Çin'den (dealextreme-aliexpress) Alışveriş

dx.com'dan 10'dan fazla sefer, değişik ebatlarda alışveriş yaptım. Şu aralar alışveriş yapılmayacak en önemli zamandır. Anglo saxonların yılbaşı 1 ocak ile Çinlilerin yılbaşı 1 şubat sonrası, ki çinlilerin yılbaşı kutlamaları çok uzun sürüyor, siparişlerin hazırlanması ve gönderilmesi çok uzun sürer. Normal zamanlarda 2-4 hafta süren teslimat, bu dönemde 6-8 haftaya kadar uzar ve mesajlarınıza cevap alamazsınız. Paypal dispute'undan kurtulmak için sahte takip numaraları verirler, verdikleri numaralar tracking'de çıkmaz, sorduğunuzda sündüre sündüre uzatırlar vs.

Ama çok ucuza, çok ilginç ürünler satarlar, vakit sıkıntınız yoksa mutlaka size ulaştırırlar. Bütün paketleri de "gift" olarak işaretleyip gönderirler. 15 kalemden oluşan bir siparişimi 3'e bölüp göndermişlikleri de vardır zamanında, temin edemedikleri için, ama eninde sonunda uzun sürsede sorunsuz olarak gelir.

Ben sıklıkla apple/mac yan ürünleri, ipad/iphone aksesuarları vs. aldım, kalite olarak fena değilin üzerinde aletler, buradan çok daha ucuza geldi.

Dx.com (dealextreme.com) dan 15'in üzerinde alışverişim oldu hiç birinde sorun yaşamadım ve 1 ayın içerisinde genelde 2-3 haftada elimde oldu, gümrüğe vs. takılmadı. Paypal kullanarak alışveriş yaptım fakat daha çok çakma olayların döndüğü aliexpress,tradetang,dhgate gibi sitelere pek güvenemiyorum.

Cd-dvd-oyun vs için de sendit.com ve play-asia.com tavsiye ederim sorunsuzlar.

Play asia dan aldığım hiçbir ürün bana ulaşmadı Bu neyin kafasıdır anlamadım. Avrupa amerikadan hiç sorunum olmadı, doğudan mal gelmiyor sanki.

Play-asia dan aldığım ürünler de geldi bana bu arada. 100 ü geçik yurtdışı alışverişimde elime geçmeyen tek ürün İngiltere'den ebay aracılığıyla aldığım guitar hero gitarıydı. Ki satıcı para iadesi de yaptı gelmediğini söylediğimde.

Ürün elinize geçmediyse ya kargoda kaybolmuştur ya da çalınmıştır buna karşılık zaten satıcılar genelde ürünleri sigortalatıyorlar.

Dx.com (dealextreme.com) dan 15'in üzerinde alışverişim oldu hiç birinde sorun yaşamadım ve 1 ayın içerisinde genelde 2-3 haftada elimde oldu, gümrüğe vs. takılmadı. Paypal kullanarak alışveriş yaptım fakat daha çok çakma olayların döndüğü aliexpress,tradetang,dhgate gibi sitelere pek güvenemiyorum.

Cd-dvd-oyun vs için de sendit.com ve play-asia.com tavsiye ederim sorunsuzlar.

zaten dx dekiler de çakma değil mi? orjinal samsung iphone şarjları değil onlar öyle değil mi? çindekilerin hepsi çakma??

Çoğu şey çakma tabii, ama bazılarının orjinalleri de zaten Çin'de üretiliyor. Arduino development board sipariş edeceğim misal, orjinali de bildiğin üzerinde microcontroller olan bi tane pcb. Aynısının tıpkısını yapmış adamlar, üretim şekli de, en ufak parçasına kadar aynı. Veya "Ainol" diye tablet pc üreticisi var, bayağı da meşhurluğu var ucuz tablet piyasasında, Çin markası olduğu için zaten Çin'de üretiliyor ve dx.com da satılıyor :) Ama iPhone gibi markaların ürünleri %90 çakmadır. :)

Çoğu şey çakma tabii, ama bazılarının orjinalleri de zaten Çin'de üretiliyor. Arduino development board sipariş edeceğim misal, orjinali de bildiğin üzerinde microcontroller olan bi tane pcb. Aynısının tıpkısını yapmış adamlar, üretim şekli de, en ufak parçasına kadar aynı. Veya "Ainol" diye tablet pc üreticisi var, bayağı da meşhurluğu var ucuz tablet piyasasında, Çin markası olduğu için zaten Çin'de üretiliyor ve dx.com da satılıyor :) Ama iPhone gibi markaların ürünleri %90 çakmadır. :)
hiç bir şekilde alışveriş yapma ürün bozuk gelirse elinde patlıyor eğer 3-5 adetten azla gelirse gümrükçü direk geri gönderiyorki kargoyu sen ödüyosun bide paran yalan oluyor satıcı senle ilgilenmiyor adam ben gönderdim sizin kendi sorununuz diyor gümrükten geçebilse bile gümrükçü kılsa(alayı kıl) %18 kdv %5 gümrük vergisi artı bide gümrük müş. gidiyon dosya açtırıyon oda 400 -500 tl civarı az ise ürün bide ayrıca gümrük müş.de komisyon isteyebiliyor. hele getirdiğin ürünün ithalatcısını yakalarsa eğer ozaman hakkatten ayvayı tarlasıyla yiyiyosun ithalatcı ayrı bir damaryolu arıyor sen bi düşün taşın sonrası bu olmasın

Arduino zaten open source bir donanım. Pcb dizaynıni sitesinde veriyor. Hatta kullanıcıların onu bastırıp ticari amaçlı satmalarina bile izin veriyorlar.

Bende 23 Aralık'ta Hdmi to Vga kablo sipariş ettim.25 Aralık'ta kargoya verildi dedi ama hala bekliyorum.Online destek ekibi ile konuştum geçen hafta 2-3 haftayı bulur dedi.Bakalım bekliyoruz..Ne kadar daha beklerim hiçbir fikrim yok

Bende 23 Aralık'ta Hdmi to Vga kablo sipariş ettim.25 Aralık'ta kargoya verildi dedi ama hala bekliyorum.Online destek ekibi ile konuştum geçen hafta 2-3 haftayı bulur dedi.Bakalım bekliyoruz..Ne kadar daha beklerim hiçbir fikrim yok
Takip kodu varsa şuradan takip edebilirsin;
http://www1.ptt.gov.tr/tr/interaktif/kayitliposta-yd_yeniweb.php

Benim siparişim 28 aralıkta kargoya verilmişti, 2 ocakta Çin'den çıkış yapmış, 9 gün sonra Türkiye'ye girmiş. Referans olması adına şu takip no ile bakabilirsin; RA401543534CN

Sanırım alışveriş yaparken takip kodu alınıyor cuzi bir fiyata.Ben ilk defa sipariş verdiğim için siteden acemiliğime geldi.Elimde herhangi bir takip kodu yok.Yanlışım varsa düzeltin

arkadaşlar hala söylemekteyim güvenilmez ta dünyanın öteki yakası bırakın ithalatcılar meşkul olsun sorunlarla 3 kuruş fazla ver ama hem sağlıklı olsun alışverişin(ne aldığını kimden aldığını bilirsin9 hemde kişiyi yada kurumu tüketici haklarına şikayet etme yolunda var buaralar tüketici hakları diyip geçmeyin dükkanların anası baya bi ağlatıldı son gördüklerimde hani gıcıksan git tüketici haklarına adama dükkanı tekrardan yerleştiriyorlar bi kaç arkadaşıma oldu çünkü adam dükkanını kapattığını bilirim çıkarılan borçtan

Yıllar önce yetkili Apple servisinde 200 dolar dedikleri orijinal apple macbook LCD ekranını Çin'den 90 liraya aldım. LG-Philips üretimi. 2 haftada kapıma kadar geldi, gönderen adam elime ulaşıp ulaşmadığını, ulaşmadıysa paramı iade edeceğini belirtti. Bunun neresi güvenilmez?

80TL'ye satılan vga-dvi converter'ı 5 dolara, 20 liraya satılan ipad kalemini, iphone ara kablosunu 1 dolara, üstelik ücretsiz kargoyla alabiliyorsam ve bu yasalsa neden almayayım? Ha bozuk çıkmıyor mu? Çıkıyor. Bozuksa diye ne sipariş veriyorsam 2-3 tane sipariş veriyorum, birisi mutlaka çalışıyor.

Evime çağırıp kombinin 250 liralık devir daim motorunu 500 liradan itelemeye çalışan tamirciye güvenmem, Satsan anca 700 lira edecek beyaz apple macbook bataryası için 300 lira isteyen "yetkili teknik servise" güvenmem, 50 dolarlık Huawei 3g dağıtıcısını ayda 50 liraya ötelemeye çalışan Turkcell'e güvenmem ben bu adamlara güvenmeyi tercih ederim. Dileyen istediği yere para kazandırabilir.

konuyu hortlatayım.eski nokia telefon vardı benim onun için 2 dolarlık batarya ödemesi yaptım 1 hafta -10 gün ürün stokta yok tedarik edemiyoruz filan e mailleri geldi ya iptal et ya da biraz daha bekle diye iptal et dedim.Paypal ile ödemiştim refund başarılı diyor iadeyi methodu dxbank diyor? bu ne demek oluyor? paypal ile işlem geçmişine baktığımda refund filan göremedim. bu 2 dolar nereye gitti şimdi? bana başka alışverişimde kullanmak üzere dx hesabıma mı yattı ne oldu anlamadım ben?

konuyu hortlatayım.eski nokia telefon vardı benim onun için 2 dolarlık batarya ödemesi yaptım 1 hafta -10 gün ürün stokta yok tedarik edemiyoruz filan e mailleri geldi ya iptal et ya da biraz daha bekle diye iptal et dedim.Paypal ile ödemiştim refund başarılı diyor iadeyi methodu dxbank diyor? bu ne demek oluyor? paypal ile işlem geçmişine baktığımda refund filan göremedim. bu 2 dolar nereye gitti şimdi? bana başka alışverişimde kullanmak üzere dx hesabıma mı yattı ne oldu anlamadım ben?
Anladığım kadarıyla hediye çeki tadında bir şey vermişler geri. Vatan bilgisayar da öyle yapıyor, ürün iade ettiğiniz zaman nakit para vermiyor geri, başka bir alışverişte kullanmak üzere hesabınızda puan olarak duruyor. Paypal ile de bir görüş bu durumu, belki dispute filan bir sonuç alınır.

http://club.dx.com/forums/forums.dx/threadid.128545 burada anlatıldığına göre(ya da benim anladığıma göre hatam varsa düzeltin lütfen)

my account-->payment kısmından store credit sekmesinden ulaştığınız eski (iptal ettiğiniz ürünün) ürünün order number'ı http://cs.dx.com/Payment/Storecredit linkini açarak üsteki küçük kutucuğa yazıyorsunuz. sonra büyük kutucuğa kullanmak istediğiniz ve yeni satın almış olduğunuz ürünün order number ı girerek şu ifadeyi yazıyoruz "I want to use my store credit to pay for my entire order" doğrulama kodunu girip gönderiyoruz.

Daha açık yazmak gerekirse

1. Şu linke girip : http://cs.dx.com/Payment/Storecredit burada yukarıdan aşağıya sırayla :

dx e kayıtlı olduğunuz e maili eski (iptal ettirdiğiniz) order kodunu ve büyük kutucuğa ise yeni satın aldığınız ürünün order kodunu ve "I want to use my store credit to pay for my entire order" ifadesini yazıp gönderiyoruz.

2.Paypal ile ödeme yaptıktan sonra confirm your order gibi birşey çıkıyor oradan store creditlerinizi (ne kadar varsa artık bende 2$ vardı) 2 dolar yazıp tamam'a tıklıyoruz

Garanti olsun diye 2 seçeneği de yaptım bakalım ne olacak şu an yeni aldığım ürünün bedeli çekilmemiş görünüyor paypal üstünden. Yani iptal ettiğim ürünün değeri kadar hediye çeki kullanabildim demek oluyor galiba.sonucu buraya yazarım bu hediye çeki refund işi biraz karışık gibi.

Aliexpress ve Dealextreme'den gitar parçaları sipariş edeceğim ama aklıma takılan bir konu var; .Dealextreme tek posta olarak gönderiyor o konuda sıkıntı yok fakat Aliexpress'te satıcılar ayrı ayrı olduğu için her bir parçayı ayrı göndertmem gerekiyor. Bu aşamada bir sıkıntı yaşar mıyım? Sıkıntıdan kasıt paket sayısında bir sınırlama var mı yurt dışı alışverişlerinde? Yakın zaman aralığında yaklaşık 7-8 farklı paket ulaşmış olacak elime çünkü, emin olmam lazım.

Geri