Hangi elektro gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Tavsiyem Mex Fender, Blues Jr. ve de TS9 alman yönünde. İstediğin tona bunlar ile yaklaşabilirsin. Wah, delay gibi efektler isteyip istemediğine ise iyice karar verdikten sonra bu tarz pedalları alma yoluna gidersin.

rebelwolfman demiş ki:
agmed demiş ki:
rebelwolfman demiş ki:
rebelwolfman demiş ki:
düşündüm taşındım cort kx5-bp almaya karar verdim. fiyatı 420 milyon daha ucuz satan bir yer varmı bilmiyorum
bu gitarı kullanan varmı? görüşlerinizi söylerseniz sevinirim
tekrar irdeleyeyim türüm death metal, umarım bu gitar karşılar

görüşü olan varmı?

http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=4080&gid=111 Bak burada daha ucuz, ama bence o fiyata 2.el daha güzel gitarlar alınabilir. Cort EVL serisi bi gitar daha yakın olur istediklerine sanırım.

ikinci ele de ben güvenemiyorum. adamlar çiziyo yada bi bozukluğu var sonra daha sıfır gibi diyip nete yayınlıyolar. aslnda cort evl serisinin hastasıyım tam bana göre ama ikinci el olması beni tedirgin eder. güvenebileceğim bir yer veya insan olmalı

Şu ana kadar çok fazla alışveriş yaptım. Milyarlık alışverişler, biraz dikkatli olunca hiçbir sorun çıkmıyo, şimdiye kadar da çıkmadı. Cort EVL ile ilgili de forumda çok temiz ve ucuz bi tane EVL K-4 vardı.

Merhaba

1700 - 1800 ytl arasinda bir gitar almak istiyorum.Gerektiginde clean
tonlarda ve gerektiginde sert tonlarda iyi olmasini istiyorum.

Ikinci el amerikan fender stratlara baktim bu fiyata, sifir jem 555
de bu fiyata.

Sizin fikriniz nedir acaba ?

Baska ne onerirsiniz ?

cok tesekkurler

satabaqq demiş ki:
Merhaba

1700 - 1800 ytl arasinda bir gitar almak istiyorum.Gerektiginde clean
tonlarda ve gerektiginde sert tonlarda iyi olmasini istiyorum.

Ikinci el amerikan fender stratlara baktim bu fiyata, sifir jem 555
de bu fiyata.

Sizin fikriniz nedir acaba ?

Baska ne onerirsiniz ?

cok tesekkurler

Fender gitarlar sana bu konuda yardımcı olamaz çünkü gerektiğinde sert tonlar da almak istiyorum diyosun. İstediklerini en iyi Les Pauller yapar ama fiyatı aşabilir, fiyatlarını bilmiyorum ama Gibson Studio bulabilirsin belki ikinci el. Jem de güzel olabilir ama genelde Jem deyince aklıma Steve Vai geliyo o yüzden sanki ton aralığı fazla geniş olmayabilir diyorum.

KHammett demiş ki:
Beyler ben bu www.music123.com ' a bi bakındım gayet saglam bi site gitarlar turkiye'de ki magzalardan ucuz gozukuyor. Tam anlamıyla sormak istedigim bu ben normalde zuhalden alıcaktm bu gitarı ama burdan daha ucuzunu dusunuorum epiphone lp standart dusunuorum sahte cıkma gibi bi olasılıgı yoktur heralde dimi?
alıcagım gitar 150 euro nun ustunde ve Turkiyeye gelicek herhangi bi vergi ya da kargo ucreti yermiyim ?
Yardımlarınız icin simdiden tesekkurler...

Amerikan sitelerinde fiyatların düşük olması gayet normal. Çünkü bu fiyatlarda nakliye, gümrük vergisi, KDV gibi masraflar görünmez. Türkiye'de bunlar ve ithalatçı şirketlerin maruz kaldığı birçok diğer masraf fiyatlara yansır. 30%-40% gibi bir fark çok normaldir.

Bunun dışında, Music123 veya MusiciansFriend gibi büyük mağazalar Türkiye'ye satış yapmazlar. Zamanında yapılmış sahtekârlıklar yüzünden ya da Türkiye'de temsilciliği bulunan markaların korunması amacıyla şimdilik bu sitelerden yurtdışına satış kaldırılmıştır.

Buna rağmen küçük mağazalardan veya ebay'den alış-veriş bazı markalar dışında mümkündür. Burada da malın aslında kullanılmış veya defolu olma olasılığı oldukça yüksektir. Buna ek olarak alacağın gitara garanti veremezler ki bu en önemli faktördür bence.
Denemeden gitar almanı tavsiye etmem.

Normal şartlarda ödeyeceğin gümrük vergisini bir örnekle açıklayayım:
1000 Dolarlık bir gitar aldın diyelim.
En az 150 Dolar nakliye ücreti isterler (bu en ucuzudur ve USPS le gelir). Sigorta dahildir ancak gitarın değerini karşılamayabilir.
Gümrükte toplam değer (CIF) 1150 olarak hesaplanır.
Amerika'dan gelen gitarlara 3,7% gümrük vergisi uygulanır.
1150*1.037 = 1192.55 Dolar
Buna da 18% KDV uygulanır
1192.55*1.18 = 1407 Dolar.
Bunun dışında ufak bir miktar işlem masrafı eklenebilir. Ama en azından ardiye, ordino, gümrük müşaviri masrafı falan olmaz.
Yani sonuçta herşey yolunda giderse bile 40-45% ekstra masrafı olur. Tabi herşey yolunda gitmeyebilir de.

Kararını verirken bunları göz önünde bulundurmanı tavsiye ederim.
Umarım bir katkım olmuştur.

Merhabalar bu sahabah bir tanıdığımız aradı kendine gitar alıcakmış bana da danıştı ben de size danışayım dedim :)
Gitar olarak kendine ESP Sv seçmiş - http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=1827&gid=398 - yine de hani almasın dediğiniz yanları varsa değerlendirmeye alacağız.Kendi güzel bir amfi de bakıyor.Pedal konusunda bi kaç kişi analog al demiş ama önünde 7-8 tane pedal olsun istemiyor sanırım prosesör onun için daha iyi bir seçim olacak.Prosesör olarak ne önerirsiniz ya da analog alsın derseniz önerileriniz nelerdir ? Bize bir ekipman kurarsanız çok seviniriz :)
Saygılar , teşekkürler..

ESP SV yi alabiliyosa alsın bence, o gitarda eksik bulunabilir mi bilmiyorum :D Amfi, Pedal vs. Elindeki paraya göre çok değişir. Amfi olarak lambalı amfiler dışındakiler onu pek kesmeyebilir ESP SV den sonra :D

alpburak12 demiş ki:
Merhabalar bu sahabah bir tanıdığımız aradı kendine gitar alıcakmış bana da danıştı ben de size danışayım dedim :)
Gitar olarak kendine ESP Sv seçmiş - http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=1827&gid=398 - yine de hani almasın dediğiniz yanları varsa değerlendirmeye alacağız.Kendi güzel bir amfi de bakıyor.Pedal konusunda bi kaç kişi analog al demiş ama önünde 7-8 tane pedal olsun istemiyor sanırım prosesör onun için daha iyi bir seçim olacak.Prosesör olarak ne önerirsiniz ya da analog alsın derseniz önerileriniz nelerdir ? Bize bir ekipman kurarsanız çok seviniriz :)
Saygılar , teşekkürler..
gitardan anladığım kadarıyla arkadaşın sert müzik yapmak istiyor :D
V kasalara bir türlü alışamadım alışan çok güzel çalıyor ama ben strat kasadan şaşmam.ayrıca V kasa alacaksam özellikle neck thru olacaksa sabit köprü olmasını isterim.tabi bunlar tercih meselesi.ayrıca arkasaşın aktif manyetik kullanma konusunda kararlımı buna dikkat etmek lazım.ben bir türlü alışamadım sevemedim çünkü. :D çalacağı müzik tarzlarına göre bu gitar sıkıntı yaratabilir(blues jazz hard rock v.s.) ama ben gümbür gümbür cob çalacam derse tam ideal gitar :D
tüm prosesörleri kullanmış olarak söyleyebilirimki eğer trash death core tarzı müzikler yapmak istiyorsa pod xt live alıp ucuz yollu bir amfiye (mg serisi fm serisi) looptan bağlayabilir.xt serisi bu tarzlarda çok başarılı(yada x3) eğer amfiyi kaliteli alacaksa gt8 alıp gt8in fx özelliklerinden drive booster özelliklerinden yararlanabiir.

Sert müzik evet ama death core tarzı değil.Normalde yıllardır gitar çalıyor fakat 1-2 yıldır elinden bırakmış şimdi içinde bir " metal gazı " var sanırım :) Daha çok metallica havasında çalıyor.
Sanırım gt8 alıcak öyle bir hava seziyorum onda amfi önerin var mı acaba ?

SV tek kelimeyle mükemmel bir gitardır. Metal için filan da tam olur. Tek diyeceğim floyd rose'lu bir gitar. Yani arkadaşın fr kullanacaksa zaten original fr var daha ne olsun ama benim gibi fr sevmeyen ve kullanmayan birisiyse bir daha düşünsün derim. Ben SV aldım ama bir süre sonra tremol-no ile sabitledim öyle rahat ettim. Yani fr iyidir kötüdür değil mesele, eğer fr karşıtı ise benim gibi güzelim SV'den soğumasın diye söylüyorum, tercih meselesi. Tekrar etmek gerekirse SV mükemmel bir gitar.

Gitar oldukça güzel görünüyor. İki manyetiğin de aktif ve aynı model olması şaşırtıcı. Bu manyetiklerden elde edeceği ton kısıtlı olabilir.
24. perdeye ulaşmak da zor gibi görünüyor. ESP sağlam gitarlar yapıyor, ben de 16 yıl boyunca Horizon Custom modelini kullandım, hâlâ yeni gibi.

Aynı fiyat aralığında olmasa da buna benzer bildiğim bir alternatif:
http://www.kyowashokai.co.jp/caparison-eng/e-07product/e07orbit.html
Bu da el yapımı bir Japon gitarı. ESP'den farklı olarak gövdede maun kullanılmış, 24 yerine 27 perde ve Caparison marka manyetikler kullanılmış. Bunlar dışında hemen hemen aynı özelliklere sahip.

Ampli seçerken Bogner Uberschall veya Krank Krankenstein modellerine bir göz atmasını öneririm.

Biraz reklâm gibi oldu galiba :)

Zerezolf demiş ki:
Gitar oldukça güzel görünüyor. İki manyetiğin de aktif ve aynı model olması şaşırtıcı. Bu manyetiklerden elde edeceği ton kısıtlı olabilir.
24. perdeye ulaşmak da zor gibi görünüyor. ESP sağlam gitarlar yapıyor, ben de 16 yıl boyunca Horizon Custom modelini kullandım, hâlâ yeni gibi.

Aynı fiyat aralığında olmasa da buna benzer bildiğim bir alternatif:
http://www.kyowashokai.co.jp/caparison-eng/e-07product/e07orbit.html
Bu da el yapımı bir Japon gitarı. ESP'den farklı olarak gövdede maun kullanılmış, 24 yerine 27 perde ve Caparison marka manyetikler kullanılmış. Bunlar dışında hemen hemen aynı özelliklere sahip.

Ampli seçerken Bogner Uberschall veya Krank Krankenstein modellerine bir göz atmasını öneririm.

Biraz reklâm gibi oldu galiba :)

Krank Krank Krank :D

Arkadaslar huzurunzda son birşey sorcam.Haftaya alıyorum gitarı 2 tane gitar arasında kaldım. Sizlerle paylasmak istedim...
ESP LTD EC50 Elektro Gitar
Gövde: Agathis
Sap: Rosewood (gül ağacı), Thin U
Bolt-On / 24.75”
Fret: 24 XJ
Aksam: Black Nickel
Tuners: ESP-LTD
Köprü: Tune-o-matic w/ Stop Tailpiece
Manyetikler: ESP LH-150 Set
Kontrol: Vol / Vol / Tone / Toggle
Renk Seçenekleri: Siyah, Gri
Üretim Yeri: Endonezya

yoksa

Epiphone Les Paul 100 Les Paul Collection
Gövde:Alder (kızıl ağaç)
Mahogany (maun) Maple Top (akçaağaç)
Klavye: Rosewood (gül ağacı)
Sap:Mahogany (maun)
Bağlantı: Bolt-On
Manyetikler: 2 x Open Coil Humbuckers
Scale:24,75
Aksam:Krom
Renk Seçenekleri: Cherry Sunburst, Siyah, Vintage Sunburst

lutfen yardım arkadaslar :)
Dinlediim muzik cok agırlıklı olarak Metallica hayranıyım calmayı cok seviyorum ama yeri geldigindede sakin bisiyler calmak istiyorum hangisi bu isteklerime daha yakın ?

Sitenizi bir ziyaretçi olarak sıkça takip etmekteydim. Herşeyi yerli yerinde kaliteli bir forum. Başlangıç ilerisi bir gitaristim. Trush, Heavy ve Death metal yapıyoruz. Önizlenimlerime göre bana en uygun gitar B.C. Rich. Türkiye'deki dağıtımını Zuhal Müzik yapıyor ve İstanbul'da oturuyorum. Siteden baktığıma göre ve youtube'da izlediğim bir kaç video'ya göre bana After Burner Warlock makul gözüktü. Çin yapımı sanırsam. Elinden geçiren arkadaşlar varsa ya da daha farklı bir model öneren varsa çok makbule geçicektir. Ve de ne marka pedal önerirsiniz fakat bütçem gitar için 550 yetele civarındadır. Küçük bir ricam daha olacak da lütfen B.C. Rich ile ilgili genel yorum yapacak ya da After Burner ile ilgili yorum yapacaklar böyle arkadaşdan duydum gibi ya da önyargılı yorumlarda bulunulmaması. Şimdiden teşekkürler.

Ben olsam gider biraz pazarlıkla B.C Rich IT Warlock Shadow alırdım, ben genelde maun gövde tercih ederim sesleri daha bass verdiği için. Bir de bildiğim B.C Rich lerin klavyeleri biraz kalın olur. Git dene Zuhal Müzikten.

Evet videolarda da bariz kalınlığı ben klasikten gelmeyim de kalın klavyeye alışkınım yani o sorun olmaz da ben ton olarak çok beğendim çin malı bir de çoğu ikinci el bulabilirsem orada diye düşündüm. Kore malı istiyorum aslında çok pozitif yorumlar aldım. Bir de clean tonlarını beğenmeyenler var da maaşallah bir pedal ile çok da hoş geliyor sesler aslında ama yine de kullanan daha iyi bilir bir şey diyemiyeceğim. Tabi daha fazla yorum daha bir kararlaştırır insanı sonuçta acele edip de apışıp kalmayalım sonra :)

Valla o gitarlar genelde Drive canavarı olarak yapıldığından bi Fender cleani bekleyemezsin zaten ki çalacağın şarkılarda ne kadar clean var? Bir de benim düşüncem eğer tonunu beğendiysen Çin Kore çok önemli değil.

Anlıyorum da kalite baabında demiştim sonuçta benim kesinlikle bir deneyip de almam lazım farkındayım da zevklerime de güvenemiyorum böyle bir iki track kaydedip burada paylaşma imkanım olursa sizler de beğenilerinizi sunarsınız. Clean'den kastım şarkı aralarında örneğin bir master of puppets aradaki arpej geçen ve arkadan james'in çok hoş bir solo attığı clean bölüm gibi.

IT Warlock Shadow 650 lira gibi birşey ama çin malı insan bir önyargı ile yaklaşıyor.. Siz kullandınız mı bu gitarı tonu nasıldır acaba ? Şu an çok öneriye ihtiyacım var çok kararsızım ve yalnış karar verip elektrodan soğumak istemiyorum doğrusu : / Bir de tek rakip olarak diğer sitelerde Jackson filan diyorlar doğrumudur ? Ve ESP gitarla çalarken çok sırıtır mı ?

Geri