Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Bende Jackson almak istiyorum ama amerikan serisi alacak kadar param olmadığı için 1,300ytl civar bir elektro arıyorum.Birde İzmirde Jacksonu Lay Lay Lomdan başka nerde bulabilirim?

JS-ReD demiş ki:
Bende Jackson almak istiyorum ama amerikan serisi alacak kadar param olmadığı için 1,300ytl civar bir elektro arıyorum.Birde İzmirde Jacksonu Lay Lay Lomdan başka nerde bulabilirim?
valla laylaylomda çok az gitar var , adamlar neredeyse gitar satmayı bırakacak(gerçi vintage dökük bi fender var dikkatimi çekmekte önünden geçerken) trigon gitar çeşitliliği açısından en iyisi ama fiyatları yüksek.trigona bak bi sitersen ama sıkı pazarlık et :)

acikcasi ben sorumu degisitiryorum ve bilgisi olan arkadaslardan daha fazla bilgi yonlendirme istiyroum.arkadaslar elimde 1400 dolar var ve yurtdisindan bi gitar almak istiyorum onerileriniz.tarz ne sorusu sorulmadan biraz sert tonlari olan yada emg veya seymourla tonlari biraz daha sertlestirebilcegim bi gitar bakiyorum.jackson ,esp,gibson in hangi modellerinden onerirsiniz .ilginize tessekrler.

olypsseus demiş ki:
acikcasi ben sorumu degisitiryorum ve bilgisi olan arkadaslardan daha fazla bilgi yonlendirme istiyroum.arkadaslar elimde 1400 dolar var ve yurtdisindan bi gitar almak istiyorum onerileriniz.tarz ne sorusu sorulmadan biraz sert tonlari olan yada emg veya seymourla tonlari biraz daha sertlestirebilcegim bi gitar bakiyorum.jackson ,esp,gibson in hangi modellerinden onerirsiniz .ilginize tessekrler.
ben jackson dk2 diyorum.taş gibi gitar ve taş gibi manyetiklerle geliyo.bi miktar paranda cebinde kalır... :)

olypsseus demiş ki:

jackson slsmg,rr24,kevin bond signature rhoads,sl3 gibi gitarlar dediğin olaya yatkın.hem fiyat hemde sound açısından.

mesajında yurtdışından alacam yazmışsın gözümden kaçmış.masterofpuppetsasd'nin tavisye ettiklerini ediyorum bende.kevin bond signature tavsiye ederim,adamın birinde var bayaa iyi,sesini filanda duydum güzel geliyodu uzak diyarlardan :D şaka bi yana gövde maun ayrıca çok güzel bi işçilik var.japon jacksonlardan üstün,bir japon olmasına rağmen ;) yalnız neck manyetiği yok sadece köprü var alırken bunuda göz önünde bulundur :)

evet gitara baktim cok guzel.ama arkadaslar sole bisi soylyim sg den sonra lp leri bile nasi kullanirim die dusunyorum .v kasa ve explrer kasa hic kullanmadim zrlanirmiyim.acikcaci keske 400 dolarim daha olsa sl1 alsam .sl 3ler japan dimi? esp horizon veya eclipse alsam bu secimim icin ne dersiniz..

Skull_KruSher demiş ki:
Sap radyüsü sapın sırt kısmının yuvarlaklığını gösterir.

Yüksek değerlerde sap daha düz düşük değerlerde daha yuvarlak olur.
Js1000 de bu değerin düşük olması sadri abinin yuvarlak sap sevmesi olabilir. Bu sebeple sap radyüsü kişiye göre değişen birşeydir. Yani çalmadan ellemeden okşamadan bu bilemeyiz senin neyi beğeneceğini.

Kolay gelsin.

kucuk radiusun tel yuksekligi-cizirti uzerinde negatif etkisi vardir onu da belirteyim.

PhoibosApollon demiş ki:
Skull_KruSher demiş ki:
Sap radyüsü sapın sırt kısmının yuvarlaklığını gösterir.

Yüksek değerlerde sap daha düz düşük değerlerde daha yuvarlak olur.
Js1000 de bu değerin düşük olması sadri abinin yuvarlak sap sevmesi olabilir. Bu sebeple sap radyüsü kişiye göre değişen birşeydir. Yani çalmadan ellemeden okşamadan bu bilemeyiz senin neyi beğeneceğini.

Kolay gelsin.

kucuk radiusun tel yuksekligi-cizirti uzerinde negatif etkisi vardir onu da belirteyim.

yani küçük radius lu klavyenin tel yüksekliği fazla olur ve cızırdar doğru mu anladım?

Cızırdamaması için biraz daha yüksek tutmak gerekir diyor.
Sapı az birşey gevşeerek çok güzel tel yüksekliği ile JS1000 vs kullanılaibilir.

Benim les paul bile jemden daha alçak ayarladığım halde bızırdamıyor.

Ama ben çalamıyorum o şekilde. Bendlerde falan problem oluyor.

Re: :)

kacikoyuncu demiş ki:
kacikoyuncu demiş ki:
halilpazarlama demiş ki:
kacikoyuncu demiş ki:
rock türü ama ac simulatörle akustikte çalmak istiyorum bu arada gövdesi maple sapı böyle yağ gibi kayan köprüsü sabit (fiyat farketmez) bir gitar biliyorsanız söyleyin sizin tecrübelerinize ihtiyacımız var ama gitar lazım manyetik deil :D

aaa tanıyorum ben bu gitarı fender stratocaster USA hatta deluxe :)
o alder maple deil gövdesi ^^
hard ash yada walnut da olur ... Bu arada kahlerin kopruleri turkiyede nerede satılıyor ?

arkadaş, özelden sormuşsun ne alayım diye ama istediğin gibi bir şey bilmiyorum ben, takdir edersin ki piyasadaki her gitarı bilmediğim için de bilgim sınırlı. markalı olsun diyorsan dolaş dükkanları dene deneyebildiğini, sonra beğendiğin modelin alım-satım forumundan ikinci elini düşürmeye bak. illa o saydığın özelliklerde olsun dersen, marka israrın da yoksa ve 1500 ytl gibi bir paran da varsa gidersin bir lutiyeye, bunu bunu yap bana dersin, bir kaç ay sonra sana istediğin gibi bir şey teslim eder.

Stormcrow demiş ki:
Ama ben çalamıyorum o şekilde. Bendlerde falan problem oluyor.

Bendlerde problem yaratmasinin sebebi kucuk radius zaten. Ne kadar buyuk radius (duz klavye) olursa bend'lerde tellerin olmesi o kadar zor olur. Yoksa her gitarda iyi ayarla teller alcalabilir. Radius kucukse bend'ler problem yaratir. Cunku teli yukari cektiginiz zaman klavyenin ovalliginden oturu bir sonraki perdeye temas ediyor teller cok alcaksa, kopru asil pozisyonuna gore daha altta kalacagindan oturu. Radius buyukse boyle bir problemin yasanmasi engelleniyor.

Yani radiusu buyuk bir sapta sorunsuz olarak tel mesafesini minimumda tutabilirsiniz, tabi o da bir yere kadar, sonucta tamamen duz bir klavye teknik sebeplerden oturu yapilmiyor. Sapta radius kucukse telleri sorunsuz olarak o kadar alcaltamazsiniz. Bend kullanmadan caliyorsaniz o zaman problem yok.

Bendeki sorun şöyle teller alçak olduğunda bend yaptığım zaman 1 üstteki tel diğerinin yanına giriyor. Yanı çaldığım tel değil çalmadığım tel sorun oluyor. Bu ibanez için de aynı les paul için de .

Yüksek olduğunda ise parmak ucunda bir yere takılıp yoldan çekiliyor (çalmadığım tel). Tellerin ölmesi değilde bu olay benim için sorun işte. Buda alışkanlık meselesi. Aynı şekilde başka biri sorunsuz çalabilir belki.

Senin bahsettiğin bend yaptığımız telin sapın daha ilerisindeki perdelere değip titreşiminin kaybolması değil mi? O sorunu yaşamadım hiç.

Ha bu arada unuttuğumuz birşey var. Satriani neck zaten üst perdelerde daha düz bir profile sahipti yanlış hatırlamıyorsam.

Stormcrow demiş ki:
Senin bahsettiğin bend yaptığımız tellerin sapın daha ilerisindeki perdelere değip titreşiminin kaybolması değil mi?

Evet buyuk radius'ta bu problem minimumdur, telleri bendlerde ses olmeden daha yakinlastirabiliyoruz yani. Tabi klavye yuzeyi duz oldugu icin alismamissaniz rahatsiz edici gelebiliyor, sonucta parmaklarin ve bilegin oval hareketine ters bir durum bu. Buyuk radiusa aliskin olmam ve tel mesafesinden oturu tercih etmeme ragmen dusuk radiuslu klavyelerde ritm calmak daha rahat ve eglenceli geliyor mesela bana . C:

Diger olay icin yapilacak bisey yok d: Ben bendlerken diger telleri de aliyorum parmagimin altina, parmagimin ucuyla hafif dokundugum icin susuk oluyorlar. Bir problem olmuyor. Asiri yuksek(akustik vs) gitarlarda bazen yakalayamiyorum, tirnagimin ustune yaslanabiliyorlar, parmaklar da kucuk zaten :)

Stormcrow demiş ki:
Ha bu arada unuttuğumuz birşey var. Satriani neck zaten üst perdelerde daha düz bir profile sahipti yanlış hatırlamıyorsam.

Evet multiradius mu, multiprofile mi ne deniyor ona. ama sonucta bendler ust perdelerde yine sorun yaratiyor, alt taraf da yine rahat degil. tuse ve tercih meselesi yani radius olayi daha cok. tabi neyin ne oldugunu, neyi etkiledigini bilerek tercih etmek lazim.

Re: hangisini alsam?

rockstar13 demiş ki:
Arkadaşlar,

Aklımda 4 tane gitar var. Gitarların hepsi ibanez. Yalnız hepsinin ayrı ayrı özellikleri var... Aradığım başlıca özellikler extra hafif bir gitar olması, manyetiklerinin kaliteli olması, köprüsünün sabit yada sabitlenebiliyor olması, klavyesinin rahat olması.

1- JS 1000 BTB
2- PGM 301 WH
3- S4170 AB
4- RGT220 A

Eger ne istedigini dogru anladiysam JS'yi ve RGT'yi kafadan gec derim ben.

S4170 cok guzel bir gitar, maun olduguna bakma ibanezin en hafif ve ince serisi. Ibanez ZR Kopru sabitlenebiliyor mu emin degilim ama tel koptugunda ya da bend'lerde sabit kopru gibi davraniyor. Ama burda dikkat etmen gereken durum gitarin 22 perde olmasi ve klavye yapisi, radiusu ve profili bildigimiz ibanezlerden farkli, manyetikleri iyidir, armonikleri iyi yakalar, benim denedigim S'lerde Ibanez Quantum vardi, bas ve tiz yuksek mid dusuk yapili bir manyetik, ama illa ki degistirirsin manyetikleri ilerde.

PGM301 cook cok kral bir gitar, ama burda da dikkat etmen gereken de gitarin ve manyetiklerin tonal karakteri ve tarzin. PAF Pro denedin mi daha once bilemiyorum ama, diger yuksek cikisli dimarzio'lar kadar kolay drive'a giren bir manyetik degildir ve biraz vintage&parlak karakterlidir.

Imkanin varsa dene bu gitarlari ve incigini cincigini sor, gerci bu gitarlari satan adamlar da ne sattiklarindan pek anlamiyorlar ya neyse.

Re: hangisini alsam?

PhoibosApollon demiş ki:
rockstar13 demiş ki:
Arkadaşlar,

Aklımda 4 tane gitar var. Gitarların hepsi ibanez. Yalnız hepsinin ayrı ayrı özellikleri var... Aradığım başlıca özellikler extra hafif bir gitar olması, manyetiklerinin kaliteli olması, köprüsünün sabit yada sabitlenebiliyor olması, klavyesinin rahat olması.

1- JS 1000 BTB
2- PGM 301 WH
3- S4170 AB
4- RGT220 A

Eger ne istedigini dogru anladiysam JS'yi ve RGT'yi kafadan gec derim ben.

S4170 cok guzel bir gitar, maun olduguna bakma ibanezin en hafif ve ince serisi. Ibanez ZR Kopru sabitlenebiliyor mu emin degilim ama tel koptugunda ya da bend'lerde sabit kopru gibi davraniyor. Ama burda dikkat etmen gereken durum gitarin 22 perde olmasi ve klavye yapisi, radiusu ve profili bildigimiz ibanezlerden farkli, manyetikleri iyidir, armonikleri iyi yakalar, benim denedigim S'lerde Ibanez Quantum vardi, bas ve tiz yuksek mid dusuk yapili bir manyetik, ama illa ki degistirirsin manyetikleri ilerde.

PGM301 cook cok kral bir gitar, ama burda da dikkat etmen gereken de gitarin ve manyetiklerin tonal karakteri ve tarzin. PAF Pro denedin mi daha once bilemiyorum ama, diger yuksek cikisli dimarzio'lar kadar kolay drive'a giren bir manyetik degildir ve biraz vintage&parlak karakterlidir.

Imkanin varsa dene bu gitarlari ve incigini cincigini sor, gerci bu gitarlari satan adamlar da ne sattiklarindan pek anlamiyorlar ya neyse.

Öncelikle herkese tekrar teşekkür ederim.

Abi zaten Türkiye'nin enstrüman / müzik aletleri konusunda bir numara mekanı olduğunu düşündüğümüz tünel'de ve yine Türkiye'nin öncü firmalarına ( isim vermek istemiyorum ) hepsine tek tek sordum. Mağazaya girince alaylı tavırlarla müşterileri karşılayan, iplemeyen, hayvanca davranan o tipler soruları sorunca suratları pembeleşti. Hiçbiri neden böyle bir radius farkı olduğunu bilemedi. Net olarak "ıııı bilmiyorum gerçekten hiç duymadım" diyip kaldılar... Ben zaten burada sizden edineceğim bilgileri edindim. JS zaten floyd rose olayı sakat birde gövdesi pek kaliteli bir ağaç değil bu yüzden almak istemiyordum. RGT de aynı şekilde floyd rose kilitlenmiyor. tek ayırt edici özellik neck-thru olması. ama ağır bir gitar rgt diğerlerine göre. bana da en mantıklısı pgm gelmişti hatta olsa alacaktım ama olmayınca başka gitarlara mı yönelsem dedim. s4170 çok pahalı 2800 ytl. hemde kore yapımı. bundan sonraki adım gitarları denemek oluyor artık. hangisinin sesi klavyesi hoşuma giderse onu alırım. ama işte pgm yok şu an tr de... uzun zaman da gelmez diyorlar :(

Geri