Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Thewiz demiş ki:
gitar alma işi askıya kaldı mali sorunlar nedeniylede tekrardan para birikmeye başladı :D Epiphone explorerlar hakkında ne düşünüyorsunuz? çalan beğenen, beğenmeyen kısacası fikri olanlar bir el atarsa konuya sevinirim :D gibson manyağıyım ve en sevdiğim gitarlarıda explorerlardır. tabi arada 2000-3000 usd fark olunca epiphoneların cazip gelmeme şansı yok :D

ben şu an üstünde gibson yazan bi epi exp kullanıyorum. amfi olarakta roland 20x. kirli distorşın seslerde güzel bi tonu var. ama bir süre sonra mantetik modifiyesi yapsam mı demekten de kendini alamıyorsun.
en çokta steve vai'den for the love of god çalmaya çalışırken, tamam yani bi ibanez v7 performansı beklemiyorum, ama sap manyetğinde ki yetersizliği hissedebiliyorsun. bu arada sapa yatma sorunu var kendisinde. bu sorununda deri askı kullanarak üstesinden gelebilirsin.

akustika demiş ki:
Thewiz demiş ki:
gitar alma işi askıya kaldı mali sorunlar nedeniylede tekrardan para birikmeye başladı :D Epiphone explorerlar hakkında ne düşünüyorsunuz? çalan beğenen, beğenmeyen kısacası fikri olanlar bir el atarsa konuya sevinirim :D gibson manyağıyım ve en sevdiğim gitarlarıda explorerlardır. tabi arada 2000-3000 usd fark olunca epiphoneların cazip gelmeme şansı yok :D

ben şu an üstünde gibson yazan bi epi exp kullanıyorum. amfi olarakta roland 20x. kirli distorşın seslerde güzel bi tonu var. ama bir süre sonra mantetik modifiyesi yapsam mı demekten de kendini alamıyorsun.
en çokta steve vai'den for the love of god çalmaya çalışırken, tamam yani bi ibanez v7 performansı beklemiyorum, ama sap manyetğinde ki yetersizliği hissedebiliyorsun. bu arada sapa yatma sorunu var kendisinde. bu sorununda deri askı kullanarak üstesinden gelebilirsin.

ciddimisin?

lotion demiş ki:
akustika demiş ki:
Thewiz demiş ki:

ciddimisin?

hangi konuda sorduğunuza anlam veremedim. ama söylediklerim gerçek :roll:

Merhaba. Gitar çalmayı öğrenmek için elektro gitar almak istiyorum. Genelde akor basmak için kullanacağım ama tabi ki solo çalmayı da öğrenmek istiyorum.

Gitar bilgim sadece bir kaç akor çalmaktan ibaret. Klasik gitarı elime aldığımda klavyesi kalın olduğu için bana zor geliyordu ama arkadaşın elektrosunu deneyince ne kadar rahat ettiğimi fark ettim.

sahibinden.com sitesinde temiz ikinci el Acepro, Cort X2, Washburn Lyon, Washburn WI14, Washburn X-Series gibi gitarların 150 lira civarından satıldığını gördüm. Sıfırları Mydükkan'da 2 katı fiyatında. Bu fiyatlar sizce normal mi? Daha ucuza Rockson, Rockstar gibi markalar da var ama onları ilk kez duyuyorum.

Klasik gitarın klavyesi kalın diye bırakmamalısın bence.Çoğu kişi klasiğin elektroya bir faydası yok der.Yok ama bence gitar çalıyorum diyebilmen için klasiği mutlaka çalman gerekir.Her gitarın tadı bambaşkadır.Bence sen klasiğini sağlam tut.Elektro tavsiyesine gelince forumdan 2.el almanı tavsiye ederim.Cort'un x serisini açıkcası önermem.x11 biraz tatmin edici sadece.Acepro hiç hiç önermem.Başlangıç seviyesinde bir şey istiyorsan japon veya kore 2.el ibanezlere bakabilirsin.Orta seviye dahil seni götürür diye düşünüyorum.Amma ve lakin dediğim gibi sen klasiği es geçme.O daha rahat ben onu çalıcam deme.Gitar çalıcam diyosan hepsini çal.Görüceksin bak hepsinin tadı bambaşka...

Selam ey TurkRock ahalisi. Herşeyimi elden çıkardım ve elimde 2100tl var. Heavy-Death metal çalıyorum. Bu parayı kullanarak bir gitar, bir amfi ve bir de distortion pedalı almak istiyorum. Ne önerirsiniz?

Heavy-Death metal diyorsan forumdan 2.el olarak U.S.A jackson bakmanı öneririm.Eğer çok pahalı gelicek olursa japon jackson alabilirsin.Mutlaka temiz 2.el almanı öneririm.Sıfıra o kadar para bayılmana gerek yok çünkü forumda tertemiz gitarlar var.Jackson bulamadın gibson flying v tavsiye ederim.Amfi olarak evde kullanıcaksan Roland Micro cube al derim.Millet 50-60 watt amfi alıyor sesi daha %2 açamıyor.Amfiye para bayılmana gerek yok.En az bi 10-15 watt diyorsan Marshall mg15dfx öneririm daha altlarını önermem.Distortion pedalı olarak mxr doubleshot distortion öneririm.Paran kalırsa mxr zw-44 overdrive pedalı almanı da tavsiye ederim.

Arkadaşlar ben forumda yeni sayılırım. Bir süredir üyeyim fakat yeni yeni yazıyorum. Ben yakın bir zamnda Amerika'dan gitarımı alacağım. Ağırlıklı olarak thrash metal ve ritm çalıyorum. Ama arada soloya da hevesim oluyor. Sırf gitar için yaklaşık 1400 dolar gibi bir bütçem var ve iki gitar arasında kaldım.
1)ESP LTD KH-Ouija 1400 dolar
2)Gibson Explorer 1400 dolar
3)Jackson Matt Tuck Signature Randy Rhoads (1400 dolar civarlarında renge göre değişiyor)

Elbette hepsinin tadı başkadır haklısınız. Açıkçası gitara öyle çok para harcamak istemiyorum. Gitarla sahne almayacağım için o kadar da profesyonel bir şeye ihtiyacım yok. Amacım sadece kendimi eğlendirmek o kadar.

Kendi çapında eğlenmek istiyorsan akustik gitar almanı öneririm.Hem klavyesi elektro gitar kadar incedir.İyi bir akustik gitar alırsan tınısıyla sana ömürlük gibi gelir :)
Eğlenmek istiyorsan birebirdir.Yok ben death metal-black metalle eğleniyorum dersen bir elektro bir de amfi almalısın :)

Death değil de elektronun o bilindik tınısını seviyorum, Fade to Black'deki ton gibi yani. Ayrıca geceleri kulaklığı takıp ses çıkarmadan amfi simülatörleriyle rahatça çalışabilirim diye düşünüyorum.

sndrk demiş ki:
Merhaba. Gitar çalmayı öğrenmek için elektro gitar almak istiyorum. Genelde akor basmak için kullanacağım ama tabi ki solo çalmayı da öğrenmek istiyorum.

Gitar bilgim sadece bir kaç akor çalmaktan ibaret. Klasik gitarı elime aldığımda klavyesi kalın olduğu için bana zor geliyordu ama arkadaşın elektrosunu deneyince ne kadar rahat ettiğimi fark ettim.

sahibinden.com sitesinde temiz ikinci el Acepro, Cort X2, Washburn Lyon, Washburn WI14, Washburn X-Series gibi gitarların 150 lira civarından satıldığını gördüm. Sıfırları Mydükkan'da 2 katı fiyatında. Bu fiyatlar sizce normal mi? Daha ucuza Rockson, Rockstar gibi markalar da var ama onları ilk kez duyuyorum.

Ben gitar çalmaya Akustik ile başlayacakken bu işten anlayan bir arkadaşımın tafsiyesi üzerine klasikle başladım. Parmaklarım alışına akustik caldım. O dönemleri unutmam çünkü bare basmak dogru sesi cıkartmak icin az ugrasmadım. parmaklarım nasır tuttu defalarca soyuldu.
Şimdi elektro calıyorum.
Ama klasik akustik ve elektro farklı gitarlar. Gitar çalmaya elektro ile başlayan arkadaşlarım oldu. Sadece Metal muzik yapıyorlar ve akustik yada klasik ellerine aldıklarında benim çaldıgım gibi çalamıyorlar.

Aslında Piyasada akustik veya klasik çalamayan bir gitarsit yok. Olsa şaşardım.

Bence tarzın ne olursa olsun sen klasikle başla. Klavyesi kalın teller biraz yüksek ama en dogru bare basmayı vb.. şeyleri o gitarda ögrenirsin. zaten bunlar kısa sürer bi kac ay sonra elektroda elin yag gibi kayar.

Tafsiye olarakta tarzını bilemicem ama Metal e ve Rock a cort evlK4 (emg h4 manyetikli) gitarın gidecegini düşünüyorum

Pasif emg ler sayesinde iyi clean tonları alabilirsin ve istediğinde güzel bi distortion pedalı ile canavar gibi metal yapabilirsin.

umarım bu bilgiler işine yarar

haa bu arada gitar x2 ye göre pahalıdır ama sende biraz bu işi kaptıktan sonra
iyiki dandik bi gitarla başlamamışım diyeceginden eminim. (dandik gitardan kastım x2 ve türevleri )

Önce dandik bi gitar al sonra iyi alırsın derler aynı şekilde bende inanmam.Sonuçta sen bi gitara alışıyosun ona karşı duygusal bir bağlılık bile geliştiriyosun.Tam ısındıktan sonra yeni bir şeyler almak moral bozuyor.Bence almışken iyi bir gitar al.Arnatuile cort elvk4 önermiş.Metal için iyi giden bir alettir.Fakat evlk4 yerine aynı parayı epiphone Lp'ye verip bluesdan metale tatlıdan acıya gidersin kanımca.Ve şunu hiç unutma gitar alıcaksan eğer bulabilirsen mutlaka bi u.s.a bulamassan japon kore endonezya gerisini düşünmek istemem :)

Çin işi zaten her şeyde sakat :) Üretimin neresi olduğunu nasıl anlarım? Gitarın üzerinde "Made in USA" gibi bir yazı mı oluyor?

Elektroda ton işi amfi ve processor'lerle ilgili değil mi? Washburn'ün ucuz modellerine Youtube'dan baktım, beni gayet tatmin eden tonları yakalamışlar. İyi markanın kasası sağlam olur, darbeye dayanır onu biliyorum ama zaten gitarla ev dışında bir performans yapmayacağım.

Elektroya 200 liranın üzerinde para ayıramam. Zaten klasik alsaydım 40 liralık bir şey alırdım. Siz mi çok profesyonel ve geleceğe yatırım olarak düşünüyorsunuz, ben mi çok hafife alıyorum?

Wildchild90 demiş ki:
Arkadaşlar ben forumda yeni sayılırım. Bir süredir üyeyim fakat yeni yeni yazıyorum. Ben yakın bir zamnda Amerika'dan gitarımı alacağım. Ağırlıklı olarak thrash metal ve ritm çalıyorum. Ama arada soloya da hevesim oluyor. Sırf gitar için yaklaşık 1400 dolar gibi bir bütçem var ve iki gitar arasında kaldım.
1)ESP LTD KH-Ouija 1400 dolar
2)Gibson Explorer 1400 dolar
3)Jackson Matt Tuck Signature Randy Rhoads (1400 dolar civarlarında renge göre değişiyor)
explorer bakıyodum bende bir süredir ve geçen gün deneme fırsatım oldu. pek bir bilgim yok gerçi yeni sayılırım bende elektro gitarlar konusunda ve çaldığın tarzları alabilirmisin alamazmısın bilemicem (denemen lazım seninde) ama explorer gerçekten çok güzel bir gitar :D amfinin driveıyla bile aldığım ses çok tatlı cleanınıda sevdim. dediğim gibi bana bakma ama :D denemedende alma sakın. saygılar ^^

Geri