Star Wars

Onu bunu bilmem de, amcamın yazdığı yazı birden The Force'un ne olduğuna uyanmamı sağladı... ve neden Lucas'ın bu olayı biyolojik açıklamaya bağlama ihtiyacı hissettiğine. (bkz. "Chi")

"Chi", genellikle Shaolin rahiplerinin toplu iğneyi fırlatarak cam delebilmek gibi şeyleri yapmalarını sağlayan bir çeşit "içsel" güç; aslında vücüdun belirli bir kıvama gelmesinden sonra gerekli kas hareketleri sonucunda, ısının ve kuvvetin bir noktaya toplanması sonucunda oluştuğu bilinen ve ısı dedektörleri ile algılanabilmektedir. Haliylen, "The Force" denen o "mistik enerji kaynağı"nı kalkıp da Midiclorian kavramıyla açıklamaya kalkmasını Lucas'ın, buna bağlıyorum. Evet, alakasız oldu ama bir yerinden girmek lazımdı. (insaf edin beah kaç haftadır yoktum forumda, üşendim okumaya)

Ya bu üçüncü film harbiden çok kötüydü. Hatta millet karikatürünü yapmış. Karikatürde Palpatine, Ani'ye bi resim gösteriyo, resimde bi çöp adam var, bi kolu ingiliz anahtarı gibi. Atında da Obi van Kenobi ile Padme'nin imzası var. Sonra Anakin diyoki, "hayır, böyle bişey yapmış olamazlar".

Bence filmin ucuz senaryosuyla çok güzel dalga geçilmiş. Zaten zamanında kafayı çalıştırıp filmin bütün telif haklarını üzerine alan, sonra da Star Wars adı altında bi tuvalet kağıdı çıkarmadığı kalan George Lucas'tan beklenebilecek bişey bence.

Kount demiş ki:
"Chi", genellikle Shaolin rahiplerinin toplu iğneyi fırlatarak cam delebilmek gibi şeyleri yapmalarını sağlayan bir çeşit "içsel" güç; aslında vücüdun belirli bir kıvama gelmesinden sonra gerekli kas hareketleri sonucunda, ısının ve kuvvetin bir noktaya toplanması sonucunda oluştuğu bilinen ve ısı dedektörleri ile algılanabilmektedir. Haliylen, "The Force" denen o "mistik enerji kaynağı"nı kalkıp da Midiclorian kavramıyla açıklamaya kalkmasını Lucas'ın, buna bağlıyorum. Evet, alakasız oldu ama bir yerinden girmek lazımdı. (insaf edin beah kaç haftadır yoktum forumda, üşendim okumaya)
Ben de bişeyler ekleyim dedim:
Chi japonya'da toprak elementi olarak bilinir(earth elemental). Eskilerin bir şekilde bu toprağın (ve toprakta yaşayan canlıların) enerjisini kanalize ettiğine inanılır. Ben de şu linkte force içinbenzer bi açıklama okumuştum aynı chi gibi. ... http://stuffo.howstuffworks.com/sith.htm

Son bölüm bence genel anlamda iyiydi. Sağında solunda uffak tefek hataları, eksikleri vardı belki ama güzel ayrıntılar da vardı.

Mesela Padme ikizleri doğurduğunda kız olan (Leia) dönüp annesine uzun uzun baktı. Eski üçlemede kardeş oldukları ortaya çıktığında Leia annesini hayal meyal hatırladığını, onu hissettiğini söylemişti.

Kısacık bir sahnede de olsa Chewbacca görünmüştür bu son filmde. Yoda'nın gezegenden kaçmasına yardım ederken.

Obi Wan Kenobi'nin gelmiş geçmiş en usta Jedi şovalyelerinden biri olduğu bu bölümde ortaya çıktı bence. Adam süpermen gibi, her yere yetişiyor.

Valla orda Leia Bail Organa'nın karısından bahsediyor olabilir belki kadın Leia çocukken ölüyordur (Alderaan EP4 te patlıyor ama annesi hakkında birşey söylenmiyor yaşayıp yaşamadığı hakkkında,2. bir ihtimal Leia da force sensitive olması itibari ile bebekliğinde annesini hissetmiş olabilir)

tabii bunlar bizim geliştirdiğimiz teoriler ama bizim aklımıza geldiyse Lucas'ın da aklına gelmiştir böyle salak bir hata yapmaz bence

Çünki filmi izleyen her fan'ın aklına gelen bir soru bu..

Olm bi de şu dikkatimi çekti ki bu Palpatine şerefsizi Mace Windu kendisini tutuklamaya geldiğinde ustanın yanındaki Jedi ları çok kolay hakladı. Şimdi sen her ne kadar Darth Sidious da olsan karşındakiler de Jedi. Bu şerefsiz çektiği gibi floresanı şak diye harcadı ikisini de. Hadi Windu baya mücadele etti, bi ara keser gibi de oldu Palpatine'i ama ona da Anakin yamuk yaptı.
Her neyse, ne diyorsun bu hususta :)

Bir de Anakin artık kolu bacağı kesilmiş vaziyette lavlara doğru kayarken başını kaldırıp Obi Wan'a öyle bir "i hate you" çekti ki tüylerim diken diken oldu. Nasıl bir oyunculuktur, helal olsun.

Şu midichlorian meselesi var ayriyeten. Yukarıda bir arkadaş belirtmiş. O da ilginç bi ayrıntı. Bunlar Jedi şovalyelerinin olmazsa olmazı, onların vücudunda bulunan mikroskobik canlılar. Bütün Jedilarda farklı miktarlarda mevcutmuş, en çok Anakin, sonra Palpatin, sonra Yoda'da varmış bunlardan. Hayatın devamını sağladığı için Jedi şovalyeleri bunları dinleyip, onlara hükmetmeyi öğrenirlerse çok yaşarlarmış. Acaba diyorum Yoda 800 küsür yaşını böyle mi devirdi? Hey gidi :)

Heh Rainbow'um ben de o sahneye taparım(I hate you). Bence sırf o yüzden Anakin 'e(Gerçek ismini bilmiyorum)oscarı vermeliler.Muhteşem bir oyunculuk.

bir de bu Luke kaçıncı sıraya giriyor bilen var mı?(mikroskobik canlılar olayında)

Onlar amatör jedi'lerdi rainbow'um :)
Her bir jedi'nin derecesinin aynı olmadığını ve palpatine'inse zaten üst seviye bir sith lordu olduğu göz önüne alınırsa daha kolay anlaşılır.
herif sadece 3 filmde 2 çıkarak harcadı :)

en yüksek Midi chlorian katsayısı anakin'de Yoda'dan bile fazla diyor Obi Phantom Menace'ta diğerleri hakkında benim bilgim yok
Palpatine,Luke falan gibi

valla Mace bana göre Sidious'ı alacaktı orada (kitapta da böyle diyor)Anakin müdahale etmese
diğerleri çabuk gitti o doğru bak..

bence üçlemenin eniyi oyuncusu Ewan Mc Gregor abi
Liam Neeson da baba ama sadece Ep2 da var
Obi Wan ise güneş gibi parlıyor yani

Vader Luke'u karanlık tarafa çekip beraber Palpatine'i indirme planları yapıyor ama son filmde Luke'un kendisi için hayatını feda ettiğini görünce o da luke için aynını yapıyor böylece aydınlık tarafa dönüyor

Luke için aynı şeyi yapıyor ama yaparken de anası ağlıyor.Adam ne yapcağını şaşırıyor.o kadar çelişki yaşaması bence yanlış.Çünkü görmesi lazımdı imparatorun puştluğunu.Oğlu onun(ya da kötü tarafa geçmemek için) için ölmeyi bile göze alıyor.Ama bizim hırbo Dart Vader hala çelişki yaşıyor.

Geri