırım.

bayadır girmiyordum turkrock a.bu yüzden geç bir cevap bu...
birçok arkadaş bilir ki genel anlamda ilk olarak basit yazılar yazarım..ışık+su=gökkuşağı...evet olay tamda bu kadar basit.(insanları anlatırken ne dersin ki: doğdular,yaşadılar,öldüler..)...
ben, başlıkta sorulan soruya çokça yerinde bir cevap verdim ve başlangıcım da çok güzel: OHA!...
gökkuşağı, yine basit olarak yazıyorum, ışık ışınlarının su taneleri içindeki karmaşık bir kırılma aşamalarından sonra, tayf halinde çıkmasıyla oluşur...
bunda garip bir nokta göremedim.ve olay gayet maddeseldir.ışık maddenin bir durumudur.dediğim gibi ışığın madde olduğu 1919 da kanıtlanmıştı...eğer buysa sorun; daha çok araştırma yapmalı yazan insanlar =)

-PRaXiS_ demiş ki:
"Işığın maddesel varlığı" 8O Arkadaşım evrende herşey madde temeline dayanır. Hem blimsel hemde felsefi olarak. (Tabii materyalist felsefeler) Işıktan enerjiye oradanda onun bir madde olmadığınamı çıkmışsın tam olarak anlamamakla beraber. Enerjinin maddenin başka bir biçimi olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca ve dolayısıyla ışıkta bir maddedir. Bir de ne gibi bir getiriden bahsettiğinide oldukça merak etmekteyim :)

Konuya Aziz_Korsan alıntıyla yaklaşmış. İncelemeni tavsiye ederim.

Ben biraz daha dar anlamda bakmıştım orada maddeye. Yani maddenin hallerine bakıldığında maddelerin özelikleri vardır. Bu özellikleri de genellikle somut gerçekliklerle sınırlandırılır. Oysa ışığın tüm o maddelerden farklı bir yapısı var. Bunu kastetmiştim sadece... ;)

Enerjinin maddenin bir biçimi olduğunun kanıtlandığını yazmışsın. Bunu kabul ederim bende. Ama kanıtlandığını bilmiyordum. Öğrendim. Ellerinize sağlık.

Kısacası ben maddenin en basit anlamdaki halleriyle yazmıştım.. Deriiiin bir bilimsel makale yazmamıştım yani burada ;)

Teşekkürler değerli bilgileriniz için...

gökkuşağı bi gözyanılması değildir..ve ışık bi maddedir..kırmızı gözlükle kırmızı yazıları okuyamazssınız..mor ampulün içinde mor ışık yanmaz..içerden dışarıya çıkarken kırılır, süzülür..yağmurdan sonrada güneş ışığı kırılıyor ve kendini oluşturan renklere ayrılıyor..bu renklerin herbirisinin kırılma indisi farklı olduğundan..büyüklük sırasına göre sıralanırlar.. mesala gökkuşağının renk sırası hiç bi zaman değişmez..

Geri