SX gitarlar hakkında

Gördüm hocam. Maalesef o şekilde de değil. O kısımda da hiç alyan yuvası filan görünmüyor.
Az önce youtube'daki incelemelerden birinde gördüğüm üzere elemanın biri sap ayarı için sapı gövdeden sökmek gerektiğinden bahsetti. Cevabımı aldım :)

"the truss rod adjusts at the neck heel, so you have to take the neck off to tweak the truss rod. It doesn't bother me to have it this way, but inexperienced players may find this a deal-breaker, as it can be a big ol' pain in the booty to get the neck relief just right. "

bu konunun yaklaşık bir 45 50 sayfasını okudum şaka maka. hiç yoktan insanın alası geliyor bu kadar okuduktan sonra. lakin benim başka bir sorum var. SX'in jazzmaster kasalı gitarları da varmış. ülkemizde gören duyan eden var mıdır? modeli de sanırım SJM diye geçiyor.

Valla o modellerini ben ne gördüm ne de duydum. Sadece Strat, LP, bir iki de Ibanez tarzı olanlara denk geldim hep. Düşük bütçe Jazzmaster için Thomann'a bakabilirsin.

off bi tek "alternative design" kısmına bakmamışım Thomann'a bakabilirsin dediğinde. Ben de neden bulamadım diyorum. Yalnız 100 Euro muazzam bir fiyat gerçekten de. Kafam iyice karıştı.

Öte yandan da SST62'nin vintage white'ı da çok güzel görünüyor, ya da benim kafa iyice yandı günlerdir.

O zaman sana iki adımda bir ince ayar yapalım :)

1- Ne tip sounda ihtiyacın var, bunu düşün. Hangisi senin kafandakine yakın.
2- İdealindeki gitarist hangisini genelde tercih etmiş?

Bu ikisi cevabını verecektir sanırım.

Jazzmaster çalımı rahat bir gitar, büyük ihtimal tercih sebebi o. Gerçi genel hatları ile klasik strat da öyle.
Thomann'dakilerin manyetik konfigürasyonları uygunsa bir HB kapabilirsin. Olmadı, merakın üstün geldi, sonradan ucuz bir strat eklersin yanına.

(Dayak gelmiyor, dediğin tarzları fazla dinlemediğim ve adamları da bilmediğim için atamadım dayağı :D)

heh bu bilgi iyi oldu, jazzmaster'ların çalımı yeni başlayan birine zor gelir gibi garip bir önyargım vardı. sanırım thunderbird'ün bende yarattığı travmanın etkisi olsa gerek, neckdive'lı gitarla başladım bu işlere. o vakit alabilirsem o jazzmasterlardan birini alayım ben thomann'dan. bu saatte vakit ayırıp ilgilendiğin için teşekkürler, çok makbule geçti.

dayak o tarzlardan ziyade blues ile pek ilgimin olmamasından gelicek gibime geliyordu benim :D

Est. Yalnız gördüğün fiyatlara Türkiye'de eklenecek vergi ve kargo dahil değil. O yüzden fiyata vergi kargo derken bir 50 euro daha ekle.
Bluesu zamanı gelince dinlersin. Hiçbir fani müzisyenin bluesdan, progressive rocktan, deneysel müziklerden kaçısı yok :)

Shoegazing muhabbeti dönmüş, mesaj bırakayım da takip ederim. :p Zaten Sx gitarlar da kafamı kurcalıyor şu sıralar.

Shoegazing, dreampop, ambient grupları genelde telecaster ve jazzmaster kullanıyor. (Ağırlıklı olarak telecaster ama sanırım. Benim takip ettiğim grupların gitaristleri genelde tele ile boy gösteriyorlar sahnede ama ekipmanlarını araştırınca en az 2-3 jazzmaster çıkıyor :D ) Hatta bu konu yabancı bi forumda konuşulmuş şöyle bi yorum görmüştüm;
-
"70s Telecaster Custom
1. Fuzz
2. Reverb
3. Play whilst holding the trem arm and bend it down ever so slightly at the beginning of a chord
Instant shoegaze!"

Sx marka bir telecaster alacağım ben de, yorumları okuma fırsatım olmadı daha ama ara ara denk geliyorum hackeiommi'in sx tecrübelerine. Finaller vizeler olmasa da vakit ayırıp bol bol okusam etsem şu gitarlar hakkında. Zaten çok bi beklentim de olmayacak gitardan açıkçası. Asıl gitarımı alana kadar oyalanmak istiyorum sadece. Sx doğru tercih sanırım. :rolleyes:

Shoegazing muhabbeti dönmüş, mesaj bırakayım da takip ederim. :p Zaten Sx gitarlar da kafamı kurcalıyor şu sıralar.

Shoegazing, dreampop, ambient grupları genelde telecaster ve jazzmaster kullanıyor. (Ağırlıklı olarak telecaster ama sanırım. Benim takip ettiğim grupların gitaristleri genelde tele ile boy gösteriyorlar sahnede ama ekipmanlarını araştırınca en az 2-3 jazzmaster çıkıyor :D ) Hatta bu konu yabancı bi forumda konuşulmuş şöyle bi yorum görmüştüm;
-
"70s Telecaster Custom
1. Fuzz
2. Reverb
3. Play whilst holding the trem arm and bend it down ever so slightly at the beginning of a chord
Instant shoegaze!"

Sx marka bir telecaster alacağım ben de, yorumları okuma fırsatım olmadı daha ama ara ara denk geliyorum hackeiommi'in sx tecrübelerine. Finaller vizeler olmasa da vakit ayırıp bol bol okusam etsem şu gitarlar hakkında. Zaten çok bi beklentim de olmayacak gitardan açıkçası. Asıl gitarımı alana kadar oyalanmak istiyorum sadece. Sx doğru tercih sanırım. :rolleyes:

Fazla bir şey yok ama şuraya da bak bir:

Ucuz Gitar Lobisi 2 - Telecasterlar

Arkadaşlar çok önemli bir bildirimde bulunacağım , sx gitarlar son dönemler çok ciddi şekilde problemli gelmeye başladı seçmeden denemeden görmeden almayın derim.Konuyu takip edenler biliyordur daha önce biri sx alder strat diğeri sx swamp ash na tele olmak üzere 2 sx aldım modifiye ettim sonra gas olayı geçince sattım.Bendeki gitarları görüp deneyen arkadaşlarımdan bazıları yakın zamanda sx almaya kalktı.Bir arkadaşım netten sx swamp ash strat aldı ancak geldiğinde bana getirince şok olduk .İşçilik bakımından resmen sebze halindeki karpuz kasasından hallice iddi, gövde ve sap arasında bir tarafta 2 mm diğer tarafta 1 mm boşluk var fretler şişirme yapılmış sap bir garip, benzeri bir problemi başka bir arkadaşımın aldığı sst 62 gitar da gördüm o da nettten almıştı.Sanırım bu adamlar beklemedikleri bir satış kapasitesi yakalayınca üretimi arttırdılar ama tabi ki seriye bağlayınca işi kalite düştü.Benim aldığım gitarlar ile alakası yok yenilerin.Bu nedenle kesinlikle denenerek alınmasını tavsiye ediyorum .

Arkadaşlar çok önemli bir bildirimde bulunacağım , sx gitarlar son dönemler çok ciddi şekilde problemli gelmeye başladı seçmeden denemeden görmeden almayın derim.Konuyu takip edenler biliyordur daha önce biri sx alder strat diğeri sx swamp ash na tele olmak üzere 2 sx aldım modifiye ettim sonra gas olayı geçince sattım.Bendeki gitarları görüp deneyen arkadaşlarımdan bazıları yakın zamanda sx almaya kalktı.Bir arkadaşım netten sx swamp ash strat aldı ancak geldiğinde bana getirince şok olduk .İşçilik bakımından resmen sebze halindeki karpuz kasasından hallice iddi, gövde ve sap arasında bir tarafta 2 mm diğer tarafta 1 mm boşluk var fretler şişirme yapılmış sap bir garip, benzeri bir problemi başka bir arkadaşımın aldığı sst 62 gitar da gördüm o da nettten almıştı.Sanırım bu adamlar beklemedikleri bir satış kapasitesi yakalayınca üretimi arttırdılar ama tabi ki seriye bağlayınca işi kalite düştü.Benim aldığım gitarlar ile alakası yok yenilerin.Bu nedenle kesinlikle denenerek alınmasını tavsiye ediyorum .

Hocam elde kalan kötü bir gitarı göndermişlerdir. Mağzadan görerek almak lazım. Kesinlikle katılıyorum.

Kesinlikle. Bir mağazada American Alder Tele çaldım çok iyiydi, arkadaşım aynısından sipariş etti görünce ve felaket bir gitar geldi elimize.

özel olarak nelere dikkat etmek lazım sizce denerken? bu konuya çok yeni olduğum için nelere bakmam gerektiğini bilmiyorum denerken. farketmemekten korkuyorum açıkçası ama farketmezsem de sorun teşkil etmiyor demek ki diyebiliriz :D
Öncelikle sapın gövdeye yerleştiği bölüme bakın her iki tarafta da tam 0 oturması aralık olmaması lazım , fretler en önemlisi sapın altında ve üstünde elinizi kaydırarak bakın takılma var mı ona bakın , fretlerde cızlama olup olmadığını test edin tüm perdelerde tek tek her telde deneyerek , sap ayarı ve entonasyon ayarına bakın ve de harmonik sesleri kontrol edin benim aklıma gelenler bunlar nacizane ,muhakkak usta müzisyen arkadaşlarımın eklemek istedikleri olacaktır ben amatör bir hobi müzisyeni olarak yazmaya çalıştım.

benim yine çok temel bir sorum var. sx sst serisinde eşiğin değiştirilmesi gerektiğini söylemiş herkes. bunun pratikte nasıl bir etkisi var, değiştirilmezse veya kötü bir üst eşik olursa nasıl bir sorun yaratır? daha çok teorik bir soru olarak soruyorum.

pratik sorum da alır almaz sizce değiştirmeli miyim eşiği ve ne kadara patlar? gitar aldığım anda aynı gün içinde hallolur mu? sonradan uğraşmak istemiyorum.
Blacktusq eşikler var onları önerebilirim. Düşük kalite eşiklerde teller düzgün kaymayabilir, oyukları orantısız açılmış teller takılma yapıyor olabilir. Sonuç olarak değiştirmeniz mantıklı bir hareket olur. :)

Geri