Eb Ye Çekmek? (eb, Bb, Gb, Db, Ab, Eb)

'Elektro Gitarlar' forumunda mizantropia tarafından 10 Mart 2013 tarihinde açılan konu

1. Arkadaşlar testament çalmak istiyorum tunerı bağladım fakat eb yok. Çok cahilce bir soru ama sormak istedim. Nota bilgim de fazla olmadığı için. Kusuruma bakmayın

2. Eb,Ab,Db,Gb,Bb,Eb şeklinde olacak, biraz karıştırmışsın. Neyse, soruna gelecek olursak, çoğu tunerda kromatik mod vardır, onu açarsan Eb de gözükür. Ama eğer sadece E, A, D, G, B, E varsa, normal akordunu yapıyormuşsun gibi gitar üstünde 1. perdelere basarak yapabilirsin.

3. Kromatik tuner diyor. Akort yaparken notanın ismini göstermiyor mu ekranda? Eb yazdığında ortalayarak akordu yapabilmen lazım bu durumda olmuyorsa arkadaşın da dediği gibi 1. perdeler basarak akort et boş tel yerine.

4. Tuner muner uğraşma dostum, yapacağın şey şu. Gitarın standart E'de iken B telinin (alttan 2. tel) 4. perdesine bas, daha sonra 1. telini yani ince E telini bu sese göre ayarla, yani 1 ses gevşet. Daha sonra 1. teli baz alarak diğer üst telleri gitarı nasıl akort ediyorsan öyle akort et. Otomatik olarak Eb Open Tuning olacak ;)

5. sen ap tuner yükle zatan 1 mb bile değil. Orda Eb var.

6. Senin tuner'da da var ama Eb olarak değil. Şöyle var;

Eb demek aslında D# demek. Her bir nota için böyle düşün. O yüzden standard tuning'de akordluyken her bir teli yarım ses düşür, yani gevşet. Sonra akordla.

7. Bende size farklı ama bir okadar da konuyla alakalı bir soru sorayım :) .
    Yarım ses düşürünce sap ayarı ihtiyacı duyuyor musunuz?

8. Evet dün öyle yaptım d# var bende hepsini yarım ses düşürdüm çaldım falan baktım ses olmuş.

Çok sağ olun.

9. Valla ben eski gitarımı E den B ye kadar indirdiğim olurdu, üstelik Floyd Rose idi, ama bir kere dahi sapla oynamamıştım. Tel yükseklikleri ile çok az oynanabiliyor, onun dışında sapa dokunmazdım hiç, hala da dokunmam :)

Bu Sayfayı Paylaş