Ibanez Başlığı

Evet orası da öyle aslında :D
Japon yapımı olması ve herkesin beyenisini kazanması rg1570'i daha cazip bi hale getirdi bana , gerçi rg370 de fena bi gitar değil ama işte.. :D

Arkadaşlar ilk gitarım olan yamaha erg121c artık bana yetersiz geliyor bana ibanez rglerle sadee rock metal çalabilirsin fakat çok rock parçalarına da sesi ağır gelebilir dediler ben de kararımı Joe Satriani nin gitarlarından yana kullanmaya karar verdim sizce JS100 nasıl? ve biri koyabilirse yani kendi çektiği fotolardan js100 ün fotosunu gorebilirmiyim

JS100 fiyatına göre performansı düşük bir gitardır, buradaki çoğu kişi de bunu onaylar sanıyorum... S470, S520 veya RG 1570 gibi modellere yönelmeni tavsiye ederim. JS100' ün yüksek fiyatta olması sadece Joe Satriani Signature olmasıdır...

He bu arada, kusura bakma da o diyenler halt etmişler :) Ibanez ile her tarz çalarsın, en versatil gitarlar olarak bilinirler, özellikle de S serisi (JS önermiyorum şahsen, JS alacaksan JS1000 almanı öneririm o kadar nakitin yada imkanın olacaksa)

aynen katılıyorum js100 fiyat performans açısından iyi bir gitar değil , ama js1000 ve js1200 serilerine gücün yetiyorsa düşünmeden alabilirsin.js serisinin benim açımdan güzel yanı klavyesi rg serilerine ve jemlere göre daha ele oturuyor ve çalması benim için daha rahat.bu yüzden ibanezin incecik :D klavyesine hasta olanlar js serisini sevmez ama bana göre çalımı çok daha rahat yada ben fenderden inip ibanez rg serisine binen biri olarak ibanezin klavyesi beni rahatsız etti.js serisini elime aldığımda bunu yaşamadım.eğer floyd rose takıntın yoksa pgm serisine bakabilirsin.versatil olayına gelince ibanez kadar versatil gitar modeli azdır (bknz carvin-musicman) her şeyi rahat rahat çalarsın.özellikle paf pro manyetikler evolara göre daha elastik tonlara sahip.tabiki emg 81-85 sette alacağın gümbür gümbür :D tonu alamazsın ama versatil olayındada eline su dökülemez.

Arkadaşlar geçen gün bir SA220FM aldım. RG350-370 düşünüyordum. ama mağazada bu sa220 nin klavyesi rglerden çok daha iyi olunca bunu aldım. (birde rglerle gelen o edge 3 köprü dandik dediler) problem gitar maun gövde ve rg lerinkine yakın tiz sesler arıyorum. manyetik modifiyesiyle gene tiz sesler alabilirim sanırım. tiz ses veren seymour duncan veya dimarzio modellerinden ne öneririsiniz ? teşekkürler

www.dimarzio.com

Bunu öneririm :) Humbucker bölümünde manyetiklerin tiz-bas-mid. frekanslarını da gösteriyor hepsi için ayrı ayrı. Oradan faydalanabilirsin, buradan gelen yorumlar haliyle objektif olmaz oradakiler kadar. Bir de kısa sürede cevabını bulmuş olursun tabi ;)

halilpazarlama demiş ki:
aynen katılıyorum js100 fiyat performans açısından iyi bir gitar değil , ama js1000 ve js1200 serilerine gücün yetiyorsa düşünmeden alabilirsin.js serisinin benim açımdan güzel yanı klavyesi rg serilerine ve jemlere göre daha ele oturuyor ve çalması benim için daha rahat.bu yüzden ibanezin incecik :D klavyesine hasta olanlar js serisini sevmez ama bana göre çalımı çok daha rahat yada ben fenderden inip ibanez rg serisine binen biri olarak ibanezin klavyesi beni rahatsız etti.js serisini elime aldığımda bunu yaşamadım.eğer floyd rose takıntın yoksa pgm serisine bakabilirsin.versatil olayına gelince ibanez kadar versatil gitar modeli azdır (bknz carvin-musicman) her şeyi rahat rahat çalarsın.özellikle paf pro manyetikler evolara göre daha elastik tonlara sahip.tabiki emg 81-85 sette alacağın gümbür gümbür :D tonu alamazsın ama versatil olayındada eline su dökülemez.

Senle ikiz çıkacağız yakında, eminim bundan :D

weatherlight demiş ki:
Arkadaşlar geçen gün bir SA220FM aldım. RG350-370 düşünüyordum. ama mağazada bu sa220 nin klavyesi rglerden çok daha iyi olunca bunu aldım. (birde rglerle gelen o edge 3 köprü dandik dediler) problem gitar maun gövde ve rg lerinkine yakın tiz sesler arıyorum. manyetik modifiyesiyle gene tiz sesler alabilirim sanırım. tiz ses veren seymour duncan veya dimarzio modellerinden ne öneririsiniz ? teşekkürler

Seymour%20Duncan%20Hot%20Rail%20SHR-1b.jpg

seymour duncan hotrail :D

BLaCK_MaGiC86 demiş ki:
halilpazarlama demiş ki:

Senle ikiz çıkacağız yakında, eminim bundan :D

harbiden abi :D bu kadar çok denk geliyoruz :D eminim aynı otobüse falanda biniyoruzda haberimiz olmuyo :D

dimarzioda d activator diye bir seri buldum. adamların iddiası aktif emg lere en yakın manyetikelr. aktif manyetiklerin dezavantajları yok falan filan. tizleride hoşuma gitti hem neck hemde bridge dimarzionun en tiz manyetiklerinden. kullanan, çalan bir arkadaş varmı ibanezinde ? benim sa220 ye taksam canawar olurmu :p ?

Muhammed Suiçmez in kullandığı Xiphos'lardakullanılan manyetikler bunlar.Bol bol Necrophagist dinlemenizi tavsiye ederim ton örnekleri için :) Ama canlı olarak tabi ki albümde İbanez kullanmıyordu.

moderatör kardeşimin uyarısı üzerine yazımı buraya koyuyorum.. yararlı olması dileğiyle:))

Selam ibanez yoldaşlar
Söyleyeceklerim 2 konu altında..
1-kullanılmış olarak aldığım İbanez rg2550 exgk hakkında değerlendirme..fikir edinmek isteyen arkadaşlara
2-ek olarak kafama takılan soruları sizlerle paylaşıp deneyimli arkadaşlardan yardım beklemek..
……….her 2 konu içinde iyisiyle kötüsüyle yorumlarınızı rica ediorum!!
-İbanez RG2550 EX GK akort burgularaından Floyd rose a kadar iyi ve kötü yönler..yani bir başka deyişle tepeden tırnağa sizleri aydınlatacağım
-Akort burguları gotoh (yanlış yazıyor olaBİLİRİM) olup,kontrollü ve çok sağlam bir malzeme ve işçiliği sahip,benden tam not aldı.
-Neresi bilmiyorum ama mekanik gövde titanyum kaplama 
-Sap ayarı gitarı elinize aldığınızda fark edeceğiniz 3 vida ile sabitlenmiş kapağı açtığınızda dikey bir 8 gen gibi duran vida adını bilmediğim bir başlık var..dikkat edilmesi gereken nokta vidalı değil farklı bir sisteme sahip olduğu,eskiden vidalı olup sapı yıpratan bir yapı vardı şimdi daha güvenli..ve sağlam..L şeklinde alyana benzeyen ama alyan olmayan bir aletle yapılıyor,benim gitarla gelmedi,kulanma kılavuzunda mevcut şekil ve işlevsel yapılış fotosu,nette kılavuzu bulmanız mümkün..
-Telleeri sabitleyen levha ve kilit siistemide gayet kaliteli bir işçilik ve malzemeye sahip..sonuç,tam yere jemlerdeki gibi 2 alyan koymuşlar..ii düşünmüşler..
-Sap sert bir ağaç olan akçağaçtan,klavye gül ağacı dır.. sıcaklık olarak sert yumuşak çizelgesinde maun gibi tam ortada olmayıp ortaya yakındır..ama daha az sıcak yada yumuşaktur mauna göre
Gitarın tonu nasıl diye soracak olursanız sap ve klavye birleşimi olarak sıcak tonlarda ahenk ve canlılık katan manyetikler için çok uygun..ve ideal.. klavye kirliliğinden dolayı benden tam not alamadı.. ton derseniz amacına hizmet ediyor..içiniz rahat olsun maun yada kızılağaçtan fark derseniz.. işçilik olayıyla her şey değişir.. fakat deneyimlerime inanırsanız.. orta ton yelpazesi için ideal ağaç birleşimidir.rg2550 ve ibanez genel yapısı...
Düşünülmesi gereken diğer konu ağacın nasıl işlendiği,aceleye getirip otomasyonlamı yaptılar yoksa el emeği varmı
Bu noktada 3ülkeyi sidik yarışına sokarsak
1-USA Amerika .. hemen üretim yok diye atlamayın.. Custom lar yapılıyor bu ülkede ve el emeği en fazla burada,tabii parasıda ona göre..diğer bazı ülkelerde yapılıyormu bilmiyoum dostlar
2-Tabii ki Japan (İngilizcede yazmışımki ben bu işi biliyorum zannımca,hehe)
3-Kore ( valla bi çok arkadaş üretim ve işçilik şöyle böyle demiş…benim yorumum ise fabrika teknolojisi ve malzeme kalitesi aynı elbette işçi çalışma şartlarıi kalifiye yeteneği farklıdır..nasıldır diye sormayın..adımımı atmadım kore’ye hehe
4-Endonozya , Çin çun neyse…
-kızılağaç ve maun daha çok yüksek çıkışlı ve ayrıca geniş hacimli manyetikli gitarlarda iyi tepkiler iyi.
-Klavye gerçekten rahat..wizard II iiyi  tellerin yüksekliği fark yaratıyor arkdaşlar, bu konuda yorumlarınızı bekliyorum..bana göre ise hızlı ve yüksek adrenalinli sololar için uygun görülen alçak teller , hem ritm hem hem solo çalacaklar için uygun değil nedeniyse.. çok alçaltıldığında ses birazda boğuklaşıp cansızlaşıyor rtim açısından..sololarında çıkan sesteki hacmi kısmen azaltıyor..o yüzden klavyeye değecek gibi çok alçak değil..tellere vurup deneyin.. akor tat verdiğini hissedene kadar 1/10 mm hassasiyetle klavyeyi kaldırın..hafif yüksek olsun..emin olun tonlar daha canlı ve sıcak olacaktır..fakat hız tutkunu arkadaşlara bir çok kişinin bildiği pratik çözümse.. kalın mi la ve re tellerini dediğim gibi hafif yüksek tutun.. sol si ve i.mi tellerini kafanıza göre tıslama vermeyecek kadar alçaltın..her tel ve perdede test edin.. tıslama olmasın..tabii bu gürültü sap ayarındada olabilir..ayarlardan az anlayan arkadaşlara tavsiyem gitarınızın ayarları uzun süredir ayarlanmadıysa ve hafifde olsa bozuk olduğunu düşünüyorsanız özellikle rg2550 konfigrasyonuna sahip gitarları bakıma verin.. ve üstteki 2 tercihten size uygun olanının yapmasını söyleyin..eve getirdiğinizde kumpasla üstadın verdiği ölçüleri kaydedin..yararlı olacağına inanıyorum..
-gelelim gövdeye.. gövde yanlış bilmiyorsam üstteki ağaçlar ve gövde ağacı için.. ıhlamur ağacı.. üsteki sıcak tonlar tanımı için kombinasyonu tamamlar özellikte..parçalı gitarlar için çok iyi.. dikkat edin tek parça thru gitarlar maun seçiliyor incelediklerimde..en iyi örnek necrophagist ten Muhammet su içmez için üretilen suiçmezi’in b.c.rich ine benzer olan ibanez xiphos modeli.....sıcaklık olarak ağacın ortada olması aldatmasın sizi.. anlayamadığımız özel bir durum var ortada arkadaşlar..sert ve hacimli tonlar bide sustain için ideal durum yani.
kızılağaç hakkında ise tam bir malumatım yok.. bilgili arkadaşlar aydınlatsın lütfen..
- manyetikler ibz.dimarzio olup orta çıkışlı ahenkli ve canlı tonlara sahip.. açıkçası yüksek çıkışlı manyetiklerle nasıl bir tepki verir bilmem.. çünkü ağaç seçimi daha yumuşak ve melodik melodiler için seçilmiş..gibi geliyor bana..daha doğrusu sert değil parlak ve yumuşakta değil..
Sorumsa şunlar .. köprü humbucker manyetikle ( daha pesmi acaba! ) klavyeye yakın humbuckerin(daha tiz mi ne!!) farkı nedir.?
Single manyetiği aktif ettiğimizde aldığım ton çok güsell ama yinede bir miktar.. bass ve mid tonlu(rg2550 tonu).. hafif çatlak bir ton yani fendere benzer .. yada ne diyeyim.. bass ve mid değil hafif parlak bir ton için manyetik tavsiyenizi rica ediyorum..
Gelelim tatlı bela ibanez floyd rose a 
Tremolo kolu takmalı..üzerinde ucu açık beyaz bir halka var.. Eğer tremolo kolunuz gevşediyse bu beyaz halka değişmeli..kırıldığında da yenisi takılmalı..yeni aldığınızda 2 yedek çıkar..merak ettiğim ise..

Birde malum sorun tremolo kolu volume potuna değiyor.eğer tam volume potunun üzerinde dikey esneme yaptırırsanız...alışılması gerek başka yolları kötü bir özellik.. çözümünü arkadaşımdan öğrendim,sağolsun benimle paylaştı..
Adım adım
1- Telleri söktüğün bir zaman yapılacak bu işlem
2- Floyd rose u nazikçe sök ve çıkar..
3- Göreceksin ki tremolo kolu folyd rose a dahil değil..arkadaşmızın verdiği bilgiye göre Floyd rose u söktüğümüzde bir yan vida göreceğiz..bunu 2-3 mm el kararı kaldırdığımızda ..bir bakmışız sorun ortadan kalkmış..beceremeyecekler..evrensel’e Kenan abiye..bir avuç inciri berbat etmeyin..ibanez yoldaşları
4- Floyd rose u geri tak..
5- Entonasyon,sap ve diğer ayarları kontrol ederk monatjı tamamlayıp teli takınız
6- Nette Floyd rose hakkında her şey diye döküman dolaşıyor.. google amcaya bir danışın derim
Genel olarak Floyd rose u iyi işçiliğe sahip..yalnız acizane tavsiyem..elinizi yıkayın ve terleyen eller yanında bez bulundursun..floyd rose un cosmic boyasına zarar veriyor((
Tüm ibanez rg2550 exgk kardeşlerime selam olsun
Bu arada Ankara da oturan çılgın yada masum cellist bir arkadaş arıyorum
Paylaşın sevin sevilin ve saygı duyun……………………………………………metalengineer / 11.01.2008

bende birşey sormak istiyorum. gitarı 3-4 saat çaldıktan sonra akorlarını kontrol ettim. kalın e, d ve g nin akoru tam, (en kalın tel ile 3. ve 4. teller işte :p ) diger 3 ünün kaymış olduğunu farkettim. sat 10 tremolo köprüsü var bu gitarda (sa220fm). zaten tremolo kolunu takıp, 3-5 hareket yapınca tellerin hepsinin akoru aynı seviyede bozuluyor. simdi 3 telin akorunun iyi, diegr 3 ününb ozulmuş olması, telleremi işaret eder, burgularamı (kulak, tuner vs adı nerneyse işte :p ). çözüm için ne önerirsiniz? teşekkürler

Geri