Ygs Sınavı Ile Müzik Öğretmenliğine Gitmeyi Düşünüyorum Ne Yapmalıyım?

Barajı geçmen yeterli. Bazı okullar için 140 bile yetiyor diye biliyorum. Ancak şunu unutma ki ne kadar üstüne çıkarsan o kadar iyi. Belki yarı yarıya etkilemiyordur Ygs ve Özel yetenek sınavı'ndan alacağın puan ama yine de en azından 300 hedeflesen iyi olur :)

Her okulun farklı farklı sınavları var ancak genelleme yapmak gerekirse;

Do major, La minör, Fa majör ve Sol major tonlarında;

Dikte ve deşifre yaptırıyorlar, 2/4, 3/4, 4/4 lük olabiliyor artık hangisi denk gelirse. 4-8 ölçü oluyor toplam.
Ezgi tekrarı olabiliyor yine ki bu biraz zorlamıştı beni, sonu gelmiyor sana çaldıkları melodinin :)
Ses ayırma: Aynı anda piyanodan 2, 3 veya 4 ses basıp bunları, pesten tize doğru net bir şekilde -genelde- 'na' hecesiyle vermeni isterler. Yani sesleri ayrı ayrı duyman lazım, bu en kolay kısmı çoğu kimse için.
Ritm tekrarı: Bu sefer jurinin tuttuğu ritmin aynısını sen de ya elinle ya bir kalemle masaya vurarak yapıyorsun. Yine hafıza meselesi devreye girebiliyor. Kulağın ve ritm becerin iyi olsa bile.

Bunun dışında, enstruman ile 1 parça çalmanı isterler. Sesin ile de 1 parça seslendirmeni isterler. Güzelce çalışıp, sene sonuna kadar rahatça halledebilirsin, sana bağlı bir şey neticede ne yapacağın belli, bir değişken* yok.

Son olarak da yine zorunlu olarak İstiklal Marşı'nı okuman istenir. Burda da dikkat edilecek husus, okullarda Pazartesi ve Cuma günü okuduğumuz şekilde okumamak :) Nefes alış verişleri doğrusuna uygun olarak çalışman gerekecek. Kolay iş :)

Başka çok hatırladığım bir şey yok fakat şunu söylemek isterim ki -bu yazdıklarım her yerde bulabileceğin şeylerdi malum- kesinlikle son ana bırakma. Bu iş sabır, azim, hatta özgüven ve bana göre en önemlisi ne kadar istediğinle* çook alakalı. Gerisi çok kolay.

Sakın ha Mart ya da Nisan'a kadar Ygs kasıp, diğerini ihmal edeyim deme. İstanbul'da isen Marmara Üniversitesi'nden Özcan hoca belki yine ücretsiz dersler veriyordur bu sene bilemiyorum. Çok faydalı olur, hem rakiplerini görmek de ne yapman gerektiğin konusunda fikir verir.

Aklıma gelen başka bir şey yok şimdilik, olursa yazarım. Şimdiden iyi çalışmalar.

Barajı geçsen yetmez. Alabildiğince yüksek puan almaya çalış. Eğitim fakültelerinde ygsde aldığın puanın etkisi yüzde 50. Bol bol solfej,aralık,dikte çalış. Solfejin üstüne düşebildiğin kadar düş. Okurken faydasını çok göreceksin. Söyleyeceğin ve çalacağın eserlerin tekniklerine çok iyi çalış. Çok zor eserler seçme. Eserin zorluğuna göre değerlendirirler. Zor bir eser seçersen eğer o zorlukta bir performans beklerler. Çok da kolay olmasın eserler. Bunların haricinde solfej solfej solfej :)

Yeterli çalışma ve doğru bir hazırlık süreci ile eğitim fakültesi veya konservatuara girmenizde hiç bir engel yok.
Yukardaki açıklamalarda da belirtildiği üzere sınav YGS den de yüksek puan almayı gerektiriyor.
Ayrıca yetenek sınavları oldukça zorlu. Bu sınavlara mutlaka profesyoneller eşliğinde hazırlanmalısınız.
Yetenek sınavları 2 aşamalıdır.
1. aşama genel yetenek (işitme, ezgi ve ritim tekrarı, solfej, okuluna göre dikte)
2. aşama müzikal beceri (şan ve enstrüman performansı)
birinci aşamayı geçemezseniz, 999 enstrüman çalsanız dahi işe yaramaz, çünkü birinci aşama barajdır.
Her iki aşamadan aldığınız puanlar ve ygs puanınız karma puanlamaya tabi tutulur ve sonuç puan ortaya çıkar. Kimi okullar ygs puanını ön eleme için de kullanmaktadır.

Üsküdar Halk Eğitim Merkezi'nde ücretsiz konservatuar müzik bölümlerine hazırlık kursu açılacaktır. Kayıtlar başladı.

Merhaba arkadaşlar;
Ben Keman çalıyorum nota bilgim ve müzik kulağım var müzik öğretmenliği düşünüyorum YGS'den kaç puan almam gerekiyor araştırıyorum ama bir türlü kesin bir bilgi edinemedim. Bide nasıl çalışmam gerekiyor hiçbir bilgim yok yetenek sınavları nasıl oluyor kaç enstürman çalmam gerekiyor? Diğer aşamalar nasıl? Yardımcı olursanız sevinirim.
Ygs den en az barajı geçmen gerekiyor bazı üniversiteler kendine göre puan belirliyor tabi.Sonra ders alman lazım kendin de hazırlanabilirsin ama biraz zor oluyor. Kemanı ilerletmen lazım Ömer Canın 1. kitabından başlayabilirsin mesela oradaki etütlerden çalış sonra kendine bi sınav parçası hazırla keman çalman için 2 tane parça hazır bulunsun.Sonra bol bol solfej okuman lazım Muammer Sun 1 ve 2. solfej kitaplarını oku ve lavignac 1a kitabı.Solfejini bu kitaplardan çalış.Sonra işitme çalışman gerek tek ses çift ses üç ve dört ses.Ezgi tekrarı ve Ritim tekrarı ve okuman için şan parçası hazırlamalısın istiklal marşına çalışmayı da unutma

Barajı geçmen yeterli. Bazı okullar için 140 bile yetiyor diye biliyorum. Ancak şunu unutma ki ne kadar üstüne çıkarsan o kadar iyi. Belki yarı yarıya etkilemiyordur Ygs ve Özel yetenek sınavı'ndan alacağın puan ama yine de en azından 300 hedeflesen iyi olur :)

Her okulun farklı farklı sınavları var ancak genelleme yapmak gerekirse;

Do major, La minör, Fa majör ve Sol major tonlarında;

Dikte ve deşifre yaptırıyorlar, 2/4, 3/4, 4/4 lük olabiliyor artık hangisi denk gelirse. 4-8 ölçü oluyor toplam.
Ezgi tekrarı olabiliyor yine ki bu biraz zorlamıştı beni, sonu gelmiyor sana çaldıkları melodinin :)
Ses ayırma: Aynı anda piyanodan 2, 3 veya 4 ses basıp bunları, pesten tize doğru net bir şekilde -genelde- 'na' hecesiyle vermeni isterler. Yani sesleri ayrı ayrı duyman lazım, bu en kolay kısmı çoğu kimse için.
Ritm tekrarı: Bu sefer jurinin tuttuğu ritmin aynısını sen de ya elinle ya bir kalemle masaya vurarak yapıyorsun. Yine hafıza meselesi devreye girebiliyor. Kulağın ve ritm becerin iyi olsa bile.

Bunun dışında, enstruman ile 1 parça çalmanı isterler. Sesin ile de 1 parça seslendirmeni isterler. Güzelce çalışıp, sene sonuna kadar rahatça halledebilirsin, sana bağlı bir şey neticede ne yapacağın belli, bir değişken* yok.

Son olarak da yine zorunlu olarak İstiklal Marşı'nı okuman istenir. Burda da dikkat edilecek husus, okullarda Pazartesi ve Cuma günü okuduğumuz şekilde okumamak :) Nefes alış verişleri doğrusuna uygun olarak çalışman gerekecek. Kolay iş :)

Başka çok hatırladığım bir şey yok fakat şunu söylemek isterim ki -bu yazdıklarım her yerde bulabileceğin şeylerdi malum- kesinlikle son ana bırakma. Bu iş sabır, azim, hatta özgüven ve bana göre en önemlisi ne kadar istediğinle* çook alakalı. Gerisi çok kolay.

Sakın ha Mart ya da Nisan'a kadar Ygs kasıp, diğerini ihmal edeyim deme. İstanbul'da isen Marmara Üniversitesi'nden Özcan hoca belki yine ücretsiz dersler veriyordur bu sene bilemiyorum. Çok faydalı olur, hem rakiplerini görmek de ne yapman gerektiğin konusunda fikir verir.

Aklıma gelen başka bir şey yok şimdilik, olursa yazarım. Şimdiden iyi çalışmalar.

Öncelikle herkese samimi ve yararlı cevapları için teşekkürler,ben izmirdeyim,yaklaşık 1.5 sene önce müzik öğrenmeye bir tutku ile başladım,yaşım(26) ve müzik altyapı(sızlığı)m gereği ve hedefime uygun olan müzik öğretmenliği bölümüne hazırlanmaya başladım geçen sene bir batı müziği konservatuarının piyano kursiyeriydim haftada iki saat de sıfır kademeden başlamış bir solfej dersi aldım ağustostaki sınava yaklaşık 2 ay kala da özel dersle işitme çalışıp belki beceririm diye dikte solfej çalışmayı denedim
(bu arada ygsden 251 aldım)ve sınavda başarısızdım.
,ağustostan beri özel derslere ayıracak bütçem olmadığından ve yine olmayacağına olan inancımdan hiç ne ygs ne solfej adına uğraşmadım piyanom var ama nadiren başına oturuyorum.ayrıca zaten çalışıyorum bir mesleğim var ,ancak müziğin mesleğim olmasını çok istiyorum.bana( bir profesyonel başımda olmadan çalışabileceğim kendimi geliştirebileceğim bir program olur kaynak olur bir halk eğitim merkezi olur) verebilecek tavsiyesi olan müzik öğretmenliği okuyan ,okumuş olan birisi var mıdır?

yetenek sınavı olan bölümlerde ygs'den puan almayı bırak, ygs'ye girme şartı bile saçma.. Yeteneği varsa al okula yoksa alma.. Niye başka sınava çalıştırıyorsun milleti..

ders almadan yapamassın ama derse başladıgında olmassa olmaz şeyleri kısaca söleyebilirim düzenli uyku şart bagırmak çok sıcak ve soguk şeyler içmek yasak sıgara yok kulaklık kullanarak müzik dinnemek yok hergün düzenli olarak çalışmalarını yapcaksın birde
yetenek sınavına felan hazırlanmıyorum ama kulaklık müzik dinlemek neden yok? cidden merak ettim

Ben universite 1.sınıfımı bitirdim ama bölümümden memnun değilim sesim biraz güzel ama hiçbir müzik aleti çalamıyorum. Müzik öğretmenliği yetenek sınavına nasıl hazırlanmalıyım müzik kulağım var ama nota bilgim yok solfej ve dikte yapamıyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim ne kadar sürede çalışırsam kazanabilirim?

Ben universite 1.sınıfımı bitirdim ama bölümümden memnun değilim sesim biraz güzel ama hiçbir müzik aleti çalamıyorum. Müzik öğretmenliği yetenek sınavına nasıl hazırlanmalıyım müzik kulağım var ama nota bilgim yok solfej ve dikte yapamıyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim ne kadar sürede çalışırsam kazanabilirim?
1 sene düzenli ve disiplinli bir şekilde çalışırsan ve yapman gerekenleri yaparsan bir müzik bölümünü kazanabilirsin nota bilgisi, solfej,dikte enstruman çalmak halledilemiycek şeyler degil ama emek vermen gerek. Haftada 1 saat kulak egitimi şan dersi solfe vs özel ders alıyorsan 1 saat de enstruman dersi alırsın ama hergün çalışmalarını yapman gerekir 2 saat kulak çalışırsın 2 saat enstruman bunları yaparsan emin ol ki olur :)

1 sene düzenli ve disiplinli bir şekilde çalışırsan ve yapman gerekenleri yaparsan bir müzik bölümünü kazanabilirsin nota bilgisi, solfej,dikte enstruman çalmak halledilemiycek şeyler degil ama emek vermen gerek. Haftada 1 saat kulak egitimi şan dersi solfe vs özel ders alıyorsan 1 saat de enstruman dersi alırsın ama hergün çalışmalarını yapman gerekir 2 saat kulak çalışırsın 2 saat enstruman bunları yaparsan emin ol ki olur :)

Cidden müzikle uğraşırken,şarkı söylerken mutlu oluyorum ve daha iyisi olmak için çabalama isteği geliyor içimden. Hatta güzel sanatlar lisesine gitmediğim için pişmanım ordan mezunlara öncelik tanınıyomuş diye duydum ama sonuçta bende çalışarak kendimi geliştirebilirim. Müzik aleti olarak neye başlamalıyım sınav için?

Cidden müzikle uğraşırken,şarkı söylerken mutlu oluyorum ve daha iyisi olmak için çabalama isteği geliyor içimden. Hatta güzel sanatlar lisesine gitmediğim için pişmanım ordan mezunlara öncelik tanınıyomuş diye duydum ama sonuçta bende çalışarak kendimi geliştirebilirim. Müzik aleti olarak neye başlamalıyım sınav için?
agsl okumasanda şansın var dert etme bunu. gitarla başlaman daha mantıklı olucaktır yaylı ve üflemelilere göre daha hızlı bir yol kat edersin

herkese merhaba
ben lise 2 öğrencisiyimve müzik öğretmenliğini çok istiyorum hocalarıma danıştım düz lise öğrencisi olduğum için bunun çok zor olduğunu ve solfej dersleri falan almamı söylediler ben enstrüman olarak piyano çalmak istiyorum fakat henüz bi başlangıç yapmadım bu kadar bahsettikleri kadar zormu gerçekten ne yapmam gerekiyo bir çok yorum okudum fakat hiçbiri bana yetmedi biri yardım
ederse gerçekten çok sevinirim

herkese merhaba
ben lise 2 öğrencisiyimve müzik öğretmenliğini çok istiyorum hocalarıma danıştım düz lise öğrencisi olduğum için bunun çok zor olduğunu ve solfej dersleri falan almamı söylediler ben enstrüman olarak piyano çalmak istiyorum fakat henüz bi başlangıç yapmadım bu kadar bahsettikleri kadar zormu gerçekten ne yapmam gerekiyo bir çok yorum okudum fakat hiçbiri bana yetmedi biri yardım
ederse gerçekten çok sevinirim

Merhaba,

sanırım önünde en azından 2 sene daha var. Ben de benzer yollardan geçmiş biri olarak, sana verebileceğim tavsiyeleri yazayım en öz haliyle.

Öncelikle madem düz lisedesin, hala sistem değişmediyse okul puanını da dikkate alacaktır öğretmenlik bölümleri. Şimdi sınav sistemi filan en son ne oldu bilemiyorum ama barajı geçmeyi hedefleme işte yalnızca, yapabildiğini yap.

Ancak elbette asıl önemli olan, seni kabul edecek okul için ne kadar elverişli biri olduğun. Bu işin en temelinde duymak var, bu işlerde kendini bir miktar kanıtlamış biri ya da ders alacağın birileri öncelikle sana piyanoda tek ses ve sonrasında çift ses basarak sesi vermeni istemeli. Başka bir takım testler de yapılabilir belleğinle ilgili. Bunlar 'olur mu olmaz mı' cevabını vermek için yapılan basit testler olmalı. Eğer kulağın duyuyorsa, yani şu çok bahsedilen 'müzik kulağı' hadisesinde problem yoksa azimle çalışen herkes o okullara girebilir, mezun da olur.

Genel olarak zaten müzik yolculuğunda hep bir adım öne çıkmak istiyorsan bunu azminle yaparsın. Yeterli miktarda kulağın varsa gerisi gelir. Ha çok özel yeteneklere sahip olmak daha da ileri götürür elbette. Şimdi sen yolun başındasın madem bunları düşünme hiç, zamanla kendini tanıyacaksın.

Eğer bu zamana kadar bir enstrüman çalmadıysan genele baktığımız zaman evet daha erken başlasaydın çok daha iyi olabilirdi ama hiçbir şey için geç değil. Yeter ki o isteğe sahip ol. Gerisi kulağınla ilgili yapılacak testlere bağlı.

Vakit kaybetmeden bir an önce güvenebileceğin birilerini bul ve dikkat et, piyasada çok fazla bu işi iyi öğretemeyen ama bir şekilde o okullara girmiş, mezun olmuş, hatta bu işten para kazanan ama 'iyi öğretmen olmayan' adam var.

Özel ders ya da kurs (dershane tipi olanlar) hiç fark etmez, her yerde seni düzgün hazırlayamayacak, vasıfsız bir sürü sözde öğretmen var gerçekten güvendiğin birileri varsa çevrende onlar aracılığıyla çalışabileceğin birilerini bul. Biraz işin piyango tarafı da var maalesef, deneyip görmek gerekiyor. Ancak senin öncelikle kulağın duyuyor mu duymuyor mu ona bakılması lazım.

Şunu da söylemeden geçemeyeceğim, ülkedeki öğretmenlik bölümlerinden kişisel gelişim adına çok bir şey bekleme. Diplomanı alır mezun olursun ama dünyadaki okullarla kıyasladığın zaman çok geride, yenilikçi olmayan, ezberci bir sisteme sahip bölümlerimiz var. Yine de ileride tam şu anda bulunduğun yaşta ya da daha küçüklere gerçekten bir şeyler öğretme isteğin varsa, hayalin varsa; hayallerinin peşinden git, sakın pes etme.

Kolay gelsin.

Geri