Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

arkadaşlar, öncelikle merhaba ve herkese iyi forumlar.

bir gitar almayı planlıyorum, araştırıyorum ama araştırdıkça daha da kafam karışıyor. Daha önce hiç bir müzik aleti kullanmadım diyebilirim. Bu konuda yetenekli de değilimdir. Sadece hevesliyim. duman, şebnem, ogün, feridun, teoman falan dinlerim. ara sıra da metallica ıron maiden vs.

istediğim şey şu, evimde oturacak, anfiye yada bilgisayara bağlayacağım kendi kendime gürültü çıkaracağım, tabii ki birazda şekilli falan bi gitar istiyorum. cort X serisinin siyahlarına bayılıyorum.

ama başlıca problemim nasıl bir köprü olmalı, floyd rose denen sistemden soğudum biraz, çünkü akorunun çabuk bozulduğunu ve zor akor yapıldığını söylüyorlar. bu yüzden ben ondan korkuyorum. cort x-1 in üzerinde vintage tremolo denen bir sistem var. ne olduğunu bilmiyorum. eğer bu sistem de floyd rose gibi ise onu da kullanamam. kısıtlı bir bütçem var ve sabit köprülü gitarlar da pahalı genelde.

2. problem Anfi meselesi, anfi bu kadar önemli midir bilmiyorum ? yani sonuçta evimde çalıyorum. kendimden başka kimseyi tatmin etme gayem yok. ucuz bir anfi olsa ne olur ?

Bir de set meselesi var.
http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=6921&gid=157

bu set bana cazip geliyor. çünkü çok tecrübesizim. herşeyi var setin içinde. eğer akoru çabuk bozulmayan bir tip köprü ise alınabilir diye düşünüyorum. ne dersiniz bilmiyorum ? vintage tremolo köprü var bu gitarda. bunu sabitlemek mümkün müdür acaba. mümkünse kaça mal olur ?

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=8971&gid=1194
neredeyse 2 katı fiyatı. ama sabit köprü değer mi bilemem. Değerse neden ?

Dağ başında çalışan bir öğretmenim, bu yüzden tünele gidip alışveriş yapma şansım yok. mydukkan'ın ellerinden öpeceğiz sanırım.

özetle. beni yormadan eğlendirecek, 10 dk çalıp 30 dk akor yapmak zorunda kalmaycağım, maksimum 400 civarı bir gitar+anfi düzeneğine ihtiyacım var. yardımcı olursanız sevinirim.
herkese iyi günler dilerim.

Öncelikle merhaba hocam, foruma hoşgeldiniz, anladığım kadarı ile zaman geçirmeyi, eğlenmeyi planlıyorsunuz. Daha önce müzik aleti kullanmayışınız bir dezavantaj ama bunu avantaja çevirmek tabiki sizin elinizde. Eğer gitarların tonu filan sizi ilgilendirmiyor ise tabiki Cort markasının alt modeline yönelebilirsiniz tercih ettiğiniz ilk model sizi idare eder. Eğer üst modeline yönelmeyi istemiyorsanız ilk seti alabilirsiniz.

Sabit köprülü gitarlar seçmenizi, başlangıç ve can sıkmama (akord açısından) için daha çok öneririm. Alt limitli gitarların floyd-rose köprüleri genellikle kötü oldukları için gitarın akordunu kaçırmakta birebirler. Seçtiğiniz Cort markalı sette bulunan gitarın köprüsü floyd-rose olmadığı için alabilirsiniz sıkıntı yok, sadece Fender Strat köprü dizaynı mevcut ama ne kadar sağlam desemde yalan olur.

Diğer mesele amfi çok önemlidir fakat kendinizi ilk başta tatmin etmek istiyorsanız amfi kısmına çok takılmayınız. Setlerdeki amfiler sizi idare edebilir. Zaten Mydukkan' dan alacağınız için gösterdiğiniz set dışında (fiyat aralığınıza göre) bir gitar seti bulmak, stoklarında olmadığı için imkansız gözüküyor.

Sonuç olarak bu ilk set sizi idare eder canınızı fazla sıkmaz, kolay gelsin, hayırlı görevler.

Öncelikle herkese selamlar 2 hafta sonra 8 ekim tarihinde gitarımı alıcam inşallah Aklımdaki tek marka Fender.Ulug Özkanı dinleyin bana hak vereceksiniz Tabiki öğrenci olduğumda bütçe meksikaya kadar yetiyo. 3 alternatifim var.
-Fender Mexico Standart Stratocaster
-Fender Lone Star Stratocaster
-Fender Roadhouse Stratocaster
öncelikle lone star beni soğuttu.humbucker manyetik yuvası istemiyorum humbucker gerekirse single boyutlu takarım diye düşündüm.Roadhouse favorim aslında beyaz rengi çok iyi.Ama türkiye'de bulabilirmiyim bilmiyorum.Fender Mexico 2. alternatifim.Sevdiğim gruplar Led Zeppelin,Deep Purple,Pink Floyd,Dire Straits,Nirvana daha sert olarak Metallica ve Iron Maiden da var ama onları çalarken çok iyi bi performans gerekmiyo benim için evde eğlenmek için fln çalarım çalarsam.Neyse sorularımıda söyleyip bitiriyorum saygılar ...
1-Yav bunları 21 perde yapmalarının sebebi "para biriktir amerikan al" demelerimi
2-Road House u türkiyede nerde ne fiyata bulabilirim?
Not:Amerikan Lone Star satan varsa bana ulaşsın..
Meksika strat alıp üstünede bi boss me-70 almayı düşünüyorum bütcem 1500 TL.100-200 oynayabilir..

2 hafta sonra alacağımdan dolayı konu açmıştım ama hata yaptıysam affolla..

semizotu25 demiş ki:
Sonuç olarak bu ilk set sizi idare eder canınızı fazla sıkmaz, kolay gelsin, hayırlı görevler.

İlginize ve net cevaplarınıza teşekkür ederim.

Aklıma gelen diğer bir şey, X1' i laptopa bağlama şansım nedir ? Nasıl bir aparat gerekir ?

Malum şehirden uzak olduğum için istediğim an herşeye ulaşma şansım yok. Bu gitar seti ile beraber (yani X-1 ) satın almam gereken elzem şeyler var mı ? hani laptop alınca harici mouse almak gibi falan. Bana lazım olacak şeyler.

Laptop' a gitarı takıp çalmak istiyorsanız bir kayıt programı (internette bir sürü var) ve aşağıda verdiğim linkteki çevirici + jack yeterlidir fakat daha sağlıklı bir bağlantı olmasını isterseniz, araya iyi bir ses kartı almanız gerekir, keza bu limitinizi aşar.

Çevirici jack : http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=7110&gid=1999

Gitarı direk bağlamak Laptop' a zarar verme ihtimali vardır ve laptop üzerindeki ses kartı iyi değilse, seste gecikme yapabilir. Bence ilk adım için Laptop' a bağlamayı düşünmeyin. Ben teşekkür ederim, kolay gelsin.

Merhaba arkadaşlar.

Çok kaliteli bir ses kartına sahibim (Motu )
Yamaha stüdyo kabinleri rode microfon ve çok güçlü bir pc
Yani kısacası donamımım sağlam.

Yıllardır klasik gitar çalıyorum. Fakat aranjelerimde elektro gitar kullanmak istiyorum. Bu gitarlar hakkındada açıkcası hiç bilgim yok.
Biliyorsunuz Bu aranje ile uğraşanların en büyük isteği temiz ses ve kaliteli tonlardır çünkü herşey kayıt için.

Gitar rig 3 adlı programı indirdim ve cubase ile çalıştırdım.
Şimdi size sorum. Bu programda bütün çeşitler mevcut olduğu için
çok kaliteli bir gitar almam gerekir mi ? Yoksa 200-300 dolarlık gitar işini görür mü dersiniz ( Bu arada tarzım rock öyle metalika gibi hard sert değil ama birde blues )

İkinci merak ettiğim konu ise bu program elimde olduğuna göre başka yerdede çalmayacağıma göre ses kartına giriş sadece jackllamı olacaktır. Ve bu piyasadaki usb girişli elektro gitarlardan daha temiz mi kayıt alınır. Lütfen görüşleriniz ve önerileriniz çok önemli.

Not : Fender, ibanez, gobin gibi markalardan alabilirim.
1000 ytl ye kadar imkanım var.

Jackson js-30 tobacca nasıldır ?

semizotu25 demiş ki:
Laptop' a gitarı takıp çalmak istiyorsanız bir kayıt programı (internette bir sürü var) ve aşağıda verdiğim linkteki çevirici + jack yeterlidir fakat daha sağlıklı bir bağlantı olmasını isterseniz, araya iyi bir ses kartı almanız gerekir, keza bu limitinizi aşar.

Çevirici jack : http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=7110&gid=1999

Gitarı direk bağlamak Laptop' a zarar verme ihtimali vardır ve laptop üzerindeki ses kartı iyi değilse, seste gecikme yapabilir. Bence ilk adım için Laptop' a bağlamayı düşünmeyin. Ben teşekkür ederim, kolay gelsin.

teşekkürler

Arkadaşlar Epiphone Les Paul almak istiyorum. Firmanın yeni ürünlerinden Slash " appetite " Les Paul Standart gitarını tedarik edebilir miyim veya ne kadara ederim ?

Yaklaşık 1300 Tl bütçem var. 2. el bir Custom alıp manyetik modifiyesi mi yaptırsam ?

Şimdiden teşekkürler.

selam oncelikle herkese iyi günler.
ben elektro gitar almayı düşünüyorum... daha çok punk& alternatif rock dinliyorum... athena dejavu nirvana green day Simple plan Felan

Gitar Bütçesi 400 TL

AmFi Bütçesi 150 TL

= maximum 570-580 TL olabilir Yardım edermisiniz.. simdiden herkese teşekkür ederim

Oqulfobiq demiş ki:
ben elektro gitar almayı düşünüyorum... daha çok punk& alternatif rock dinliyorum... athena dejavu nirvana green day Simple plan Felan

Gitar Bütçesi 400 TL

AmFi Bütçesi 150 TL

= maximum 570-580 TL olabilir Yardım edermisiniz.. simdiden herkese teşekkür ederim

sıfır almayı düşünüyorsan bu fiyatlara düzgün birşey bulman zor gibi ikinci el epey şey alabilirisin.

radical demiş ki:
Oqulfobiq demiş ki:

Gitar Bütçesi 400 TL

AmFi Bütçesi 150 TL

sıfır almayı düşünüyorsan bu fiyatlara düzgün birşey bulman zor gibi ikinci el epey şey alabilirisin.

ya bizimkiler aslında 2. ele pek sıcak bakmıyorlar ama :D yinede eğer prensipte anlasabilecegimiz biri olursa eğer ikna ederim varmı sizin bildiğiniz böyle biri kardeşim :)

Teşekkür ederim :)

Oqulfobiq demiş ki:
radical demiş ki:
Oqulfobiq demiş ki:

Gitar Bütçesi 400 TL

AmFi Bütçesi 150 TL

ya bizimkiler aslında 2. ele pek sıcak bakmıyorlar ama :D yinede eğer prensipte anlasabilecegimiz biri olursa eğer ikna ederim varmı sizin bildiğiniz böyle biri kardeşim :)

Teşekkür ederim :)

2 el. gitar almak o kadarda düşündürücü/korkutucu birşey değildir. bazı temel şeyleri karşıladıktan sonra sorun yok. forumda istemediğin kadar gitar bulabilrisin bunların fiyatları sıfırlarının neredeyse yarısı civarında olacaktır, amfide keza öyle. foruma bir alınık ilanı aç bu kadar param var de bak bakalım nasıl teklifler gelecek. mesela ben sana hemen bi tane yapayım en basitinden; kore ibanez rg + microcube amfi veririm o paraya. bunun gibi pek çok teklif gelir, hoşuna giden gitarların özelliklerini fiyatlarını filan araştırır kararını veririsin. gitarın bulunduğun şehirde olmasınada dikkat et hem güvenilir bir alışveriş olur hemde kargo vs masrafın filan olmaz.

Merhabalar tekrar..

Şimdi sırf zevkimden ibanez'in artcore jazz kasalarından birini almak istiyordum, clean tonlarının güzelliği hatrına.

Elimde Ibanez prestige rg2550 vardı, onun oldskool hard-rock vs.. sert tonlarındaki yakalayamadığı genişliği ikinci bir gitarla kapatma derdindeyim.

Aklımdan geçen gitar Ibanez Artcore AFS75T idi. Bu abimizi bu şekilde, tabi ki de aynı standartta olmasa da, bir gibson kadar geniş sert tonlarda kullanmamızın imkanı olur mu ya da çok saçma mı olur?

Onu almazsam yöneleceğim seçenekler;

Gibson SG Special Faded
Gibson Les Paul Studio Faded
Gibson SG Special Raw Power
Gibson Les Paul Studio Raw Power (fiyatından dolayı daha düşük ihtimal)

Aynı zamanda daha jazzy daha funky takılmak istediğim yerlerde de ihtiyacımı karşılayan bir şey olsa fena olmazdı. Ya da yeri geldiğinde "pop" orkestrası içinde sırıtmayan bir tonu olsa da fena olmazdı (öncelikli şartlar değiller.)

Yani derdim bu Ibanez artcore'ları sadece sabit tonda kullanabileceksen gibsonlara yöneleyim ki para artsın pedal piyasasına katkımız olsun.

Yok olmaz ise bu gibsonlardan hem hesaplı olup hem geniş açıda beni kotaracak alet hangisidir. Zira 100 lira fark bile yeni bir pedal demek olabilir.

Teşekkürler.

Gibson Special modelleri iyi ve hesaplıdır. Sedef kakmalı inlaylere kafayı takmıyorsan Special mutlu eder seni. SG serisi bence LesPaullerden daha sıcak ve dengeli ses veriyor ama zevk meselesi tabi. Gibsonlarda ikinci el bile çok iyi bir seçimdir yeterki ciddi aksam ve sap kusuru olmasın. Henüz öyle bir ebayda bozuk ikinci el gitar da görmedim.

Geri