Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Fernandes iyi bir markadır, benim özellikle hoşuma giden bir Native X modeli vardır, halen o gitarla ilgili hain planlarım var. :D Herneyse...

Bence önce kendine güzel bir gitar edin, elindeki paraya göre alabileceğin en iyi gitarı almaya çalış. Nasılsa amfiyi bir şekilde alırsın. Benim önerim Yamaha Pasifica'lar, www.mydukkan.com da iki tane bütçene uygun Pasifica var, biri HSS/Vintage Trem öteki HH/Fixed Bridge. Keyfine göre bence bunlardan biri senin işini görecektir.

Dean konusunda pek bilgim olmamakla beraber $800 ve $500'lık iki gitarını denemiştim, ikisi de kalitesinin üstünde etiketlere sahipti. Denemek lazım tabii, önyargılı olmadan...

merhaba arkadaşlar
bugünlerde bi elektro akustik gitar almak istiyorum...
450 ytl ye kadar olabilir...ben ibanezin AES20 modelini düşünüyorum...
bu gitar hakkında bilgisi olan var mı? yada bu paraya başka bir gitar önerebilirmisiniz...
şimdiden teşekkürler...

açtığım başlık kilitlendiği için burdan tekrar sorıyım :D jackson wrmg warrior ile Esp ex-400 arasında kaldım acaba aralarında ne gibi farklar var yardımcı olabilirmisiniz???

şimdi...(uzun bi yazı olucak hazır olun :D)

jackson wrmg japon yapımı jackson ın pro serisi ile aynı seviyede olan mg serisi mensubu bir gitar.aletin işçiliği oldukça iyi olan japon işçiliği.gövde ağacı olarak alder kullanılmuş.sap maple ve tuşe gül ağacı.üzerinde emg 81-85 aktif manyetikler var.jt580 low profile floyd rose sistemi var.

dikkatini çekmem gereken nokta ex400 ün esp değil ltd olması.ltd lerin üretim yerleri kore ve endonezya.bu alet kore üretimi.işçilik olarak wrmg ye göre biraz geri planda.üzerindeki köprü manyetiği bildiğin gibi emg 81 yani wrmg ile aynı.sapta emg 60 denilen manyetik var.bu manyetik clean seslerde emg85 e göre daha başarılı.yani emg manyetiklerin clean seslerde pek başarılı olmadığı bilinen birşey.fakat 60 clean lerde biraz daha iyi.ama bana emg60 sap manyetiği olarak overdrive/dist. tonlarında biraz boğuk gelir.kapalı biraz yani.gövde ağacı maun.benim fazlasıyla sevdiğim bir ağac.güzel dolgun bir tonu vardır.sap maple ve set neck(yapıştırma).tuşe gene gül.ve alet sabit köprülü.

şimdi aralarındaki farklara gelelim.senin ikilemde kalacağın şeyler bunlar.

ben iki gitarıda denemiş biri olarak şunu söylemeliyim.ex400 ün sustaini daha iyi idi.bu hem sabit köprü olmasından hemde set neck olmasından gelen bir özellik.tonları arasında pek büyük bi fark göremedim.birtek ex400 ün genel anlamda daha bir dolgun tonu vardı.maun gövde sağlıyor bunu.wrmg ise tonal anlamda high end denen olayda önde.yani tizler daha belirgin.daha hafif bir gitar.köprüsünde hiç bir sorun göremedim.çok rahat alet.sapını ex400 e göre daha rahat buldum.profil olarak ex400 ün sapı kalındı wrmg ye göre.wrmg nin sap profili daha rahat geldi.hızlanmak için daha uygun wrmg nin sapı.vede boyasız olmasıda bu etkenlerden biri.

şimdi sana bazı ikilemleri vereyim.bu soruları kendince yanıtla ve sonunda kararı vermiş olursun bence.

-22 fret mi yoksa 24 fret mi? wrmg 24 ex400 22 fret...
-tremolo mu sabit köprü mü? wrmg tremololu ex400 sabit köprülü...
-maun mu yoksa alder mi? wrmg alder ex400 maun...
-iki gitar arasında skala farkı var.wrmg 25.5 inch ex400 ise 24.75...bu skala farkı tellerin gerginliklerinde fark yaratır.eğer çalmadıysan bir 24.75 skala gitar bul ve aynı anda 25.5 lik bir gitar ile dene sırayla.kimileri için bu skala farkı çok önemlidir.kimisi için fark etmez.
-sap profili senin rahatına bakar.benim rahat ettiğimde sen edemezsin ondan ona girmiyorum...
-sapın arkasının boyalı olması kimilerince rahatsız eder.bu karar vermende bi etken..
-manyetik olarak da o kadar kafaya takma.sonucta rahat edemezsen manyetik değiştirmek o kadar kasmaz.emg lerde soket var çünkü.emg60 ı bir gün 85 ile değiştirmek istersen tek yapman gereken emg 85 i soketinden çıkarıp 60 ı takmak olucak.(tabi önce alman gerekicek :))

kolay gelsin.. ;)

selam arkadaslar
sizde bir konu da soru soracagım:
bir fender usa stratocaster a humbucker manyetik takmak strat tonunu seven ve distortion ağırlıklı çalmakisteyen biri için yeterli olurmu yoksa başka birşey mi tavsiye edersiniz?

sprco,
hangi manyetiği alacağına göre değişir. uygun bir humbucker ile güzel işler çıkarabilirsin. Iron Maiden öyle yapıyor yıllardır.

bence gitarı fenderlikten çıkarmaktan başka birşey değil :) bu arada yanlış bir kanı var.iron maiden usa strat kullanmıyor.janick gers ve dave murray nin stratları japondur.gövde ağacı olarak basswood var.janick gers köprüde ve sapta jb jr kullanır.dave ise her pozisyonda seymour duncan hot rails kullanıyor.ve dave deki çoğu gitar floyd rose lu.bence o gitarların şu anki fenderler ile hiç alakası yok.bu arada adrian smith gitar olarak jackson ve gibson kullanır.özellikle sg ve les paul.(double neck bir fusion ı var leziz bir alet :))

ilk baktığımda bende seymourduncan hot rails düşünmştm we denedm we benim içn yeticeğini düşündüm ama size de sorayım dedm ciddi olarak düşünmeden evel..

arkadaşlar bn 600-700 ytl civarında bir gitar almayı düşünüyorum.ibanez rg370dx ve cort evl x4 aklımda olanlar.bunlardan hangisini alsam.yada başka bi öneriniz warmı.şimdiden saolun
not:fiyat 500'dende başlayabilir ama 700 geçmemesi lazım

merhabalar arkadaşlar...

şimdiden yardımcı olacağınız için teşekkürler ediyorumm.
yaklaşık 1 yıl once elektro gitar almak için mağazaya gittiğim zaaman elektro gitar almayıp klasik gitar alarak geri dönmüştüm

sebebi ise malum. elektro gitar çalabilmek için klasik gitar bilinmeli.. yada bilinmemeli neyse aldık bir kere..

şimdi ise artık ELEKTRO GİTAR almanın zamanını geldiğini düşünüyorum..
biraz intenetten araştırmalar felan yaptım ama burda birebir kullananlardan daha iyi yanıt bulacağımdan eminim...

dediğim gibi bir elektro gitar düşünüyorumm..

sound una gelirsek CARLOS SANTANA tarzı dinler sever ve çalmak isterim(santana herhalde PRS gitar, overdrive ve wah pedali kullaniyor)

olanaklarıma gelirsek 600-700 ytl civarlarına bütün levazımatları toplamam gerekiyor (amfi, manyetik,pedal,prosesor)(amfiyi kulaklık çıkışlı tercih edeceğim)

bir grupla çıkıp çalmayı düşünmüyorum 1-2 yıl kadar sadece yalnız evde takılacam...

kusura bakmayın eğer eksik veya yanlış birşeyler yazdıysam..

sizin buradki yazdıklarınız benim için çok onemli karar vermemi direk etkileyecektir..

bu arada kalsik gitarım VALENCİA CG190

valla benim de bir tavsiyeye ihtiyacım olacak
şimdi 6-7 aydır klasik gitar çalıyorum ve elektro gitar almayı düşünüyorum önümüzdeki aylarda

1.si:thrash çalmak istiyorum,klasikten elektroya geçişte,uyum sorunu yaşar mıyım,direk thrash'e geçebilir miyim(fevkaladenin fevkinde çalmam gerekmez zaten de,soru olsun işte)

2.si:hangi marka ve hangi model gitarları önerirsiniz,jackson mı,esp mi,dean mi?

para sınırı 650 milyondur bu arada

+

vurdun mu dağılan türden bişey olmasın,malum,sakarımdır da biraz

şimdiden saolun,güveniyorum valla size

SX KY1/CE22 bu gitarı almak istiyorum fakat gitarlar hakkında pek bi bilgim yok, bana yardımcı olursanız sevinirim. "Abi buna para verme, git şunu al!" demek yerine bu gitar böle böledir özellikleri şudur artısı budur eksisi budur diye açıklama yaparsanız sevinirim... ii günler diliyorum arkadaşlar...

emptyspiral demiş ki:
şimdi 6-7 aydır klasik gitar çalıyorum ve elektro gitar almayı düşünüyorum önümüzdeki aylarda

1.si:thrash çalmak istiyorum,klasikten elektroya geçişte,uyum sorunu yaşar mıyım,direk thrash'e geçebilir miyim(fevkaladenin fevkinde çalmam gerekmez zaten de,soru olsun işte)

2.si:hangi marka ve hangi model gitarları önerirsiniz,jackson mı,esp mi,dean mi?

+

sırf avatarına bakarak bile dave is god felsefesinde olduğun anlaşılmakta.
zira megadeth,testament gibi trash grupları çalmak istediğinide söylemişin.ben sana direk alım satım forumundan kendine 2.el bir japon jackson bakmanı öneriyorum.kimi arkadaşlarım oldu klasikten sonra elektroya geçince oh be diyen.klavye falan daha ince olunca kimine daha rahat geliyor herhalde ondan.yani ben bi rahatsızlık yaşicanı sanmam.mesela ben olsam kendimi biraz kasar gider reeve nickli arkadasın dk2s sine sarkardım.açıkçası süper gitar.bunun yanında diyosanki benim daha fazla para biriktirmeye mecalim yok o zaman performer yada ex professionel serisinden jacksonlar bakmanı öneririm.hadi kolay gelsin.

cevabınz içn tekrr teşekkürler gene bir sorum olacak:
bu fender vg strat ın özellikerline baktm videosu izledm ve gerçkten güzel bi gitar olarak düşündüm fakat harmony central reviews ın sitesinde baktm ki verilen puanlar hiç de öyle göstermiyor bu konuda ciddi bir şekilde bilgisi olan , varsa gitarı denemiş birisinden yardım bekliyorum
şmdiden teşekkürler..

masterofpuppetsasd demiş ki:
emptyspiral demiş ki:

+

sırf avatarına bakarak bile dave is god felsefesinde olduğun anlaşılmakta.
zira megadeth,testament gibi trash grupları çalmak istediğinide söylemişin.ben sana direk alım satım forumundan kendine 2.el bir japon jackson bakmanı öneriyorum.kimi arkadaşlarım oldu klasikten sonra elektroya geçince oh be diyen.klavye falan daha ince olunca kimine daha rahat geliyor herhalde ondan.yani ben bi rahatsızlık yaşicanı sanmam.mesela ben olsam kendimi biraz kasar gider reeve nickli arkadasın dk2s sine sarkardım.açıkçası süper gitar.bunun yanında diyosanki benim daha fazla para biriktirmeye mecalim yok o zaman performer yada ex professionel serisinden jacksonlar bakmanı öneririm.hadi kolay gelsin.

teşekkürler,önümdeki seçeneklerin 3'e inmesi gerçekten rahatlatıcı

Merhabalar. Gitara yeni başlamış sayılırım. Cort X2 gitarım var. Şu an bulunduğum seviyeden dolayı gitarım beni tatmin ediyor. Ancak bir takım sorunlar çıkarıyor ara sıra, ve sapının gofret olduğunu farkettim gitarın. 1-1,5 yıl sonra gitarımı değiştirmeyi planlıyorum. Ancak gitarımı değiştirirsem büyük ihtimalle bir daha değiştirme şansım olmayacak. Bu yüzden hangi gitarı önenirsiniz değiştireceğim zaman... (Fiyat sınırı çok uçmadığı sürece yok...)

Tarzımı anlamışsınızdır az biraz gitarımdan. Distortion ve Overdrive seven ve Clean ile pek arası olmayan biriyim... Önerilerinizi bekliyorum...

Geri