Erkin Koray Gitar Tonu

masterofpuppetsasd demiş ki:
Evladım metalcimisin sen ? :evil: Hem bak bu guççük amfi sadece kayıt amfisidir bu. 8O bunu satriani vai gibi şaklabanlar kullanır :LOL:
.

Abi dunyalari basima yiktin ya... Simdi bu amfi kayit amfisi olarak tasarlandigi icin evde kullanamayacak miyim ben bunu uhuuu :cry:

Peki bu modelin kayit amfisi olarak tasarlanmayani varmi?

Ben Metalika tonlari istiyorum. Butcem 23 milyon birde Cokonat gofretim var. Nasil Metalika tonlari yakalayabilirim. Yakalarsam kacar mi?

:LOL:

thunderhead demiş ki:
Evladım metalcimisin sen ? :evil: Hem bak bu guççük amfi sadece kayıt amfisidir bu. 8O bunu satriani vai gibi şaklabanlar kullanır :LOL:
.

Abi dunyalari basima yiktin ya... Simdi bu amfi kayit amfisi olarak tasarlandigi icin evde kullanamayacak miyim ben bunu uhuuu :cry:

Peki bu modelin kayit amfisi olarak tasarlanmayani varmi?

Ben Metalika tonlari istiyorum. Butcem 23 milyon birde Cokonat gofretim var. Nasil Metalika tonlari yakalayabilirim. Yakalarsam kacar mi?

bu amfiler mikrofon yiyor beslemezsende küsüp bir daha ses vermiyor. o bakımdan ev amfisi değil üzgünüm.

kayıt amfisi olarak tasarlanmayanı var. bilimum metalci shredci işi gitaristin amfilerine bak. hepsi zibidi gibi kafa (kafaya baaaak :LOL: ) amfisi kullanır zaten.

bütçe iyi. 22 milyonla set up tamamlar 1 ytl + çokonat gofret ile de studyo kurarsın. allahtan ümit kesilmez. yakalarsan kaçar. koskoca metallica kaçmasını engelleyememiş sen mi tutucan :!:

Kafaya bak!!!

Peki 22 milyona hem amfi hemde pedal alabilirmiyim?? Bisiklet pedali olurmu?

Bu amfiyi alsam. Birkac bisiklet pedali alsam. Metalika tonlari tutturabilirmiyim.

Birde yekpare kasa (!) flying V gitarim var :LOL:

Photo-0059.jpg

thunderhead demiş ki:
Kafaya bak!!!

Peki 22 milyona hem amfi hemde pedal alabilirmiyim?? Bisiklet pedali olurmu?

Bu amfiyi alsam. Birkac bisiklet pedali alsam. Metalika tonlari tutturabilirmiyim.

Birde yekpare kasa (!) flying V gitarim var :LOL:

Photo-0059.jpg

Look at the head ! tandirhed ! :LOL:

22 milyona dikiş makinesi pedalı ve pc hoperloru olur. bunları alırsan dikişi güzel tutturursun.

ps. onun adı uzay kasa ! :idea:

thunderhead demiş ki:
Mesa, ENGL hikaye....

En iyi tonlar Marshall'dan aliniyormus...

Ben soyle bir modelini dusunuyorum.

MS2.JPG

9w luk piller ile calisiyormus. Metalika tonu alabilirmiyim bundan???

birde yeni fark ettim de...

o zaman custom shop diye bir şey yok orijinal Gibson işte.

asıl o zamanlar seri üretim diye birşey yok gibson da. yapılan gitarlar el yapımı ve custom shop mantığında üretilen gitarlardı. amfi bilginde gitar bilgin kadarsa vay ki vay.

Custom shop demek el yapımı demek değildir,seri üretim değildi evet ama Gibson Custom Shop diye bir şeyde yoktu,seri üretime geçildikten sonra custom shop olayı çıktı.

Ayrıca söylediklerimin hepsini birbirine karıştırıp şebeklik etme küçük amfiyi şaklabanlar kullanır demişmiyim,amfinin küçüklüğü kalitesiz olduğu anlamına gelmez dedim,ve kayıt için tasarlanan amfiler küçük combo amfilerdir dedim.Senin gitarın stüdyoda nasıl kayıt edildiği hakkında en ufak bir bilgin yok anladığım kadarıyla.

=))

vay be Erkin Koray gitar tonu olayları nereye gelmiş.

konuyla ilgili son bir şey. Evet eski kayıtlarında çok özel yaptığı bir şey yk. geneldekullanılan tonlar.

ama adamın müzisyenliğine bir şey denmesi saçma.

kendine has bir gitar çalışı var bunu kabul etmeniz lazım. beğenmeyebilirsiniz.

evet adam satriani ya da bilmem kim gibi çalmıyor.

ayrı bir tarzı var gerçekten hiç bir batılı müzisyen gibi çalmıyor.

Ama ürettiği fikirleri de öyle pek de batılı müzisyenler üretememiş.

çünkü kendisinin de söylediği gibi yaşadığı coğrafya farklı.

sizi adam yerine koyupda bunları anlatmaya çalıştığımı sanmayın,sayfaya bakanlar sizin şebeklikleriniz dışında bir şeyler öğrensin diye yazıyorum.

http://www.fender.com/products/search.php?partno=2152000000

http://www.swanproamps.com/whats_new.htm

http://www.musictoyz.com/guitar/amps/orange.php

http://www.musictoyz.com/guitar/amps/buddaamps.php

http://www.musictoyz.com/guitar/amps/zinky.php

http://www.musictoyz.com/guitar/amps/victoria.php

üç tane marka ezberlemiş ötüp duruyorsunuz,hala sizin zevklerinize uymayanın kötü olmadığını anlamayacak kadar taş kafalısınız ben Roland Jazz Chorus 120 amfiyi hiç bir Mesa Boogie,ENGL,Marshall,Carvin ya da Peavey amfiyle değişmem bu zevk meselesidir aşın artık bazı şeyleri.

ayrıca "Erkin Koray gitar çalmayı bilmiyor" diyen arkadaşlara "Live in Nazilli" canlı kaydını dinlmelerini tavsiye ediyorum

1974 yılında Aydın'ın Nazilli ilçesinde böyle bir konser vermiş bu adam. Sahneye makaralı teyp koyarak kaydetmiş grubun davulcusu kendini daha sonra dinlemek için. Kayıt kötü ama bir dinleyin.

Yani bu adam Türkiye'de neler yapmış bir bakın diye söylüyorum.

Kaydı nerden mi bulursunuz?

Google'da aratın.

Ama hızlı metal sololarından başka solo tanımam diyorsanız kaydı dinlemeyin. Düşünceleriniz değişmeyecektir.
Demiyorsanız özellikle uzuuun uzun çalınmış "mesafeler" parçasına özellikle dikkat diyorum.

nihat örerel davulda. bassçıyı bilmiyorum ve erkin koray var diye biliyorum. ki o solo ksımlar erkin koraya ait. yani açıkçası canlı performansda iki kişi olsalar bile kendisinin soloları başka bir gitariste bırakacağını sanmıyorum.

yani eski dönemlerde onları izleyenlerde hep gitarı nasıl konuşturduğundan bahseder.

Erkin Koray'ın bir de eski İlahi Morluk kaydı vardır. Plak kaydından başka yine 74 yılı falan galiba.

O şarkının arasına da uzuuun bir gitar solosu çalmaktadır.

Şu anki tonları ve gitar çalışı eskisi gibi değil bu da bir gerçek.

Onun için şimdi bir konserine gidenler olayı kavrayamıyor. Bi de sahnede tekbaşınaysa orgla falan hiç sarmıyor onları. çünkü olayın altıdaki manayı bilmiyorlar.

Sona da Erkin KOray şöyle Erkin Koray böyle.

Adamın yurtdışında plakları 1000 dolarlara satılıyor. Plaklarını cdye basıyorlar yurtdışında ve satıyorlar. Ama Türk insanı elinin altındaki hazinenin değerini bilmiyor.

Bir Replikas grubu anlamış benim gördüğü kadarıyla. (Bkz: İstanbul Hatırası, Köprüyü Geçmek)

13veben demiş ki:
şu sıra kafama taktığım tek bi şahsiyet var ki oda "duman_fender" denen cahilce konuşan biri...insan sıfatı takmak için biraz onun gibi olmak gerekli...
bilmediğin bir konu hakkında konuşunca çıkan manzara böyle olur işte.
virtüöz diyorlarmış erkin koraya falan..
kim dmeiş erkin koray virtüöz diye?demek snei,n içinde kalan birşey ki o,arada çıakrtıp duruyorsun yumurta misali...
bana bak piyasacı takılan duman_fender,
yavuz çetinin yaptıklarını ve yapamadıkalrını herkes bilir.
ama yavuz çetini virtüöz olarak görmen beni kızdırıyor!
türkiyede blues yapmak virtüözlükmü yani,birde erkin korayla kıyaslıyorsun..
galiba sen kendini jimi hendrix veya satriani sanıyosun?

birde tek telden solo çalmak acemilikmi sence?müzik alimlerine bi danış derim...en iyi legato ve bendler tek teld eyapılır,tel atlayarak yapta bi dinleyelim?yandan yemiş legatonu...

kafana mı taktın beni oda güzel sana erkin babanla mutluluklar sorularının hepsinin cevabı var bende msnde konusuruz istıyorsan ama burası bi bilgi forumu uzatmanın alemi yok sana bikac demo videomu atarım msn'den kafana takıcak bir sürü şey daha çıkar benle ilgili bu adam nasıl çalıo diye ;)

erkin korayin yetenekli gitarci olmadigini soyleyenler 74
yilindan izmir konserini dinlemelerini tavsiye ederim...
teknik olarak Yavuz Cetin daha iyi gitarci diyebilirsiniz AMA dunyada binlerce Yavuz Cetin gibi calan gitarci bulabilirsiniz
ama sadece bir tane Erkin Koray gibi calan gormedin,
ayrica Erkin Korayin gitarini duymak icin konserde izlemen gerekir, ve dedigim gibi 74 de yapilan izmir konser bootlegini bulmaniz gerekir..

Duman Fender 88 doğumlu sabisin,Erkin Koray dan iyi gitar çalacağını iddia ediyorsun idolünde Duman'ın gitaristi Batuhan sana neremle güleceğimi şaşırdım.

ilahi morluk kazın ayağı öyle değil sen Mesafeler plağında solo gitarı Erkin Koray mı çalıyor zannediyorsun,ya da Hor Görme Garibi ve Züleyha parçalarında.Erkin Koray hiç bir zaman bir virtüöz olamamıştır,ancak Hakan ın dediği şey çok doğru evet
kendine has bir stili vardır,ama bu eskiler için geçerli
şu an verdiği solo konserlde Ibanez gitarı ve dijital efektörü ile çıkardığı çozurtular için değil.

Hor Görme plağında aydın Çakuş çalıyor sanırım bunu biliyorum ama kitabında da belirttiği gib bunu bir defaya mahsus yapmış eğer yalan söylemiyorsa tabi Erkin Baba ve tabiki söylemiyodur da.

ama eski konserlerinde falan soloları başkasına attırıyodu diyosan bence yanılıyorsun.

mesafeler plağında bence kendisi atıyordur soloyu kesin bir bilgm yok ama ben konserdeki mesafeer parçasından bahsetmiştim.

Erkin KOray solo çalar yani bu bariz birşey bence.

Eski Hey dergilerindeki konser yorumlarında ve haberlerinde yaza bas, gitar ve davul sahneye çıktığı.

mesela 1974 yılının Hey dergisni hatırlıyorum böyle bir haberli. basta rauf ülgen. şimdi dergileri karıştıramicam ama konserlerde soloları tabi ki o atıyor.

ayrıca kimse yanlış anlamasın. böyle bir karşılıklı atışma ve iddialaşma amacında değilim. bilgi paylaşımı =)

Geri