Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

blackfury demiş ki:
Arkadaşlar 2000 ile 2500ytl arası bir bütçem var ağırlıklı olarak deathrash ve progressive metal ile ilgileniyorum ilk başlarda kafamda 7 telli almak vardı ama kafamda bazı fiyat/performans, çalım rahatlığı gibi konularda şüpheler oluştu ve seçenek şansı pekte fazla sayılmaz o yüzden 6 telli fikirlerinizede açığım. Düşündüğüm gitarlar bu fiyat aralığındaki ibanez gitarlar açıkçası ltd`ler hakkında pek iyi yorumlar duymadım fiyat/performans açısından, jackson gitarları henüz araştırmaya fırsatım olmadı.
Özellikle dikkatimi çeken gitarlar ;
Dean Razorback Shards RZR SHG
Ibanez RGT220A-NTF
ve fiyat olarak aşağıda kalsada Washburn X50 PROFE
Şimdiden teşekkürler.

Ibanez Uv777. calim rahatligi ve fiyat/performans konusunda hicbir suphen olmasin.

PhoibosApollon demiş ki:
blackfury demiş ki:
Arkadaşlar 2000 ile 2500ytl arası bir bütçem var ağırlıklı olarak deathrash ve progressive metal ile ilgileniyorum ilk başlarda kafamda 7 telli almak vardı ama kafamda bazı fiyat/performans, çalım rahatlığı gibi konularda şüpheler oluştu ve seçenek şansı pekte fazla sayılmaz o yüzden 6 telli fikirlerinizede açığım. Düşündüğüm gitarlar bu fiyat aralığındaki ibanez gitarlar açıkçası ltd`ler hakkında pek iyi yorumlar duymadım fiyat/performans açısından, jackson gitarları henüz araştırmaya fırsatım olmadı.
Ibanez RGT220A-NTF
Şimdiden teşekkürler.

Ibanez Uv777. calim rahatligi ve fiyat/performans konusunda hicbir suphen olmasin.

2500 dayanabileceğim son noktalar o yüzden 2000ytl`ye daha yakın seçeneklerde bulunursanız sevinirim :) bildiğim kadarıyla Uv777 2700ytl civarı peşin alıp fiyatı düşürme imkanımda yok ne yazık ki :( 2500 üstü değilde altında fikirlerinizi söylerseniz daha çok sevinirim tekrar teşekkürler.

Re: :)

halilpazarlama demiş ki:
kacikoyuncu demiş ki:
rock türü ama ac simulatörle akustikte çalmak istiyorum bu arada gövdesi maple sapı böyle yağ gibi kayan köprüsü sabit (fiyat farketmez) bir gitar biliyorsanız söyleyin sizin tecrübelerinize ihtiyacımız var ama gitar lazım manyetik deil :D

aaa tanıyorum ben bu gitarı fender stratocaster USA hatta deluxe :)
o alder maple deil gövdesi ^^

masterofpuppetsasd demiş ki:
2500 civarına 2.el canavar gibi usa jacksonlar bulursun ve söylediğin türler = jackson sanki :roll:

Haklısın hocamda işte peşin alma imkanım yok pek... Peşin fiyatı 2000-2500 arası bişeyler olarak soruyorum ama taksitle alacağım, jackson tabi neden olmasın :) ama araştırma fırsatım olmadı jacksonları henüz.(Vade farkı konusunu dikkate alıyorum)

arkadaşlar benim 500YTL biraz daha arta bilir param var ve elektro gitar almak istiyorum profesyonel olan arkadaşlara danışmak istedim siyah renk 4 manyetikli (manyetikler ikişer olarak gruplandırılmış olacak) birde köprü sistemi floyd rose mi deniyo neyse öyle olacak.bu bilgilere uyan gitar biliyorsanız lütfen söyleyin ben bitane buldum cort z22 ama onunda şekli pek hoşuma gitmedi bide full siyah renk değil. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

blueshine demiş ki:
arkadaşlar benim 500YTL biraz daha arta bilir param var ve elektro gitar almak istiyorum profesyonel olan arkadaşlara danışmak istedim siyah renk 4 manyetikli (manyetikler ikişer olarak gruplandırılmış olacak) birde köprü sistemi floyd rose mi deniyo neyse öyle olacak.bu bilgilere uyan gitar biliyorsanız lütfen söyleyin ben bitane buldum cort z22 ama onunda şekli pek hoşuma gitmedi bide full siyah renk değil. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Cort z22 floyd rose sistemine sahip degil. Ayni markanin X-6 modeline bir goz at.

slmlar .arkadaslar su 3 gıtar arasında kararsızım .

1.esp eclıpse 1400$
2.esp horızon 1300$
3.gibson sg standart 1300$
4.jackson soloıst mg 1100$

1400 dolarlık bı butce ayırmıs durumdayım.tabı yurtdısından alıncak bu gıtarlar.acıkcası sg yı dıerlerınden bıraz ayırmak gerekıyo sanırım ton olarak.acıkcası bıraz sert bı gıtarım olsun ıstoyrum bundan dolayı sg bıraz uzak ama cok guzel gıtar.tabı horızonun da necktru olması bıraz ona kaydırıyor.bu gitarları kullanıpta sen bole yap dıen yada bılgısı olan arkadaslar abı onu alma bunu al dıerek yonledırırse cok sevınırım acıkcası kafam cok fena karısık .yorum yazanlara sımdıdıden tessekkurler...

blackfury demiş ki:
Ibanez RGT220A-NTF
Şimdiden teşekkürler.

Arkadaşlar yorumlarınız için çok sağolun fakat şimdilik gitar alma işini askıya aldım önümüzdeki aralık ayında Amerika`dan gitar getirme şansım olacak o zamana kadar para biriktirip Amerika`dan alacağım gitarı.

olypsseus demiş ki:

1.esp eclıpse 1400$
2.esp horızon 1300$

1400 dolarlık bı butce ayırmıs durumdayım.tabı yurtdısından alıncak bu gıtarlar.acıkcası sg yı dıerlerınden bıraz ayırmak gerekıyo sanırım ton olarak.acıkcası bıraz sert bı gıtarım olsun ıstoyrum bundan dolayı sg bıraz uzak ama cok guzel gıtar.tabı horızonun da necktru olması bıraz ona kaydırıyor.bu gitarları kullanıpta sen bole yap dıen yada bılgısı olan arkadaslar abı onu alma bunu al dıerek yonledırırse cok sevınırım acıkcası kafam cok fena karısık .yorum yazanlara sımdıdıden tessekkurler...

İlk olarak teşekkürler sorunu burdan sorduğun için :)

Amerikan yapımı bir Gibson Sg çalmak fırsatım hiç olmadı ama diğer gitarlarla oldukça yakın :D bir ilişkim olmuştur..

İlk olarak Esp Eclipslerin bir Les Paul gibi bir gitar olmadığını daha ince ve Les Paul şeklinde sabit köprülü bir gitar gibi olduğunu düşünmek lazım. Horizon'ın sabit köprülü ve değişik şekilde gövdesi olanı diyebilirim eclipse için. Eğer Les Paul gibi bir şey almak varsa aklında Eclipse'i boş ver. Bu gitarların içerisinden ben olsam Horizon'ı ya da Slsmg'yi alırdım.

Horizon bu gitarlar içerisinde en sıradan bilindik olanı. Bildiğin gitar ama çok kaliteli :) Slsmg de aynı Eclipse gibi biraz değişik bir alet. Gerçekten çok hafif, çok ince bir gövdesi ve çok ince bir sapı var. Klavyesi bence çok rahat ama sabit köprülü olması benim açımdan bir dezavantaj fakat senin için değil anladığım kadarıyla..

Ben olsa Horizon ve Slsmg'yi dener ona göre kararımı verirdim..

arkadaşlar burada daha çok gitar almak isteyen arkadaşlar soru soruyor..ama ben gitarımı satmam gerekiyor ve size bir danışayım dedim..
arkadaşlar gitarım ibanez rg450 limited(japon)..üzerinde dimarzio superdistortion ile evo manyetikler var..resimleri ekleyeceğim..fiyatı 850 ytl nasıldır?
sonuç olarak pek fazla bulunan bir model değil..bir iki çiziği dısında da bir sorunu yok..

PhoibosApollon demiş ki:
blueshine demiş ki:

Cort z22 floyd rose sistemine sahip degil. Ayni markanin X-6 modeline bir goz at.

pardon floyd rose olmayacak bende bitane elektro var ama oda zamanında bilmeden aldım berbat bi gitar sürekli si ve ince mi teli kopuyo anlamıyorum neden oluyo akorttan desek turnerla akort ediyorum anlıyamadım yeni gitar illaki şart dediğin modele bakıyorum yardımların için teşekkürler...

DaveMustaine_64 demiş ki:
olypsseus demiş ki:

1.esp eclıpse 1400$
2.esp horızon 1300$

İlk olarak teşekkürler sorunu burdan sorduğun için :)

Amerikan yapımı bir Gibson Sg çalmak fırsatım hiç olmadı ama diğer gitarlarla oldukça yakın :D bir ilişkim olmuştur..

İlk olarak Esp Eclipslerin bir Les Paul gibi bir gitar olmadığını daha ince ve Les Paul şeklinde sabit köprülü bir gitar gibi olduğunu düşünmek lazım. Horizon'ın sabit köprülü ve değişik şekilde gövdesi olanı diyebilirim eclipse için. Eğer Les Paul gibi bir şey almak varsa aklında Eclipse'i boş ver. Bu gitarların içerisinden ben olsam Horizon'ı ya da Slsmg'yi alırdım.

Horizon bu gitarlar içerisinde en sıradan bilindik olanı. Bildiğin gitar ama çok kaliteli :) Slsmg de aynı Eclipse gibi biraz değişik bir alet. Gerçekten çok hafif, çok ince bir gövdesi ve çok ince bir sapı var. Klavyesi bence çok rahat ama sabit köprülü olması benim açımdan bir dezavantaj fakat senin için değil anladığım kadarıyla..

Ben olsa Horizon ve Slsmg'yi dener ona göre kararımı verirdim..

pncelikle yorumun ve beni bu basliga yonlendirdigin bende sana tessekur ediyorum.acikcasi surekli sabt koprulu gitarlar kullandim ve zaten yazdigim gitarlarin hepside sbt koprulu floyd rose kullanmadim hic.bende horizonun sitede cok oylanacagini saniyordum.cunku gercekten neck true olmasi ve esp olmasi acisindan tabi.. daha once gibson sg specialim vardi ve sg nin bana gore olmagidini dusundurdu bu gitar bana ha standart nasildir tabi specialdan cok daha iyidir...keske jackson usa serisi bisiler alsam acikcasi soloist mg guzel bi gitar ama japon. eclipse konusuna gleince lp kasa gitar hic kullanmadim strattan sonra nasil olur onuda bilmiyrorum fikirlerinizi almak istememin sebebi iyiyi bulmak ve verdigim paranin hakkini vercek bi gitar bulmak simdiden bana yardimci olan arkadaslara tekarar tessekur ediyorum .

sana şu kadarını söyleyebilirim.elimde kevin bond var.japon bir arkadaş kendisi.yekpare ve sap gövde maun.abanoz klavye falan.slsmg japon diye yanılgıya düşme.slsmg tarzı japonlar rahatlıkla japon esp ler ile aynı seviyede enstrumanlar diyebilirim.usa jackson en ekstrem jackson aslında.yani işçilik bakımından.sonuçta esp lerde japon.bence horizon ve slsmg deneyip karar ver.

hangisini alsam?

Arkadaşlar,

Aklımda 4 tane gitar var. Gitarların hepsi ibanez. Yalnız hepsinin ayrı ayrı özellikleri var... Aradığım başlıca özellikler extra hafif bir gitar olması, manyetiklerinin kaliteli olması, köprüsünün sabit yada sabitlenebiliyor olması, klavyesinin rahat olması.

1- JS 1000 BTB
2- PGM 301 WH
3- S4170 AB
4- RGT220 A

JS 1000 BTB
-------------
*Manyetikler single'a dönüşebiliyor.
*Çok hafif bir gitar.

PGM 301 WH
---------------
*Sabit köprü
*Maple klavye
*HSH paf pro manyetikler
*Hafif bir gitar olduğunu duydum ama hiç deneme şansım olmadı.

S 4170 AB
------------
*Neck-thru sap
*Kaliteli bir gövde ağacı
*İnce bir gitar
*Duyduğuma göre prestige serisi S lerin floyd rose ları sabitlenebiliyormuş.

RGT 220 A
------------
*Neck-thru sap

Aslında JS1000 bana çok uygun bir gitar. Ancak floydrose un S serilerindeki gibi kendiliğinden sabitlenme özelliği varmı? Birde gövde ağacının çok iyi olmadığını düşündüm.

S4170 in de ağacı biraz sert olduğundan ağır olur mu diye düşünüyorum.

İkinci kafamı kurcalayan konu ise klavyeleri arasındaki farklılık.

Radius değerlerini inceledim.
JS1000 - 250
PGM301 - 430
S4170 - 400
RGT220 - 430

js1000 in diğerlerine göre çok az olduğunu görüyorum. Fender gitarları araştırdım onlarında radius değerleri genelde 245 civarında. Hatta 185 olanını bile gördüm custom modeller arasında.

Bu radius un tam olarak ne olduğunu bilmiyorum. Yarıçap ama neye göre yarıçap.

Bu konularda bana yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.

Sevgiler

pgm301 derim ben. bi kere zaten sabit köprü istiyomuşun ordan bi tik at.o aleti bende çok istiyorum gerçi taraflı yorum yapıcam biraz :)

aletin sustain açısından bir canavar olması durumu var.susmuyo :D sap tonlarına hayran kalmıştım denediğimde.ayrıca işçilik konusunda aşmış bir ibanez kendisi.sap ve tuşede kullanılan akçağaç gördüğüm üç pgm de de birbirinden güzeldi.figürlü idi bazı kısımları. (flame maple) çalım rahatlığı ve radius sana kalmış birşey kişiden kişiye değişir.ben çok rahat ettim. (çok sevmişim lan ben bu aleti :D)

hafiflik konusuna gelince ise alet gayet hafif.basswood gövde ağacı var.çok hafif ve komforlu.

almadan önce bu gitarları bir dene ama istediğin özellikler pgm de direk olarak var benden söylemesi :)

Sap radyüsü sapın sırt kısmının yuvarlaklığını gösterir.

Yüksek değerlerde sap daha düz düşük değerlerde daha yuvarlak olur.
Js1000 de bu değerin düşük olması sadri abinin yuvarlak sap sevmesi olabilir. Bu sebeple sap radyüsü kişiye göre değişen birşeydir. Yani çalmadan ellemeden okşamadan bu bilemeyiz senin neyi beğeneceğini.

Kolay gelsin.

pgm301 derim ben. bi kere zaten sabit köprü istiyomuşun ordan bi tik at.o aleti bende çok istiyorum gerçi taraflı yorum yapıcam biraz :)

aletin sustain açısından bir canavar olması durumu var.susmuyo :D sap tonlarına hayran kalmıştım denediğimde.ayrıca işçilik konusunda aşmış bir ibanez kendisi.sap ve tuşede kullanılan akçağaç gördüğüm üç pgm de de birbirinden güzeldi.figürlü idi bazı kısımları. (flame maple) çalım rahatlığı ve radius sana kalmış birşey kişiden kişiye değişir.ben çok rahat ettim. (çok sevmişim lan ben bu aleti :D)

hafiflik konusuna gelince ise alet gayet hafif.basswood gövde ağacı var.çok hafif ve komforlu.

almadan önce bu gitarları bir dene ama istediğin özellikler pgm de direk olarak var benden söylemesi :)

abi sen nediyon ben almaya gittim işyerimin üstünde bi gitar dükkanı vardı hergün geçiyodum önünde alacam bu aleti diye diye sonunda parayı topladım akşam kapalıydı önünden geçerken baltım alacam lan seni dedim.öğleye doğru gittim satılmış bu kadar olmaz ya , hep içimde kalmıştır offff offff

Re: :)

kacikoyuncu demiş ki:
halilpazarlama demiş ki:
kacikoyuncu demiş ki:
rock türü ama ac simulatörle akustikte çalmak istiyorum bu arada gövdesi maple sapı böyle yağ gibi kayan köprüsü sabit (fiyat farketmez) bir gitar biliyorsanız söyleyin sizin tecrübelerinize ihtiyacımız var ama gitar lazım manyetik deil :D

aaa tanıyorum ben bu gitarı fender stratocaster USA hatta deluxe :)
o alder maple deil gövdesi ^^
hard ash yada walnut da olur ... Bu arada kahlerin kopruleri turkiyede nerede satılıyor ?

halilpazarlama demiş ki:

abi sen nediyon ben almaya gittim işyerimin üstünde bi gitar dükkanı vardı hergün geçiyodum önünde alacam bu aleti diye diye sonunda parayı topladım akşam kapalıydı önünden geçerken baltım alacam lan seni dedim.öğleye doğru gittim satılmış bu kadar olmaz ya , hep içimde kalmıştır offff offff

Yorumlarınız ve yardımlarız için hepinize teşekkür ederim.
Aslında bende en son eşek ölüsü ağırlığındaki gitarımı (epiphone black beauty) sattıktan sonra PGM ye kafayı takmıştım. Ama nereye sorsam "1 tane vardı sattık" gibi bir yorum aldığımdan ve 3 aydır sormadık yer bırakmayıp sinesine rastlamamış olmamdan dolayı pes etmişlik var. Ne zaman gelir belli değil... Yoksa dediğiniz gibi tüm özellikleri uyuyor aletin. Hatta ilk defa bu kadar herkes tarafından övülen bir gitar duydum. Sırf sizler değil. Hangi mağazaya gitsem sorsam adamlar öve öve bitiremiyor. Denemek lazım ama bu dört gitarı aynı anda Türkiye'de bulup deneyebilmek için olasılık hesabı yapmak gerekiyor...

Sevgiler...

Geri