Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

kc demiş ki:
arkadaşlar epiphone les paul hard case almak istiyorum doğal olarak yabancı bir siteden, malum türkiye'de hard case piyasası pek şahane değil.

1) sizce hangi site olmalı? iki tane var baktığım ve zzounds'daki daha güzel duruyor. ama onlar da türkiye'ye yolluyor mu? yoksa ebay'den falan daha mı iyi olur?

linkler:

http://accessories.musiciansfriend.com/product/Epiphone-Les-Paul-Hardshell-Case?sku=517248

http://www.zzounds.com/item--EPILPCASE

2) herhangi bir sorun çıkar mı sizce gelmesinde? fiyat olarak da orda görünen fiyat + 5 dolar gibi gözüken shippingden başka daha herhangi bir ek oluyor mu?
http://www.iyibey.com/

bu site sana yardımcı olur umarım.ebayden alışveriş yapma hakkında detaylı bilgiler verilmiş ayrıca forumundanda yararlanabilirsin.ama şahsi kanaatim hardcase gibi yükte ağır değer olarak düşük şeyler almak senin için dezavantaj olabilir.hardcase sonuçta netten rahatlıkla bulabileceğini tahmin ediyorum.

ama işte epiphone olması konusunda ısrar edince buralardar bulmak zor oluyor. hadi ondan da vazgeçtim diyelim. tünel'de şurda vardır diyebileceğin dükkan var mı? çünkü yazın gittiğimde herkes bi yere yolluyordu sonuçta da bir ya da iki tane hardcase anca çıkıyodu karşıma.

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=5976&gid=1511 damien fr

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=5976&gid=1511 ibanez s470

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=1448&gid=111 cort kx custom

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=6791&gid=1511 damien special fr

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=626&gid=111 cort x-th

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=636&gid=110 ibanez s520ex

tarzım en sert slayer falan diyeceğim ama her tür müziğe yatsa yani profesyonel olmasada her türü rahatça yapabileceğim bir alet lazım. bu gitarların artıları eksileri nelerdir? hangi tarzlara giderler?

damien fr ile damien special fr nin farkı ne?

Damien fr --- gövde ıhlamur + kilit mekanizması

Damien special fr --- gövde maun + kilit mekanizması yok yani special fr çok üstün ama onu alana kadar c1 fr alırsın....damien ile damien special tonlar ikisinde de çok fena baya sert...

İbanez S470 ve S520 --- ikisininde manyetikler ve gövde aynı(maun) fakat birinde + single var tercih meselesi + manyetik modifiyesi ister inf manyetikler bana göre iyi değil + sert ton bakımından schecter ibanezin bu iki modelini ezer...

Cort KX Custom --- çok iyi bir gitar fakat hepsinden farklı köprü sabit... tonlarınla istediğin gibi oynayabileceğin manyetikleri var(Seymour Duncan) + yekpare + maun yani bunlar demektir ki sustain'iyle ortalığı yıkar :) ... benim için floyd rose önemli değil diyorsan atla bu gitarın üstüne...

Cort X-TH --- Bu gitarda kullananlar kozmetiğinden yakınır. Duyduğum kadarıyla krom kaplamaları bir süre sonra renklerini kaybedicek...Maun + EMG 81-85 manyetikler + yekpare(galiba) gibi özellikleriyle göz doldurur ve burda verdiğin gitarların üstüne daha birçok gitarı üstüne katlayarak öper... Eğer floyd rose istiyorsan + paran varsa bu gitar çok fena bunu al ama yine paran varsa ve benim için floyd rose olsun olmasın farketmez diyorsanda KX Custom al...

zaten damien fr ile cortun bu iki modelini karşılaştırma bile hele ibanezler yanına yaklaşamaz....

Uzun süredir cort x-th kullanıyorum.herkesin söylediğini söylicem bende.gerçek olanı.eğer sapında cort değilde jackson,esp,ibanez falan yazsa bu gitarı bugün eleştiren herkes birden ilah yapıp tapardı..fiyatıda 3 , 3.5 milyar gibi bişeyler olurdu büyük ihtimalle.
Gitarın hiçbir kusurunu göremedim bu zamana kadar.krom aksamının (sadece manyetik çerçeveleri ve nadirde olsa floyd rose da oluyor bu.pot düğmeleri ve akort burgularında böyle birşey söz konusu değil) renk değiştirme oluyor bazen.bunuda olumsuzluk sayabilirmiyiz bilemem.akort kaçırma gibi bir problemi yok,klavyesi çok ince(kimileri ince kalvye sevmez oda ayrı bir konu tabi) ,dip perdelere inmek tahmin edemiyeceğiniz kadar kolay,çalımı çok rahat.sustain sonsuz :) siz durdurana kadar devam ediyor nerdeyse :) kesinlikle sustainer kullanmanıza gerek yok uzun sustain almak istiyorsanız(sustain konusuda kişiseldir.sevmeyenlerde var).dip gürültüsü diye birşey kesinlikle yok,zaten aktif manyetik.roland cube20 ye bağlamıştım gitarımı,amfininde gitarında sesini sonuna kadar açıp gitarı yere koydum,amfi kapalıymış gibi oldu sanki..
Bu gitar hakkında olumsuz yorum yapanların pek çoğu,neredeyse tamamı,gitarı 1 kez bile denemeyen insanlar.kullanıpta memnun kalmayan.olumsuz konuşan bir kişiye bile rastlamadım.
Hakkında tartışmaya açık olan tek yönü üzerindeki emg ler bence.çünkü emg lerin seveni olduğu kadar nefret edenide var.ama zaten emg sevmeyen arkadaş niye gidip bu gitarı alsınki.
Sonuç olarak,eğer floyd rose lu ve emg li bir gitar kullanırım diyorsan,bir an bile düşünme cort t-th yi al bu seçtiklerin arasından.

teşekkürler cevaplar için. ama tarzım emg için hemde aktif emg için biraz yumuşak kalıyor. şu sustain neden bu kadar önemli? tamam yani çok kısada olmasında neden herkes uzun istiyor ki? yani bir kere tele vurup sonra vurmadan yapılan müzik mi var? kx-custom hoşuma gidiyor ama emin değilim cort alma diyen çok oldu ve sabit köprü de pek rastlanmayan tipten. bu köprünün özellikleri nelerdir? son olarak çok sert tonlar istemiyorum s470 bunların arasında çok mu kötü kalıyor?

Climaxgitar demiş ki:
peki önerdiğin bi gitar var mı ? ben les paul istiyorum yani gücüm yetse gibson alırdım ama bu paraya da olmuyor..
ya arkadasın dediği gibi 2.el ibanez falan iyi olur tabi saglam olmalı ayrıca böyle bir karar werirken tonlarını bizzat denemelisin istediğin gitarların eğer istanbuldaysan taxim tünel biçilşmiş kaftan bence

squall5 demiş ki:
teşekkürler cevaplar için. ama tarzım emg için hemde aktif emg için biraz yumuşak kalıyor. şu sustain neden bu kadar önemli? tamam yani çok kısada olmasında neden herkes uzun istiyor ki? yani bir kere tele vurup sonra vurmadan yapılan müzik mi var? kx-custom hoşuma gidiyor ama emin değilim cort alma diyen çok oldu ve sabit köprü de pek rastlanmayan tipten. bu köprünün özellikleri nelerdir? son olarak çok sert tonlar istemiyorum s470 bunların arasında çok mu kötü kalıyor?

Kendi adıma konuşayım,sustain in sesi güzelleştirdiği,canlılık kattığı kanısındayım ve gitarda sustain ararım.
''Cort alma'' diyenlerene sormanı isterim dostum.kaç tanesi cort gitarların x-th yada herhangi bir üst modelini kullanmış,denemiş.eminimki bu sayı 0 dır.belki aralarında 1 yada 2 tane çıkar.onlarda x2,x6 denemişlerdir , tüm cort lar hakkında yorum getirir hale gelmişlerdir.vereceğim linki okumanı ve Toplamda ise Cort, yıllık olarak 1.000.000 dan fazla gitar üretmektedir ve bunların büyük çoğunluğunu diğer gitar firmaları için fason olarak üretilmektedir. Incheon ve Surabaya fabrikalarında üretimi yapılmakta olan; Fender(Special Editions), Ibanez, Schecter, PRS, Brian Moore, ESP, Washburn, Conkin, Tanglewood, BC Rich, Kramer, Lakland, G&L, Hohner, Hamer bu firmalardan bir kaçıdır. Bu markalar dışında onlarca orta ve küçük ölçekli şirket için de gitar üretimi yapılmaktadır. kısmına dikkat etmeni isterim.biraz bilgi sahibi olursun firma ile ilgili
http://tr.wikipedia.org/wiki/Cort

Sabit köprü avantajlarına gelince.sustain e katkısı olur,akort yapmak daha kolay olur,uzun ve sıkıcı ayar gerektirmez..forumda pekçok konu var bununla alakalı.araştırırsan bulabilirsin.

Gitar seçimine gelince,emg ağır kaçıyor dersen x-th i tavsiye etmem.s470 mi kx custom mı dersende eğer ,ilk önce isteklerini tam olarak belirle derim dostum.çünkü 2 gitar arasında baya fark var

----------------kx custom----s470
perde : 24---22
manyetik : H-H---H-S-H
bağlantı : set-in---bolt-on
köprü : sabit---f.rose
gövde : maple top---maun
manyetik : s.duncan---ibanez ınf

Her ikiside kore malı.aynı fabrikada üretiliyor.bu farklılıkların arasından sana hitap edeni bul dostum.ben tercihimi kx custom dan yana kullanırdım.özellik itibarı ile her yola gelebilecek bir gitar.

Kolay gelsin..

gelir,gelmez tartışması içine girmek yanlış olur. ama biryanda s.duncan SH1,SH4 gibi kendini ispatlamış bir ikili var diğer yanda ibanez yapımı INF denilen manyetikler.burdan çıkacak sonuç çoğu arkadaşımız için seymour duncan olur bence.
maple top olması ise sadece maun olmasından daha iyi bence.daha dengeli oluyor ton.(gerçi sapı da maple kx custom ın) bir nevi gibson gibi düşünebilirsin bu olayı.

ltd m50 gıtar,roland cube 20x amfım var.tarzı degısıklıgınden dolayı yenı gıtar almayı dusunuyorum.hersey calabılcek bı gıtar almaktan yanayım.(bakarsın tarz degısıklıı olurda yıne gıtar degıstırmıyım)fender tele almak ıstıyorum.mex veya usa nın ne gıbı farklılıkları vardır? paylaşırsanız sevınırım arkadaslar.

chuck11 demiş ki:
hersey calabılcek bı gıtar almaktan yanayım.(bakarsın tarz degısıklıı olurda yıne gıtar degıstırmıyım).

bu şekilde hiçbir gitardan memnun kalamazsın.

chuck11 demiş ki:
fender tele almak ıstıyorum.mex veya usa nın ne gıbı farklılıkları vardır? paylaşırsanız sevınırım arkadaslar

Tele ile herşeyi çalamazsın ilk olarak. Rock blues arasında gider gelirsin. Ama tam bir blues gitarıdır bana göre...Mex ve usa arasında genel farklılıkları forumdaki arama özelliğiyle bolca bulabilirsin ayrıca...hem karar vermen açısından da bilgi edinmiş olursun

ben forumda yeniyim beyler herkese iyi günler.
zaten gitar çalıyorum fakat değiştirecem gitarımı Cort X2BP ve X2VN hoşuma gitti fiyat konusu biraz kısıtlı harçlıklarımla alcam çünkü. 600 ytl ye kadar her türlü gitar önerileri iyi olur. Ibanez GRG170DX düşünüodum ama vazgeçtim kötü diyenler var. cort x2bp x2vn ye yöneldim. bu iki gitar iyimi bilen varsa yardımcı olabilirmi. Cort KX serisi gibi gitar tipleri olmazsa iyi olur hoşuma gitmiyo tipi.

abi bişey sorucam forumda uzun bi sure denemiş arkadaslar vardır .

arkadaslar sıcak tonda blues yapabilmek icin les paul mu strat mı daha iyi bir tercih dir ben denedim fakat cok buyuk bi fark goremedim ve zaten denedigim dukkandaki amfiler flan kocaman dı yani strat ın iyi oldugunu biliyorum fakat les paul de hiç fena degil bi yardımcı olursanız sevinirim hangisi daha tatlı tonlar verir şimdiden teşekkurler

arkadaşlar ESP ltd alexi 600 hemen alamayacak olsamda sizin fikirlerinizi öğrenmek istedim. . bir sitede 3000 ytl den biraz daha fazlaydı. .ama amerikada 1100 dolar civarı. .sizce bu fiyata değer bir gitarmı?

mydukkan.com

dimeisgod demiş ki:
abi bişey sorucam forumda uzun bi sure denemiş arkadaslar vardır .

arkadaslar sıcak tonda blues yapabilmek icin les paul mu strat mı daha iyi bir tercih dir ben denedim fakat cok buyuk bi fark goremedim ve zaten denedigim dukkandaki amfiler flan kocaman dı yani strat ın iyi oldugunu biliyorum fakat les paul de hiç fena degil bi yardımcı olursanız sevinirim hangisi daha tatlı tonlar verir şimdiden teşekkurler

ikisi çok farklı gitarlar daha detaylı araştırmanı tavsiye ederim.

Geri