lambalı amfi v.s transistörlü amfi

Freerocker ve Karabash yorumlarınız için teşekkürler :) ... Sıfırı 1000 $ olan 1960 ların 2. elininin temiz ve uygun fiyatlısını bulmak oldukça zor güzel memleketimde...Bekleyeceğim baktım olmadı alacam mg yi... :D

secks demiş ki:
FReeRoCKeR demiş ki:
Bir kere lambalı amfi kısık seslerde kötü ses verir fikrini anlamış değilim.

sesi kısık tuttuğunda drive'ı sadece preampten alıyorsun. sesi açıp power lambalarını zorladığın zaman çıkan tonu kısık sesle alman imkansız kısacası.

Tabiki öylede ben hani kısık olduğundada söylendiği gibi irenç olmadını belirtmek istedim. Lambaları yeterinde ısıttıımızda gayet kaliteli ve tatmin edici ses alabiliyoruz. :)

night_slash_rain demiş ki:
her yere soruyorum da cevap gelmıyor :)
bu thd hot plate atteunator turkiye de nerede bulunur??
evde, sesi 1 de çal çal nereye kadar :)

Yurtdisindan al bence. Pek agir birsey degil. Kargosu cok tutmaz, gumrukte takilacaginida sanmiyorum. Ebay'de 250$ civarinda bulunabiliyor...

FReeRoCKeR demiş ki:
secks demiş ki:
FReeRoCKeR demiş ki:
Bir kere lambalı amfi kısık seslerde kötü ses verir fikrini anlamış değilim.

sesi kısık tuttuğunda drive'ı sadece preampten alıyorsun. sesi açıp power lambalarını zorladığın zaman çıkan tonu kısık sesle alman imkansız kısacası.

Tabiki öylede ben hani kısık olduğundada söylendiği gibi irenç olmadını belirtmek istedim. Lambaları yeterinde ısıttıımızda gayet kaliteli ve tatmin edici ses alabiliyoruz. :)

gayet de igrenc oluyor. power lambalarinin sinirlarini zorlamadikca, sinyali lambanin kompresyonuna sokmadikca iyi verim alamazsin.

Hatta ve hatta "speaker distortion" denilen bir hede var ki, cogu transistorlu amfide bile ses kisikken distortion, ses acikken oldugu kadar verimli olmuyor.

Neden hep 1960 kabin kullanılıyor.Bence pek bir olayı yok bu kabinin.Bildiğin mdf ya.İbanezin kabinleri daha iyi sanırım.Ki bence en iyisi ENGL kabinleri.

Bir crate blue voodoo sahibi olarak lambalı anfileri tercih ederim her zaman. Ben anlamıyorum pek öyle sıcak, köşeli, kumlu ton falan nasıl oluyor herkes ölye şeyler söylüyor :) Güzel işte anfi tonu nasıl tarif edilir ki ?

mike soldano`nun bir reportajini görmüstum ,soldano anfileri icin ,tonu preamp kisminin belirledigini , power amp kisminin sadece sesi yukseltigini soylüyor ,yani kisik volumdede iyi ton alinabilir anladigim kadariyla.

tabiki alınabilir.Ayrıca her lambalı amfinin tüpü aynı zamanda ısınmaz aynı tepkiyi vermez.Bi sürü tüp çeşidi var.Açıkçası soguk lambalarla güzel drive pedalları daha hoş drive tonları veriyor bence...
Tabiki bu zevk meselesi...

Eldrun demiş ki:
Neden hep 1960 kabin kullanılıyor.Bence pek bir olayı yok bu kabinin.Bildiğin mdf ya.İbanezin kabinleri daha iyi sanırım.Ki bence en iyisi ENGL kabinleri.

MDF kaliteli kabinlerin malzemesi değildir genelde lamine edilmiş gayet sağlam olan Baltic birch kullanıyor kabinlerde, örneğin Marshall 1960 serisi Carvinde lamine poplar kullanıyor vs. , kabinin sese çok fazla etkisi var öyleki her gitarın sesi aynı olmadığı gibi her kabininde sesi aynı değil (aynı model ,aynı hoparlör) arkasının açık olup olmaması fark yaratıyor Mesaların mesela arkası 3/4 ü kapalı olan modelleri var marshalların tamamı kapalı vs vs ...
Bence en iyi kabin diye bir şey yok en iyi gitarın olmadığı gibi 8)

deliturko demiş ki:
Eldrun demiş ki:

MDF kaliteli kabinlerin malzemesi değildir genelde lamine edilmiş gayet sağlam olan Baltic birch kullanıyor kabinlerde, örneğin Marshall 1960 serisi Carvinde lamine poplar kullanıyor vs. , kabinin sese çok fazla etkisi var öyleki her gitarın sesi aynı olmadığı gibi her kabininde sesi aynı değil (aynı model ,aynı hoparlör) arkasının açık olup olmaması fark yaratıyor Mesaların mesela arkası 3/4 ü kapalı olan modelleri var marshalların tamamı kapalı vs vs ...
Bence en iyi kabin diye bir şey en gitarın olmadığı gibi 8)

Evet göreceli tabi ki. :) Ben bu 3 kabini de biraz denedim, Marshall en kötüsü gelmişti bana.Başka birine daha iyi gelebilir bir şey diyemem.

kullanım amacına göre değişir. prof bi şekilde sahne alacaksan ve kendi soundun olsun istiyorsan kesinlikle transstorlu alma yada yarı transstorlu al. çünkü lambalı amfiler karakteristik tonlara sahiptir. tonları dikkat çeker. lakinn ben metal çalarım metal zone'm war rift basarım dersen al bi peavy kurtul işkenceden 8) abi evde kitar çalışacamda diosan 30watt lık bi amfi al (sallama bi marka olmassa iyi olur) olsun bitsin bu kadar sorulara kapılık işkence çektirme kendine :D

Geri