Sünnet Olayı

sünnet ettirilirken çocuklara danışılmalımı?

• hayır, gerekmez. ailesi müslümansa oda müslüman yetişmeye mahkumdur..

Oylar: 0 0.0%

• Toplam oy veren
    760
kişisel tartışmalara yine giriyorsunuz.
yada kişisel tartışmalara sebep olabilecek mesajlarını niye yazıyorsunuz.
ve bu sünnet olayını neden din konuları öne çıkarılarak cevap verilmeye çalışıyor.
hanginiz yada hangimiz din ve inançlar hakkında bilgiye sahibiz. neyind avasını yapıyorsunuz?
amacınız ne, nereye ulaşmaya çalışıyorsunuz.
neden birbirinizle atışmlara yapıyorsunuz. yada kendinizi haklı çıkarmaya çalışıyorsunuz.

"sünnet şeytan işi ve yahudi uydurması bir fitne" denmiş,

eğer doğruysa "biz kafiriz" bu söylenmiş...

yanlış mı anlamışız bilemiyorum artık!!!

konuya dönelim;

"sünnetli pipide cinsel ilişkide alınan haz azalır" denmiş,

sünnet yaptırdığımız için kafir damgası da atıldı bize, ona üzülüyorum...

kendimce diyorum ki sünnetin cinsellikle alakası yoktur...

aletini kullanmasını bildikten sonra istediğin gibi yaşarsın cinselliğini...

umarım ileriki yıllarda sünnet olduğumuzdan ötürü veyahut ürolojik sebeplerden ötürü hasta olmayız...

ve sanırım ben hiçbirşey bilmiyorum!...

sünnet islamiyetten önce de vardı, çok tanrılı dinler zamanında, eskiden daha çakmak taşı ından bıçaklar kullanılırmış, islamdan çok seneler önce yapılan birşey, yahudiler tek tanrılı dinlere geçişte uygulamaya devam etmişler.İslam daha sonra gelmiş ve uygulamaya devam etmiş, islamda sünnet operasyonunu ,aşırı sahipleniyoruz,sanki islamla ilk defa uygulandı gibi hissediyorum, sünnet operasyonuna illa ki din açısından bakmak zorunda değiliz. sünnet olmuşuz bir kere memnunuz yada değiliz demek te bir sonuç değil.
-eğer olmasaydık acaba iyi mi olurdu??
-kötü mü olurdu ?
--eskiden kalma bir alışkanlık sonucunda,
sudan da kızlar da dini sebeple sünnet ediliyor-mısırda da ,bu gelenek te tamamen islama dayandırılıyor. oysa böyle birşey yok kızlar için,
--

Türkiyede sünnet operasyonuna fikren karşıyım deseniz, bırakın islamı, bütün kapalıçarşıdaki gayrimüslim sünnet elbisesi imalatçılarını , doktorları,sünnetçileri,çiçekçileri, fotoğrafçıları karşınıza alırsınız. çünkü iş dini aşmış tamamen bir kazanç sektörü oluşmuştur.. bir pipi en ucuz 120-150 ytl ye kesilir ama hediye elbisesi en az 500-750 ytl en ucuz kestirme malolur. şimdi bu yıl en az 500.000 tane çocuk kestirseniz işin parasal boyutuna en ucuz yönünden bakın..

--ben karşı değilim ama iş dini boyuttan çok parasal bir boyutta artık,ve dini sebeplerle parasal sebeplerin (ticaretin karışması)karışması yanlış düşüncelere sebep verebilir , dinin her olduğu yerde para dönüyor gibi bir düşünceye kapılabilir
insanlar. böyle bir konuda saldırganlığı bırakıp İslami bir bilgelik göstererek herkesin fikirlerine saygı duymak daha hayırlıdır. Herkesin bilgisi kendine göre doğrudur. benim dediğim doğrudur demekle kolay değişmez,

evet sadece islam dinini gösteremeyiz.
birde bu sünnet düğünlerini hiç anlamıyorum.
sünnet düğünün amaçı ne ?
anlamak mümkün mü?

çok tanrılı dinlerde ,dinsel ayinlerle yapılırmış, volkanlar patlayınca çok insan ölürmüş,yanardağlar kızmasın diye ,,volkanların içine kan dökerlermiş,insan kurban ederlermiş, ettikleri insanları iyi süslerlermiş, ve bu ayinler toplu olurmuş herkes geleneksel elbisesini giyermiş.
--afrikanın masaai yerlileri, islamdan daha önce sünnet oluyorlarmış,mısırlılardan önce sünnet maskesi giyerler, bu tören bir dualar ile karışık yapılırmış,islam geldikten sonra da hiç bir değişiklik olmamış sadece duaların dili değişmiş, maske aynı maske tören aynı tören.
-düğün olayına gelince halifelik osmanlıya geçince ,osmanlı islamın simgesi haline gelmiş, padişahlar küçük cocuklarını sünnet ettirecekleri zaman, sünnetlik yaştaki bütün çocukları saray çevresine toplayıp temiz elbiseler verdirtip,aynı kendi çocukları gibi giydirirmiş. çocukların acısını hafifletip dağıtmak için hokkabazlar filan düğün gibi geçermiş ,Padişah gibi giydirirlermiş.
--endonezya malezyada da aynı gelenekler islama geçmiş, oradaki çocuklar geleneksel elbiseleriyle bir raja padişaha benzer-siyah geleneksel şapkası ve belinde gösterişli kemer-hançer bıçagı ile bizim sünnet çocuklarına benzerler.
osmanlı kalkınca varlıklı aileler,bu töreni düğün salonlarına taşımış.
MAAŞALLAH ta bizim türk icadıdır. diğer ülkelerde maaşallah şapkası pek kullanılmaz.
Düğün aslında dini ayinin devamı ama biraz abartılmış şekli.
Benim merak ettiğim ise kullanılan metodlar ? sünnetçilik te değişim göstermiş. ama ne çeşit metodlar kullanılmış ,acının azaltılması için ne tür otlar kullanılmış , kirvelik te eski bir te sünntle beraberdir ,sünnet olacak çocuğu tutma şekilleri islamdan öncekilerle aynıdır. acaba hangi metodlar kullanıldı??

hangi metodların kullanıldığını bilemiyeceğim çokta önemli değil olmuş bitmiş hayır istemiyorum desem ne değişcek :D
-''baba nereye gidiyoruz?''
-'' mahmut amcana gidiyoruz. daha önce seni götürmemiştik.çok iyi bir amcadır. gidince sana şeker verecek.oyuncaklar verecek, onlarla oynuyacaksın.''
-''mahmut amca mı ? şeker ve oyuncaklar mı ? ''
-''evet şeker ve oyuncaklar hatta başka bir şey istersen onuda alacak''
-''oley :D''
sünnetci mahmut 'un yeri %50 indirimli kampanya kredi kartı geçerlidir. 456 ay vadeli
-''baba sünnetci nedemek ''
-''egh ügh sünnetci ufak çocukları erkekliğe hazırlar
sende erkek olacak''
-''erkek mi?'' erkek olacam demek ne guzel''
adamın biri gelir çocuğa kıllık olsun diye
-''nihahaha, puhahhaha, muhahaha piştt ufaklık
sen buraya niye geldiğini biliyormusun?''
-''evet babam mahmut amcayla tanıştırcak bana şeker ve oyuncaklar verecek ne istersem onu alacak''
-''hehe seni kadırmışlar çocuk burada küçük çocukları sünnet ederler,kasap alır eline baltayı çocuklarının pipilerini keserler ''çok büyümesin fazlası zarardır. diye''
-''hööööööö!!? baba''
çocuk korkar o kadar korkarki ordan biran önce kaçmak ister.. ağlayarak vazgeçireceğini sanar. ve hüngür hüngür ağlar.susmaz.en sonunda babadan tokatı yer oturur.baba sinirlenmiştir. kendisinine gurur meselesi yapar.bu iş burda bügün bitecektir. bi ton para saymıştır. mahalllenin dilinede düşmek istemez.
inancınada terstir. zaten yapılmasıgereken birşeydir.
çocuk , adamın söyledikleriyle korkudan altına yapacaktır. ve daha fazla tutamaz.babadan bir tokat daha yer çünkü komşusundan aldığı sünnetlik kiyafetinin içine etmiştir. baba komşusuna göre mahcup olmuştur.ama çocuğun durumunu düşünmez.
ve çocuk sünnet olmuştur.
iş bitmiştir.
artık erkekliğe ilk adımını atmıştır.
inançlarında biri yerine getirmiştir.

Adi üstünde SÜNNET yani farz degil...Sünnet islamiyette mecbur degildir,sünnetsiz bir insanda gayet iyi bir müslüman olur cünkü kuranda hicbiyerde sünnet´den bahsedilmez (hadislerde belki vardir ama o ayri bir sey ondan haberim yok)...Hz.Ibrahimin 80 yasinda sünnet oldugu rivayet edilir hem musevilerin sünnet olma nedeni tevratta bunun emrolmasidir....

bua rada bu yazdıklarım gerçek hayatla bir ilgisi yoktur.
sadece konuya farklı bir yaklaşımla yaklaşmaya çalıştım oldumu olmadımı bilemyeceğim. olabildiğicne tarafsız olmaya çalıştım.ama pekte olamadım.

Bi kere sünnet çok acı bişee, Benim uzak akrabam sağlık kabini işletiyor. gördüm nasıl yapıyolar, 5-6 yaşındaki çocuğu sıkıysa tutmayın bakalım :oops: bi kere öyle bir tutuyolar çocuğu ki el kol bağlı,
aniden kurbanlık koyun gibi çökertiyolar,, ağlama krizi boşuna
kesilecek o illa kesilecek, :twisted:
iyi ki kız doğmuşum, ,bi kere yarısından çoğu kesiliyor ki çocuğun,, uyuşturucudan 2-3 saat sonra acının kızarıklığı pembe pembe başlıyor
gördüm yani iyi biliyorum,, nasıl travma olmaz ki??

Jonjo demiş ki:
Adi üstünde SÜNNET yani farz degil...Sünnet islamiyette mecbur degildir,sünnetsiz bir insanda gayet iyi bir müslüman olur cünkü kuranda hicbiyerde sünnet´den bahsedilmez (hadislerde belki vardir ama o ayri bir sey ondan haberim yok)...Hz.Ibrahimin 80 yasinda sünnet oldugu rivayet edilir hem musevilerin sünnet olma nedeni tevratta bunun emrolmasidir....
katılıyorum hatta din derslerinde öğretilen islamın şartlarında da sünnet olmak diye birşey hatırlamıyorum :LOL: :LOL:

paroksetin demiş ki:
Jonjo demiş ki:
katılıyorum hatta din derslerinde öğretilen islamın şartlarında da sünnet olmak diye birşey hatırlamıyorum :LOL: :LOL:

Evet ama bir sey eklemeyi unutmusum....Sünnetsiz bir müslüman icin gusül abdesti almak daha ugras ister,cünkü vücudun her yeri islanmasi gerekiyor ve sünnet olmamis bir erkek her gusül abdesti aldiginda o penisin önuündeki kabugu cekmesi gerekiyorki gercekten vücudundaki her yer islansin....bilmem anlatabildimmi....

ama tabii yinede $art yok sünnet olacak bi müslüman diye....

Selam,

işte zaten islami bişey değil şeytani bişey.bu şuna benziyor.sanki hristiyanlar insan günahlı doğarda günahlarını gidermek için vaftiz ederler ya aynı bunun gibi Allahın yaratırken yaptığı yanlışlığı hatayı insanlar keserek düzeltiyor.
bunun peygamberler de alakası yok zaten.

gusül abdesti diye de bişey yok zaten.gusül yıkanma demektir.ilişkiye girdikten sonra yıkanın denmiş yıkanırken ağzınızı ve burnunuzu da yıkayın denmiş.
yıkamak uğraş isterse istesin ne olacak ki.yani onu yıkamaya uğraşmak kesmekten daha kolaydır heralde.
edit: abdest'de aynı namaz oruç gibi farsça bir kelime.biz de dini onlardan aldığımız için bize başka bişeymiş gibi geliyor.halbuki abdest el-su anlamına geliyor.yani eli yıka.Aslında Allaha dua etmeden önce elinizi yüzünüzü yıkayın denmiş ama biz bunu direk aslından tercüme yerine farsçadan aldığımız için namaz kılmadan önce abdest alın gibi acaip acaip şeyler ortaya çıkmış.zaten DİLİ olmayanın DİNİ de olmaz.

hmmm bu hakkında fazla birşey bilmiyorum. oyuzdende yorumlayamam.
sonuçta olmuş bitmiş geriye dönüp neden gerçekleştirildi. gibi şeylerle uğraşamam.
hayatla bir mucadelem var. hayatı anlamak ve anlama sokmam gerek. yapacağım çok şey var. :D

kesim olayı bir erkek için epey acı verici, sanırım uyuşturucu kullanmasalar kolay kolay dayanılmaz birşey, benim yeğenlerim var ama,çocuklar elbet pipisini kestirmek ister mi, canı çok yanacağına eminim. ama olucak illa ki, ama sünnet lan bir arkadaşları var öyle bir anlattı ki, ben bilem korktum- erkek olsam kestirmezdim herhalde,
bana duyduklarım yeter, görsem şok olurum herhalde. insan bayan da olsa merak ediyor. Bu acı tarif edilmez bir acı,çünkü yegenlerimin arkadaşları yeni oldu --suratı acıdan kırmızı gözyaşları 1 gün sonra dinmiş.
yok yok ben olsam kıyamam, bunun başka bir yolu yok mu :oops: :oops: :oops: faydası olduğunu da pek sanmıyorum, kız olduğuma şükrediyorum. bu acı dayanılmaz olmalı..

Azure demiş ki:
Selam,

işte zaten islami bişey değil şeytani bişey.bu şuna benziyor.sanki hristiyanlar insan günahlı doğarda günahlarını gidermek için vaftiz ederler ya aynı bunun gibi Allahın yaratırken yaptığı yanlışlığı hatayı insanlar keserek düzeltiyor.
bunun peygamberler de alakası yok zaten.

gusül abdesti diye de bişey yok zaten.gusül yıkanma demektir.ilişkiye girdikten sonra yıkanın denmiş yıkanırken ağzınızı ve burnunuzu da yıkayın denmiş.
yıkamak uğraş isterse istesin ne olacak ki.yani onu yıkamaya uğraşmak kesmekten daha kolaydır heralde.
edit: abdest'de aynı namaz oruç gibi farsça bir kelime.biz de dini onlardan aldığımız için bize başka bişeymiş gibi geliyor.halbuki abdest el-su anlamına geliyor.yani eli yıka.Aslında Allaha dua etmeden önce elinizi yüzünüzü yıkayın denmiş ama biz bunu direk aslından tercüme yerine farsçadan aldığımız için namaz kılmadan önce abdest alın gibi acaip acaip şeyler ortaya çıkmış.zaten DİLİ olmayanın DİNİ de olmaz.
hehe sende farklı bir şekilde yaklaşmışsın. ama türkçe mealine denede bakıyorsunuz ki.
illaki kafanızda sorular varsa.
açın kendiniz. orjinal dilinde okuyun.

bence , ya çocuk tamamen bayıltılmalı görmemeli kesildiğini- yada başka yolu olmalı acısını da uyuşturarak azaltmalı illa kesilcekse,bide doktorlar yapmalı- ööle sünnetçiler değil, yazık çocuğa yaa,
yeğenler kestirmeyiz diye tutturdu görünce arkadaşlarını,,şimdi 6-7 yaşındaki çocukları nasıl kandırcaz ,kestirmem diye tutturdular.

SMITD demiş ki:
bu konuyu neden sadece islam dininde varmış gibi algıyıyorsunuz. daha öncedende sünnet olayı varmıştı.

Istersen o zaman konuyu musevilikte bir inceleyelim....

Musevilikte sünnet (Brit Mila) tanriyla bir antlasma anlamina gelir.Hz.Ibrahimin sünnet oldugu icin museviler bu gelenegi sürdürmektedir.
Tevrat´ta yaziyor:
Gen 17,10-14:
Bu benim (tanrinin) ve senin ve senin neslinle bir antlasma,bu antlasmayi devam sürdüreceksiniz.Erkek olaninizin hepsi sünnet olacak.(Pipinizin) kabugunu kesmeniz gerekiyor.....Sekizinci gününü dolduran bütün erkek bebeklerinizin sünnet olmasi gerekiyor.

Sünnet olacak bebek yani sekizinci gününü doldurmus olacak,eger hastalik falan varsa sünnet ertelenebilir.Sünnet olayi gerceklesirken ilahiler ve dualar okunur,eger bunlar gerceklesmezse sünnet gecersiz sayilir.
Sünnet yapan adama "Mohel" denir.
Eger bir adam sonradan,yani ileriki yaslarda,musevilige gecerse liberal görüslere göre sünnet olmasina gerek yok (olasi psikolojik nedenlerden dolayi...aci,$ok vs....)

Evet...Islami sünnetteki görüslerimi bildirmistim daha önceden...baska dinlerde sünnet var mi yokmu ve ne cesitte onu bilemem ama arkadas islamdan öncede sünnetin oldugu icin sormus ;)
Hristiyanlikta zaten yok ama Polytheist dinlerde var mi yokmu bilmem....

saygilarimla....

Geri